Επεισόδιο 99: Ο χωρισμός

nessie

RetroActive
Joined
8 Ιαν 2008
Μηνύματα
358
Αντιδράσεις
27
Παιδιά συγγνώμη που θα το πω, αλλά πήρατε τα όπλα και στήσατε στη γωνία τον Terry, ενώ ξέρουμε ότι αυτός, να το πω; δε φταίει σε τίποτα! Δε φταίει ούτε για την αναπηρία της ακατανόμαστης Νο2, αλλά ούτε και για το χωρισμό με την Candy. Αν και όλοι ξέρουμε τι γίνεται στο επ.99, παραθέτω κάποια αποσπάσματα:

(Η Candy σκέφτεται στο διάδρομο του νοσοκομείου)

"Η αγάπη της Σουζάνα για τον Terry είναι πολύ δυνατή. Πιο δυνατή και απ' τη δικιά μου. Κάποιος απ' τους τρεις μας πρέπει να υποχωρήσει. Δεν υπάρχει άλλη λύση. Αν μείνω θα κάνω τον Terry δυστυχισμένο. Όχι! Όχι! Εγώ είμαι αυτή που πρέπει να φύγει. Όσο μένω είναι χειρότερα και για τους τρεις μας. Terry... Terry..."

Βλέπουμε ότι η Candy είναι αυτή που αποφασίζει να τελειώσει τη σχέση τους, θυσιάζοντας για ακόμη μια φορά την προσωπική της ευτυχία...

(Έρχεται ο Terry)

-Candy, η Σουζάνα θέλει να σε δει. Έλα σε παρακαλώ...


-Και' γω θέλω να τη δω. Θέλω να την αποχαιρετήσω πριν φύγω από δω.



-Να την αποχαιρετήσεις; Τι είπες Candy;



-Αποφάσισα να φύγω με το νυχτερινό τρένο...



-Τι; Θα φύγεις;



-Θα φύγω Terry. Πρέπει να γυρίσω πίσω στη δουλειά μου και εκτός απ' αυτό ανησυχώ πολύ για τον Albert. Το καταλαβαίνεις ε;



-Candy!



-Να προσέχεις τη Σουζάνα, το αξίζει! Αν ήμουν εγώ στη θέση της Σουζάνας δεν ξέρω αν θα σε έσωζα. Είμαι φοβιτσιάρα...


O Terry έχει μείνει με την εντύπωση ότι η Candy θα μείνει μαζί του και γι'αυτό πέφτει από τα σύννεφα όταν του λέει ότι θα φύγει... (Παρεπιπτόντως αυτό το "αν ήμουν εγώ στη θέση της, δεν ξέρω αν θα σε έσωζα", είναι + μια γροθιά στο στομάχι γιατί όλοι ξέρουμε ότι η Candy θα έδινε και τη ζωή της ακόμη γι' αυτόν...

(Στη σκάλα)

-Candy όχι! Όχι, δεν μπορώ! Δε θέλω να φύγεις! Αν μπορούσα να σταματήσω το χρόνο...


-Terry...



-Μη λες τίποτα! Μ' ακούς Candy...


 


-Σου εύχομαι να είσαι ευτυχισμένη Candy! Να μου υποσχεθείς ότι θα είσαι ευτυχισμένη! Πες μου το!


Αλλιώς δε θα σε αφήσω να πας πουθενά;;;

(Ο Terry σκέφτεται στο δωμάτιο του νοσοκομείου)

"Η Candy έφυγε... Έφυγε για πάντα απ΄τη ζωή μου. Έτσι! ΕΤΣΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ! Θα μείνω λοιπόν κοντά στη Σουζάνα. Στη Σουζάνα Μάρλοου. Αντίο αγοροκόριτσο! Αντίο για πάντα! Οι μέρες που περάσαμε μαζί χάθηκαν για πάντα. Θα μείνουν όμως οι αναμνήσεις... ΗΡΘΕΣ ΚΑΙ ΓΕΜΙΣΕΣ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΦΩΣ ΚΑΙ ΧΑΡΑ... ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΔΥΟ..."

Και κλάαααααμα η κυρία nessie.... :icon_cry:

Επίσης στο επεισόδιο 100, η Candy κλαίγοντας διηγείται στον Albert τι έγινε και ακολουθεί ο πιο όμορφος -κατά την άποψή μου- διάλογος του anime:

-Η Σουζάνα ήθελε να θυσιάσει τη ζωή της για μένα και για τον Terry. Δεν μπορούσα να της πω μην τον πάρεις από μένα... Δεν είχα αυτό το δικαίωμα...


-Αν ήμουνα στη θέση σου Candy, θα έκανα ακριβώς το ίδιο. Ο Terry σε αγάπησε επειδή ήξερε την αγνή ψυχή σου, τα ευγενικά σου αισθήματα. Πρέπει να είσαι υπερήφανη για ό,τι έκανες...



