Επισκευή case Commodore 64 breadbin

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.310
Αντιδράσεις
9.410
O Commodore 64 breadbin ειναι ενας απο τους εικoνικοτερους υπολογιστες της δεκαετιας του 80. Δυστυχως ομως το κουτι του πασχει εσωτερικα απο το ενα πολυ συνηθισμενο και ενοχλητικο προβλημα. Με την χρηση και την ηλικια, σπανε τα τρια πιαστράκια στο πισω μερος που κρατανε το κουτι κλειστο. Προ καιρου συναντησα μια λυση και αποφασισα να προσπαθησω να την εφαρμοσω στον δικο μου C64 που πασχει απο αυτο το προβλημα.

Τρεις βιδες μας δινουν προσβαση στο εσωτερικο του υπολογιστη. Αποσυνδεουμε το καλωδιο του πληκτρολογιου και του Power led. Συνηθως θα ελεγα εδω προσοχη στο πως ανοιγουμε το κουτι για να μην σπασουμε τα εύθραυστα πιαστρακια, αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι πολυ αργα.

2014-12-27-08h03m32.JPG

Επτα βιδες μας επιτρεπουν να αφαιρεσουμε το motherboard απο το κατω μερος του κουτιου και αλλες εξι το πληκτρολογιο απο το πανω.

2014-12-27-08h10m55.JPG

Πλεον μπορουμε να δουμε απο κοντα τα σπασμενα πιαστράκια.

2014-12-27-08h11m44.JPG

Το πανω μερος του κουτιου μαζι με το κατω. Τρια κενα εκει που λειπουν τα τρια πιαστράκια. Αφου ταιριαξουμε τα δυο κομματια στα στερεωνουμε με τις βιδες τους και με κολλητική ταινια για να μπορουμε να εργαστουμε πιο ανετα.

2014-12-27-08h13m19.JPG

Ωρα τωρα να παρουσιασουμε το υλικο που θα μας βοηθησει στην επισκευη μας. Ονομαζεται Polymorph και ερχεται σε σακουλάκια γεματα με πλαστικους κοκκους λευκου χρωματος. Οι οδηγιες μας λενε οτι αν βαλουμε μια ποσοτητα απο αυτο το υλικο μεσα σε βραστο νερο, τοτε μαλακώνει και γινεται ευκολο να το πλάσουμε με τα χερια μας και να δημιουργησουμε οποιοδηποτε σχημα θελουμε. Οταν το υλικο κρυωσει, σκληραίνει διατηρώντας το σχημα που του εχουμε δωσει.

2014-12-27-08h14m40.JPG

Ζεστο νερακι σε ενα μπολ και καμποσο polymorph μεσα. Δεν ημουν σιγουρος για την ποσοτητα, αφου το φυλλαδιο που συνοδευει την ουσια ειναι εντελως γενικόλογο. Απ' οτι αποδείχθηκε, δεν πειραζει να ριξουμε και λιγο παραπανω. Μολις ερθει σε επαφη με το ζεστο νερο το polymorph γινεται ημιδιαφανές και μετα απο ενα μικρο χρονικο διαστημα μαλακώνει σε βαθμο τετοιο που θυμιζει καπως κρυα πλαστελίνη.

2014-12-28-17h44m08.JPG

Οσο πιο γρηγορα γινεται πλαθουμε τρια κομματια επιπεδα και τα τοποθετουμε εσωτερικα στο κουτι, στα σημεια που βρισκονται τα σπαμενα πιαστρακια. Πιεζουμε το καθε κομματι με δυναμη πανω στο κουτι, ετσι ωστε το polymorph να παρει το επιθυμητο σχημα των πιαστρακιων που απουσιαζουν.

2014-12-28-17h52m27.JPG

Αφου τα αφησουμε σε εκεινη την θεση μεχρι να κρυωσουν, τα αφαιρουμε απο το κουτι. Σε αντιθεση με οτι διαβασα στον αρχικο οδηγο που ειχα δει, ξεκόλλησαν ολα ευκολα και χωρις να χρειαστει να κανουμε καποια επιπλεον ενεργεια. Βλεπουμε πως οταν κρυωσει, το polymorph επανερχεται στο αρχικο του χρωμα.

2014-12-28-17h53m31.JPG

Με το dremel μας και το καταλληλο τροχο κοβουμε το περισσευούμενο υλικο απο τα τρια πιαστρακια μας.

2014-12-28-18h18m47.JPG

Χρησιμοποιουμε μια καλη κόλλα ταχείας πήξεως για να τα κολλησουμε στην θεση του.

2014-12-28-18h47m13.JPG

2014-12-28-18h58m45.JPG

Αφου περασει το χρονικο διαστημα που αναφερουν οι οδηγιες της κολλας, πλεον εχουμε ενα αρτιμελές κουτι που δεν ανοιγει διαρκως απο την πισω μερια.

2014-12-28-18h44m00.JPG

Αποτελεσμα!

2014-12-28-22h19m41.JPG

Τα κομματάκια polymorph που αφαιρεσαμε με το dremel τα ξαναβαζουμε στο ζεστο νερο, τα πλαθουμε και ετσι πλεον μπορουμε να τα κρατησουμε για μελλοντικη χρηση. Τιποτα δεν παει χαμενο.

