Εφυγε η Μαριανινα Κριεζη.

Τι κρίμα! Οι στίχοι της μίλησαν και θα μιλάνε στην παιδική ψυχή. Συνδυάζει την ευαισθησία και τον σουρεαλισμό όπως μόνο η παιδική ηλικία το καταφέρνει. Αυτά για την μαγική Λιλιπούπολη.
Αλλά υπάρχει και το τσάι γιασεμιού, υπάρχει και το ένα λεπτό περιπτερά. Οι στίχοι της τραγουδήθηκαν υπέροχα από την Αρλέτα με την τόσο ευαίσθητη φωνή, αλλά και από την στιβαρή φωνή του Διονυσίου.
Και θα βάλω και το τραγούδι που περιγράφει ακριβώς το χάσιμο που έχεις όταν απασχολεί το μυαλό σου ένας χωρισμός και ένα χτύπημα στο τζαμάκι σου φαίνεται τόσο ακαρδο, τόσο σκληρό... Μια στιγμή ένα τραγούδι.
 
Είναι περίεργο πως κατάφερα να ακούσω πρώτα στη ζωή μου το δίσκο "Τσάι Γιασεμιού" κι ύστερα τη Λιλιπούπολη. Παιδί του δημοτικού όταν βγήκε το Τσάι, μαγεύτηκα από τη φωνή της Αρλέτας, απόρησα με τους στίχους της Μαριανίνας, γιατί δεν τους καταλάβαινα όλους αλλά τους αγάπησα, όπως και κάθε τι στο δίσκο, ο οποίος εξακολουθεί να είναι στους δέκα πιο αγαπημένους μου από τη δεκαετία αυτή. Κι αν σαν παιδί δεν καταλάβαινα ούτε το "Στραγάλι", ούτε "Το τρυφερό σου ροζ" ούτε τι ακριβώς είναι το "Badida de Coco", καταλάβαινα, ένοιωθα και ηρεμούσα κάθε φορά που άκουγα το παρακάτω υπέροχο κομμάτι. Καλό σου ταξίδι, Μαριανίνα!

Αρλέτα - Όνειρα Ζαχαρωτά (1985)

 
Δεν γνώριζα καν ότι το "ένα λεπτό περιπτερά" ήταν σε στίχους της Κριεζή. Ήξερα όμως ότι το κομμάτι της Ζορμπαλά "Από που τηλεφωνάς" που είχε βγεί εκεί κοντά,ήταν σε στίχους Κριεζή. Οπότε άτυπα μπορούμε να πούμε ότι τα δύο αυτά κομμάτια συνδέονται κάπως χάρη στον περιπτερά που εμφανίζεται και στα δύο αυτά τραγούδια.
 
Κατά σύμπτωση το βράδυ της Παρασκευής 4 Φεβρουαρίου άκουγα τον διπλό δίσκο
στον οποίο (κομμάτι Α7) περιλαμβάνεται το
Από πού τηλεφωνάς-Μαργαρίτα Ζορμπαλά
Στίχοι: Μαριανίνα Κριεζή
Μουσική: Λάκης Παπαδόπουλος

 
Τελευταία επεξεργασία:
Τελευταία επεξεργασία:
ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΤΣΑΚΝΗΣ-Έλληνες δημιουργοί Μαντάμ Σουσού
Στην περιγραφή του βίντεο αναγράφονται :
"Από την εκπομπή "ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΙ" του Δεύτερου προγράμματος της Ελληνικής ραδιοφωνίας,103,7,αφιερωμένη στον Διονύση Τσακνή,Εδώ τρία τραγούδια από την παράσταση"Μαντάμ Σουσού",την περίοδο '98-99',που ανέβηκε στο θέατρο 'Βρετάνια'.Μαζί με τον Τσακνή τραγουδάνε οι ηθοποιοί Άννα Παναγιωτοπούλου,Μίνως Θεοχάρης και Ελένη Καρακάση. Και τα 3 τραγούδια σε στίχους Μαριαννίνας Κριεζή και μουσική Διονύση Τσακνή."
 
Εδώ Λιλιπούπολη (Full Album)
ΜΟΥΣΙΚΗ: Νίκος Κυπουργός, Δημήτρης Μαραγκόπουλος, Λένα Πλάτωνος
ΣΤΙΧΟΙ: Μαριανίνα Κριεζή
ΔΙΕΥΘΥΝΕΙ Ο ΜΑΝΟΣ ΧΑΤΖΙΔΑΚΙΣ
 
Εγώ την έμαθα και από τη Λιλιπούπολη και από τα τραγούδια που έγραψε. Πολλά τραγούδια μου άρεσαν, θα αφήσω όμως αυτά που με άγγιζαν πιο πολύ:
1) Το υπέροχο κομμάτι του Διονύση Τσακνή "Φτιάξε καρδιά μου το δικό σου παραμύθι" που στα φοιτητικά μου χρόνια με προέτρεπε να συνεχίσω να σκέφτομαι ελεύθερα και ανεξάρτητα:
2) Ένας πραγματικά φεμινιστικό τραγούδι, που μου χάριζε αυτοπεποίθηση τότε που ήμουν μια άχαρη έφηβη με ακμή:
3) Και για να αποτίσω φόρο στη "Λιλιπούπολη" βάζω "Το κόκκινο χρώμα":
 
Είναι περίεργο πως κατάφερα να ακούσω πρώτα στη ζωή μου το δίσκο "Τσάι Γιασεμιού" κι ύστερα τη Λιλιπούπολη. Παιδί του δημοτικού όταν βγήκε το Τσάι, μαγεύτηκα από τη φωνή της Αρλέτας, απόρησα με τους στίχους της Μαριανίνας, γιατί δεν τους καταλάβαινα όλους αλλά τους αγάπησα, όπως και κάθε τι στο δίσκο, ο οποίος εξακολουθεί να είναι στους δέκα πιο αγαπημένους μου από τη δεκαετία αυτή. Κι αν σαν παιδί δεν καταλάβαινα ούτε το "Στραγάλι", ούτε "Το τρυφερό σου ροζ" ούτε τι ακριβώς είναι το "Badida de Coco", καταλάβαινα, ένοιωθα και ηρεμούσα κάθε φορά που άκουγα το παρακάτω υπέροχο κομμάτι. Καλό σου ταξίδι, Μαριανίνα!

Αρλέτα - Όνειρα Ζαχαρωτά (1985)

Για αυτόν τον δίσκο συγκεκριμένα θυμάμαι είχα διαβάσει σε ένα τεύχος Πάνθεον (προς γιορτές Χριστούγεννων του 1984) ότι η Αρλέτα ηχογραφεί νέο δίσκο σε μουσική Λάκη και στίχους Μαριανίνας Κριεζή.
 
Πίσω
Μπλουζα