-Ναι... ΚΑΙ ΓΩ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΣΑ...ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΘΥΣΙΑΖΕΤΑΙ...


Αυτό που θέλω να πω είναι ότι και στην περίπτωση του Terry, η ζωή (ή η Mizuki τελοσπάντων), δε φέρθηκε με τον καλύτερο τρόπο.

Τον απομάκρυναν από τη μητέρα του όταν ήταν μικρός, ο dad σκεφτόταν μόνο το όνομα της οικογένειας, η μητριά του ήταν για πολλές σφαλιάρες, η μαμά Σουζάνας το χαβά της (ποιος θα παντρευτεί τώρα την κόρη μου) και η Σουζάνα να γυρεύει φράουλες στο καταχείμωνο:animeek:... Πώς να μην καταλήξει ύστερα ο άλλος αλκοολικός; :help:

Επειδή είμαι σίγουρη ότι σας κούρασα, θα κλείσω ως εξής:

"Υπάρχει ελπίδα πάντοτε, δεν τελειώνει εδώ η ζωή...";) Και για του λόγου το αληθές:

http://www.youtube.com/watch?v=FFjNIIALB7M
 
nessie είπε:
Παιδιά συγγνώμη που θα το πω, αλλά πήρατε τα όπλα και στήσατε στη γωνία τον Terry, ενώ ξέρουμε ότι αυτός, να το πω; δε φταίει σε τίποτα! Δε φταίει ούτε για την αναπηρία της ακατανόμαστης Νο2, αλλά ούτε και για το χωρισμό με την Candy. Αν και όλοι ξέρουμε τι γίνεται στο επ.99, παραθέτω κάποια αποσπάσματα:
(Η Candy σκέφτεται στο διάδρομο του νοσοκομείου)

"Η αγάπη της Σουζάνα για τον Terry είναι πολύ δυνατή. Πιο δυνατή και απ' τη δικιά μου. Κάποιος απ' τους τρεις μας πρέπει να υποχωρήσει. Δεν υπάρχει άλλη λύση. Αν μείνω θα κάνω τον Terry δυστυχισμένο. Όχι! Όχι! Εγώ είμαι αυτή που πρέπει να φύγει. Όσο μένω είναι χειρότερα και για τους τρεις μας. Terry... Terry..."

Βλέπουμε ότι η Candy είναι αυτή που αποφασίζει να τελειώσει τη σχέση τους, θυσιάζοντας για ακόμη μια φορά την προσωπική της ευτυχία...

(Έρχεται ο Terry)

-Candy, η Σουζάνα θέλει να σε δει. Έλα σε παρακαλώ...


-Και' γω θέλω να τη δω. Θέλω να την αποχαιρετήσω πριν φύγω από δω.



-Να την αποχαιρετήσεις; Τι είπες Candy;



-Αποφάσισα να φύγω με το νυχτερινό τρένο...



-Τι; Θα φύγεις;



-Θα φύγω Terry. Πρέπει να γυρίσω πίσω στη δουλειά μου και εκτός απ' αυτό ανησυχώ πολύ για τον Albert. Το καταλαβαίνεις ε;



-Candy!



-Να προσέχεις τη Σουζάνα, το αξίζει! Αν ήμουν εγώ στη θέση της Σουζάνας δεν ξέρω αν θα σε έσωζα. Είμαι φοβιτσιάρα...


O Terry έχει μείνει με την εντύπωση ότι η Candy θα μείνει μαζί του και γι'αυτό πέφτει από τα σύννεφα όταν του λέει ότι θα φύγει... (Παρεπιπτόντως αυτό το "αν ήμουν εγώ στη θέση της, δεν ξέρω αν θα σε έσωζα", είναι + μια γροθιά στο στομάχι γιατί όλοι ξέρουμε ότι η Candy θα έδινε και τη ζωή της ακόμη...

(Στη σκάλα)

-Candy όχι! Όχι, δεν μπορώ! Δε θέλω να φύγεις! Αν μπορούσα να σταματήσω το χρόνο...


-Terry...



-Μη λες τίποτα! Μ' ακούς Candy...


 


-Σου εύχομαι να είσαι ευτυχισμένη Candy! Να μου υποσχεθείς ότι θα είσαι ευτυχισμένη! Πες μου το!


Αλλιώς δε θα σε αφήσω να πας πουθενά;;;

(Ο Terry σκέφτεται στο δωμάτιο του νοσοκομείου)

"Η Candy έφυγε... Έφυγε για πάντα απ΄τη ζωή μου. Έτσι! ΕΤΣΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ! Θα μείνω λοιπόν κοντά στη Σουζάνα. Στη Σουζάνα Μάρλοου. Αντίο αγοροκόριτσο! Αντίο για πάντα! Οι μέρες που περάσαμε μαζί χάθηκαν για πάντα. Θα μείνουν όμως οι αναμνήσεις... ΗΡΘΕΣ ΚΑΙ ΓΕΜΙΣΕΣ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΦΩΣ ΚΑΙ ΧΑΡΑ... ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΔΥΟ..."

Και κλάαααααμα η κυρία nessie.... :icon_cry:

Επίσης στο επεισόδιο 100, η Candy κλαίγοντας διηγείται στον Albert τι έγινε και ακολουθεί ο πιο όμορφος -κατά την άποψή μου- διάλογος του anime:

-Η Σουζάνα ήθελε να θυσιάσει τη ζωή της για μένα και για τον Terry. Δεν μπορούσα να της πω μην τον πάρεις από μένα... Δεν είχα αυτό το δικαίωμα...


-Αν ήμουνα στη θέση σου Candy, θα έκανα ακριβώς το ίδιο. Ο Terry σε αγάπησε επειδή ήξερε την αγνή ψυχή σου, τα ευγενικά σου αισθήματα. Πρέπει να είσαι υπερήφανη για ό,τι έκανες...



-Ναι... ΚΑΙ ΓΩ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΣΑ...ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΘΥΣΙΑΖΕΤΑΙ...


Αυτό που θέλω να πω είναι ότι και στην περίπτωση του Terry, η ζωή ή η Mizuki τελοσπάντων, δε φέρθηκε με τον καλύτερο τρόπο.

Τον απομάκρυναν από τη μητέρα του όταν ήταν μικρός, η μητριά του ήταν για πολλές σφαλιάρες, ο dad σκεφτόταν μόνο το όνομα της οικογένειας, η μαμά Σουζάνας το χαβά της (ποιος θα παντρευτεί τώρα την κόρη μου) και η Σουζάνα να γυρεύει φράουλες στο καταχείμωνο:animeek:... Πώς να μην καταλήξει ύστερα ο άλλος αλκοολικός; :help:

Επειδή είμαι σίγουρη ότι σας κούρασα, θα κλείσω ως εξής:

"Υπάρχει ελπίδα πάντοτε, δεν τελειώνει εδώ η ζωή...";) Και για του λόγου το αληθές:

http://www.youtube.com/watch?v=FFjNIIALB7M
Καλή μου nessie εδώ έχεις κάνει τρομερή δουλειά! Η περίπτωση του Terry με απασχόλησε σήμερα και γενικά θέλω να την ξανά ψάξω!
 
nessie εισαι καταστροφη. Διαβαζω το ποστ σου Σαββατο πρωι και μου εχεις ηδη καταστρεψει το σ/κ :cry: Ααααααχχχχχ Τεεεερρρυυυ....τα εν λογω επεισοδια τα εχω δει απειρες φορες, και παντα μενω ξεπνοη στο τελος....μα δεν μπορει να τελειωσει ετσι αυτη η αγαπη :banghead: Δεν χωριζουν ετσι οι ζωες των ανθρωπων που αγαπηθηκαν με τοσο κοπο !

Οχι καταραμενη Μιζουκι :bash:

Ο Τερρυ ειναι ενας απο τους πιο υπεροχους χαρακτηρες, τους πιο ενδιαφεροντες και γηινους, τους πιο απτους και αληθινους. Σιγουρα δεν του αξιζει το τελος που του δινει η Μιζουκι. Και ναι, το παραδεχομαι, ειναι ο αγαπημενος μου, ο πρωτος μου ερωτας! Γι'αυτη τη σχεση καθισα και εγραψα τις κασετες και κρατησα 20 χρονια 10 VHS στα ντουλαπια μου :bash:

Και τα ελαττωματα του Τερρυ ειναι που τον κανουν ακαταμαχητο :heartcloud: γιατι γοητευομαστε απο την δυναμη καποιου, αλλα αυτο που μας κανει να τον αγαπαμε ειναι οι αδυναμιες του. Και οπως εχει πει και μια αλλη candy-sister: μελαχρoινος, μελαγχολικος, βασανισμενος, κατατρεγμενος, στερημενος αγαπη κλπ....πως να ξεφυγει η Καντυ μας :wub: Α, να προσθεσω και την υπεροχη φωνη του!!!!!!!

