Ερώτηση για τα Τουρκοβούνια

Bajar

RetroWannaBe
Joined
3 Αύγ 2011
Μηνύματα
2.227
Αντιδράσεις
6.860
Γαλατσιώτες και Γαλατσιώτισσες και όποιος άλλος γνωρίζει την περιοχή, χρειάζομαι τα φώτα σας γιατί δεν βρήκα κάτι σχετικό στο φόρουμ μέχρι στιγμής.
Σε μια από τις πρόσφατες βόλτες στα Τουρκοβούνια αντικρίσαμε αυτό:

IMG-185ff2176b9334b5bae3665893e5b277-V.jpg

Γνωρίζει κάποιος τι είναι; Μοιάζει με ρολόι αλλά έχει τα μισά νούμερα και διαφορετικά τοποθετημένα. Είχε κάποια σχέση με το λατομείο; Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπα πρώτη φορά το βλέπω. Φοβερή ανακάλυψη. Μήπως έχει σχέση με το λεγόμενο τάμα της επταετίας;
 
Μπα πρώτη φορά το βλέπω. Φοβερή ανακάλυψη. Μήπως έχει σχέση με το λεγόμενο τάμα της επταετίας;
Δεν ξέρω. Ωστόσο σκέφτομαι σε περίπτωση που έχει σχέση με το λατομείο μήπως ήταν ένα είδος χρονομετρητή για τα φουρνέλα. Λέω τώρα..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχω την αίσθηση ότι αριθμοί πάνω στο μεταλλικό ικρίωμα έχουν σχέση με τη λειτουργία των λατομείων, αλλά μάλλον οι αριθμοί αντιστοιχούν σε σταθμούς φόρτωσης οχημάτων.

Απλά οι δύο οβολοί μου (Just my two cents που λέμε και στο χωριό μου)
 
Δεν ξέρω. Ωστόσο σκέφτομαι σε περίπτωση που έχει σχέση με το λατομείο μήπως ήταν ένα είδος χρονομετρητή για τα φουρνέλα. Λέω τώρα..
Πολύ σωστή σκέψη. Αντίστροφος χρονομετρητής με μεγάλα νούμερα για να φαίνεται από μακριά. Αλλά βέβαια μπορεί να είναι και κάτι αλλο εντελώς άσχετο.
 
Αν υποθέσουμε ότι το κίτρινο αντικείμενο που εξέχει από τους θάμνους είναι η ουρά ενός δείκτη, τότε αυτός πιθανόν να κινείται με τη βοήθεια ενός μηχανισμού που κινεί τον μαύρο κύκλο, άρα μαλλον είναι όντως χρονομετρητής.
1609520024458.png
 
Εγω δεν ειχα υποψη μου οτι τα λατομεια μπορει να κανουν χρηση τετοιων εγκαταστασεων. Οταν ειδα τη φωτο το πρωτο που σκεφτηκα ηταν κατι σαν λουναπαρκ, χωρις να ξερω κατι παραπανω. Πολυ ενδιαφερον ποστ και ομοιως οι απαντησεις!
 
Σας ευχαριστώ πολύ, παιδιά μου, για τις απαντήσεις σας και τη συνδρομή σας μέχρι στιγμής. Δεν μπόρεσα κι εγώ να βρω κάτι περισσότερο. Ωστόσο ο πατέρας μιας φίλης είναι γέννημα θρέμμα Γαλατσιώτης και μένει ακόμη στις παρυφές των Τουρκοβουνίων. Ελπίζω ότι σύντομα θα μιλήσω μαζί του κι ακόμη περισσότερο ελπίζω να έχει και την απάντηση. :)
 
Ρώτησα φίλο της περιοχής. Μου είπε πως οι κάτοικοι εκεί γύρω το λένε ....... "Το ρολόι" .
Μου είπε πως μάλλον είναι μια ξεχασμένη εφετζιδικη κατασκευή των 70s τίποτε παραπάνω.
 
Ρώτησα φίλο της περιοχής. Μου είπε πως οι κάτοικοι εκεί γύρω το λένε ....... "Το ρολόι" .
Μου είπε πως μάλλον είναι μια ξεχασμένη εφετζιδικη κατασκευή των 70s τίποτε παραπάνω.

Αρχίζω να πιστεύω ότι η κατασκευή είναι ένα φερμένο γκροτέσκο υπόλειμμα κάποιου λούνα-παρκ...

The plot thickens...
 
Μια απλή ερώτηση είπα κι εγώ να κάνω κι έχει εξελιχθεί σε μυστήριο. :D
Πού να ανεβάσω και spooky φωτογραφίες από το ίδιο το λατομείο....
 
Έχει και 2 σπήλαια εκεί που ανακαλύφθηκαν με την δημιουργία του λατομείου, ένα βάραθρο μικρό και ένα επίπεδο μακρόστενο. Να μην ανεβάσω και εγώ φωτογραφίες και το εξοντώσουμε εντελώς το thread έτσι; :p
 
Έχει και 2 σπήλαια εκεί που ανακαλύφθηκαν με την δημιουργία του λατομείου, ένα βάραθρο μικρό και ένα επίπεδο μακρόστενο. Να μην ανεβάσω και εγώ φωτογραφίες και το εξοντώσουμε εντελώς το thread έτσι; :p
Ανέβασέ τις και θα προσαρτήσουμε το thread στο thread "retro στοιχειωμένα μέρη" (ή μήπως δεν έχουμε τέτοιο thread; ) :D
 
Ναι ναι ανεβάστε φωτό το ενδιαφέρον του κοινού είναι ακόρεστο! Θυμήθηκα και δύο άτομα ακόμα που είναι στην περιοχή, θα πάρω να ρωτήσω. (Πρέπει δεν πρεπει να τους πω καλή χρονιά;)
 
Πίσω
Μπλουζα