Ηθοποιοί της γενιάς του ελληνικού βίντεο ,τι απέγιναν?

video80

RetroMasteR
Joined
2 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.125
Αντιδράσεις
194
Ενα thread που πιστεύω οτι θα αφορά πολλούς.

Ανιγουμε για να σηζιτήσουμε εδώ και φισικά να ανταλάσουμε πληροφορίες ,εμείς που μας αρέσει το ελληνικό βίντεο για κείνους του ηθοποιούς αυτής της γενιάς που δεν άφισαν VHS για VHS ,αλλά και παλιότερους ,μικροτερα ονόματα οπου είταν στην αφάνια κατά τις δεκαετίες 60 και 70 (πχ: Mιμης Θειοπουλος ,Δημήτρης Μπανος ,Κώστας Προβελέγγιος ,Νίκος Τσούκας ,κ.α).

Για παράδειγμα γνωρίζει κανεις τι απέγινε ο Δημήτρης μπάνος ? Η ο Κώστας προβελεγγιος?
 
Μία διευκρίνιση: ο Νίκος Τσούκας δεν ήταν στην αφάνεια τις δεκαετίες του '60 και του '70. Μάλιστα τη δεκαετία του '70 είχε γίνει θιασάρχης και συμπρωταγωνίστησε με μεγάλα ονόματα, ενώ είχε γίνει πολύ δημοφιλής από τον βασικό ρόλο του στην τηλεοπτική σειρά "Το ταξίδι" (1976).
 
ο μιμης θειοπουλος ειχε παιξει στην πολιτικη κουζινα τον πετρο ξεκουκη εχω δει παιζει σε θεατρικες παραστασεις οπως και ο σπυρος θεοδοσης τον οποιο γνωριζο προσωπικα τον τωνη γιακωβακη ειχα δει σε παιδικο θεατρο λιγα χρονια πριν πεθανει τον κωστα δρακο τον ξερει μια φιλη μου και μου ειπε οτι εχει ανοιξει επειχηρηση με αυγα και πουλερικα στα μεγαρα ο νικος καραγιωργης ειχε δωσει προσφατα μια συνεντευξη τον ειχα δει στα γυρισματα του ροδα τσαντα και κοπανα αλλα με προειδοποιησαν να μην παω να του μιλησω για ελληνικο βιντεο γιατι νευριαζει και ο κωστας μακεδος εχει μαγαζι με οπτικα στην κυψελη ο αγγελος προβελεγγιος ξερει κανεις τι απεγινε??
 
atanasio είπε:
ο Νίκος Τσούκας δεν ήταν στην αφάνεια τις δεκαετίες του '60 και του '70. Μάλιστα τη δεκαετία του '70 είχε γίνει θιασάρχης και συμπρωταγωνίστησε με μεγάλα ονόματα, ενώ είχε γίνει πολύ δημοφιλής από τον βασικό ρόλο του στην τηλεοπτική σειρά "Το ταξίδι" (1976).
Δεν το ξερα. Πολύ χρήσημη η πληροφορία για αυτόν τον ηθοποιο που αγαπήσαμε μόνο για τα 1980ς και τις βιντεοκασσέτες.

Αραγε ζεί σήμερα και τι κάνει?
 
O πολυσχιδής "Φοίβος" Άκης Φλωρέντης, με την κιθάρα του τι απόγινε;
 
Πρέπει να ζει ο Τσούκας, δεν είχα μάθει τίποτα!

Δεν είχε παίξει πριν λίγα χρόνια στο ''Οδός Παραδείσου 7'' ;

Το 1935 είναι γεννημένος...

*Πάντως κι εγώ από τις ταινίες που έκανε στα τέλη του '70 και στις αρχές τον ξέρω!
 
