Ερώτηση σχετικά με το μέγεθος των φωτογραφιών

Ajax87

Human RetroDatabase
Joined
20 Φεβ 2011
Μηνύματα
3.565
Αντιδράσεις
466
Καλησπερα , θα ηθελα να ρωτησω αν θελω να βαλω μια φωτογραφια σε ενα ποστ σε κανονικο μεγεθος και οχι Thumb γινεται να το κανω χωρις να την εχω σε αλμπουμ;
 
Κάτσε, κάπως το είχα κάνει αυτό!....

Θα επανέλθω!....
 
Το κουμπακι πατας που λεει insert image,αυτο με την φωτογραφια εικονιδιο και μετα το tab from url και μεσα βαζεις το λινκ.


Ποιο λινκ,το url της φωτογραφιας,εγω το βρισκω με δεξι κλικ στην φωτο και properties.



Eπισης ξετικαρεις την επιλογη Retrieve remote file and reference locally ,θα την δεις που ειναι.
 
Τα συννημενα δεν απεικονιζονται σε κανονικη διασταση αν δεν επιλεχθουν ΙΜΗΟ.

Υιοθετησαμε απο πολυ νωρις τις Galleries για δυο κυριως λογους. Για να μην αντιμετωπισουμε το συνδρομο των αποψιλωμενων ποστς που συνανταμε σε πολλα φορουμς και για να βλεπουν οι εγγεγραμμενοι χρηστες τις φωτογραφιες σε μεγαλο μεγεθος χωρις να κλικαρουν.
 
Έτσι ανεβάζεις φωτός σε κανονικό μέγεθος!

Πρώτα, κάνεις κλικ εδώ:

345t.jpg

και μετά κάνεις διπλό κλικ πάνω στο εικονίδιο που σ' έφερε στο ποστ μέσα! :)

Et voila! :D

Μισό, έρχεται και το βίντεο! :)

[edit] Το link είναι αυτό:

[video=youtube;s2Mmw-oyqP4]

(υπομονή, το βίντεο ανεβαίνει! ;) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστω για τις ταχυτατες απαντησεις!!

Edit. Μαριαννα Δεν μου βγαζει την φωτογραφια οπως φαινεται στο βιντεο σου μονο γραφει ATTACH=CONFIG]70935[/ATTACH εχω τον κοινο επεξεργαστη κειμενου στις ρυθμισεις για να μπορω να γραφω και απο τον Opera του κινητου. Ετσι μου την βγαζει Thumb παντα.

Test (με τον τροπο που μου ειπε ο Aardvark , αλλα δεν μπορω να βαλω ετσι φωτογραφιες απο το Pc , επισης μετα απο λιγο καιρο ισως χανοντε αυτες οι φωτο επειδη ειναι απο URL; ή λεω βλακιες ;; :p )

ajax-amsterdam-logo.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ajax87 είπε:
Ευχαριστω για τις ταχυτατες απαντησεις!!
Edit. Μαριαννα Δεν μου βγαζει την φωτογραφια οπως φαινεται στο βιντεο σου μονο γραφει ATTACH=CONFIG]70935[/ATTACH εχω τον κοινο επεξεργαστη κειμενου στις ρυθμισεις για να μπορω να γραφω και απο τον Opera του κινητου. Ετσι μου την βγαζει Thumb παντα.
Δες εδώ:

Screen Shot 2013-02-06 at 9.24.20 PM.png

Αν πατήσεις το κουμπάκι που έχω σε κόκκινο κύκλο, σε γυρνάει στον κανονικό editor, ενώ αν το ξαναπατήσεις σε πάει στον απλό.

Απλά, όταν θες να ανεβάσεις φωτός και δεν είσαι στον Opera, πάτα το κουμπάκι να σε γυρίσει στον κανονικό editor!...

