Επικίνδυνη κρουαζιέρα

Bambinella

Extra Galactic RetroEntity!
Joined
18 Mαϊ 2010
Μηνύματα
16.433
Αντιδράσεις
27.832
Σε ενα υπερωκεανειο με προορισμο τη Βραζιλια ταξιδευει ο γνωστος ιδιωτικος αστυνομικος, Κιμων Γαλατης θελοντας να ξεκουραστει και να απομακρυνθει απο τις διαφορες υποθεσεις της δουλειας του.

Αναμεσα στους συνταξιδιωτες του ειναι και ο μεγαλοεπιχειρηματιας Τζωρτζης Ρουσογιωργας που συνοδευει την προγονη του, Χριστιανα, αλλα και μια μεσοκοπη Βραζιλιανα φιλη τους, την Ελενα, η οποια εχει μεγαλη αδυναμια στις ερωτικες περιπετειες και τους ωραιους αντρες. Ο Τζωρτζης πλησιαζει τον Γαλατη και του ζητα να ασχοληθει με ενα πολυ λεπτο ζητημα που αφορα τη Χριστιανα. Η νεαρη γυναικα ειναι τρελα ερωτευμενη με εναν φτωχο φοιτητη, τον Αλεξη που βρισκεται και αυτος πανω στο υπερωκεανειο και ο επιχειρηματιας επιθυμει διακαως να διακοπει αμεσως ο δεσμος τους μια που πιστευει ακραδαντα πως ο φοιτητης ειναι προικοθηρας. Για τον σκοπο αυτο εχει καταστρωσει ενα σχεδιο οπου θα ξεσκεπασει τον Αλεξη μπροστα στη Χριστιανα ως χαρτοκλεφτη σε μια βραδια ποκερ πανω στο πλοιο, αλλα τα πραγματα τελικα γυριζουν μπουμερανγκ εναντιον του Τζωρτζη.

Η Χριστιανα εκμυστηρευεται στον Γαλατη καποιες εντονες ανησυχιες της σχετικα με τη ζωη της. Πιστευει οτι βρισκεται σε κινδυνο γιατι μολις πριν απο λιγη ωρα και ενω βρισκοταν σε ενα κρυφο σημειο του καταστρωματος, γλιστρησε και παρ' ολιγον θα βρισκοταν στη θαλασσα. Ο Γαλατης εξεταζει τα παπουτσια της και διαπιστωνει πως οι σολες τους ειναι αλλειμμενες με γρασσο. Η Χριστιανα τον ενημερωνει πως αυτη δεν ειναι η πρωτη φορα οπου κινδυνεψε καθως τις τελευταιες δεκαπεντε μερες της συνεβησαν διαφορα πολυ παραξενα ατυχηματα που θα μπορουσαν να αποβουν μοιραια. Η ιδια υποπτευεται τον πατριο της αφου προ ολιγον ημερων η Χριστιανα συμπληρωσε το 21ο ετος της ηλικιας της και τωρα πια ως ενηλικη παιρνει στα χερια της τη μεγαλη περιουσια που της αφησε πεθαινοντας η μητερα της. Μια περιουσια που μεχρι στιγμης διαχειριζεται ακομα ο Τζωρτζης Ρουσογιωργας μαζι με τη δικη του περιουσια φυσικα, που ομως κινδυνευει να χαθει αφου οι επιχειρησεις του εχουν πολλα οικονομικα προβληματα.

Ο Κιμων Γαλατης αναλαμβανει να βοηθησει τη Χριστιανα μη μπορωντας αρχικα να καταλαβει ποιος κρυβεται πισω απο τα παραξενα γεγονοτα των τελευταιων ημερων.

Και σαν να μην εφταναν ολα αυτα, η Βραζιλιανα, Ελενα, πινει ενα ποτηρι πορτοκαλαδα που προοριζοταν για την Χριστιανα. Ενα ποτηρι που περιειχε αρσενικο......

Αλλο ενα ενδιαφερον αστυνομικο εργο με τον Κιμωνα Γαλατη, τον ηρωα του συγγραφεα, Μαριου Βαλερη. Το εργο εχει διαρκεια μιας ωρας και ακουγονται οι ηθοποιοι:

Τακης Σταυρινιδης, Δημητρα Δημητριαδου, Ευγενια Αβραμιδου, Μικης Νικητας, Κωστης Χατζηκωστης, Γιαννης Ρουσακης.
 