Για 70 επεισοδια επενδυουμε σ'αυτη τη σχεση, οποτε το τελος της, ειδικα ετσι οπως γινεται, ειναι ειλικρινα απιστευτο και αρνουμαστε να το πιστεψουμε. Αλλα και παλι η Καντυ μας βρισκει κουραγιο και προσπαθει να το ξεπερασει. Το ξεσπασμα της στο επ. 100 ειναι τραγικο: υποφερει τοσο, και μαζι της υποφερουμε κ'εμεις. Αχ, δεν μπορω να τα θυμαμαι :icon_cry:

Νομιζω τελικα οτι η συγγραφεας επιφυλασσει την χειροτερη μοιρα για τον Τερρυ. Η Καντυ θα βρει την προσωπικη ευτυχια, γιατι υπαρχει ο Αλμπερτ. Ο Τερρυ εχει καταδικαστει για παντα...

Γενικα οι ηρωες της σειρας ειναι αναποσπαστο κομματι των παιδικων μου χρονων και τους αγαπαω ολους βαθια. Δεν μπορω να ξεχωρισω κανενα, ολοι ειναι φτιαγμενοι για να αγαπηθουν και να μεινουν αξεχαστοι, ο καθενας για τους δικους του λογους. Γι'αυτο και δεν μπορω να αποφασισω, οπως με κατηγορουν οι λοιπες candy-sisters :cool: Aπλα θα ηθελα παρα πολυ, τελειωνοντας η σειρα να τους δειξει ολους ευτυχισμενους :headbangdude:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμμμ! Έψαξα να βρω επιχειρήματα που να τεκμηριώνουν ότι ο Terry έμεινε στο τέλος με τη Σουζάνα από έρωτα αλλά απέτυχα..... Είμαι βέβαιος τώρα ότι έκανε από αλτρουισμό!!!
 
Πήδα από το τρένο ΜΠΟΡΕΙΣ

Εντάξει ο Τέρρυ καλός, χρυσός, κούκλος, παιδαράς αλλά εδώ που τα λέμε είναι και λίγο ψιλοκότα. :chicken: Που φαίνεται αυτό; στο τέλος του επεισοδίου 80 που τρέχει η Κάντη πίσω από το τρένο πέφτει και τσακίζετε και ο Τέρρυ κάθεται στο τρένο και κοιτάει σαν χαλβάς. :D Κατά την άποψη μου ένας γνησίως άντρας που αγαπά :heart: μία γυναίκα αληθινά πηδάει από το τρένο και αφήνει και δουλειές και τα πάντα για να βρεθεί κοντά στην αγαπημένη του :makia: και όχι :nono: να κάθεται να κοιτάει σαν αντέ τώρα μη το πω, :ignore: δεν ξέρω τι θα κάνατε εσείς αλλά εγώ αυτό θα έκανα. ;)

Και αν το έκανε και ο Τέρρυ θα γλίτωνε και από πολλά αλλά :drunken:: :banghead:
 
Απλώς ο Terry έκανε οικονομία δυνάμεων!!! :biglaugh:

Δες τον άμοιρο τον Stear τι έπαθε στο επ 97 που κυνηγούσε το τρένο σε αυτήν την άνιση αναμέτρηση ανθρώπου και μηχανής!!!!! Κατάντησε με κουρελιασμένα αισθήματα με κρυολόγημα από εκείνον τον παλιόκαιρο και πιθανών με κρίση άσθματος από την κάπνα που εισέπνευσε!!!!
 
Στο επεισοδιο 87 αντι να πηδηξει απο το τρενο, θα μπορουσε να την περιμενει στο σταθμο. Αλλα οπως ειχε πει νωριτερα, δεν μπορουσε να αργησει γιατι ειχαν παρασταση την επομενη μερα και δεν μπορουσε να ληψει. Δεν ειχε γινει ακομα φιρμα, ενα μικρο ρολακι ειχε στην παρασταση, οποτε δεν μπορουσε να κανει ο,τι ηθελε. Για μια ακομη φορα, η Μιζουκι μας κανει τα νευρα κροσια.

Οσο για τον λογο που εμεινε με την Σουζανα, νομιζα οτι αυτο ηταν ξεκαθαρο: χρεος που του εσωσε την ζωη και καθηκον να την φροντιζει :banghead: Ενιωθε ενοχες γιατι η προσπαθεια της Σουζανας να του σωσει τη ζωη κατεληξε στο να ακρωτηριαστει η ιδια, ενω αυτος δεν επαθε τιποτα. Φυσικα η Σουζανα θεωρουνταν η ωραια του θιασου :bash:

Στιαρ...ενας αλλος γλυκυτατος ηρωας, που η Μιζουκι τον καθαρισε με συνοπτικες διαδικασιες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήρθα κι εγώ τελευταία και καταϊδρωμένη να πάρω μέρος στη συζήτηση.

Θεωρώ πως ο χωρισμός Τέρρυ - Κάντυ ήταν κατά μία έννοια κοινή απόφαση. Η Κάντυ το ξεκίνησε αλλά και ο Τέρρυ το δέχτηκε τελειωμένος από τις τύψεις και το αίσθημα του καθήκοντος που τον βάραινε. Επίσης κάποιος έλεγε πρόσφατα (δεν θυμάμαι ποιος) πως η κυρία Μάρλοου και τα βασανηστήρια της έκαναν ακόμα πιο δύσκολη την κατάσταση.

Όσον αφορά το επεισόδιο 87 νομίζω πως ο Τέρρυ δεν έπεσε από το τρένο επειδή δεν μπορούσε να φανταστεί την εξέλιξη της ιστορίας. Αν την ήξερε σίγουρα θα είχε πηδήξει!

Απλά μέχρι τότε δεν υπήρχε καμία απειλή. Ήταν σίγουροι και οι δύο πως στο σύντομο μέλλον θα ήντουσαν μαζί. Προς το παρόν έφτιαχνα τις ζωές τους και προσπαθούσαν να κάνουν πράγματα που θα τους πήγαινε στο επόμενο επίπεδο.

Άλλωστε είναι χαρακτηριστικό το σημείο όπου λίγο παρακάτω ο Τέρρυ μαζεύει χρήματα για να είναι με την Κάντυ και το πιο καθοριστικό το εισητήριο που της στέλνει χωρίς επιστροφή. Το λέει και ο ίδιος άλλωστε:

"Της έστειλα ένα εισητήριο χωρίς επιστροφή γιατί ήθελα να την κρατήσω για πάντα κοντά μου."

Αλλά η μοίρα ή μάλλον η Μιζούκι είχε άλλη άποψη...
 
Έλεγα κι εγώ "καλά αυτή η Mariadelmar δεν συμμετέχει στο Candy-thread...;Περίεργα πράγματα !!",αλλά να που έβαλες τα πράγματα στη θέση τους..!! :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
@Turrican: Αγαπητέ Turrican, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά δυστυχώς δεν την έχω κάνει εγώ αυτή την τρομερή δουλειά, αλλά μια "κυρία" ονόματι Mizuki:diablotin:

Αν ήμουν εγώ υπεύθυνη, όλοι οι ήρωες του έργου θα έπαιρναν στο τέλος αυτό που τους αξίζει- :shout: Παρακαλούνται ο Νηλ, η Ελίζα και η Σουζάνα να αρχίσουν το μάζεμα των μπογαλακίων και ουστ! - και κάτι χιλιάδες κοπέλες ανά την υφήλιο θα είχαν γλιτώσει ένα σωρό επισκέψεις σε ψυχολόγους (που, τι να καταλάβει και ο έρμος ο ψυχολόγος και τι να σου πει για να συνέλθεις από τέτοιο σοκ!)

@Domniki: Domniki μου, δεν ήθελα να σε στενοχωρήσω, ούτε να σου χαλάσω το Σ/Κ. Νομίζω πάντως, ότι με το βιντεάκι στο τέλος σε αποζημίωσα κάπως! Ε; ε; (Να σε κάψω Γιάννη μου, να σ'αλοίψω λάδι :D )

@Eretzoum31: Αυτό που λες είναι λίγο επικίνδυνο στην εφαρμογή και θα μπορούσε να σπάσει και κανένα πόδι το παιδί! Βέβαια, αν ήταν να γλιτώσει από τη Σουζάνα, ας έμπαινε και όλος στο γύψο! Πάω πάσο! :animeek:

@Mariadelmar: Πιστεύω ότι ο Terry δεν μπορούσε να κάνει και αλλιώς. Ήξερε καλά ότι η Candy είχε πάρει τις αποφάσεις της και ότι δεν επρόκειτο να αλλάξει γνώμη. Αφού δεν κατάφερε να την πείσει τότε στη σκάλα, δεν υπήρχε περίπτωση να πειστεί η κοπελιά!

Εδώ φαίνεται και η αξιοπρέπεια της Candy, που εμμένει στην απόφασή της και δεν υποκύπτει στη γοητεία του ανδρός! Σε αντίθεση με τις Μάρλοου, μάνα και κόρη, για τις οποίες η αξιοπρέπεια αποτελεί άγνωστη λέξη! Με τη μάνα, να του κάνει ψυχολογικό πόλεμο μέχρι σπάσιμο νεύρων και την κόρη, τόσο πριν όσο και μετά το ατύχημα, να έχει μια στάση που κατά τη γνώμη μου προσβάλλει το γυναικείο φύλο. Δε σε θέλει κοριτσάκι μου! Έχει και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια! Ξεκόλλα! Πώς να το κάνουμε δηλαδή;

Αλήθεια, πόσες από δω μέσα θα κρατούσαμε τη στάση της Candy στη σκηνή της σκάλας; Εγώ πάντως θα τον έπαιρνα από το χέρι και έχε γεια Σούζυ! :cool:
 
nessie είπε:
Αλήθεια, πόσες από δω μέσα θα κρατούσαμε τη στάση της Candy στη σκηνή της σκάλας;
Ποτέ, ποτέ, ποτέ, ποτέ...και τραγουδιστά μαλιστα :diablotin:

Μετα απο τοσα βασανα και αναποδιες, δεν δωσανε καμια μαχη.

Αλλα ετσι κ'αλλιως και οι δυο ηταν σε no-win situation. Οπως λεει και στο Φαντασμα της οπερας "for either way you choose you cannot win"...ακομα και αν δεν εφευγε η Καντυ, δεν θα ηταν ευτυχισμενοι, γιατι ο Τερρυ θα ζουσε με τις τυψεις...καταρα στην Μιζουκι :bash:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
manos426f είπε:
Έλεγα κι εγώ "καλά αυτή η Mariadelmar δεν συμμετέχει στο Candy-thread...;Περίεργα πράγματα !!",αλλά να που έβαλες τα πράγματα στη θέση τους..!! :biglaugh:
:biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Βασικά, τελευταία είχα εξαφανιστεί από το φόρουμ γιατί δεν προλάβαινα. Αλλά τώρα που σας γνώρισα το επανεξέτασα το θέμα και είπα να συμμετέχω έστω και στο ελάχιστο. Ένα ποστ τη μέρα μπορώ να το κάνω!

Εννοείται πως θα συμμετέχω στο Candy-thread. Είμαι πολύ μεγάλη Candy-sister! Ρώτα τη domniki να σου δώσει πληροφορίες σχετικά! :D

nessie είπε:
@Mariadelmar: Πιστεύω ότι ο Terry δεν μπορούσε να κάνει και αλλιώς. Ήξερε καλά ότι η Candy είχε πάρει τις αποφάσεις της και ότι δεν επρόκειτο να της αλλάξει γνώμη. Αφού δεν κατάφερε να την πείσει τότε στη σκάλα, δεν υπήρχε περίπτωση να πειστεί η κοπελιά!:
Για να είμαι ειλικρινής, παρ' όλο που κόβω τις φλέβες μου για τον Τέρρυ και πιστεύω ότι την λάτρευε την Κάντυ, στο σημείο με τις σκάλες δεν προσπάθησε και πάρα πολύ. Είχε κι εκείνος σχεδόν αποφασίσει από τη στιγμή που η Κάντυ φτάνει στη Νέα Υόρκη. Αμφιταλλαντεύεται - παλεύει με τον εαυτό του αλλά οι τύψεις δεν τον αφήνουν σε ησυχία. Οπότε τη στιγμή του χωρισμού λέει απλά αυτά που νιώθει και δείχνει ανοιχτά τα συναισθήματα του.

nessie είπε:
Εδώ φαίνεται και η αξιοπρέπεια της Candy, που εμμένει στην απόφασή της και δεν υποκύπτει στη γοητεία του ανδρός! Σε αντίθεση με τις Μάρλοου, μάνα και κόρη, για τις οποίες η αξιοπρέπεια αποτελεί άγνωστη λέξη! Με τη μάνα, να του κάνει ψυχολογικό πόλεμο μέχρι σπάσιμο νεύρων και την κόρη, τόσο πριν όσο και μετά το ατύχημα, να έχει μια στάση που κατά τη γνώμη μου προσβάλλει το γυναικείο φύλο. Δε σε θέλει κοριτσάκι μου! Έχει και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια! Ξεκόλλα! Πώς να το κάνουμε δηλαδή;
Σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα. Η Κάντυ έχει πολύ μεγάλη καρδιά και φυσικά ανωτερώτητα. Αυτό θα πει μεγαλείο αγάπης! Δίνει τον αγαπημένο της ενώ η ίδια υποφέρει και σε κανένα σημείο δεν σκέφτεται εγωιστικά.

Αντίθετα η Σουζάννα μόνο στα πόδια του που δεν έχει πέσει να σέρνεται. Προφανώς ότι ο Τέρρυ έμεινε μαζί της από λύπηση μάλλον δεν την ενδιέφερε. Εγώ δεν θα μπορούσα να το αντέξω κάτι τέτοιο.

nessie είπε:
Αλήθεια, πόσες από δω μέσα θα κρατούσαμε τη στάση της Candy στη σκηνή της σκάλας; Εγώ πάντως θα τον έπαιρνα από το χέρι και έχε γεια Σούζυ!
Αν θες τη γνώμη μου νομίζω πως καμία γυναίκα, ειδικά στη σημερινή εποχή δεν θα κρατούσε την στάση της Κάντυ και καλά θα έκανε. Καλή η μεγάλη καρδιά, καλή η αυταπάρνηση και η αυτοθυσία αλλά όλα έχουν και όρια. Σιγά μην έδινα τον άντρα μου για να κάνω ψυχικό!