Ajax87 είπε:
Test (με τον τροπο που μου ειπε ο Aardvark , αλλα δεν μπορω να βαλω ετσι φωτογραφιες απο το Pc , επισης μετα απο λιγο καιρο ισως χανοντε αυτες οι φωτο επειδη ειναι απο URL; ή λεω βλακιες ;; :p )
Όχι δε λες βλακείες. Ο τρόπος που σε είπε ο Aardvark είναι σωστότατος όταν βάζεις φωτός από το net, γιατί απλά δίνεις το link.

Ισχύουν και τα 2 συμπεράσματά σου:

-Ναι, μετά από λίγο καιρό χάνονται.

-Όχι, δε μπορείς να ανεβάσεις έτσι φωτός από pc. (Εκτός αν τις ανεβάσεις στο ιντερνετ και μετά βάλεις το link... Αν είναι όμως να κάνεις τόσο κόπο, βάλτες σε άλμπουμ! :biglaugh:)
 
Το κουμπακι αυτο που λες απο τι καταλαβα κανει "γυρο" τους τρεις επεξεργαστες κειμενου. Το διπλα με το X τι κανει το πατησα καταλαθος!! :D . Με τον ενα η τον αλλο τροπο θα μπορω να βαλω φωτος σε κανονικο μεγεθος οταν θελω, ολα οκ!! Ευχαριστω πολυ για το κοπο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ajax87 είπε:
Το κουμπακι αυτο που λες απο τι καταλαβα κανει "γυρο" τους τρεις επεξεργαστες κειμενου.
Ακριβώς! Εναλλάσει τον WYSIWYG editor με τον απλό! Δεν σε πηγαίνει στον κοινό editor (στην 3η επιλογή από ΄δω)

Ajax87 είπε:
Το διπλα με το X τι κανει το πατησα καταλαθος!! :D .
Το κουμπάκι με τα 2 A και το Χ κάνει απαλοιφή μορφοποίησης. Δηλαδή, αν έχεις επιλεγμένο ένα κείμενο με bold γράμματα, μπλε χρώμα γραμματοσειράς, size 2 και πατήσεις αυτό το κουμπί, επανέρχεται το κείμενο στα default settings (δηλαδή μαύρο χρώμα, απλή γραφή [όχι bold]) και στη default γραμματοσειρά του forum, τη Verdana.

Ajax87 είπε:
Με τον ενα η τον αλλο τροπο θα μπορω να βαλω φωτος σε κανονικο μεγεθος οταν θελω, ολα οκ!! Ευχαριστω πολυ για το κοπο!
Να' σαι καλά! :) Ό,τι άλλο χρειαστείς, ρωτάς! ;)
 
Aν δε ανεβάζουμε φώτο από το URL αλλά από το κομπιούτερ, πως γίνεται η μεγέθυνση;
 
Με το που την κανεις upload απο το pc σου εμφανιζεται ενα thumb,double click σε αυτο και μετα διαλεγεις μεγεθος.
 
Nα κάνω μια ερώτηση?

Δεν υπάρχει τρόπος να ανεβαίνουν οι φωτογραφίες σε κανονικό μέγεθος, χωρίς url, διπλά κλικ, δεξιά κλικ, ξετικάρουμε το ένα, κλικ στο άλλο...

Άσε που πρέπει να θυμάσαι χωρίς λόγο κάθε φορά πως γίνεται...

Καμιά πιθανότητα?

Ευχαριστώ!
 
Πιο απλά από τον τρόπο που έχει περιγράψει η D@redevil στην πρώτη σελίδα δεν υπάρχει. Μένει μετά να ανεβούν σε άλμπουμ και από κει στα ποστ
 
Ευχαριστούμε για την επεξήγηση. Να μπορούσαμε να ποστάρουμε και περισσότερες από 6 φώτο ανά ποστ...
 
Kambia είπε:
Πιο απλά από τον τρόπο που έχει περιγράψει η D@redevil στην πρώτη σελίδα δεν υπάρχει. Μένει μετά να ανεβούν σε άλμπουμ και από κει στα ποστ
Δε παίζει να γίνεται απευθείας δηλαδή... ΟΚ.
 
Πίσω
Μπλουζα