Ηλεκτρονικοί Υπολογιστές... Φίλοι ή εχθροί για τους νέους; [Εκδόσεις Φωτοδότες]

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.332
Αντιδράσεις
1.185
HY_BOOK2.jpg
HY_BOOK.jpg
Συγγραφέας: Κ.Γ. Παπαδημητρακόπουλος

Εκδόσεις Φωτοδότες


Α' Έκδοση: 1994


Β' Έκδοση: 1997


Παίζατε μετά μανίας μικροί και εξακολουθείτε να υμνείτε το Shadow of the Beast;

Σας άρεσε το Elvira: Mistress of the Dark;

Θαυμάσατε τα γραφικά του Wrath of the Demon;

Μήπως καταφέρατε να τελειώσετε το Loom; (Ναι το Loom, Άλκηηηηηηηηηηηη!!!!!!)

Αν απαντήσατε ΝΑΙ στις περισσότερες ερωτήσεις, συγχαρητήρια!!! Είστε άξιο τέκνο του Σατανά!!!

(Εγώ το υποψιαζόμουνα για τον Σπύρο και το SOTB, πάντως.... Ευτυχώς ήρθε αυτό το βιβλίο να με δικαιώσει...)

Το βιβλίο περιλαμβάνει και αποσπάσματα από reviews από το PIXEL και το Computer Games, όπου οι συντάκτες τους, υμνούν τα παιχνίδια αυτά και κατ'επέκταση το Σατανά...

Να συνεχίσω;;;

Μάλλον όχι... Τσιμπήστε ένα popcorn και απολαύστε μόνοι σας... Δεν περιγράφω άλλο...HY_BOOK3.jpg
HY_BOOK4.jpg
HY_BOOK5.jpg
HY_BOOK6.jpg
HY_BOOK7.jpg
HY_BOOK8.jpg
HY_BOOK9.jpg
HY_BOOK10.jpg
HY_BOOK11.jpg
HY_BOOK12.jpg
HY_BOOK13.jpg
HY_BOOK14.jpg

Ρε τι βρίσκει κάποιος κατά την διάρκεια των κομικσοεξορμήσεών του...

Άλλοι τίτλοι των εκδόσεων "Φωτοδότες":

Μεσάνυχτα στην Ντίσκο


Χούλιγκανς και καμιζάζι: Ένα καυτό κοινωνικό πρόβλημα


Ο Σατανισμός στη μουσική Ροκ


Πίσω απ'τη βιτρίνα των παιχνιδιών


Βιντεο-κλιπ: Η μουσική που... βλέπεται


Τα μπαράκια: Ψυχαγωγούν ή διαφθείρουν;


κ.α.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχω τελειώσει το Loom παραπάνω από μια φορές στον Atari ST. Υπάρχει ελπίδα για μένα; :D

Στο μεταξύ το εντυπωσιακό δεν είναι που υπάρχει τέτοιο βιβλίο, αλλά ότι δεν ειναι και τόσο παλιό όσο θα ήθελε να φανταστεί κανείς...
 
Και μόνο που το έπαιξες σε Atari ST, έχεις άφεση αμαρτιών τέκνο μου, μέρα που'ναι σήμερα... :D
 
"Ωδε η σοφία εστίν· ο έχων νούν ψηφισάτω τον αριθμόν του θηρίου· αριθμός γαρ ανθρώπου εστί· και ο αριθμός αυτού εξακόσιοι εξήκοντα εξ". (ταιριαστή εισαγωγή για όλους εμάς τους υπηρέτες του "θηρίου" [βλέπε: "Beast" :D ], και όσων άλλων παιχνιδιών "υμνούν" το σατανά :p )

Αρκετές φορές διαβάζαμε άρθρα σε διάφορα περιοδικά (συνήθως "ποικίλης ύλης") όπου αντιμετωπιζόταν με δυσπιστία και αμφιβολία κάτι το "καινούριο", όπως οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές.

Δεν με εκπλήσσει τόσο η ύπαρξη ενός τέτοιου σκοταδιστικού βιβλίου (η εκδοτική εταιρία θα έπρεπε να ονομάζεται "Σκοτοδότες" :p ), όσο η χρονολογία έκδοσης (όπως παρατήρησε και ο sonic2000) η οποία είναι το... 1994, όταν οι προσωπικοί υπολογιστές -και το computer gaming- είχαν μπεί για τα καλά στη ζωή μας !!