Ο Νίκος Τσούκας ζει και βασιλευει ο ανθρωπος! Μαλιστα ειχε δανεισει και τη φωνη του για το "Σούστα" ένα σκύλο ελατήριο, στο πρωτο μερος του "Toy story"!!! Κι ο Κωστας Προβελέγγιος πρεπει να ζει... Λογικα τωρα θα ειναι γυρω στα 79..
 
Η Φρόσω Δημητρουλάκη (περισσότερο γνωστή για τη συμμετοχή της στην ταινία Ο ΣΚΥΛΑΣ) μετά από πολυετή κινηματογραφική απουσία, έπαιξε έναν (πικάντικο) ρόλο στην ταινία Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΚΑΘΑΡΜΑΤΩΝ (πλάι στον μακαρίτη Απόστολο Σουγκλάκο).

Η Πέππυ Σταυροπούλου έχει γίνει μητέρα, και έχει αποσυρθεί.

Τι να απέγιναν, ο Αλέκος Ζαρταλούδης και ο Νίκος Ρεντίφης ;
 
exetlaios είπε:
Τι να απέγιναν, ο Αλέκος Ζαρταλούδης και ο Νίκος Ρεντίφης ;
O Αλέκος Ζαρταλούδης, ο θρυλικός "Κουδούνας" (βοτσαλάκι βοτσαλάκι, γιόμισε η αμμουδιά - το μεράκι το μεράκι μού' χει κάψει την καρδιά) έχει φύγει από κοντά μας το Φεβρουάριο του 2007. Για το Νίκο Ρεντύφη δεν ξέρω...
 
exetlaios είπε:
Η Φρόσω Δημητρουλάκη (περισσότερο γνωστή για τη συμμετοχή της στην ταινία Ο ΣΚΥΛΑΣ) μετά από πολυετή κινηματογραφική απουσία, έπαιξε έναν (πικάντικο) ρόλο στην ταινία Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΚΑΘΑΡΜΑΤΩΝ (πλάι στον μακαρίτη Απόστολο Σουγκλάκο).
Η Πέππυ Σταυροπούλου έχει γίνει μητέρα, και έχει αποσυρθεί.

Τι να απέγιναν, ο Αλέκος Ζαρταλούδης και ο Νίκος Ρεντίφης ;
Φρόσω Δημητρουλάκη : Ναι την θημήθηκα ,την έχω δει την ταινία η οποια μάλιστα πρεπει να είταν η τελευταια του Σουγλάκου αλλά και του Πιτσιλού. Παραγωγής 2004.

Επι τι ευκερία θημήθηκα και μια άλλη τύπισσα οπου συμπρωταγωνιστούσαν μαζί σε πολλές βιντεοκωμωδίες ,την Σούλα Διακάτου ,οπου την έχω δει σε μια προσφατη τηλεοπτική διαφήμήση της οτενέτ (εκει που λέει για τους mutual σε ένα μανάβικο).

Πέπη Σταυροπούλου : Eίχες την ευχαρίστηση να μιλίσεις μαζί της στο τηλέφωνο ,αλήθεια απο τότε ξαναεπικοινώνησες?

Νίκος Ρεντίφης : Πρίν απο καμιά 5ετία είχε μερικές συμμετοχές σε εκπομπές του Σεφερλή στο Alter ,τον είχα πετίχει εκει.(οπως και τη Χριστίνα Δελαβίνια).

Αλέκος Ζαρταλούδης : Δυστιχός απεβίωσε το 2007 σύμφωνα με την ιντερνετική εγκυκλοπέδια! Αν και δεν το ακουσα απο το ΜΜΕ ποτέ!

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BB%CE%AD%CE%BA%CE%BF%CF%82_%CE%96%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%8D%CE%B4%CE%B7%CF%82 , [EDITED φημες]
 
Η τελευταία τηλεοπτική εμφάνιση του Νίκου Τσούκα ήταν στον 3ο κύκλο της πολυκατοικίας.

