Επιλογή smartphone.

pooky(1)

MultiDimensional RetroDivinitY
Joined
14 Ιουν 2006
Μηνύματα
9.122
Αντιδράσεις
205
Οι ανάγκες καμιά φορά αλλάζουν και εξελίσσονται.

Εγώ, ο απόλυτος hater των κινητών, έφτασα σε σημείο να μην έχω άλλη επιλογή, παρά την απόκτηση ενός καλού smartphone και μπορώ να πω, πως, παρόλη την ενασχόλησή μου με υπολογιστές - κονσόλες και τα σχετικά, εδώ έχω μαύρα μεσάνυχτα.

Οι προδιαγραφές που πρέπει να πληροί έχουν ως εξής:

1 ). Ύπαρξη wi-fi επιλογής και ύπαρξη browser και προγράμματος αποστολής - λήψης e-mail.

2 ). Δυνατότητα σύνδεσης HSPA 3G για mobile internet.

3 ). Οθόνη αφής, δεν με πειράζει να είναι και slide με ξεχωριστό πληκτρολόγιο.

4 ). Δυνατότητα στο λειτουργικό του να δέχεται SKYPE για κλήσεις σε υπολογιστή με το ίδιο πρόγραμμα, αλλά και MSN σαν εναλλακτικό.

5 ). Δεν με ενδιαφέρει αν έχει Android, Symbian ή Win Mobile, αρκεί να έχει τα παραπάνω χαρακτηριστικά.

6 ). Καλή διάρκεια μπαταρίας, με το καλή, εννοώ, να κρατάει ένα πλήρες οκτάωρο χωρίς να είναι σε φόρτιση με έντονη χρήση wifi και λίγο 3G mobile internet.

7 ). Κόστος αδιάφορο. Όσο πάει.

8 ). Οθόνη με υψηλή ανάλυση, να μπορείς αξιοπρεπώς να δεις κάποιο mail.

9 ). Δεν με ενδιαφέρει κάμερα, ραδιόφωνο και τηλεόραση, αλλά μόνο MP3 player. To SKYPE θα το χρησιμοποιήσω αποκλειστικά με φωνή. Άντε και το MSN στη τελική δεν θα τα χαλάσουμε εκεί.

Δεν με ενδιαφέρει σε καμία η ύπαρξη συμβολαίου, για απόκτηση φθηνότερα, έχω καρτοκινητό WIND με 1,5 giga ανά μήνα, μου φτάνει και περισσεύει. Με το 3g θα τσεκάρω mail και το φόρουμ μας, άντε και κανένα τεχνολογικό site αν δεν έχω πρόσβαση σε κάποιο wi-fi, είναι κλειδωμένα κάποια sites από το server της δουλειάς που θα βρίσκομαι από 1ης Αυγούστου, ή στην τελική δεν θέλω να ξέρει κανείς που μπήκα σε κάποια δεδομένη στιγμή.

Αποκλείονται δια ροπάλου μοντέλα Blackberry, μου τη σπάνε αφάνταστα. Σε iPhone θα το σκεφτώ διπλά να πάω, αφενός γιατί το χρειάζομαι να είναι στα χέρια μου μέχρι την 1η Αυγούστου, αφετέρου δεν θα έπαιρνα εύκολα το 3GS σαν παλιότερο μοντέλο και δεν μπορώ να περιμένω να έρθει το 4.

Retro smartphoners, βοηθήστε το n00bά σας παρακαλώ. :) :)

Α, δεν με ενδιαφέρει η αγορά μεταχειρισμένης συσκευής!!!!!
 
