Ηθοποιοί χωρίς το όνομά τους στους τίτλους

stakovios

Human RetroDatabase
Joined
21 Αύγ 2009
Μηνύματα
3.242
Αντιδράσεις
916
Δεν μπόρεσα να βρω το σχετικό θρεντ. Ανακάλυψα όμως δύο ηθοποιούς στην ταινία "Ο ψεύτης", χωρίς να φαίνονται στους τίτλους έναρξης της ταινίας.

Ο πρώτος είναι ένας από τους καλύτερους καρατερίστες, ο Στάθης Χατζηπαυλής (1916-1981).

Στην εν λόγω ταινία υποδύεται το ρόλο του γιατρού (με τα γυαλιά στο σκρίνσοτ κάτω).

Προβολή συνημμένου 66420

Δεύτερος είναι ένας εξίσου γνωστός καρατερίστας, ο Γιώργος Γρηγορίου (1908-1991).

Τον είδαμε να ονοματίζει πράκτορες στο "Θου Βου 000" και εδώ, στον "Ψεύτη" τον βλέπουμε να προσπαθεί να συνεφέρει τη γυναίκα του που λιποθύμησε.

Προβολή συνημμένου 66421Προβολή συνημμένου 66422
 
Το έχω αναφέρει και αλλού αλλά κάτι παρόμοιο αλλά στο ανάποδο συνέβη στην ταινία "Η νεράιδα και το παλικάρι". Στους τίτλους βλέπουμε το όνομα της Νίτσας Μαρούδα και στην ταινία δε τη βλέπουμε πουθενά!!! :eek:
 
Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι μόνο σε "ομιλούντες" ηθοποιούς. Γιατί προχτές που έβλεπα την "Παριζιάνα", στη σκηνή που πάει η Βλαχοπούλου στο ξενοδοχείο της Μυκόνου και βλέπει ξαφνικά τον Καρρά, γίνεται ένα σούσουρο κι ένα τρεχαλητό μέσα στη ρεσεψιόν, κι εκεί βλέπουμε σε ένα τραπέζι να κάθεται ο Κώστας Βουτσάς, που σηκώνεται με έκπληξη (μάλιστα του πατάνε και το πόδι). Ο Βουτσάς ΔΕΝ παίζει στη συγκεκριμένη ταινία, στην οποία πρωταγωνιστεί όμως η Έρικα Μπρόγιερ. Προφανώς την είχε ακολουθήσει (ως σύζυγος; ) στα γυρίσματα, κι έκανε ένα βουβό πέρασμα (δε θυμάμαι πώς το αποδίδετε με κάποιον ξένο όρο, σε άλλα posts περί Χίτσκοκ, Σακελλάριου κλπ.). Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το όνομα του Βουτσά αποκλείεται να γράφεται στους τίτλους της "Παριζιάνας", γιατί οι μη ομιλούντες ηθοποιοί θεωρούνταν "κομπάρσοι" και δεν αναγράφονταν.

Προβολή συνημμένου 66423

Και πάλι λέω ότι δεν ξέρω αν είναι οn-topic...

P.S. : Rio (βλ. παρακάτω) ευχαριστώ για το "Cameo", ας μη γράψω συμπληρωματικό post. :clap:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp είπε:
κι έκανε ένα βουβό πέρασμα (δε θυμάμαι πώς το αποδίδετε με κάποιον ξένο όρο, σε άλλα posts περί Χίτσκοκ, Σακελλάριου κλπ.)
Cameo... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επίσης στην ταινία "Κάτι να καίει" εμφανίζεται στο τέλος της ο Γιάννης Βογιατζής να χειροκροτεί το χορευτικό του θιάσου της παρέας και ειδικά τη Ρένα Βλαχοπούλου με την τελευταία να του στέλνει φιλιά από σκηνής, χωρίς όμως να έχει κανέναν ομιλόντα ρόλο στην ταινία και φυσικά χωρίς να αναγράφεται το όνομά του στους τίτλους της ταινίας
 
stakovios είπε:
Δεν μπόρεσα να βρω το σχετικό θρεντ. Ανακάλυψα όμως δύο ηθοποιούς στην ταινία "Ο ψεύτης", χωρίς να φαίνονται στους τίτλους έναρξης της ταινίας.Ο πρώτος είναι ένας από τους καλύτερους καρατερίστες, ο Στάθης Χατζηπαυλής (1916-1981).

Στην εν λόγω ταινία υποδύεται το ρόλο του γιατρού (με τα γυαλιά στο σκρίνσοτ κάτω).