Σκεφτείτε τα ίδια "πεφωτισμένα" άτομα που συνέβαλαν στη συγγραφή & έκδοση αυτού του τόσο διαφωτιστικού αναγνώσματος να είχαν δεί την περασμένη δεκαετία (που oι υπολογιστές και το gaming ήταν κάτι σχετικά "καινούριο") παιχνίδια όπως τα Hercules - Slayer of the damned, Thanatos, Ghosts & Goblins, Friday the 13th, Myth, ή ακόμα και διάφορα games της Ultimate (Pentagram, Knight Lore, Nightshade, κλπ).

Πάλι καλά να λέτε που γλυτώσαμε το κάψιμο στην πυρά. :p (πάντως τα Pixel απο όπου πήραν τα αποσπάσματα, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι στη συνέχεια τα έκαψαν)

Μετανοείτε λοιπον, διότι οι λάτρες του 666 (οι game designers ντέ !!) καραδοκούν για να διαφθείρουν τις αθώες ψυχές σας... :supergrin:

---ΕDIT---

Tώρα είδα ότι αναφέρονται και τίτλοι των 80s, oπως Ultima, Phantasie, Bard's Tale, Wizardry, Questron, Pool of Radiance, Magic Candle, Dragon Wars (είναι φανερό ότι στα fantasy RPG βρίσκουν πρόσφορο έδαφος οι εκκολαπτόμενοι υπηρέτες του διαβόλου :D ) ....αλλά και πάλι ούτε κάποιοι sci-fi τίτλοι την γλύτωσαν αφού μέχρι και Buck Rogers & Wasteland υπάρχoυν μέσα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολλοι απο αυτους τους "αφορισμους" ξεκινουν απο σκοταδιστες παστορες και τηλε-ευαγγελιστες της Αμερικης, και τα παπαγαλιζουν οι δικοι μας παπάδες και ιεροκήρυκες. Το αστειο για μενα ειναι οτι, κατα τα αλλα, οι πεποιθησεις μεταξυ των δυο θρησκειων (Αμερικανικος Προτεσταντισμος και Ελληνορθοδοξια) ειναι εκ διαμετρου αντιθετες!!! Επιλεκτικα προφανώς :D

Τα βιβλια αυτου του τυπου απευθυνονται κυριως σε αδαεις που δεν εχουν καμια σχεση με υπολογιστες, αρα ουτως η αλλως δεν τους αφορα καθολου το συγκεκριμενο θεμα. :D Κατα τα αλλα το βιβλιο απλα περιγραφει το προφανες: οτι υπαρχουν βιντεοπαιχνιδια με φαντασιακή ή μεταφυσική θεματολογία. :D Τα υπόλοιπα περι σκοτεινης προπαγάνδας και διαφθοράς είναι απλα προσωπικές ερμηνείες και φαντασιωσεις του εκαστοτε συγραφεα που προσπαθει να αποδειξει απλα με τη φλυαρια. :eek:
 
Tώρα είδα ότι αναφέρονται και τίτλοι των 80s, oπως Ultima, Phantasie, Bard's Tale, Wizardry, Questron, Pool of Radiance, Magic Candle, Dragon Wars (είναι φανερό ότι στα fantasy RPG βρίσκουν πρόσφορο έδαφος οι εκκολαπτόμενοι υπηρέτες του διαβόλου ) ....αλλά και πάλι ούτε κάποιοι sci-fi τίτλοι την γλύτωσαν αφού μέχρι και Buck Rogers & Wasteland υπάρχoυν μέσα...
Πράγματι billy, αναφέρει πάμπολλους τίτλους και ειδικά για τα RPG, έχει ολόκληρο κεφάλαιο...

Μάλιστα το Dungeon's and Dragon's, το αναφέρει ως Dyngeous and Dragous!!!

Οι σελίδες που φωτογράφισα είναι ελάχιστες...

Έχει πολύ "ψαχνό":

Demoniak


Stryx



Z-Out



Thunderstrike



Sim-Earth



Saint Dragon



Stormlord II



Baal



Dungeon master


και και και...

Επίσης αναφέρει και τις Nintendo - Sega...

