Ζητείται video projector

maxouli

RetroActive
Joined
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
568
Αντιδράσεις
142
Λέω να πάρω ένα projector για τον λόγο οτι τον είδα (δανεικός) σε λειτουργία και έπαθα πλάκα.

Μήπως κάποιος από την παρέα έχει και δεν το θέλει;

Καλό θα ήταν να μην έχει δουλέψει η λάμπα 399 ώρες.

Και άν έχει κάποιος και θέλει να το πουλήσει, πόσο κάνει μια ανταλλακτική λάμπα για το μοντέλο του;
 
Μακρια απο μεταχειρισμενο προβολικο!!

Πλεον κοστιζουν λιγοτερο απο τηλεοραση...καλη αναλογια τιμης/ποιοτητας EPSON TW700

Aν εχεις αποριες ρωτα
 
Ευχαριστώ πολύ, τώρα που κοίταξα λίγο τα τεχνικά χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου δίνει εγγύηση 3000 ώρες λειτουργίας της λάμπας. Δεν διάβασα λάθος 3.000,00 ώρες +HD. Θα το χτυπήσω ανελέητα.

Δεν τα είπαμε εμείς καθόλου την Παρασκευή.

Στο επόμενο μύτινγκ.
 
Επειδή έχω ασχοληθεί με το θέμα, πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι σε ενδιαφέρει:

1)Τον θες για ταινίες ή για παρουσιάσεις/γραφικά/games;

Αυτός που είναι καλός για την 1η χρήση δεν είναι καλός για τη 2η και αντίστροφα!

2)Σε τι κατηγορία τιμής ψάχνεις;
 
Ο Epson 700 που έχω δεί προσωπικά είναι αστέρι. Αν θές κάτι πιο καινούριο και ελαφρώς ακριβότερο, νομίζω ο Sony VPL-AW15 ειναι ιδανική λύση (1000-1100 Ευρώ).

1)Τον θες για ταινίες ή για παρουσιάσεις/γραφικά/games;Αυτός που είναι καλός για την 1η χρήση δεν είναι καλός για τη 2η και αντίστροφα!
Απο άποψης χρόνων απόκρισης ή όσον αφορά ποιότητα απεικόνισης;

Είμαι κι εγω στα πρόθυρα αγοράς του Sony ή του Epson και τον θέλω και για games και για ταινίες ;)
 
Και επειδή δεν είδα να λες τιμές και είμαι σπαστικός :) δες και τον κύριο Ντίλα .

Κάνει 4900 και έχεις και ρέστα από πεντοχίλιαρο :D

Πέρα από την πλάκα καλό είναι να ΜΗΝ τον δεις. Μιλάμε για απίστευτη εικόνα και ο συγκεκριμένος είναι το σημείο αναφοράς για τους υπόλοιπους projectorες. Όσοι τον είδαν καθυστέρησαν την αγορά τους (μέχρι να μαζέψουν τα φράγκα) :)

Για τους Epson έχω διαβάσει διάφορα αρνητικά σχόλια όσον αφορά την ποιότητα καταστκευής. Δεν έχω προσωπική πείρα άλλα πιστεύω ότι, ότι δεις θα το δεις μετά τις 800+ ώρες οπότε τον πετάς και πέρνεις άλλο στη μισή τιμή (τότε).
 
Oποιος ασχολειται τωρα με gaming καλο ειναι να μη παει σε 1080p μιας οι κονσολες βγαζουν 720p και θα φαει aliasing με το κουβα.

Τωρα για τα 3 "γηινα" μοντελα που κυκλοφορουν αυτη τη στιγμη (Sony,Epson,Panasonic) ανευ καλιμπραρισματος,bat-cave και οθονης ακριβοτερης των 1000 ευρω η διαφορα στο ματι ειναι σχεδον ανυπαρκτη...