Mεγαλος Οπαδος των αστυνομικων ταινιων μυστηριου,βιβλιων με το ιδιο θεμα κλπ αλλα ποτε δεν εχω ακουσει καποια τετοια ιστορια ετσι ραδιοφωνικα στο μυαλο μου ακουγεται καπως περιεργο ετσι απο της φωνες και μονο να ακουω την ιστορια να εξελισσεται κλπ.Το αστειο της υποθεσης βεβαια ειναι πως εχω στην διαθεση μου διαφορα τετοια audio books οπως ιδιωτικη υποθεση,περιπτωσις Χ του Γιαννη μαρη αλλα και αρκετα της Agatha christie.Σημερα κιολας θα ψαξω σε ποιον σκληρο δισκο τα εχω καταχωνιασμενα και θα βαλω να ακουσω καποιο απο ολα αυτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mεγαλος Οπαδος των αστυνομικων ταινιων μυστηριου,βιβλιων με το ιδιο θεμα κλπ αλλα ποτε δεν εχω ακουσει καποια τετοια ιστορια ετσι ραδιοφωνικα στο μυαλο μου ακουγεται καπως περιεργο ετσι απο της φωνες και μονο να ακουω την ιστορια να εξελισσεται κλπ.Το αστειο της υποθεσης βεβαια ειναι πως εχω στην διαθεση μου διαφορα τετοια audio books οπως ιδιωτικη υποθεση,περιπτωσις Χ του Γιαννη μαρη αλλα και αρκετα της Agatha christie.Σημερα κιολας θα ψαξω σε ποιον σκληρο δισκο τα εχω καταχωνιασμενα και θα βαλω να ακουσω καποιο απο ολα αυτα.
Το ραδιοφωνικο θεατρο, και ιδιως το αστυνομικο, ειναι αξια ανεκτιμητη. Η φαντασια και οι προσωπικες καταβολες του καθενος μπορουν να δημιουργησουν τα πιο μαγευτικα σκηνικα, τα πιο ονειρεμενα τοπια, τα πιο ενδιαφεροντα προσωπα, την πιο ομιχλωδη ατμοσφαιρα.

Το μονο που χρειαζεται προτου καθισει κανεις να ακουσει θεατρικο ειναι ησυχια, χαλαρωση και ελευθερια στη φαντασια. Τα υπολοιπα ερχονται μονα τους.
 
Το ραδιοφωνικο θεατρο, και ιδιως το αστυνομικο, ειναι αξια ανεκτιμητη. Η φαντασια και οι προσωπικες καταβολες του καθενος μπορουν να δημιουργησουν τα πιο μαγευτικα σκηνικα, τα πιο ονειρεμενα τοπια, τα πιο ενδιαφεροντα προσωπα, την πιο ομιχλωδη ατμοσφαιρα.

Το μονο που χρειαζεται προτου καθισει κανεις να ακουσει θεατρικο ειναι ησυχια, χαλαρωση και ελευθερια στη φαντασια. Τα υπολοιπα ερχονται μονα τους.
Συμφωνω σε ολα εχεις απολυτο δικειο.Θα αραξω με χαμηλο φωτισμο και το κλειματιστικο αναμενο γιατι εχει και κουφοβραση σημερα αλλα και να μην ακουγεται και τιποτα απ'εξω ασχετα που δεν εχει φασαρια αφου μενω σε χωριο θα βαλω και καμια βοτκα και θα αραξω να ακουσω το περιπτωσις Χ του Μαρη.
 
Συμφωνω σε ολα εχεις απολυτο δικειο.Θα αραξω με χαμηλο φωτισμο και το κλειματιστικο αναμενο γιατι εχει και κουφοβραση σημερα αλλα και να μην ακουγεται και τιποτα απ'εξω ασχετα που δεν εχει φασαρια αφου μενω σε χωριο θα βαλω και καμια βοτκα και θα αραξω να ακουσω το περιπτωσις Χ του Μαρη.
Tελειος σε ολα, Μπιλλυ! Εχω το Περιπτωσις Χ σε βιβλιο. Σε θεατρικο δεν το εχω ακουσει ακομα. Αν ειναι τοσο καλο οσο το βιβλιο, τοτε θα περασεις την ωρα σου πολυ ευχαριστα.

Πολυ σημαντικος παραγων η σωστη ατμοσφαιρα. Τωρα το καλοκαιρι δεν ειναι για μενα η καταλληλοτερη εποχη για αστυνομικο ραδιοφωνου, αλλα δεν γινεται να μην ακουω και καθολου. Το αστυνομικο προϋποθετει ψυχρο και συννεφιασμενο καιρο η ακομα καλυτερα καταιγιδα! Ετσι λοιπον, ενω το καλοκαιρι ακουω τα θεατρικα στο σαλονι με αναμμενο το αιρ κοντισιον, σιγα την ατμοσφαιρα δηλαδη, τον χειμωνα τα ακουω μεσα στο υπνοδωματιο με χαμηλο φωτισμο κι ενα ποτηρι κονιακ στο κομοδινο διπλα μου.

Γεμιζει το μυαλο μου εικονες..........Μοναδικη εμπειρια!
 
Tελειος σε ολα, Μπιλλυ! Εχω το Περιπτωσις Χ σε βιβλιο. Σε θεατρικο δεν το εχω ακουσει ακομα. Αν ειναι τοσο καλο οσο το βιβλιο, τοτε θα περασεις την ωρα σου πολυ ευχαριστα.

Πολυ σημαντικος παραγων η σωστη ατμοσφαιρα. Τωρα το καλοκαιρι δεν ειναι για μενα η καταλληλοτερη εποχη για αστυνομικο ραδιοφωνου, αλλα δεν γινεται να μην ακουω και καθολου. Το αστυνομικο προϋποθετει ψυχρο και συννεφιασμενο καιρο η ακομα καλυτερα καταιγιδα! Ετσι λοιπον, ενω το καλοκαιρι ακουω τα θεατρικα στο σαλονι με αναμμενο το αιρ κοντισιον, σιγα την ατμοσφαιρα δηλαδη, τον χειμωνα τα ακουω μεσα στο υπνοδωματιο με χαμηλο φωτισμο κι ενα ποτηρι κονιακ στο κομοδινο διπλα μου.

Γεμιζει το μυαλο μου εικονες..........Μοναδικη εμπειρια!
Eτσι ακριβως ειναι bambi.Eγω τον χειμωνα ακριβως οπως τον περιεγραψες τον εχω για αστυνομικα μυθιστορηματα η βιβλια του stephen king πχ και αστυνομικες ταινιες/σειρες  μυστηριου,θριλες τρομου κ.α.Απλα τωρα ασχετα που ειναι καλοκαιρι με αφορμη το θεμα σου θα βαλω το audio book που σε ειπα και θα γουσταρω.
 
Μπαμπι εξαιρετικό ποστ , εμένα ξέρεις το πάθος μου με τον Μαρη υπάρχει το ηχητικό; Υπάρχει σίγουρα και σε βιβλίο ή κρουαζερια, καλοκαιράκι δε άμεσα να το παραγγελω και αυριο ακομα ! Τα δε χριστούγεννα πήρα δώρο κιόλας το τελευταίο άγνωστο έργο του Μαρη με δυο ανέκδοτες δικαστικές υποθέσεις από την Άγρα , δεν θα έλεγα ισάξιο όμως με τα άλλα του αλλά πέρασε ή ώρα ευχάριστα! Ο Μαρης έλεγε πάντα: "πως το μεγαλύτερο αμάρτημα ενός μυθιστορήματος , είναι να υποπέσει στην πλήξη ε εγώ ποτέ δεν θα υποπεσω σε αυτο" Είχε απόλυτο δίκιο δεν υπέπεσε! νομίζω πως έκανα λάθος πρόκειται περί αλλού συγγραφέα που δεν γνωρίζω διόλου πρώτη φορά τον ακούω αλλά για να τον προτείνει εσύ που έχουμε περίπου τα ίδια γούστα κάτι θα αξίζει σίγουρα! Μα ακούγεται...τόσο Μαρης ! Μα τόσο Μαρης πια "πλούσιοι της μεγαλοαστική ταξεως, ωραιες νεαρες, κρουαζιέρες και προικοθηρες γύρω από μεγάλες περιουσίες και φυσικά αποπειρες φόνων. Μπιλι την περίπτωση Χ μπορούμε να την βρούμε σε ηχητικό!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1@αριαδνη[/USER] Ο Μαριος Βαλερης ηταν συγχρονος του Μαρη, αν κρινω απο το γεγονος οτι τα βιβλια του κυκλοφορησαν τη δεκαετια του 1950. Και γενικα δηλαδη, αν ακουσεις δικα του εργα με ηρωα παντα τον Κιμωνα Γαλατη (οπως ειχε ο Μαρης τον Γιωργο Μπεκα) ολα εχουν εντονο αρωμα απο εκεινη την εποχη γι'αυτο και τα αγαπησα τοσο.

 
Έχεις βιβλία του δηλ.να τον ψαξω και γω διότι ή εξάρτηση από τον Μαρη κάπως πρέπει να περάσει! 
 
Έχεις βιβλία του δηλ.να τον ψαξω και γω διότι ή εξάρτηση από τον Μαρη κάπως πρέπει να περάσει! 
Οχι, δεν εχω κανενα βιβλιο του Μαριου Βαλερη και δεν ξερω αν κυκλοφορουν καν. Μονο ραδιοφωνικο θεατρο εχω ακουσει απο αυτον.
 
Επειδή πλέον έχω χάσει πολλά επεισόδια.. Η κρατική ραδιοφωνία κάθε πότε βάζει εκπομπη?
 
Επειδή πλέον έχω χάσει πολλά επεισόδια.. Η κρατική ραδιοφωνία κάθε πότε βάζει εκπομπη?
Καθε Κυριακη βραδυ απο το Τριτο Προγραμμα στις 10:00. Οπου να' ναι δηλαδη!

Αποψε θα ακουστει το εργο Εγκλημα και Τιμωρια, του Φιοντορ Ντοστογιεφσκι. Στο ρολο του Ρασκολνικωφ ο Αλεκος Αλεξανδρακης.
 
Εσύ μπαμπι το απολαυσες το ραδιοφωνικό με λικέρ και αιρκοντισιον εγώ με φρεντοκαπουτσινο και αιρ κοντισιον! Αλλά επαθα και εξάρτηση από Χιτσοκ και ψάχνω συνεχως ταινίες του τώρα βρήκα την υπόθεση παρανταιν οπότε αφήνω λίγο τα ραδιοφωνικά πίσω πως να τα προλαβω όλα!!( αχ με κολλήσεις με τον Χιτς). Του ίδιου συγγραφέα βρήκα και άλλα δύο αστυνομικα ραδιοφωνικά  στο διαδίκτυο κανοντας ερευνα!
 
Εσύ μπαμπι το απολαυσες το ραδιοφωνικό με λικέρ και αιρκοντισιον εγώ με φρεντοκαπουτσινο και αιρ κοντισιον! Αλλά επαθα και εξάρτηση από Χιτσοκ και ψάχνω συνεχως ταινίες του τώρα βρήκα την υπόθεση παρανταιν οπότε αφήνω λίγο τα ραδιοφωνικά πίσω πως να τα προλαβω όλα!!( αχ με κολλήσεις με τον Χιτς). Του ίδιου συγγραφέα βρήκα και άλλα δύο αστυνομικα ραδιοφωνικά  στο διαδίκτυο κανοντας ερευνα!
Χωρις λικερ. Αιρ κοντισιον σκετο. Ενα ποτηρι κονιακ πινω τον χειμωνα οταν ακουω ραδιοφωνικο θεατρο στο υπνοδωματιο μου.

Στο διαδικτυο υπαρχουν πολλα θεατρικα του Βαλερη για να ακουσει οποιος ενδιαφερεται. Οχι μονο ενα και δυο.
 
