"Εφυγε" ο Χάρι Ντιν Στάντον

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.261
Αντιδράσεις
3.235
Ο Harry Dean Stanton, ενας από τους πιο συμπαθείς ηθοποιούς β'/γ' ρόλων, μας άφησε πλήρης ημερών (91χρ) και καλλιτεχνικού βίου. Μαλιστα μέχρι τέλους έπαιζε σε ταινίες, καθότι εμφανισιακά στεκόταν αρκετά καλά, αλλά και η όψη του ήταν τέτοια που μπορούσε να παίξει ρόλους πολλών ειδών. Οι ρόλοι του ήταν στην πλειοψηφία τους δεύτεροι ή τρίτοι, κι αν κάποιος γνωρίζει ταινία που να ήταν πρωταγωνιστής ας την αναφέρει. Ηταν χαρακτηριστικός ο ρόλος του στο Πράσινο μίλι όπου σε κάποια στιγμή λόγω της ποινής του έπρεπε να πεθάνει στην ηλεκτρική καρέκλα αλλά κάποιος άλλος αποφάσισε αυτό να είναι πολύ βασανιστικό. Επισης είχε σημαντικό ρόλο στο πρώτο Αλιεν.

Ελαφρύ το χώμα. Ο θεός να τον αναπαύσει, μου ήταν ιδιαίτερα συμπαθής. Οπως έχω ξαναπεί πολλάκις, όλοι οι καλλιτέχνες με τις φωνές/φάτσες των οποίων μεγαλώσαμε, σιγά σιγά αφήνουν ελεύθερο χώρο στις νεότερες γενιές, αλλά δυστυχώς δεν ξέρω πόσο άξιοι είναι οι τωρινοί καλλιτέχνες για να συνεχίσουν....

Παρακαλώ, επειδή μου είναι αδύνατον να βρω στο IMDB τις ταινίες όπου πρωταγωνιστούσε, αν γνωρίζει κανείς, ας το αναφέρει.

Πηγή: IMDB

EDIT: Τον κατατάσσω στην ίδια κατηγορία με τους Μάικλ Κέιν και Μόργκαν Φρίμαν. Σταθερές αξίες που η παρουσία τους και μόνο αρκεί να ανεβάσει το κύρος μιας ταινίας. Δείτε για παράδειγμα το Going in Style όπου παίζουν και οι δύο για να καταλάβετε τί εννοώ. Δύο 80+ ηθοποιοί που μεγαλουργούν χωρίς να υπερβάλλουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κρίμα. Πολύ καλός στο Alien και στο escape from new york (1981).
 
Όντως πολύ καλός ηθοποιός/μορφή των 80's.. :( Ο Θεός ας αναπαύσει την ψυχή του.
 
Πολύ κρίμα!

Αγάπητε Rygar να κάνω μια διόρθωση: Στο "Πράσινο Μίλι" ο Χάρι Ντιν Στάντον έκανε τον "Τουτ", τον έμπιστο ισοβίτη της φυλακής όπου έκαναν τις πρόβες των εκτελέσεων. Ο κρατούμενος που αναφέρεις πως πέθανε με βασανιστικό τρόπο ήταν ο Εντ Ντελακρουά, που τον ενσάρκωνε ο Michael Jetter.

:)
 
stratos84 είπε:
Πολύ κρίμα!
Αγάπητε Rygar να κάνω μια διόρθωση: Στο "Πράσινο Μίλι" ο Χάρι Ντιν Στάντον έκανε τον "Τουτ", τον έμπιστο ισοβίτη της φυλακής όπου έκαναν τις πρόβες των εκτελέσεων. Ο κρατούμενος που αναφέρεις πως πέθανε με βασανιστικό τρόπο ήταν ο Εντ Ντελακρουά, που τον ενσάρκωνε ο Michael Jetter.

:)
εχει δικιο,ειναι ετσι

αμαν παναια μ,το παρηγορο ειναι οτιεφυγε πληρης ημερων
 
stratos84 είπε:
Πολύ κρίμα!
Αγάπητε Rygar να κάνω μια διόρθωση: Στο "Πράσινο Μίλι" ο Χάρι Ντιν Στάντον έκανε τον "Τουτ", τον έμπιστο ισοβίτη της φυλακής όπου έκαναν τις πρόβες των εκτελέσεων. Ο κρατούμενος που αναφέρεις πως πέθανε με βασανιστικό τρόπο ήταν ο Εντ Ντελακρουά, που τον ενσάρκωνε ο Michael Jetter.

:)
Μπράβο. Δε θυμόμουν, έχω πολλά χρόνια να δω την ταινία. Αυτός που λες ήταν αυτός που είχε και το ποντίκι.
 
Σύμφωνα με αυτά που είπαν στο εδώ ραδιόφωνο, η πρώτη ταινία στην οποία πρωταγωνίστησε ήταν η "Paris, Texas" του Wim Wenders (1984). Παρόλο που ποτέ δεν με ενδιέφερε ο Αμερικανικός κινηματογράφος και η τηλεόραση (το Paris, Texas το είδα λόγω Wenders), βλέπω ότι τελικά είχε παίξει σε αρκετά πράγματα που έχω δει, αλλά δεν ξέρω αν είχε πρωταγωνιστικό ή δεύτερο ρόλο.
 
Θαυμάσιος ηθοποιός ο Χάρυ Ντην Στάντον.΄Ηταν υπέροχος και στον ρόλο του Παύλου στην ταινία του Μάρτιν Σκορσέζε "Ο τελευταίος πειρασμός", κινηματογραφική μεταφορά του πολυσυζητημένου μυθιστορήματος του Νίκου Καζαντζάκη.
 
! Τι να πω, νόμιζα μας την είχε κάνει λίγο νωρίτερα...(!) Πρόσφατα μάλιστα είδα ένα επεισόδιο από τα πάλια του "Alfred Hitchcock Presents" που συμμετείχε.
 
Πίσω
Μπλουζα