Επιχρωματισμένες ελληνικές ταινίες (σχόλια, παρατηρήσεις)

mr.Vox

Retro Member
Joined
29 Νοέ 2009
Μηνύματα
162
Αντιδράσεις
116
Η ταινία ΤΗΣ ΚΑΚΟΜΟΙΡΑΣ Έγχρωμη (2017) ΣΕ Α ΠΡΟΒΟΛΗ

Η ταινία «Της Κακομοίρας» ή αλλιώς «Ο μπακαλόγατος» έγχρωμη κατόπιν επεξεργασίας (2017).

Άλλες σχετικές πληροφορίες δεν υπάρχουν προς το παρόν. Στον Αντ1 και Αντ1 HD στις 18 Μαρτίου (Α Μετάδοση)

Το τρέιλερ του σινέ Ελληνικά εδώ:

 
238.jpg
 
προσωπικα δεν μπορω να πω οτι ειμαι αρνητικος αλλα σιγουρα δεν ειμαι και θετικος.σε μια ταινια που βασιζεται στην ατακα δεν θα ελεγα οτι ωφελει καπου

αν ειχαμε να κανουμε με ταινια με τοπια,ποταμια ,θαλασσα κτλ θα το καταλαβαινα
 
Την ταινία την ξέρω απ έξω. Από τις αγαπημένες. Παρότι πολλοί αντιδρούν εγώ είμαι της γνώμης αφήστε όλα τα λουλούδια να ανθίσουν. Θέλω να την δω με χρώμα.
 
Κι εγώ είμαι περίεργος, όχι τίποτε άλλο αλλα την εχω δει 50 φορές και έτσι αποκτάει ένα νέο ενδιαφέρον. Η original έκδοση θα υπάρχει πάντα σε περίπτωση που αυτή δεν μας αρέσει.
 
δε μενει λοιπον παρα να δουμε τη νεα ''χρωματιστη'' εκδοση της ταινιας...

ειμαι πολύ περιεργη να δω τι θα δω στην οθονη...

απ'ό,τι ειδα ομως και στο trailer το αποτελεσμα ειναι καλο...

:) :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η τεχνική είναι μοναδική πάντως, αν κρίνει κανείς και από το προηγούμενο εγχείρημα. Προστίθεται "παλιού τύπου" χρώμα, που προσεγγίζει το Eastman, κάτι που την κάνει να φαίνεται πολύ πιο αληθοφανής. Ωχρά αμακιγιάριστα πρόσωπα, μέτριοι φωτισμοί, μέτριας φωτεινότητας εξωτερικά πλάνα, δείχνει ότι είναι κάτι πολύ παλιότερο από σημερινή λήψη, και είναι απόλυτα σωστό φυσικά. Είναι σαν έγχρωμη ταινία εκείνης της εποχής.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταρχάς την ταινία την είχα δει σχετικά πρόσφατα ολόκληρη και μέχρι τότε καθόλου και δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε κιόλας. Όσον αφορά τον επιχρωματισμό, έτσι είχα μεγάλες προσδοκίες και από το 'Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα" και δεν ενθουσιάστηκα με το αποτέλεσμα, όχι ότι δεν ήταν καλό αλλά κάτι με ξένιζε. Έτσι και στην περίπτωση αυτή ίσως δω λίγο στην αρχή έτσι για την εμπειρία που λένε.
 
Όπως είπα είδα λίγο στην αρχή και μερικά στιγμιότυπα αργότερα. Μπορώ να πω ότι μου άρεσε περισσότερο το αποτέλεσμα από το "Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα". Όπως έμαθα είχε και μεγάλη απήχηση στο κοινό. Προφανώς θα δούμε και άλλες ταινίες μελλοντικά με χρώμα.
 
Ειδα κι εγω την εγχρωμη εκδοση της ταινιας και μου αρεσε πολυ. Παρα το οτι εχω δει την ταινια πολλες φορες, το γεγονος οτι θα την εβλεπα εγχρωμη με εκανε να ειμαι ανυπομονη μεχρι να ξεκινησει η προβολη στην τηλεοραση...
 