2014-12-28-18h33m39.JPG

2014-12-28-18h35m02.JPG

Μια ευκολη και πρακτικη λυση, ταυτοχρονα και μια εισαγωγή σε ενα εξαιρετικά ενδιαφέρον υλικο με απειρες χρησεις! Αν εχετε και εσεις παρομοια θεματα, μην καθυστερείτε αλλο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αρκετά εντυπωσιακό το polymorph. Φαντάζομαι κρυώνει σε δευτερόλεπτα έτσι; Επίσης αν το ζεστάνεις υπερβολικά θα είναι ακόμη πιο μαλακό το υλικό και πιο εύκολο να του δώσεις σχήμα;
 
Αν εννοεις για να μπορεις να το πιασεις, ναι κρυωνει γρηγορα. Παντως εχει κανεις καλο περιθωριο να το επεξεργαστει πριν στερεοποιηθει. Δεν γινεται να το ζεστανεις υπερβολικα. Το νερο βραζει στους 100, οποτε 100 ειναι η μεγιστη θερμοκρασια που θα του δωσεις.
 
Απλά ΑΨΟΓΟΣ !!
 
Κοίτα να δεις που κατά μια περίεργη σύμπτωση, ποστάρεις κάτι που ίσως θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε σε ένα project από κοινού με την Kambia!....

Ερώτηση: αυτό το υλικό το βρίσκεις στην ελληνική αγορά ή παίζει internet? Αν παίζει internet, μπορείς να μου στείλεις pls το όνομα του eshop & τιμές με ένα πμ?

Άψογο το project! :thumbup:
 
Μάλιστα! Ευχαριστώ πολύ! :)
 
Nice project!

Το polymorph θα λύσει πολλά προβλήματα. Το κακό είναι πως δεν φτάνει σε ρευστή κατάσταση αλλά και έτσι μπορείς να κάνεις πολλά. Μου "άνοιξες" τα μάτια. Ήδη από τα ξημερώματα έδωσα παραγγελία και έρχεται ένα σακκουλάκι για δοκιμή.
 
Νάταλι, ένα παρόμοιο υλικό που είναι επίσης πολύ καλό είναι η εποξική πλαστελίνη ή στόκος, είναι ένα μπλε και ένα κίτρινο μπαστουνάκι από τα οποία κόβεις δυο ίδια κομμάτια, τα πλάθεις ώστε να γίνει ομοιογενές, και σκληραίνει μετά από κάποιες ώρες, γίνεται πολύ σκληρό και αντέχει σε ψύξη κλπ.Το πουλάνε στα μαγαζιά με σιδηρικά, εγώ έχω χρησιμοποιήσει για επισκευή μέσα σε ψυγεία.
 
Αψογη παρουσιαση!Ενα χρησιμο υλικο που δεν ηξερα!!
 
Ωραια μοντα!!! :thumbup:

Αυτο το Polymorph φαινεται αρκετα χρησιμο!!! :cool:

Kambia είπε:
Το polymorph θα λύσει πολλά προβλήματα. Το κακό είναι πως δεν φτάνει σε ρευστή κατάσταση αλλά και έτσι μπορείς να κάνεις πολλά. Μου "άνοιξες" τα μάτια. Ήδη από τα ξημερώματα έδωσα παραγγελία και έρχεται ένα σακκουλάκι για δοκιμή.
Ξερεις που πηγε το μυαλο μου μολις διαβασα το ποστ σου ε?
smiley-music037.gif
"]
smiley-music037.gif
[/url]

Ναι,καλα καταλαβες.....σε αυτο που λεγαμε τις προαλλες!!!! :diablotin: Ποτε ειπαμε ξεκινας? ::)
 
Uskoke είπε:
Νάταλι, ένα παρόμοιο υλικό που είναι επίσης πολύ καλό είναι η εποξική πλαστελίνη ή στόκος, είναι ένα μπλε και ένα κίτρινο μπαστουνάκι από τα οποία κόβεις δυο ίδια κομμάτια, τα πλάθεις ώστε να γίνει ομοιογενές, και σκληραίνει μετά από κάποιες ώρες, γίνεται πολύ σκληρό και αντέχει σε ψύξη κλπ.Το πουλάνε στα μαγαζιά με σιδηρικά, εγώ έχω χρησιμοποιήσει για επισκευή μέσα σε ψυγεία.
Ευχαριστώ Uskoke. Θα το δοκιμάσω και αυτό :)

stayros είπε:
Ωραια μοντα!!! :thumbup:
Αυτο το Polymorph φαινεται αρκετα χρησιμο!!! :cool:

Ξερεις που πηγε το μυαλο μου μολις διαβασα το ποστ σου ε?
smiley-music037.gif
"]
smiley-music037.gif
[/url]

Ναι,καλα καταλαβες.....σε αυτο που λεγαμε τις προαλλες!!!! :diablotin: Ποτε ειπαμε ξεκινας? ::)
Ξεκίνησα ήδη!

Sorry freaktmp για τα off topic #)
 
Πίσω
Μπλουζα