έχοντας BlakcBerry θέλω απλά να σημειώσω ότι κινητό+internet+email= BlackBerry

οτιδήποτε άλλο είναι for the panigyrs και είχα και Symbian και winmobile (παλιό όμως)

τώρα αφού δεν σου αρέσουν, πάω πάσο :p , κοίτα προς Nokia είναι η συμβουλή μου, και απέφυγε τα winmobile... έχω φίλους πωλητές που τους δίνουν κινητά οι εταιρείες (και δεν τις νοιάζει το κόστος...) και όλοι παραπονιούνται για τα winmobile κινητά: μια η μπαταρία, την άλλη οι εφαρμογές, κολλήματα κτλ... μιλάμε για βαριά χρήση (όχι έβαλα το τάδε beta και κόλλησε) ...
 
Κι ο pooky smartphone.........

Ε,τελείωσε,το 2012 θα σταματήσουν όλα,είναι σίγουρο,ένα ένα τα σημάδια αποκαλύπτονται!
 
manos426f είπε:
Κι ο pooky smartphone.........
Ε,τελείωσε,το 2012 θα σταματήσουν όλα,είναι σίγουρο,ένα ένα τα σημάδια αποκαλύπτονται!
Χα! Στο smartphone κόλλησες; Αυτό το MSN δεν το πρόσεξες; :p

Thanks Keropi κάπου τώρα θα πεταχτεί και ο Wallys και θα μας γράψει κατεβατά για τα υπέρ των win mobile.... :xm:
 
ΛΟΛ

βασικά ο καθένας κρίνει με ότι έχει δει... μπορεί στο Wally/xyz να του "έκατσαν" καλά μοντέλα , μπορεί στους γνωστούς μου να τους έκατσαν οι μάπες των 500-600ευρώ... αλλά άμα ακούς ανθρώπους που μιλάνε καθημερινά 4-5 ώρες στο κινητό να παραπονιούνται κάτι πάει στραβά...

btw, blackberry έχω με πληκτρολόγιο, όχι αφής (τα αποφεύγω όλα τα αφής είναι η αλήθεια)
 
Όντας πολυετής χρήστης windows mobile κουνητών (κακά τα ψέματα το HP ipaq 514 ακόμα ζει στα χέρια μου,[edit] έχω να πω ότι τα λειτουργικά είναι δύο (δεν έχω δοκιμάσει black/blue/red/tiquizberry), Android και iphoneos, με το δεύτερο να είναι "άρρωστο" από κολλήματα της μαμάς εταιρίας του, σε βαθμό που να κάνει τα windows mobile να δείχνουν κινητάρες με το μούλτιτάσκινγ τους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όπως είπε ο keropi, λόγω αυτής της φράσης:

pooky(1) είπε:
6 ). Καλή διάρκεια μπαταρίας, με το καλή, εννοώ, να κρατάει ένα πλήρες οκτάωρο χωρίς να είναι σε φόρτιση με έντονη χρήση wifi και λίγο 3G mobile internet.
οι τέσσερις επιλογές σου είναι τρεις, οι εξής δύο, το Blackberry. Οι άλλες συσκευές καλές, χρυσές, αλλά δεν φτάνουν την αυτονομία του.
 
Χμμμμμμ.

Ήδη αναπολώ τις στιγμές που το κινητό το είχα για να χτυπάει και να απαντάω!!!!!

Χώρια τη πλάκα, σκεφτόμουν αυτό:

http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Cellular-Phones/SAMSUNG-OMNIA-II-I8000-E00-0081-9000-016.htm

το έχω δει από κοντά, δεν το έχω δουλέψει, έχει εξαιρετική τιμή και η οθόνη του είναι πραγματικά το κάτι άλλο!

Για δώστε τα φώτα σας.

Το Blackberry το έχω μισήσει λόγω design και λόγω εμπειριών από άτομα που το είχαν και ήμουν σε κόντρα. Το έχω συνδυάσει με μπόλικη αρνητικούρα, πράγμα που σε εμένα, δεν αλλάζει ούτε με σφαίρες.
 
Ευχαριστώ Ηρακλή.

