Ζωγραφισμένα χαρτονομίσματα (τα αληθινά - όχι ψεύτικα!)

misha

RetroActive
Joined
24 Φεβ 2010
Μηνύματα
390
Αντιδράσεις
339
Παλια στην εποχη της δραχμης σας ειχε τυχει να πεσει στα χερια σας ζωγραφισμενο με στυλο χαρτονομισμα?Εμενα μου ειχε τυχει να πεσουν στα χερια μου τετοια με διαφορες ζωγραφιες και αλλα που ο Κοραης (σε κατοσταρικο) και ο Καποδιστριας σε πεντακοσαρικο ειχαν ζωγραφιστει σαν φρικια.Εσεις ξερετε τιποτα?
 
Είχα δει μερικά, με ολόκληρα ποιηματάκια πάνω... :D
 
μου ειχε τυχει το γνωστο που βλεπαμε στα χαρτινα κατοσταρικα και που εγραφε πανω οταν μεγαλωσω θελω να γινω χιλιαρικο παντως τωρα με τα ευρω εχει εκλειψει το φαινομενο μαλλον επειδη δεν τα δεχονται τα χαρτονoμισματα ζωγραφισμενα πλεον
 
Οουουυου! :) Εγώ το είχα ξεφτυλίσει! :biglaugh: (από μικρή ήμουν υπεράνω χρημάτων! :p )

Το τι μούσι - μουστάκι - κέρατα - πανκ λουκ - smileys - συνθήματα - εξυπνάδες έγραφα πάνω, δεν περιγράφεται! :D

Ε, το καλύτερο ήταν όταν πήγαινα να πληρώσω - τα κοιτούσαν 5-6 φορές μέχρι να τα πάρουν στο τέλος!....

θανος είπε:
μου ειχε τυχει το γνωστο που βλεπαμε στα χαρτινα κατοσταρικα και που εγραφε πανω οταν μεγαλωσω θελω να γινω χιλιαρικο [...]
Κλαίω! :biglaugh:
 
Κλασσικο: "σε περιπτωση σεισμου, διαβασε τι γραφει στην πισω μερια..." και φυσικα γυριζοντας το την ιδια στιγμη "οχι τωρα βρε μ....!"
 
Άλλοι έγραφαν το όνομα τους επάνω με την δικαιολογία να δούν πότε θα το ξαναπάρουν στα χέρια τους το ίδιο χαρτονόμισμα!

Το έκανε κανένας σας?
 
Μπα.... Ό,τι και να έκανα δεν ξαναγυρνούσε στα χέρια μου - πλην μιας φωτεινής εξαιρέσεως.

Κάποια φάση, είχα πάει ν' αγοράσω τσιγάρα (όταν το πακέτο είχε 500 δραχμές! :p ) και είχα μαζί μου ένα χιλιάρικο: για καφέ / μπύρα κι ένα πακέτο.

Αφού μου δίνει τα ρέστα ο περιπτεράς, συνειδητοποιώ ότι το "άρτγουορκ" από το χαρτονόμισμα, μου ήταν τρομερά οικείο! :D

Yeap, ήταν ένα από αυτά που είχα σημαιοστολήσει!.... Και για να σας λύσω την απορία, κάθε τι που ζωγραφίζω, του κοτσάρω κι ένα "tag" με τα αρχικά μου ή το nick μου.... Οπότε, όταν το είδα, ήξερα ότι ήταν δικό μου :supergrin: (αγνοώντας βέβαια από πόσα χέρια πέρασε μέχρι να ξαναγυρίσει! )
 
Εγω παντω εχω γραψει σε ενα σωρο χαρτονομισματα συνθηματα της ΠΑΟΚΑΡΑΣ.Eπισης εχω γραψει σε χαρτονομισματα το τηλεφωνο μου και εχω παρει και τηλεφωνα γραμμενα σε χαρτονομισματα σε ειδικες περιπτωσεις ;) Φυσικα τα χαρτονομισματα με το τηλεφωνο μου γυρνουσαν ανενοχλητα και κατα καιρους με πηρα ασχετοι και ασχετες τηλεφωνο μονο και μονο για να δουν τι νουμερο ειναι αυτο που βρηκαν γραμμενο στα λεφτα τους :D :D
 
Είχα δει κι εγώ χαρτονομίσματα πάνω στα οποία ήταν γραμμένοι συνήθως αριθμοί...Μου κακοφαινόταν όταν μου έδιναν χαρτονόμισμα με μουτζούρες επάνω...
 
E, τοτε καποιος απο σας ζωγραφισε κι αυτο!! :cool:

Μολις διαβασα το θεμα, εψαξα τα χαρτονομισματα που εχω και βρηκα ενα!!!!

Το σκαναρισα μαζι με τα αλλα ...

Αυτο που ελεγε για την περιπτωση αναγκης ηταν πολυ καλο...το στελναμε και με χαρτακια στο σχολειο..

img184.jpg
 
Δε μπορώ να σου περιγράψω πόσο συγκινήθηκα που είδα τις μονάκριβες δραχμούλες, που μας μεγάλωσαν! :(

Μπράβο που τα κράτησες - φαντάζομαι όλοι μας έχουμε κάπου κρατημένα....

Τώρα, επί του εικαστικού, δεν είναι σίγουρα δικά μου - είναι πάρα πολύ "λιτά"! :D :D
 
Γραφει και ΠΑΟΚ...

Εχω πολλα...ειδικα κερματα...καπου ξεχαστηκανε...
 
Πολυ καλη η κινηση σου να τα σκαναρεις ειδικα το ζωγραφισμενο κατοσταρικο εγραψε και αποδεικνυει του λογου το αληθες. ;)
 
misha είπε:
Πολυ καλη η κινηση σου να τα σκαναρεις ειδικα το ζωγραφισμενο κατοσταρικο εγραψε και αποδεικνυει του λογου το αληθες. ;)
Ε, αφου το εχω...να μη το ανεβασω? Αν και νεο μελος οπου μπορω κολλαω φωτο...
 
Ωραιος φιλαρακι χιλια μπραβο που τα κρατησες και για την φωτογραφια βεβαια :thumbup:
 
Ρίγη συγκίνησης, μπροστά στην θέα των δραχμών... :cry:
 
Πίσω
Μπλουζα