Ερωτήσεις περί Atari 520 ST

pontium

Retro Member
Joined
23 Ιαν 2008
Μηνύματα
150
Αντιδράσεις
5
Γειά χαρά παίδες,

Ρωτάω τους guru του είδους μιας και δεν έχω ιδέα απο atari

1)Υπάρχει εναλλακτικό λειτουργικό σύστημα για τον 520st??Έστω και linuxοειδές??

2)Mπορώ να επεκτήνω την ram του συστήματος??Με ποιόν τρόπο??

3)Υπάρχει accelarator για το εν λόγω μηχάνημα??

4)Υπάρχει hack για να προσθέσεις ata σκληρό δίσκο??

5)Υποστηρίζει cd-rom,αν ναι,με ποιον driver??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δεν ανοίγω πόλεμο,ερώτηση κάνω μιας και είμαι κάτοχος και του εν λόγου μηχανήματος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pontium είπε:
Γειά χαρά παίδες,
Ρωτάω τους guru του είδους μιας και δεν έχω ιδέα απο atari

1)Υπάρχει εναλλακτικό λειτουργικό σύστημα για τον 520st??Έστω και linuxοειδές??

2)Mπορώ να επεκτήνω την ram του συστήματος??Με ποιόν τρόπο??

3)Υπάρχει accelarator για το εν λόγω μηχάνημα??

4)Υπάρχει hack για να προσθέσεις ata σκληρό δίσκο??

5)Υποστηρίζει cd-rom,αν ναι,με ποιον driver??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δεν ανοίγω πόλεμο,ερώτηση κάνω μιας και είμαι κάτοχος και του εν λόγου μηχανήματος
Για τον 520ST:

1) Περίπου. Η αλήθεια είναι οτι με 512ΚΒ RAM δεν εχεις και πολλες επιλογες. Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι ενα εναλλακτικο desktop. Π.χ.
teradesk.htm
. Αν βάλεις περισσότερη RAM, έχεις αρκετές επιλογές. Magic, MultiTOS, FreeMiNT, BeOS, Minix κτλ. Το MultiTOS είναι απλά παλιότερη έκδοση του MiNT από την Atari.

2) Το μέγιστο RAM που μπορεί να δει η MMU είναι τα 4ΜΒ. Υπάρχουν αρκετά hacks για να προσθεσεις RAM, π.χ. μπορείς να κάνεις piggyback RAM chips ή να κολλήσεις SIMMs. Ένας πολύ καλογραμμένος οδηγός μπορεί να βρεθεί
viewtopic.php
.

3) Τις παλιές καλές εποχές υπήρχαν αρκετοί. Συνηθέστεροι ήταν ο Adspeed (16MHz +cache) και ο Veloce (68020). Επιπλέον υπήρχαν κάποιοι που δίναν 68000 στα 40MHz και 68030 στα 40ΜΗz.

4) Ναι υπάρχουν αρκετά, απαιτούν κολλήσεις στην CPU και TOS 2.06 για να μπορείς να κάνεις boot από τον σκληρό. PPera( δεν το προτείνω) και μια σελίδα με hardware hacks.

5) Ναι cd-rom υποστηρίζονται. Metados (atari freeware), Spin (free), Extendos (commercial).
 
Ευχαριστώ πολύ ChrisTOS.Οι απαντήσεις είναι πολύ κατατοπιστηκές ;)
 
pontium είπε:
Ευχαριστώ πολύ ChrisTOS.Οι απαντήσεις είναι πολύ κατατοπιστηκές ;)
You are most welcome. Και για να προλάβω τις επόμενες ερωτήσεις:

Προτείνω λοιπόν:

4ΜΒ RAM. Επιπλέον προτείνω την χρήση κάποιου SCSI2ACSI adapter (νομίζω κάπου είχα δει ένα DIY) για τον λόγο ότι οι συσκευές ACSI είναι DMA και μπορείς να κάνεις daisy chain και ένα cd-rom. Απο κει και πέρα μια και είσαι καλός με τα ηλεκτρονικά θα σου πρότεινα να φτιάξεις ένα ethernec ή ένα netusbee για να βάλεις ethernec και internet. Ta schematics είναι διαθέσιμα, http://hardware.atari.org

Μπορείς επίσης για εύκολη μεταφορά αρχείων να χρησιμοποιήσεις είτε ένα απλό καλώδιο null modem (αργό) ή ένα parcp cable (ταχύτατο). Απλά μεγάλη προσοχή στην κατασκευή γιατί η παράλληλη θύρα είναι unbuffered. Επίσης αν αποφασίσεις να συνδέσεις το MAS να ξέρεις ότι θα πρέπει από κάπου να δώσεις +5V.

Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις την υψηλή ανάλυση μπορείς να το κάνεις σε VGA monitor, είτε αγοράζοντας είτε φτιάχνοντας τον κατάλληλο adapter. Το δύσκολο είναι να βρείς το 13pin din που χρειάζεται αλλά κάποια λύση θα βρείς ;) . Σημείωση: Η SThigh είναι 640χ400 1bit και λειτουργεί σε συχνότητες 31.5ΚHz horizontal και 72Hz vertical (και είναι ο λόγος που ο ST είχε δύο monitor για να λυθεί και η απορία που κάποιοι έχουν εκφράσει). Το ίδιο ισχύει και για RGB ή composite.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Εδώ είμαστε πάντως.
 
Εσυ εχεις κανει τη μετάφραση του Teradesk; Ειδα κάποιον Χρηστο στο τέλος στα Nationalized Versions.... Εάν ναι, προφανώς το έχεις δουλέψει, σωστά; Δεν ανοίγεις κανένα θρεντάκι, να μας βγάλεις από το σκοτάδι;


 
Ναι, εγώ έκανα την μετάφραση, μέχρι και την version 3.93. Με την τελευταία δεν ασχολήθηκα ακόμα. Προτίμησα να φτιάξω ένα demo.
 
Για να μην ανοίγω άλλο thread, έχω δύο 1040 ST, ένα FM και ένα F…και τα δύο NTSC. Δοκίμαζα διάφορα games και παρατήρησα ότι σε ΜΕΡΙΚΑ ο ήχος παίζει ασύγχρονα…Ήξερα ότι στα NTSC μηχανήματα τα παιχνίδια είναι λίγο γρηγορότερα αλλά ο ήχος;
 
Παιδιά να ανοίγετε θρεντς, γιατί μπορεί καποιος να εχει παρόμοιο πρόβλημα. Πώς θα ξέρει ότι το "Ερωτήσεις περί ST" περιέχει την απάντησή του; ;) Προφανώς δεν ήξερες τί τίτλο να βαλεις :D . Βαλε π.χ. "θεμα ηχου σε NTSC 1040ST" και ρώτα εκεί μεσα.
 
Πίσω
Μπλουζα