Προβολή συνημμένου 66420
Μόνο που αυτός δεν είναι ο Στάθης Χατζηπαυλής, αλλά ο Νάσος Κεδράκας. :)

thanos75 είπε:
Επίσης στην ταινία "Κάτι να καίει" εμφανίζεται στο τέλος της ο Γιάννης Βογιατζής να χειροκροτεί το χορευτικό του θιάσου της παρέας και ειδικά τη Ρένα Βλαχοπούλου με την τελευταία να του στέλνει φιλιά από σκηνής, χωρίς όμως να έχει κανέναν ομιλόντα ρόλο στην ταινία και φυσικά χωρίς να αναγράφεται το όνομά του στους τίτλους της ταινίας
Στην πρόσφατη προβολή της ταινίας από την τηλεόραση, παρατήρησα ότι κάνουν πέρασμα ο Δαλιανίδης και ο Χατζηχρήστος!!!

Περνούν και συζητούν στην έκθεση Θεσσαλονίκης, στην σκηνή που ο Ερρίκος Κονταρίνης αναφέρει ότι ο Ντίνος Εξαρχόπουλος (Ντίνος Ηλιόπουλος) είναι ιδιότροπος. Αυτή ήταν και η πρώτη φορά που χάρηκα τόσο την ταινία, αφού δεν ήταν η "κομμένη" τηλεοπτική προβολή, αλλά η κινηματογραφική.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thanos75 είπε:
Επίσης στην ταινία "Κάτι να καίει" εμφανίζεται στο τέλος της ο Γιάννης Βογιατζής να χειροκροτεί το χορευτικό του θιάσου της παρέας και ειδικά τη Ρένα Βλαχοπούλου με την τελευταία να του στέλνει φιλιά από σκηνής, χωρίς όμως να έχει κανέναν ομιλόντα ρόλο στην ταινία και φυσικά χωρίς να αναγράφεται το όνομά του στους τίτλους της ταινίας
Νομίζω εδώ ο σκηνοθέτης βάζοντας αυτή τη σκηνή μεταξύ Βλαχοπούλου-Βογιατζη έκλεινε το μάτι στους θεατές, μια που σε 2-3 ταινίες που θυμάμαι αυτοί οι δυό παντρεύονταν ή είχαν σχέση.
 
Στις ταινίες "Περάστε την 1η του μηνός" και "Ο παράς και ο φουκαράς" κάνει ένα πέρασμα η Αλίκη Βουγιουκλάκη χωρίς το όνομά της να είναι στους τίτλους.


Στην ταινία "5000 ψέμματα" κάνει ένα πέρασμα η Μάρθα Καραγιάννη που (νομίζω) δεν αναφέρεται το όνομά της στους τίτλους.


 


Και μια ερώτηση για κάτι παραπλήσιο:



Στην ταινία "Υπολοχαγός Νατάσσα" αναφέρεται το όνομα του Κώστα Αρζόγλου! Έχω δει άπειρες φορές την ταινία και δεν κατάφερα να τον "εντοπίσω"!
:xm: Τόσο μικρός είναι που δεν αναγνωρίζεται;;; :eek: Τον έχει εντοπίσει κανείς που ακριβώς εμφανίζεται;;;
 
Το όνομα της Ειρήνης Κουμαριανού δεν αναγράφεται στους τίτλους της ταινίας 'Οι γενναίοι πεθαίνουν δυο φορές'.

Στην ταινία '20 γυναίκες κι εγώ" εμφανίζεται ως γκεστ σταρ η Γκέλλυ Μαυροπούλου, αλλά το όνομά της δεν αναγράφεται στους τίτλους.

Στην ταινία 'Δημήτρη μου, Δημήτρη μου' εμφανίζονται ως γκεστ σταρ ο Λάμπρος Κωνσταντάρας, η Μάρω Κοντού και η Ελένη Ανουσάκη, αλλά τα ονόματά τους δεν αναγράφονται στους τίτλους.
 
Επίσης το όνομα των Δημήτρη Παπαμιχαήλ , Μάνου Κατράκη και Κώστα Χατζηχρήστου δεν αναφέρονται στους τίτλους της ταινίας "Η Αλίκη δικτάτωρ".
 
Κάτι που προσωπικά το ανακάλυψα μόλις σήμερα , που είδα για άλλη μια φορά την ταινία "Γάμος αλά Ελληνικά". Κάνει ένα μικρό πέρασμα σε βουβό ρόλο ο Φαίδων Γεωργίτσης!

 


147.jpg


148.jpg


147.jpg

148.jpg
 
στον θουβου η γνωστη σκηνη με την ψηλη ξανθια και την κεραια που ανυψωνεται,γνωριζουμε ονομα της?
 
Πίσω
Μπλουζα