Ερωτηση για whdload game installer

divined

RetroNuts!
Joined
2 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.702
Αντιδράσεις
43
Καλησπέρα

Μου εγκατέστησαν εχτές το whdload στην νέα AMIGA 1200 μου. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν υπάρχει κάποιος guide για το πως να φτιάξω έναν installer για κάποιο παιχνίδι. Π.χ. έχω σε δισκέτα το Newzealand story και θέλω να το περάσω στο whdload.

Από ότι κατάλαβα πρέπει να κατέβασω το patch από το site του whdload. Στη συνέχεια όμως;
 
εννοείται έχεις τις/την ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ δισκέττα, κατεβάζεις από το homepage του whdload το installer για το παιχνίδι, και τρέχεις το script που έχει μέσα...
 
δηλαδη βαζεις την αυθεντικη δισκετα του παιχνιδιου και μετα τρεχεις τον installer??
 
Ναι, βάζεις την δισκέττα και το script/installer αναλαμβάνει να μεταφέρει τα αρχεία στο δίσκο, και να βάλει και το .slave στο drawer του παιχνιδιού. Αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία , το παιχνίδι πλέον τρέχει από το δίσκο :D
 
Kαι αν η δισκετα δεν ειναι η αυθεντικη; Λεω εγω τωρα; Υπαρχει καποιο τεχνικο ζητημα ή απλα ηθικο;
 
Τεχνικό είναι το ζήτημα αφού είναι πιθανό να μη δουλέψει... εκεί που θα "ψάξει" κάποια συγκεκριμένα bytes το installer, αντί για το παιχνίδι θα πέσει στο cracktro της Fairlight πχ και θα εγκαταλείψει.
 
Αλκη δεν συμβένει αυτό,μπορείς να το κάνεις και σε σπασμενες εκδόσεις

paradoxbs.jpg
 
Ναι, μπορείς σε κάποιες αλλά πίστεψέ με, όχι σε όλες...
 
Μάλιστα. Καλά τα λίγα παιχνίδια που μου έχουν μείνει πλέον είναι ούτως ή άλλος αυθεντικά. Απλή ακούγεται η υπόθεση. Να δούμε στην πράξη πως θα πάει.
 
παντος καλο θα ηταν αν προσπαθησεις να μας ενημερωσεις απο εδω για το αποτελεσμα..
 
δεν έχει και πολύ νόημα να παιδεύεται κάποιος με τα αυθεντικά του (άντε να κάνει 1 από περιέργεια να δει την διαδικασία) αφού υπάρχουν έτοιμα προς κατέβασμα και άμεση χρήση :D
 
Δεν χρειαζεται καμια δισκετα, installers, script κτλ, απλα βρισκεις

και κατεβαζεις ετοιμο το παιχνιδι (π.χ. new zealand story), απο το ιντερνετ.

Στο φακελο εχει μεσα τα παντα, το slave, τα περιεχομενα των δισκετων

και οτι αλλο θες, οπως το manual, το readme, τα cheats κτλ.

Ανοιγεις το φακελο, κλικαρεις το εικονιδιο και παιζεις.
 
Δέν παίζει ομορφότερο πράγμα απο μια amiga με πλακωμένο whdload. Τα εικονίδια μόνο που βλέπεις στο WB είναι μαγεία, γι'αυτό δέν αξίζει το Front end. Κάποια παιχνίδια βέβαια απαιτούν registered whdload για να τρέξουν, όπως π.χ το Moonstone (δέν θυμάμαι ποιά άλλα), οπότε ίσως μόνο γι'αυτόν το λόγο χρειαζεται να φτιάξει κανείς δικό του slave. Ή να κάνει register το whdload. (saulot ακούς ? lol ακόμα 20 ευρώ είναι)
 
mike είπε:
Δεν χρειαζεται καμια δισκετα, installers, script κτλ, απλα βρισκειςκαι κατεβαζεις ετοιμο το παιχνιδι (π.χ. new zealand story), απο το ιντερνετ.

Στο φακελο εχει μεσα τα παντα, το slave, τα περιεχομενα των δισκετων

και οτι αλλο θες, οπως το manual, το readme, τα cheats κτλ.

Ανοιγεις το φακελο, κλικαρεις το εικονιδιο και παιζεις.
σε μενα παιζει ετσι ακριβως οπως το περιγραφει ο mike.
 
@ georarg : μα φυσικα σε εσενα παιζει ετσι,

αφου εγω το εχω εγκαταστησει και σεταρει!

Και τα παιχνιδια που σου εδωσα σε DVD ειναι ετοιμα

παιζουν με απλο κλικ.
 
Αισθάνομαι ότι έχω χάσει επεισόδια.

Από πότε αυτές οι συζητήσεις είναι ελεύθερες στο GRM;
 
Δεν καταλαβα τι εννοεις Αλκη.
 
Εννοώ πως μόνο το link λείπει... λέμε πλέον ελεύθερα πως τα originals είναι άχρηστα αφού μπορούμε να κατεβάσουμε όποιο παιχνίδι θέλουμε από το internet; Δεν αντιτίθεται στους κανονισμούς αυτό;
 
Μα τα περισοοτερα παιχνιδια για αμιγκα ειναι ελευθερα, εχουν δωθει τα δικαιωματα.

Δηλαδη αν κατεβασει καποιος το superfrog εχει θεωρητικα νομικο προβλημα?

Οσα εχουν registration, τοτε δεν πρεπει να αντιγραφονται.

Οπως και το προγραμμα whdload, που επιτρεπεται η διανομη του, αλλα

οχι η διανομη του κλειδιου.

Εγω ποτε δεν εδωσα λινκ ή κατι αλλο που να εχει σχεση με κλειδι του whdload.
 
Ο mike έχει δικαιο σε αυτό που λέει,εξάλλου τα "πειρατικα" δεν έχουν αξιά απο μόνα τους,αλλο το feeling με το original artwork.Aλλα υπάρχουν και παιχνίδια τα οποία έιναι ελευθερα πλέον για κατέβασμα οπως το defender of the crown απο τη cinemaware http://www.cinemaware.com/clsgame_dotc.asp

Κατα τα άλλα η πειρατία είναι κατακριτέα απο όλους μας και ειδικά απο τα ενεργά μέλη του forum οπως είναι ο mike
 
Πίσω
Μπλουζα