Ε, ποτέ! :mad:

Domniki είπε:
Ποτέ, ποτέ, ποτέ, ποτέ...και τραγουδιστά μαλιστα :diablotin: Μετα απο τοσα βασανα και αναποδιες, δεν δωσανε καμια μαχη.

Αλλα ετσι κ'αλλιως και οι δυο ηταν σε no-win situation. Οπως λεει και στο Φαντασμα της οπερας "for either way you choose you cannot win"...ακομα και αν δεν εφευγε η Καντυ, δεν θα ηταν ευτυχισμενοι, γιατι ο Τερρυ θα ζουσε με τις τυψεις...καταρα στην Μιζουκι :pistolies:
Έτσι όπως τα έκανε η Μιζούκι... :mad:

Αλλά και πάλι εγώ λέω πως θα μπορούσαν να είναι ευτυχισμένοι, υπάρχουν πάντα πολλές επιλογές και αλλαγές στη ζωή. Αν ερωτευόταν κάποιον άλλο η Σουζάννα για παράδειγμα;

Βέβαια θα μου πεις έχεις τον Τέρρυ και θα πας με άλλον;

Μη το λέτε. Έχω δει να συμβαίνουν τα απίστευτα σε αυτό τον κόσμο! :biglaugh:
 
Αρχική Δημοσίευση από nessie

@Eretzoum31: Αυτό που λες είναι λίγο επικίνδυνο στην εφαρμογή και θα μπορούσε να σπάσει και κανένα πόδι το παιδί! Βέβαια, αν ήταν να γλιτώσει από τη Σουζάνα, ας έμπαινε και όλος στο γύψο! Πάω πάσο! :animeek:

Ε… νοσοκόμα ήταν η Candy και οπότε…..νοσοκόμα μου ωραία νοσοκόμα μου γλυκιά :acoustic:
 
Είναι σαν το γνωστό άσμα που λέει:"κάθε λιμάνι και καημός,κάθε (σταθμός) και κλάμα".

Πάντως ο Tέρυ μετά την συμβίωσή του με τη Σουζάνα,κέρδισε δικαιωματικά το Όσκαρ!!! :p

terryoscar2.jpg


terryoscar2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
candy είπε:
Είναι σαν το γνωστό άσμα που λέει:"κάθε λιμάνι και καημός,κάθε (σταθμός) και κλάμα".
Και πού δεν εχουν χωρισει αυτοι οι ανθρωποι: σε τρενα, λιμανια, σκαλες. Ευτυχως δεν υπηρχαν αεροπλανα εκεινη την εποχη (τουλαχιστον οχι σε ευρεια κλιμακα) γιατι θα ειχαμε δραματα και στο check-in :nervous:
 
Ε, πως... Η Ιαπώνισσα-φόνισσα φρόντισε αφού δεν είχαν επιβατικά, να χωρίσει άλλους χρησιμοποιώντας αεροπλάνα μεν, με τρόπο δυνατό για την εποχή εκείνη δε. Είναι μεγάλο το δολοφονικό μυαλό της!!

Τώρα που το σκέφτομαι την έχω ικανή να το σκέφτηκε και έτσι! "Πού δεν έχω χωρίσει ανθρώπους; .. Χμμ... Α! Στ'αεροπλάνα! Να λοιπόν πως θα (απο)τελειώσω το δημιούργημά μου!!"
 
nessie είπε:
@Domniki: Domniki μου, δεν ήθελα να σε στενοχωρήσω, ούτε να σου χαλάσω το Σ/Κ. Νομίζω πάντως, ότι με το βιντεάκι στο τέλος σε αποζημίωσα κάπως! Ε; ε; (Να σε κάψω Γιάννη μου, να σ'αλοίψω λάδι :D )
Yπεροχο το βιντεακι!

Ενα απο τα αγαπημενα μου Candy-Terry βιντεακια ειναι

http://www.youtube.com/watch?v=xODGFKB7bGk&mode=related&search=CandyCandy%20Candy%20Terry%20AMV%20Anime%20Shoujo

It looks as though


you're letting go



and if it's real



i don't want to know...


Δεν θυμαμαι αν το εχει ξαναποσταρει αλλος (ε, 103 σελ. ειναι πολλες για να ξαναψαξω).

Επισης μ'αρεσει πολυ και το

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οφείλω να ομολογήσω ότι η σκηνή του Terry και της Candy στην σκάλα απλά...Δεν έχει προηγούμενο!!!!!!!