Είναι και αυτά στις επιλογές. Δεν τα έχω δει ποτέ από κοντά, όμως, ούτε ξέρω κάποιον που να έχει. Τους έφαγε όλους το iphone.

Θα τα κοιτάξω διεξοδικά.
 
Λιγη υπομονη να βγουν τα κινητα με το Android 3.0 και WinMo 7.

Το iphone δυστυχως σακατευτηκε απο τις επιλογες της Apple.
 
τα χαρακτηριστικα που θες να εχει θα τα βρεις σε ολα σχεδον τα κινητα της αγορας με μεσο κοστος 300 ευρω

αν δεν σε ενδιαφερει το κοστος οπως αναγραφεις τοτε

οι καλυτερες επιλογες ειναι τα

HTC Desire

Samsung Galaxy i9000

και σε λιγο καιρο το

Nokia N8
 
Πάνο δεν μπορώ να περιμένω, πρέπει μέσα στην εβδομάδα να το πάρω.

Thanks σε όλους για τις προτάσεις σας.

Έχω καταλλήξει στο Omnia Pro και στο HTC. Θα τα δω από κοντά και θα αποφασίσω, αν κάποιος έχει και άλλη πρόταση, ευπρόσδεκτη!!!!!!!!!!
 
pooky(1) είπε:
Έχω καταλλήξει στο Omnia Pro
μεινε μακρια απο αυτο ειναι ηδη παροπλισμενο απο τη samsung

οσο για τα HTC κανε μια επιλογη σε android και οχι win mobile τα εχω δουλεψει και τα 2 και ειναι η μερα με τη νυχτα οσο αφορα το UI
 
Χμ. Με Android θα μπορέσω να έχω Skype ή MSN;

Κατά τα άλλα το HTC φαίνεται σοβαρότερο από το Omnia Pro αν και είναι ακριβότερο.

Υπενθυμίζω παιδιά ότι σε smartphones και λειτουργικά ήξερα μόνο το iphone.........
 
iphone ????

φτασαμε στο 2010 για μερικο multitasking αστο καλυτερα!!!!

ναι skype kai msn εχεις κανονικα στο android

στο θεμα htc σου προτεινω το desire με 1Ghz cpu και 512 ram ο o browser παει σφαιρα οσο κι αν τον ζορισα με flash based sites
 
breakbeatsz είπε:
iphone ????φτασαμε στο 2010 για μερικο multitasking αστο καλυτερα!!!!

ναι skype kai msn εχεις κανονικα στο android

στο θεμα htc σου προτεινω το desire με 1Ghz cpu και 512 ram ο o browser παει σφαιρα οσο κι αν τον ζορισα με flash based sites
Πιστεύω πως έκλεισε το θέμα.

HTC + Android είναι η πρώτη επιλογή. :) ;)
 
(κοιτα που συμφωνω με τον breakbeatsz - θα μεινουμε χωρις ψωμι για καμια βδομαδα..)
 
Πριν πας να παρεις οτιδηποτε κοιτα και για Iphone...Πιαστο στα χερια σου και μετα αποφασισε.Και εγω ετσι ελεγα και το χλευαζα.Κοιτα το απο κοντα,δουλεψε το και συγκρινε το με ολα τα αλλα πιο πανω βαση των δικων σου αναγκων.Αλλα αν δεν σε τραβηξει καλο θα ηταν να μην σκεφτοσουν σε win mobile αλλα προς android μερια.

Καπου πηρε το ματι μου ενα δικο σου post που ελεγε κατι για Smartphone και ΠΟΤΕ:biglaugh:.Για ολα υπαρχει η πρωτη φορα!!!!
 
Χε χε, αυτοχλευάστηκα, καλά να πάθω να λέω μεγάλα λόγια.

Το iphone το έχει γνωστός μου...... Δεν με ενθουσίασε ποτέ.

Κάποτε είχα και το 2G το οποίο δεν έμελε να έχει μέλλον!!!!!!!!!!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα