Επισκευή Sega Saturn

miss elen

RetroN00b
Joined
25 Δεκ 2009
Μηνύματα
2
Αντιδράσεις
0
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Η αδελφή μου έχει ένα Sega Saturn το οποίο κολλάει μόλις το ανοίγει. Μήπως γνωρίζει κανείς σας αν υπάρχουν πια καταστήματα που να επισκευάζουν αυτές τις θαυμάσιες κονσόλες?

Ευχαριστώ
 
Πωπω φίλε πάλι καλά που άνοιξες thread και μένα έχει αρχίσει να μου κάνει κάτι τέτοια κόλπα.Συγκεκριμένα σε 2D παιχνίδια δεν έχει πρόβλημα,αλλά σήμερα το πρωί ότι 3D και να του έτρεχα,ακόμα και το πιο απλό κόλλαγε αμέσως!

Τελικά έφτιαξε από μόνο του δεν ξέρω τι παίζει.

Σκέφτομαι να το ανοίξω και να βγάλω τις ψύχτρες να τους βάλω λίγο θερμοαγώγιμη πάστα μπας και στρώσει.
 
Ή αυτό που περιγράφεις f2bnp ή πρόβλημα τροφοδοσίας, ή πρόβλημα πυκνωτών.

Άνοιξε τη κονσόλα, αν βέβαια πιάνουν τα χέρια σου και έχεις τις γνώσεις, και κοίτα τους πυκνωτές της πλακέτας και του τροφοδοτικού. Αν δεις τίποτα φουσκωμένους, πάει να πει ότι η κονσόλα θέλει αλλαγή πυκνωτών.

Καλό είναι αν δεν έχεις πείρα με κολλητήρι να τη δώσεις σε ηλεκτρονικό να στη φτιάξει μη τη χαλάσεις.

Α, και τη κονσόλα την ανοίγουμε αφού την έχουμε αποσυνδέσει από το ρεύμα πάντα!
 
@miss elen

Αν κολλαει στο boot screen τοτε βρωμαει προβλημα τροφοδοσιας.

Πριν απο αυτο ομως, καθαρισε με καθαρο οινοπνευμα τις 2 ακιδες της υποδοχης για το καλωδιο ρευματος μηπως και...
 
Θα το ανοίξω και γω να το δω αύριο λογικά.
 
Ευχαριστώ για τις ιδέες και τις συμβουλές παιδιά. Θα προσπαθήσω να δω τι μπορώ να κάνω. Ένας απλός ηλεκτρονικός θα μπορούσε να το επισκευάσει αν έχει κάποιο πιό σοβαρό πρόβλημα?
 
Καλησπέρα σε όλους. Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ, ανοίγω την κονσόλα και μετά από μερικά δευτερόλεπτα κολλάει. Ούτε το reset κάνει τίποτα, ο μόνος τρόπος είναι να την κλείσω και να την ανοίξω πάλι (και πάμε πάλι)... Προς το παρόν την άνοιξα, αλλά όλοι οι πυκνωτές δείχνουν εντάξει. Έβγαλα και την μπαταρία, τα ίδια... Από τροφοδοσία, εάν είχε πρόβλημα, δεν θα έσβηνε;
 
TADA! Ένας εσωτερικός καθαρισμός, σε επαφές, κεφαλή, κτλ, και το Saturn λειτουργεί άψογα!
 
Πίσω
Μπλουζα