Μακρια απο DLP οσοι εχετε αστιγματισμο...αμεσα συμπτωματα ναυτιας

Οσο αφορα το D-iLA...τα μεταξωτα βρακια θελουν και επιδεξιους πισινους :D

BTW η Epson εχει την πιο σοβαρη αντιπροσωπεια στη χωρα μας (ενα χρονο + δεν μου εχει βγαλει κανενα προβλημα-artifacts κτλ)
 
Δεν έχω δει τον maxouli άλλα δεν μπορώ να φανταστώ γιατί να έχει πρόβλημα ο πισινός του με τον D-ILA :D

Ότι πάρεις καλό είναι αρκεί να είναι ο Panasonic 200 και να έχεις φωνάξει τον Καστρουνή να στον ρυθμίσει. :cool:

Πέρα από την πλάκα ο καλός projectorας σε αυτά τα χρήματα, κοντά στο χιλιάρικο δηλαδή, είναι και λίγο θέμα τύχης. Η σύγκλιση των panel δεν είναι ρυθμιζόμενη σε αυτή την κατηγορία και είναι όπως σου κάτσει από το εργοστάσιο.

Για αυτό σου λέω D-Ila :diablotin:
 
Οταν υπαρχει κακη συγκλιση, στις σωστες αντιπροσωπειες,σου αλλαζουν το προβολι με καινουργιο.

Ο DiLA δεν ειναι απλη αγορα.Ειναι ολοκληρη επενδυση που πρεπει να στηριξεις με αναλογη αιθουσα,πανι,ηχοσυστημα,καλιμπραρισμα...οσο ενα 1400αρι++ αυτοκινητο δηλαδη :D
 
Λοιπόν στους προτζέκτορες δεν έχουν σημασία οι προδιαγραφές στα χαρτιά. Πρέπει να τον δείς σε λειτουργία , με το πρόγραμμα που σε ενδιαφέρει.

Οι EPSON για χρήση Home Theater δεν αξίζουν . Από όσους έχω δει είναι οι χειρότεροι. Πλεονέκτουν μόνο οι πολύ φθηνοί ως προς την τιμή, αλλά πλέον όλες οι εταιρείες έχουν φθηνά μοντέλα.

Εγώ θα σου πρότεινα για ταινίες να δεις τους Optoma. Είναι DLP φυσικά. Έχοντας χρησιμοποιήσει 3 προτζέκτορες ο ίδιος και έχοντας δει σε φίλους άλλους 10 , έχω κατασταλάξει στην άποψη ότι οι DLP είναι πολύ καλύτεροι για ταινίες και το πιξέλιασμα πολύ μικρότερο , σε αντίθεση με τους LCD. Πολλοί φίλοι και συγγενείς που έχουν δει χιλιάδες ώρες σε DLP και έχουν αστιγματισμό ,υπερμετρωπία . μυωπία, γλαύκωμα , καταρράκτη (βλέπουν και οι παππούδες western) δεν είχαν κανένα πρόβλημα. Το φαινόμενο "rainbow" που περιγράφουν πολλοί , το έχουν ανακαλύψει οι υπεύθυνοι marketing των εταιρειών που βγάζουν αποκλειστικά LCD!!!

Στα τελευταία μοντέλα ειδικά με τις υψηλές ταχύτητες τροχού του DLP δεν έχει αναφέρει κανείς τίποτε!

Προτείνω πάντως ανεπιφύλακτα να πας να δεις μηχανήματα σε λειτουργία.

Η Optoma έχει το μικρό της μοντέλο στα 1000-1100€ , συστήνεται ανεπιφύλακτα. Η τιμή αυτή είναι τιμή Πλαισίου, στον Κοσμά θα το βρείς ίσως φθηνότερα.Επίσης μια άλλη φιλική συμβουλή, μην ακούσεις γνωμες για προβολείς από πωλητές καταστημάτων υπολογιστών. Είναι ακόμη πιο άσχετοι με το θέμα από όσο είναι στα pc!
 
Μάγκες πριν από 2 μέρες πήρα τελικά προτζέκτορα.

Και πήρα τον ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ.

BENQ SVGA ανάλυση, 3000 ώρες η λάμπα στην οικονομική λειτουργία

510 ευρώ.

Γι' αυτά που θέλω μου φτάνει. Το ήθελα για εξομοίωση AMSTRAD.:biglaugh:
 
...και εμείς τόση ώρα τετραγωνίζαμε τον κύκλο :)

Μ' αρέσει που σου έλεγα και για D-Ila !!!

Καλορίζικος και να φχαριστηθείς το Deflector αν και έχεις να φας πριόνι και pixel σε μέγεθος κορνίζας που θα πάει σύννεφο. Είναι λίγο χαμηλή η ανάυση του Amstrad για projectorα νομίζω.
 
που εισαι ρε maxouli χαμενος? με το gp2x τι θα κανεις?
 
Ολα καλά!!

Το GP2X το κρατάω, δεν μας παίρνει για αλλαγές. (για να είμαστε στο πνεύμα των αγγελιών)

Μόνο η εγχείριση στα δόντια κόστισε περισσότερο από τη συλλογή σου.

+500 το προβόλι.

Θα τα πούμε μόλις βρώ λίγο χρόνο.

Αύριο παίρνω M3 simply, θα το σετάρουμε λίγο το DS.
 
shock είπε:
...και εμείς τόση ώρα τετραγωνίζαμε τον κύκλο :)

Μ' αρέσει που σου έλεγα και για D-Ila !!!

Καλορίζικος και να φχαριστηθείς το Deflector αν και έχεις να φας πριόνι και pixel σε μέγεθος κορνίζας που θα πάει σύννεφο. Είναι λίγο χαμηλή η ανάυση του Amstrad για projectorα νομίζω.
Ευχαριστώ, ευχαριστώ.

Αγνωστες λέξεις:

Deflector

πριόννι

Οχι και χαμηλή η ανάλυση του Amstrad

Για το GP2X πάντα
 
Κυριοι οπως θα εχετε προσεξει οι Αγγελιες δεν δουλευουν πια με τον τροπο που λειτουργουσαν πριν - απλα postαρουμε αυτο που πουλαμε ή αγοραζουμε και οι συναλλαγη γινεται με pms.

Η παρουσα συζητηση που τελικα μονο Αγγελια δεν ειναι :) ειναι πολυ ενδιαφερουσα ομως, οποτε και μεταφερετε στον τομεα των gadgets για την περαιτερω εξελιξη της.
 
Επειδή είμαι τελείως άσχετος με το 'άθλημα',μήπως μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για τις εξελίξεις αφού αλλάζω σπίτι και αφού θα έχω πια χώρο λέω να το τολμήσω! :)
 
άντε με το καλό pitsunami.. καλή τιμή και απόδοση προτείνω epson των έχει βάλει ο αδελφός μου και στο μαγαζί του και "σκοτώνει" .. φαντάσου μέσα στο σπίτι..

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=908614&page=2&category=69977529&catalog=19&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BEDD37B4CEAECB11D1F2D1357B0E8EF0DB6201D4713FEF581BD05A947B841510A5B47563233E33C07F574898D42FFDBCEAA6527BFA1EEA03E529A309D16EF76E8E8B971F1558829CB95B19B2DEE11D55E65105A766E881ACA4F46D1BD3EDBDEA5C970D79A0B35C4F0B9D7CFAF5E0E2C758EC80BD5C843E0FCD
 
http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1186558&catalog=19&category=69977529

Το μηχανάκι το είδα και έπαθα πλάκα.

Έχει HDMI είσοδο, ξεκινάει σε δευτερόλεπτα, σου δίνει full εγγύηση 3 ετών και για τη λάμπα, αν τύχει και πέσει το ρεύμα την ώρα που λειτουργεί δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος για τη λάμπα και το μηχανισμό και η ανταλλακτική λάμπα κοστίζει 90 ευρώ.

Σκέφτομαι να το χτυπήσω με την πρώτη ευκαιρία, αλλά επειδή το θέλω για το computer room, πρέπει πρώτα να βρω χώρο εδώ μέσα.......
 
Πίσω
Μπλουζα