Ο ηθοποιός και στιχουργός Μίμης Θειόπουλος έφυγε στις 8 Απριλίου 2010. Τον χτύπησε μηχανή στην Λεωφόρο Αλέξάνδρας. Τελευταία του τηλεοπτική εμφάνιση σο 1ο επεισόδιο της σειράς Κωνσταντίνου και Ελένης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tzias57 είπε:
Ο ηθοποιός και στιχουργός Μίμης Θειόπουλος έφυγε στις 8 Απριλίου 2010. Τον χτύπησε μηχανή στην Λεωφόρο Αλέξάνδρας. Τελευτεύα του τηλεοπτική εμφάνιση σο 1ο επεισόδιο της σειράς Κωνσταντίνου και Ελένης.
Ωχχχ. Μια πολύ δυσάρεστη είδηση και τι μαθένω 2 χρόνια μετά. Δεν είχα ιδέα...

Για Κώστα Μπακάλη ξέρει κανεις τίποτα?
 
-ο κωστας προβελεγγιος ειχε φτασει με ενα κλειστο φορτηγακι εως την λακωνια καπου στα 1990 διανεμοντας βιντεοκασσετες στα τοτε [υπο φθινουσαν πορεια]βιντεοκλαμπ.
 
peterpapas είπε:
-ο κωστας προβελεγγιος ειχε φτασει με ενα κλειστο φορτηγακι εως την λακωνια καπου στα 1990 διανεμοντας βιντεοκασσετες στα τοτε [υπο φθινουσαν πορεια]βιντεοκλαμπ.
Και εσύ πώς το ξέρεις φίλε μου ,έτυχε να βρίσκεσε στο γεγονός? ? Καλά βέβεα πέρασαν και 20 χρόνια απο τότε.

Κώστας Προβελέγγιος :ενας παλιοτερος ηθοποιός απο το 80 ,πήρε ομως την εκδήκηση του με το ελληνικό βίντεο.Μια απο τις κλασσικές(cult) φιγούρες.

Aσχετο : Πάντης Κούσης -για όσους δεν το γνωρίζουν- συνεργαζότανε με την Ανιτα Πάννια στις εκπομπές της στο Alter μέχρι και πρίν κλείσει ο σταθμός (Νοέμβριος 2011). Δεν έχει αλαξει σχεδόν καθολου απο τα 1980ς.
 
Επίσης γνώριμη φάτσα στις βιντεοταινίες, αλλά όχι πια κοντά μας, ο Δημήτρης Μπάνος, που πέθανε σε ηλικία 77 ετών το 2009.
 
panp είπε:
Επίσης γνώριμη φάτσα στις βιντεοταινίες, αλλά όχι πια κοντά μας, ο Δημήτρης Μπάνος, που πέθανε σε ηλικία 77 ετών το 2009.
Τελικά δεν έπρεπε να ανοιξω αυτό το Thread ,μαθένω οτι ολοι οι αγαπημένοι μου ηθοποιοί έχουν πεθάνει.

Καλά τα παιδιά εκεί στο blog ,πώς το ξέρουν? Αφου δεν το ακούσαμε ουδέποτε στα μέσα.

Τουλάχιστον ο Κώστας Μπακάλης τι γλύτωσε?
 
-ημουν παρων οταν ηρθε σε καποιο χωριο και ζητησε τον υπευθηνο του βιντεοκλαμπ.
 
peterpapas είπε:
-ημουν παρων οταν ηρθε σε καποιο χωριο και ζητησε τον υπευθηνο του βιντεοκλαμπ.
Δεν αμφισβητώ την πληροφορία σου φίλε ,απλός μου φένετε περίεργο ,κατάντησε στο να βγάζει μεροκάματο με αυτόν τον τρόπο? Θα μου πείς ,αρχές 1990ς δεδομένος ο "θάνατος" της βιντεοταινίας ,σωστά!

Αραγε ζεί σήμερα?
 
Πίσω
Μπλουζα