BETTY BOOP είπε:
Ειδα κι εγω την εγχρωμη εκδοση της ταινιας και μου αρεσε πολυ. Παρα το οτι εχω δει την ταινια πολλες φορες, το γεγονος οτι θα την εβλεπα εγχρωμη με εκανε να ειμαι ανυπομονη μεχρι να ξεκινησει η προβολη στην τηλεοραση...
αλλα τα ματια του λαγου και αλλα της χελιδονας

ειδα την μισυ ταινια και μπορω να πω οτι ειχε ενα ωραιο αισθητικο αποτελεσμα

εξακολουθω να πιστευω οτι ειναι ταινια της ατακας αλλα μια χαρα ηταν ετσι οπως εγινε
 
Κι εγω ειδα καμποση, απο περιεργεια... δεν ειμαι φαν του κινηματογραφου της εποχης, και δεν εχω δει ποτε την ταινια ολοκληρη ( :takethat: ) αλλα ημουν περιεργος για το τεχνλογιο επιτευγμα

Παρατηρηση μου (δεν ξερω αν γινεται επιτηδες, η για τεχνικους λογους) η ποιοτητα του χρωματος ειναι ακριβως οπως των επιχρωματισμενων ταινιων της εποχης. Δε φαινεται δηλαδη σαν μια προσφατη ταινια.
 
Rakeesh είπε:
Κι εγω ειδα καμποση, απο περιεργεια... δεν ειμαι φαν του κινηματογραφου της εποχης, και δεν εχω δει ποτε την ταινια ολοκληρη ( :takethat: ) αλλα ημουν περιεργος για το τεχνλογιο επιτευγμα
Παρατηρηση μου (δεν ξερω αν γινεται επιτηδες, η για τεχνικους λογους) η ποιοτητα του χρωματος ειναι ακριβως οπως των επιχρωματισμενων ταινιων της εποχης. Δε φαινεται δηλαδη σαν μια προσφατη ταινια.
φυσικα και εγινε επιτηδες και ηταν βασικη αρχικη επιδιωξη
 
Εμένα μου άρεσε το αποτέλεσμα. Όπως και στην γυνή, έβλεπα λεπτομέρειες πραγμάτων που περνούσαν απαρατήρητες.

Το βασικό μου συμπέρασμα είναι πώς με το ασπρόμαυρο γίνεται focus στους χαρακτήρες ενώ με το χρώμα στο σύνολο. Στην ασπρόμαυρη φαίνεται μόνο Ζήκος ενώ στην έγχρωμη αναδεικνύονται όλοι οι χαρακτήρες, αναδεικνύεται η υπόθεση.
 
Άριστο αποτέλεσμα, μακάρι να το δούμε και σε άλλες ταινίες. Κι ας μην πετροβολάμε, υπάρχει τρομερά πλούσιο υλικό, και μια προοπτική που θα μπορούσε να δημιουργήσει ακόμα και θέσεις εργασίας...

Από κει και πέρα, όσο υπάρχουν οι δύο εκδόσεις, πάλι δεν είναι απαραίτητο να "διχαζόμαστε", υπάρχει για τον καθένα αυτό που προτιμάει.

Εκείνο που ξενίζει, είναι ηθοποιοί για τους οποίους ίσως δεν έχουμε μεγάλη εμπειρία του πώς ήταν ... έγχρωμοι, όπως ο Κώστας Δούκας, ο Θανάσης Μυλωνάς ή η Μαρίκα Νέζερ (δεν λέω ότι δεν υπάρχει ίσως έγχρωμη ταινία για τους συγκεκριμένους, καταλαβαίνετε το ύφος. Ας πούμε, αν δεις μια Λαμπέτη έγχρωμη σε εκείνη την ηλικία, θα σου έρθει κάπως...) Όμως σε κάθε περίπτωση, κι εφόσον η αρχική ασπρόμαυρη κόπια είναι σε καλή ανάλυση, το αποτέλεσμα είναι θετικότατο. Και νομίζω ότι είναι ώρα να δούμε και κάποια ταινία της Finos Films...
 
Εγώ για να είμαι ειλικρινής θέλω να δω Λογοθετίδη με χρώμα και νομίζω οτι η ταινία "ο ζηλιαρόγατος" ανήκει στον ίδιο όμιλο συμφερόντων. Α και κανά ΘουΒου
 
Καλά, θα το ξανασκεφτούν και στη Φίνος Φιλμς σίγουρα. Μόλις διαδοθεί η μέθοδος, μόλις δούμε κανα-δυο "ΘΒ" έγχρωμους, και κάνουν νούμερα τρελά, λογικά δε θα μείνουν πίσω.

Το άσχημο είναι που όλες οι ταινίες δεν έχουν γυριστεί στην ίδια ανάλυση, ποιότητα, μοντάζ, μοντάζ ήχου κλπ., κι έτσι σίγουρα κάποιες, αν και πολύ αγαπημένες μας, δε θα μπορούν να επιχρωματιστούν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι ταινιες που εχουν γυριστει σε φιλμ δεν εχουν "αναλυση".

Αν εχει διατηρηθει σωστα το αρνητικο και βρισκεται σε καλη κατασταση, μπορει να γινει ψηφιοποιηση ακομα και σε 4Κ.
 
Πίσω
Μπλουζα