Με αγχώνει.... με θλίβει.....με πονάει.....με πικραίνει...με τρελαίνει...με κάνει να θέλω να σκάσω!!!!!!! Τι υπέροχη απόδοση!!! Τι σκηνοθετικό εύρημα!!!!Υπέροχη!!!!!!! Η απόλυτη εξύψωση του ανθρώπου!!!! (Όχι δεν τα έπαιξα ακόμη!!!! :biglaugh: )

Καλώς ήρθες πίσω Mariadelmar! :)
 
Turrican είπε:
Οφείλω να ομολογήσω ότι η σκηνή του Terry και της Candy στην σκάλα απλά...Δεν έχει προηγούμενο!!!!!!!
Με αγχώνει.... με θλίβει.....με πονάει.....με πικραίνει...με τρελαίνει...με κάνει να θέλω να σκάσω!!!!!!! Τι υπέροχη απόδοση!!! Τι σκηνοθετικό εύρημα!!!!Υπέροχη!!!!!!! Η απόλυτη εξύψωση του ανθρώπου!!!! (Όχι δεν τα έπαιξα ακόμη!!!! :biglaugh: )

Καλώς ήρθες πίσω Mariadelmar! :)
Kαταλαβαινεις τωρα Turrican γιατι χτυπιομαστε, κυλιομαστε στα πατωματα και σφουγγαριζουμε τα δακρυα μας, αρνουμαστε την αληθεια, καταριομαστε την Μιζουκι, απειλουμε με ενοπλες επιθεσεις την ιαπωνισσα-φονισσα, γιατι 20 χρονια τωρα βρισκομαστε ακομα κολλημενες σ'εκεινες τις σκαλες, εκεινου του νοσοκομειου της Νεας Υορκης, οπου εχει σταματησει ο χρονος :icon_cry:

Α, να προσθεσω για μια ακομη φορα τις ΥΠΕΡΟΧΕΣ ερμηνειες της Ματινας Καρρα και του Αργυρη Παυλιδη στην εν λογω σκηνη. Χωρις αυτους τα πραγματα θα ηταν διαφορετικα. Ο Παυλιδης δινει ρεστα "μη λες τιποτα, μ'ακους Καντυ" και η Καρρα "κλαιει, ο Τερρυ κλαιει"...............

Θα αξιζε να δειτε mariadelmar και Death2Eliza να αναβουν τσιγαρο, εμενα και την QueenofHearts να αναστεναζουμε και ολες γενικα να ειμαστε ρακη μετα απο την προβολη των επεισοδιων 99-100.
 
Domniki είπε:
Kαταλαβαινεις τωρα Turrican γιατι χτυπιομαστε, κυλιομαστε στα πατωματα και σφουγγαριζουμε τα δακρυα μας, αρνουμαστε την αληθεια, καταριομαστε την Μιζουκι, απειλουμε με ενοπλες επιθεσεις την ιαπωνισσα-φονισσα, γιατι 20 χρονια τωρα βρισκομαστε ακομα κολλημενες σ'εκεινες τις σκαλες, εκεινου του νοσοκομειου της Νεας Υορκης, οπου εχει σταματησει ο χρονος :icon_cry:
Α, να προσθεσω για μια ακομη φορα τις ΥΠΕΡΟΧΕΣ ερμηνειες της Ματινας Καρρα και του Αργυρη Παυλιδη στην εν λογω σκηνη. Χωρις αυτους τα πραγματα θα ηταν διαφορετικα. Ο Παυλιδης δινει ρεστα "μη λες τιποτα, μ'ακους Καντυ" και η Καρρα "κλαιει, ο Τερρυ κλαιει"...............

Θα αξιζε να δειτε mariadelmar και Death2Eliza να αναβουν τσιγαρο, εμενα και την QueenofHearts να αναστεναζουμε και ολες γενικα να ειμαστε ρακη μετα απο την προβολη των επεισοδιων 99-100.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα!!!! Όλα αυτά που αναφέρεις για την συγκεκριμένη σκηνή τα σκεφτόμουνα και εγώ!!Οι ερμηνείες της Ματίνας Καρρά και του Αργύρη Παυλίδη αγγίζουν το τέλειο! Εμένα με χτυπάει ηλεκτρικό ρεύμα και στον παρακάτω διάλογο:

-Θα σε συνοδεύσω..


-Δεν χρειάζεται!


 


-Θα σε συνοδεύσω!



-Όχι..δεν θέλω!!


 


-Είπα θα σε συνοδεύσω!



-Μην κάνεις τα πράγματα πιο δύσκολα από ότι είναι.... Terry δεν καταλαβαίνεις; Άσε με....άσε με ήσυχη!!!!!


Παρατήρησε πόσο αλλάζει ο τόνος της φωνής και τα συναισθήματα του Terry κάθε φορά που εισπράττει την άρνηση της Candy!

Παρατήρησε πόσο πόνο βγάζει η χροιά της φωνής της Candy! Η καρδιά της κυριολεκτικά αιμορραγεί!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα