Ηλεκτρονικό κιτ...(Busch+Elo)

Uskoke

RetroAdept
Joined
9 Φεβ 2011
Μηνύματα
3.400
Αντιδράσεις
5.946
Στα '80ς στο τέλος μου έφερε η νονά μου απ τη Γερμανία το βασικό κιτ αυτό με το οποίο έφτιαχνες διάφορα ηλεκτρονικά κυκλώματα (απλά, φυσικά).

https://www.google.gr/search?q=electronic+kit+busch&tbm=isch&tbs=rimg:CV7pZy6VMdDkIjjd5e4vAs9wB7nNzeVuBvx4sxA1ydBkaNptZ6Eeso8FFHb2TccerA1KGjgZgv_1SA5mhSvXjHsecdSoSCd3l7i8Cz3AHEbeYvgWXDNfcKhIJuc3N5W4G_1HgR6wt6dq-QWa0qEgmzEDXJ0GRo2hG3mL4FlwzX3CoSCW1noR6yjwUUEV238ekKJBRTKhIJdvZNxx6sDUoRaBSWmR7UFI8qEgkaOBmC_19IDmRG6sdjCO22-IyoSCaFK9eMex5x1EbeYvgWXDNfc&tbo=u&sa=X&ved=2ahUKEwiR9-yFibfZAhXEWCwKHS7nAR0Q9C96BAgAEBw&biw=1680&bih=919&dpr=1

(εδώ βλέπουμε διάφορες φωτογραφίες απ αυτό το κιτ).Λοιπόν, είχε διάφορα στοιχεία (πυκνωτές, αντιστάσεις, τρανζίστορ κλπ.) σε μικρά πλαστικά πλακίδια με περτσινωμένες τις επαφές τους και με πλαστικά βύσματα και καλώδια τα συνέδεες το ένα με το άλλο. Και έφτιαχνες διάφορα κυκλώματα πχ ασταθή πολυδονητή, ραδιόφωνο FM, συναγερμούς κλπ. Είχε και διάφορα κουτιά-επεκτάσεις πχ synthesizer technik κλπ. ήταν όμως μόνο στα Γερμανικά αλλά εγώ το καταλάβαινα. Επίσης είχε ένα κουτί με 4-μπιτό (!) επεξεργαστή τον οποίο προγραμμάτιζες σε γλώσσα μηχανής και έκανε απλές εντολές. Τον 4004 της intel. Computer-technik. Δεν μπορούσες όμως να σώσεις τα προγραμματάκια σου, απ όσο ξέρω. Ήταν πάρα πολύ ενδιαφέρον αλλά δυστυχώς δεν το έχω πια. Το δάνεισα σε έναν γνωστό μου στην Κοζάνη αλλά αυτός είχε έναν καυγά με τον υπεύθυνο της εστίας που μέναμε και έφυγε κακήν-κακώς, χωρίς πτυχίο και πήρε και το κιτ μαζί του!
 
Πίσω
Μπλουζα