Εργαζόμενο Κορίτσι - Working Girl (1988)

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.765
Ταυτοτητα ταινιας





Τιτλος:
Working Girl


Ετος:
1988


Ειδος:
Κοινωνικη,Ρομαντικη,Κομεντι


Παραγωγη:
USA


Διαρκεια:
113'


Σκηνοθεσια:
Mike Nichols


Πρωταγωνιστες:
Melanie Griffith,Harrison Ford,Sigourney Weaver,


Alec Baldwin,Joan Cusack,Kevin Spacey,



Μουσικη: Carly Simon,Rob Mounsey


Βαθμολογια:
6,7/10






Το poster της ταινιας

attachment.php






 


Υποθεση


Ομορφιά, εξυπνάδα και γοητεία. Η Τες Μακγκίλ (Μέλανι Γκρίφιθ) έχει όλα αυτά τα χαρακτηριστικά. Της λείπει όμως ένα σωστό χτένισμα, κομψά ρούχα και η σωστή δουλειά. Η Τες γίνεται γραμματέας της Κάθριν Μακγκίλ (Σιγκούρνι Γουίβερ) και προσπαθώντας να ανέλθει εκμυστηρεύεται στην Κάθριν μια ιδέα της για να αυξηθούν τα κέρδη της εταιρίας. Η Κάθριν οικειοποιείται την ιδέα της Τες και την παρουσιάζει ως δική της. Η τύχη ευνοεί την Τες όταν η Κάθριν σπάει το πόδι της σε ατύχημα ενώ κάνει σκι και την αφήνει στη θέση της παραχωρώντας της τα κλειδιά του σπιτιού και του γραφείου της. Η Τες παίρνει τη θέση της Κάθριν και καταφέρνει, με τη βοήθεια του οικονομολόγου Τζακ Τρέινερ (Χάρισον Φορντ) να πάρει πίσω αυτά που της αναλογούν.




Working Girl Trailer




Οι βραβευσεις της ταινιας


Με λιγα λογια,οσοι δεν την εχετε δει.....σπευσατε!!! ;)


Πηγες


 


Ταυτοτητα

 


Poster

 


Υποθεση και Πληροφοριες

 


Βραβευσεις
 
Ωραία ταινία πράγματι, με ωραίο soundtrack (γενικά το CD/LP εννοώ εκτός του Let the River Run), και πρωτότυπο pairing ηθοποιών (Ford, Weaver, Griffith, Cusack,) με κλασσικό 80's feeling και με κάποιες σκηνές μέσα στους δίδυμους πύργους.

Τη βλέπω κάθε φορά όταν είναι στην TV και την υπερπροτείνω και εγώ.
 
Μπραβο Σταυρο για το review.

Δε νομιζω να την εχω δει, οποτε... ΣΠΕΥΔΩ!! :p
 
Να ρωτήσω κάτι:

Η ταινία είναι "χειμωνιάτικη";

Γιατί μου αρέσει να βλέπω ταινίες που είναι σχετικές με την εποχή που διανύουμε.. :p
 
stayros είπε:




Η Melanie Griffith στα καλυτερα της....οι σκηνες που την απεικονιζουν με τα εσωρουχα και ημιγυμνη...ολα τα λεφτα! :diablotin:
Mονο και μονο γιαυτο θα εκανα την θυσια να δω αυτη την ταινια γιατι αλλιως δεν υπηρχε ουτε μια στο δισεκατομμυριο πιθανοτητα να το κανω :diablotin:
 
viking4a είπε:
Δε νομιζω να την εχω δει, οποτε... ΣΠΕΥΔΩ!! :p
Σπευσε ταχεως.... :D :p

filmmusic είπε:
Να ρωτήσω κάτι:Η ταινία είναι "χειμωνιάτικη";

Γιατί μου αρέσει να βλέπω ταινίες που είναι σχετικές με την εποχή που διανύουμε.. :p
Εχει ενα feeling χειμωνιατικο. ;)

Και γενικα βλεπετε ευχαριστα και εκτος "εποχης". ;)

metalcandyman είπε:
Mονο και μονο γιαυτο θα εκανα την θυσια να δω αυτη την ταινια γιατι αλλιως δεν υπηρχε ουτε μια στο δισεκατομμυριο πιθανοτητα να το κανω :diablotin:

Για σενα ημουν σιγουρος.... :p
 
Αψογη παρουσιαση Σταυρο!!! :thanx2:
 
metalcandyman είπε:
Mονο και μονο γιαυτο θα εκανα την θυσια να δω αυτη την ταινια γιατι αλλιως δεν υπηρχε ουτε μια στο δισεκατομμυριο πιθανοτητα να το κανω :diablotin:
Ευπεπτη ταινιουλα.

Κατα τα αλλα με καλυψε ο πακμανακιας... :cool:
 
Ωραια ταινιουλα της εποχης,ευχαριστη με καλο καστ,το'χανε τα 80ς τοτε το κυνηγι της καριερας,βλεπε Wall Street,The Secret of My Success και αλλες αρκετες παρομοιες.
 
Την ηξερα ως ονομα. Ειχα διαβασει μια παρωδια απο το Αρτσι :) Ποτε δε θα καθομουν να δω ρομαντικη κομεντι-εταιρικο δραμα, αλλα μια φορα την παρακολουθησα απο σποντα. Αν μη τι αλλο εχει ιστορικη αξια για την πολλη 80αρία που εκπεμπει. Οι χαρακτηρες ειναι αρχετυπικοι και το σεναριο κλισε, αλλα συναμα εκπεμπει μια φρεσκαδα, πρωτοτυπια για την εποχη του. Γενικως καλοφτιαγμενη ταινια που ρουφιεται ευχαριστα απο την αρχη μεχρι το τελος.

Μου την εσπασε ο χαρακτηρας της Joan Cussack. Η συμπαθητικη, καλοκαρδη χαρισματικη κωμικη sidekick που στεκεται παντα στο πλευρο της πρωταγωνιστριας, αποτελει comic relief αλλα δεν κανει ποτε τιποτα μονη της. Γνωστη και ως Mary Sue.
 
arpacolla είπε:
Ωραία ταινία πράγματι, με ωραίο soundtrack, με κλασσικό 80's feeling.
Τη βλέπω κάθε φορά όταν είναι στην TV και την υπερπροτείνω και εγώ.


Aardvark είπε:
Ωραια ταινιουλα της εποχης,ευχαριστη με καλο καστ,το'χανε τα 80ς τοτε το κυνηγι της καριερας,βλεπε Wall Street,The Secret of My Success και αλλες αρκετες παρομοιες.
Συμφωνώ με τους κυρίους. :)

Kλασσική πλέον ταινία των '80s, την οποία έχουμε παρακολουθήσει κατά καιρούς και στην tv (τουλάχιστον 3-4 φορές). Αξέχαστο και το τραγουδάκι. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραία παρουσίαση, Σταύρο. Η ταινία είναι πολύ συμπαθητική, αλλά υπερεκτιμημένη, κατά τη γνώμη μου.
 
Θα τη δω και γω σήμερα, τρώγωντας μια λαχταριστή πίτσα! :D

Είμαι περίεργος πάντως, γιατί όπως την "κόβω" δε μου φαίνεται να άξιζε τόσο πολύ για υποψηφιότητα Όσκαρ καλύτερης ταινίας!

Βλέπω εκείνη τη χρονιά είχε δυνατούς αντιπάλους

(Rainman που το πήρε, Accidental Tourist, Dangerous Liaisons, Missisipi Burning)

Άντε να δω μετά και το Missisipi Burning να αποκτήσω συνολική εικόνα των υποψηφιοτήτων εκείνης της χρονιάς..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
atanasio είπε:
Ωραία παρουσίαση, Σταύρο. Η ταινία είναι πολύ συμπαθητική, αλλά υπερεκτιμημένη, κατά τη γνώμη μου.
Ευχαριστω πολυ!!! :thanx2:

Για το συμπαθητικη θα συμφωνησω,για το υπερεκτιμημενη....το αφηνω στους πιο "ειδικους". :)

filmmusic είπε:
Θα τη δω και γω σήμερα, τρώγωντας μια λαχταριστή πίτσα! :D
Θα εισαι και στο κλιμα!!! :thumbup:

filmmusic είπε:
Είμαι περίεργος πάντως, γιατί όπως την "κόβω" δε μου φαίνεται να άξιζε τόσο πολύ για υποψηφιότητα Όσκαρ καλύτερης ταινίας!
Αβυσσος η ψυχη των κριτικων!!! :D
 
stayros είπε:
Θα εισαι και στο κλιμα!!! :thumbup:
Πάντως τρελλαίνομαι για 80ίλα στις ταινίες, οπότε πιστεύω θα μου αρέσει!! :D

Ωραίο θα ήταν να γίνει ένα αφιέρωμα σε ταινίες που είναι πολύ 80s.

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου κάτι σε ένα ξένο φόρουμ..
 
Τελικά, πολύ καλή ταινία ήταν που βλέπεται ευχάριστα, αλλά εμμένω στο ότι δεν είναι και να τρελλαθείς για Όσκαρ καλύτερης ταινίας..

Αν και ψάχνοντας τις ταινίες εκείνης της χρονιάς, δεν ξέρω αν θα υπήρχε κάτι καλύτερο για να συμπληρωθεί η 5δα.

Ίσως Gorillas in the Mist?
 
Πίσω
Μπλουζα