"Έφυγε" η ηθοποιος Νιτσα Μαρουδα (1935~2022)

Μου άρεσε πολύ η Μαρούδα ως ηθοποιός. Είχε ξεχωριστό τύπο. Μου άρεσε επίσης που κράτησε το Νιτσα, όταν πολύ παλιότερες της το είχαν κάνει Ελένη, αν και ξεκίνησαν Νιτσες. Έχει ιδιαίτερη σημασία για μένα γι αυτό το αναφέρω. Ίσως ήταν κι η τελευταία Νιτσα μας.
Το λυπηρό είναι πως δεν έδωσε ποτέ καμία μεγάλη συνέντευξη να μας μιλήσει για τη ζωή της. Ξέρουμε πάντως πως παντρεύτηκε, απέκτησε μια κόρη- η οποία παντρεύτηκε τον ευρωβουλευτή πλέον της ΝΔ Βαγγέλη Μειμαρακη- κι εγκατέλειψε την καλλιτεχνική της διαδρομή κάπου γύρω στα 50 της, ελπίζω χορτατη και δικαιωμενη. Καλό της ταξίδι.
 
θεαρα,γυναικαρα,ταλενταρα,τεραστιο κωμικο ταλεντο
ο χαρακτηρας της χαζουλας αλλοτε με εισαγωγικα αλλοτε χωρις ηταν το προσωπικο της στυλ
πολυ πετυχημενο και διαχρονικο
αφησε τα καλλιτεχνικα νωρις και με δικη της αποφαση
 
Εἶναι κάποιες φορὲς ποὺ σχετικῶς «ἀθόρυβοι» ἄνθρωποι προκαλοῦν μὲ τὴν ἀπουσία των ἐκκωφαντικὸν ἦχο. Ἡ Νίτσα Μαρούδα ἦταν ἕνας τέτοιος ἄνθρωπος. Τϊ νὰ θυμηθῇ κανεὶς ἀπὸ αὐτὸ τὸ μπριόζικο πλάσμα; Δὲν νομίζω ὅτι ὑπῆρχε κάποια ἠθοποιὸς τῆς ἐποχῆς της ποὺ νὰ μπορῇ νὰ παίξῃ μὲ τέτοια ἐπιτυχία τοὺς ρόλους ποὺ ἀνέλαβε…
Εἶναι πολλὰ πρόσωπα καὶ ταινίες ποὺ λατρεύω στὸν παληὸν ἑλληνικὸν κινηματογράφο. Ἕνα πρᾶγμα ὅμως ποὺ τὸν κάνει ἰδιαίτερο στὰ μάτια μου εἶναι ἡ παρουσία κάποιων ἠθοποιῶν-μεγαθηρίων ποὺ εἴτε σκοπίμως εἴτε ὄχι δὲν ἦταν οἱ πρωταγωνιστὲς στὶς ταινίες, ἀλλὰ ἐκεῖνοι ποὺ κρατοῦσαν δευτέρους ἢ ἀκόμη καὶ τρίτους ρόλους. Ἦταν τὸ ἀλατοπίπερο σὲ αὐτὲς καὶ τὰ μυρωδικά των. Θὰ μποροῦσα νὰ ἀναφέρω δεκάδες ὀνόματα τέτοιων ἠθοποιῶν. Οἱ περισσότεροι ἐξ αὐτῶν εἶχαν μιὰ ἐπίσης λαμπρὴ διαδρομὴ στὸ θέατρο παραλλήλως μὲ τὸν κινηματογράφο. Ἡ Νίτσα Μαρούδα ἀναμφιβόλως ἦταν μιὰ τέτοια περίπτωσις. Ἐννοεῖται, ὅτι ἦταν ΚΑΙ κουκλάρα. Καλό σου ταξείδι Νίτσα. Σ' εὐχαριστοῦμε γιὰ ὅσα μᾶς ἔδωσες.
 
Το νάζι της και το στυλ της όταν έλεγε "ναυαρχούκο" ήταν απαράμιλλο.
Καλό της ταξίδι.
 
Με την ευκαιρία του θανάτου της αξιαγαπητης Νίτσας Μαρουδα θα ήθελα να αναφερθώ σε ένα "μυστήριο" σχετικά με την ίδια και την ταινία Η Νεράιδα και το παλικάρι ( αναφέρθηκε και στο συγκεκριμένο φόρουμ αρκετές φορές). Την ταινία την πρωτοείδα πολύ μικρός στις αρχές της δεκαετίας του 80 στην τηλεόραση και όταν την ξαναείδα χρόνια μετά στην ιδιωτική πια τηλεόραση παρατήρησα ότι η Μαρουδα έλειπε από την ταινία παρόλο που ήμουν σίγουρος ότι έπαιζε και αυτή ( εξάλλου το όνομα της υπάρχει στους τίτλους). Την θυμάμαι αμυδρά ,σαν σε όνειρο, και είμαι 99,9% σίγουρος ότι εμφανιζόταν στην αρχή της ταινίας στις σκηνές που ο Παπαμιχαήλ ήταν ακόμα στην Αθήνα και γλεντούσε με την παρέα του. Απ όσο θυμάμαι η Μαρουδα ήταν σαν " το επίσημο φλερτ του" και όταν έμαθε ότι ο πατέρας του Παπαμιχαήλ του είχε βρει νύφη είχε " ενοχληθεί". Όλα αυτά βέβαια με κάθε επιφύλαξη μια και έχουν περάσει πάνω από 40 χρόνια αλλά ως γνωστόν οι γέροι θυμούνται τα παλιά πιο εύκολα!!!
 
Με την ευκαιρία του θανάτου της αξιαγαπητης Νίτσας Μαρουδα θα ήθελα να αναφερθώ σε ένα "μυστήριο" σχετικά με την ίδια και την ταινία Η Νεράιδα και το παλικάρι ( αναφέρθηκε και στο συγκεκριμένο φόρουμ αρκετές φορές). Την ταινία την πρωτοείδα πολύ μικρός στις αρχές της δεκαετίας του 80 στην τηλεόραση και όταν την ξαναείδα χρόνια μετά στην ιδιωτική πια τηλεόραση παρατήρησα ότι η Μαρουδα έλειπε από την ταινία παρόλο που ήμουν σίγουρος ότι έπαιζε και αυτή ( εξάλλου το όνομα της υπάρχει στους τίτλους). Την θυμάμαι αμυδρά ,σαν σε όνειρο, και είμαι 99,9% σίγουρος ότι εμφανιζόταν στην αρχή της ταινίας στις σκηνές που ο Παπαμιχαήλ ήταν ακόμα στην Αθήνα και γλεντούσε με την παρέα του. Απ όσο θυμάμαι η Μαρουδα ήταν σαν " το επίσημο φλερτ του" και όταν έμαθε ότι ο πατέρας του Παπαμιχαήλ του είχε βρει νύφη είχε " ενοχληθεί". Όλα αυτά βέβαια με κάθε επιφύλαξη μια και έχουν περάσει πάνω από 40 χρόνια αλλά ως γνωστόν οι γέροι θυμούνται τα παλιά πιο εύκολα!!!
μεσα ειστε,ειχε τσιμπησει την συμμετοχη της μετα το "αρχοντισσα και ο αλητης'
 
Πίσω
Μπλουζα