Μπορώ να πω οτι είναι ένα απολαυστικό διάβασμα τα καλοκαιριάτικα μεσημέρια...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου θυμίζει τις διωξεις καποιων συντηρητικών κυκλων της Αμερικής των 80'ς στη χεβιμεταλ μουσική...απλά τραγικό και χαζά οπισθοδρομικό. Απαντω στον dino πάντως ότι η αν το sotb στην αμιγκα ήταν σατανική δράση η χρήση αταρι στ παραπέμπει απευθείας στην παλαια διαθήκη και συγκεκριμένα στον Ιωβ και την διάσημη υπομονή του...ξέρεις πόσο υπομονή χρειάζονταν τότε για να παίζεις σε παταρι ενώ οι άλλοι είχαν αμίγκα; :p
 
Respect για το εύρημα!
 
DINO είπε:
Μήπως καταφέρατε να τελειώσετε το Loom; (Ναι το Loom, Άλκηηηηηηηηηηηη!!!!!!)
:animlaugh: Εγώ βλέπω ότι το Quest for Glory θεωρείται τόσο μεγάλη πηγή του κακού, που αναγράφεται δύο φορές!
 
καλα που δεν ειχε βγει το diablo ακομα τοτε θα του χαν αφιερωσει ολοκληρο το βιβλιο :p
 
θανος είπε:
καλα που δεν ειχε βγει το diablo ακομα τοτε θα του χαν αφιερωσει ολοκληρο το βιβλιο :p
Αυτο.Απο το στομα μου το πηρες..Θα ειχε ασχοληθει ο συγγραφεας μονο με αυτο..Πολλα χρονια πισω.Αιωνες...
 
billy είπε:
όσο η χρονολογία έκδοσης (όπως παρατήρησε και ο sonic2000) η οποία είναι το... 1994, όταν οι προσωπικοί υπολογιστές -και το computer gaming- είχαν μπεί για τα καλά στη ζωή μας !!

Εμένα πάλι η χρονολογία μου θύμισε τους περίφημους "σατανιστές της Παλλήνης", και τον σάλο που είχε προκληθεί τότε..

Όπως θυμάμαι που με αφορμή το πιο πάνω, και αρκετά θέματα στα ΜΜΕ της εποχής που είχαν αναφορές για την σχέση σατανισμού και βιντεοπαιχνιδιών που έχουν μέσα δαίμονες, μαγικά, ξόρκια, κλπ..

Ε, μέσα σε όλο αυτόν τον χαμό, κάποιος είπε να βγάλει κανένα έξτρα φράγκο με ένα βιβλίο.. ;)
 
DINO είπε:
Οι σελίδες που φωτογράφισα είναι ελάχιστες...

Έχει πολύ "ψαχνό":

Demoniak


Stryx



Z-Out



Thunderstrike



Sim-Earth



Saint Dragon



Stormlord II



Baal



Dungeon master


και και και...

Μάλιστα το Dungeons and Dragons, το αναφέρει ως Dyngeous and Dragous!!!
Πω-πω, φαντάζομαι πως ειδικά σε κάτι σούπερ-δαιμονοτίτλους όπως το Baal, θα λυσσάξανε να τα "χώνουν" !! :D

Για να μην πούμε τώρα για την "αλλαγή" του ονόματος του αγαπημένου Dungeons & Dragons... :animangry: (γενικά με εκνεύριζαν τα μπερδέματα ονομάτων - ακόμα και στον ειδικό τύπο - διότι ήταν σαν να έδειχναν ότι αυτός που έγραφε "δεν ενδιαφερόταν" ή γενικά δεν τον ένοιαζε και τόσο το game στο οποίο αναφερόταν. Χαρακτηριστικά παραδείγματα ήταν οι μετατροπές των Star Wars σε "Star War", Wing Commander σε "Wind Commander", Ιnca σε "Incas", κ.α. Φαντάσου αφού με ενοχλούσαν αυτές οι μικρές αλλαγές, πως αισθάνομαι για το... "Dyngeous and Dragous" :D )

cloud είπε:
Εμένα πάλι η χρονολογία μου θύμισε τους περίφημους "σατανιστές της Παλλήνης", και τον σάλο που είχε προκληθεί τότε..Όπως θυμάμαι που με αφορμή το πιο πάνω, και αρκετά θέματα στα ΜΜΕ της εποχής που είχαν αναφορές για την σχέση σατανισμού και βιντεοπαιχνιδιών που έχουν μέσα δαίμονες, μαγικά, ξόρκια, κλπ..

Ε, μέσα σε όλο αυτόν τον χαμό, κάποιος είπε να βγάλει κανένα έξτρα φράγκο με ένα βιβλίο.. ;)
Τους είχα ξεχάσει αυτούς τους τύπους....

Αν ο "συγγραφέας" (ο Θεός να τον κάνει) είχε τέτοιο σκοπό, τόσο το χειρότερο... :tsktsk:
 
Μπράβο βρε DINO με έκανες και γέλασα !! :D

Ωραίος ο συγγραφέας...υποψήφιος για την Ακαδημία Αθηνών και βάλε....Αλληλούια... :kiss:

Ενδιαφέρον και ο εκδοτικός οίκος...Φωτοβολιδοδότες :D ....Αν περιμέναμε φως από τέτοιες μπουρδολογίες, θα είμασταν ακόμη στις σπηλιές...ΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάπου τους είχε πάρει το μάτι μου (σε άλλο βιβλίο) αυτούς τους φωτοδότες. Οι σκύμνοι, άλλη πάλι χριστιανική ομάδα που έχει γράψει κάτι ανάλογο (όλα και πάσης Ελλάδος είναι του λούσιφερ). Είναι και αυτό ρετρό βιβλίο. Κάπου το είχαμε συζητήσει παλαιότερα.
 
spyros_s είπε:
Μου θυμίζει τις διωξεις καποιων συντηρητικών κυκλων της Αμερικής των 80'ς στη χεβιμεταλ μουσική...απλά τραγικό και χαζά οπισθοδρομικό. Απαντω στον dino πάντως ότι η αν το sotb στην αμιγκα ήταν σατανική δράση η χρήση αταρι στ παραπέμπει απευθείας στην παλαια διαθήκη και συγκεκριμένα στον Ιωβ και την διάσημη υπομονή του...ξέρεις πόσο υπομονή χρειάζονταν τότε για να παίζεις σε παταρι ενώ οι άλλοι είχαν αμίγκα; :p
Έλα στο φως βρε... προλαβαίνεις! :p

ChrisTOS είπε:
Respect για το εύρημα!
Thanx!

Στάθηκα αρκετά τυχερός... Δεν πρέπει να κυκλοφορούν πολλά τέτοια... :D

geoanas είπε:
Ενδιαφέρον και ο εκδοτικός οίκος...Φωτοβολιδοδότες :D ....
:animlaugh:

Υπ'όψιν... τα παρακάτω που έγραψα στην αρχή, όντως έχουν κυκλοφορήσει, δεν κάνω πλάκα...

Άλλοι τίτλοι των εκδόσεων "Φωτοδότες":
Μεσάνυχτα στην Ντίσκο

Χούλιγκανς και καμιζάζι: Ένα καυτό κοινωνικό πρόβλημα

Ο Σατανισμός στη μουσική Ροκ

Πίσω απ'τη βιτρίνα των παιχνιδιών

Βιντεο-κλιπ: Η μουσική που... βλέπεται

Τα μπαράκια: Ψυχαγωγούν ή διαφθείρουν;

κ.α.
 
telonio είπε:
Κάπου τους είχε πάρει το μάτι μου (σε άλλο βιβλίο) αυτούς τους φωτοδότες. Οι σκύμνοι, άλλη πάλι χριστιανική ομάδα που έχει γράψει κάτι ανάλογο (όλα και πάσης Ελλάδος είναι του λούσιφερ). Είναι και αυτό ρετρό βιβλίο. Κάπου το είχαμε συζητήσει παλαιότερα.
Τάδε έφη .... teloni:diablotin:
 
Πίσω απ'τη βιτρίνα των παιχνιδιών
Chucky-chucky-the-killer-doll-25650776-934-664.png


Μπρρρρρρρρρρ............... :precry: :p :rofl:

Chucky-chucky-the-killer-doll-25650776-934-664.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τέτοια αριστουργήματα που έχουν εκδώσει, είναι για Νόμπελ οι άνθρωποι......
 
Πίσω
Μπλουζα