Το άκουσα το ηχητικό , εξαιρετικό, κοσμοπολίτικο κάπου φέρνει  Γιαννη Μαρη αλλά στο πιο comme if faut του. Ο ιδιωτικος αστυνομικός Γαλατης τα χει τα χρονακια του δεν είναι νεαρος από ότι λεει ενώ έχει σκηνικό "Μπεκα"( καλά ο Μπελάς ποτέ δεν θα πήγαινε σε πλούσια κρουαζερια , μέχρι την Αιγινα πεταγοτανε και να χε τα λεφτά δεν νομίζω πάλι πώς θα πήγαινε ήταν και μεγάλος για ταλαιπωριες):ρ Ή πλούσια προγονή  ( ηλικιωνεται , γίνεται 21)που θα πάρει την περιουσία  της νεκρής μητέρας της και ο πατριός ενώ υπάρχει και ο αφραγκος νεαρός με τον οποιον τα έχει ή μικρα που κάποιοι θεωρούν προικοθηρα , δηλ.σκηνικα Γιαννη Μαρη με την υψηλή κοινωνία του 50' και του 60, υπάρχει και μία αχόρταγη ,50 άρα Καρινα , ξελογιαστρα ακομη' ! Τοποθεσία μία πανακριβη κρουαζερια και πολλές αποπειρες δολοφονίας της μικράς, αφανείς και μη! Δεν βρήκα τον επίδοξο δολοφόνο παντως δεν ξέρω αν άλλος τον βρήκε τώρα μπήκα στο κλίμα αυτού του συγγραφέα οπότε συγχωρουμαι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella πολυ καλο και απολαυστικο το συγκεκριμενο ραδιοφωνικο αστυνομικο! Ακουγοντας τις φωνες των ηθοποιων οχι μονο εφτιαχνα με το μυαλο μου τα σκηνικα αλλα εβαζα και τον καταλληλο - κατα τη γνωμη μου-ηθοποιο να ερμηνευει το συγκεκριμενο ρολο. 

Πιο συγκεκριμενα
Χριστιανα: Βουλα Χαριλαου
Αλεξης: Μιχαλης Νικολινακος
Γαλατης :Νικος Τζογιας
Ρουσογιωργας: Θοδωρος Μοριδης
πλοιαρχος: Ορφεας Ζαχος
Ελενα : Ιλυα Λιβυκου     (οπως ηταν στην ταινια "Σαντα Τσικιτα" )
 
bambinella πολυ καλο και απολαυστικο το συγκεκριμενο ραδιοφωνικο αστυνομικο! Ακουγοντας τις φωνες των ηθοποιων οχι μονο εφτιαχνα με το μυαλο μου τα σκηνικα αλλα εβαζα και τον καταλληλο - κατα τη γνωμη μου-ηθοποιο να ερμηνευει το συγκεκριμενο ρολο. 

Πιο συγκεκριμενα
Χριστιανα: Βουλα Χαριλαου
Αλεξης: Μιχαλης Νικολινακος
Γαλατης :Νικος Τζογιας
Ρουσογιωργας: Θοδωρος Μοριδης
πλοιαρχος: Ορφεας Ζαχος
Ελενα : Ιλυα Λιβυκου     (οπως ηταν στην ταινια "Σαντα Τσικιτα" )
Τι ομορφο σχολιο!
 
Τι ομορφο σχολιο!
Ωραια θα ηταν να μαθουμε και τη γνωμη των αλλων μελων,ειμαι περιεργη να δω σε ποιους αλλους ηθοποιους θα μπορουσαν να ταιριαξουν αυτοι οι ρολοι. Στην αρχη για Ελενα (ετσι οπως ακουγα τη φωνη) μου ηρθε η εικονα της Ελενης Χατζηαργυρη,αστραπιαια περασε απ το νου μου και η Υβον Σανσον αλλα κατεληξα στη Λιβυκου λογω του ρολου της στη Σαντα Τσικιτα
 
Ακου και το άλλο ηχητικό του ίδιου συγγραφέα είναι κάτι την γνώμη μου ακόμα καλύτερο! Για την Ηλια Ιβυκου συμφωνω 100 τοις εκατό, για την νεαρή κοπελιά θα έλεγα Βαλσαμη και τον νεαρό Γεωργιτση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω παλι δεν φανταζομαι προσωπα ηθοποιων οταν ακουω αγνωστες φωνες οπως στο συγκεκριμενο εργο. Φτιαχνω προσωπα με την φαντασια μου κι ετσι μονο εγω ξερω πως ειναι.
 
Πίσω
Μπλουζα