Ηρθεν η ωραν σας (ε74) προβλημα

joe

RetroMasteR
Joined
28 Απρ 2008
Μηνύματα
1.441
Αντιδράσεις
262
Λοιποοον

Ο Bro ειναι κατοχος ενος 360. Σαν αφελεις και ανυποψιαστοι καταναλωτες δεν ειχαμε παρει γραμμη τον ολο πανικο που παιζει. Σημερα λοιπον το ανοιξα και μου εβγαλε μια μαυρη οθονη οπου ελεγε σε διαφορες γλωσσες να επικοινωνησω με την moneysoft και για καλου κακου να κανω ενα ευχελαιο (γιαυτο δεν ειμαι σιγουρος το ελεγε στα ρωσικα). Επιπροσθετως αναβοσβηνει το κατω δεξια κοκκινο λαμπακι (το μηχανημα ειναι σε ορθια θεση).

Η εγγυηση εχει ληξει μιας και εχουν περασει τα 3 χρονια. Το μοντελο αγοραστηκε τα χριστουγεννα του 07 και εχει και hdmi υποδοχη. Τι προτεινετε? Ειδα ενα αρθρο εδω για επισκευη αλλα αναφεροταν σε 3 λαμπακια κοκκινα. Δωστε λιγο φως ρε παιδια. Καινουργιο δεν αγοραζουμε να πανε να...... που θα πληρωνουμε τα κερατιατικα του Βασιλακη 10 φορες

Το μονο καλο ειναι πως τελευταια στιγμη δεν πηρα σημερα το Red Dead Redemption να σκασω και μια 50αρα τζαμπα.
 
Καταρχάς δεν είναι σίγουρο ότι το xbox σου χάλασε μια και καλή, γι'αυτό μην απογοητεύεσαι...

να είσαι όμως σίγουρος ότι θα χαλάσει στο μέλλον μοντέλο του 2007 :p

Το κάτω δεξιά λαμπάκι δηλώνει "hardware failure". Η οθόνη τι error code δίνει;

Μπορείς να δείς από εδώ και να καταλάβεις τι έχει.

http://www.llamma.com/xbox360/repair/Xbox-360-error-codes.htm

edit:

Τώρα παρατήρησα τον τίτλο του thread :p

Με E74

"AV cable error... There is a problem with the AV cable, try using a different AV cable. If the cable is known to be working then there is a 90% chance it's a scaler chip problem (the "ANA" or "HANA" chip connected directly to the AV cable) in rare cases it is the GPU."

Άρα για αρχή πρέπει να δοκιμάσεις άλλο καλώδιο...

btw

http://www.youtube.com/watch?v=4Fk_4nIKK3E

... άμα έχεις εύκαιρες πετσετούλες :p

και

άμα είσαι τύπος της μπατονέτας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κατα 90% δεν φτιάχνει.

Εχω ενα ξεκοιλιασμένο στο γραφείο μου.
 
Πρώτον: Δεν ήρθε η ώρα μας. Έχουμε Jasper. Αλλά και αν τα παίξει τα λ7 του τα έβγαλε. :p

Δεύτερον: Ορίστε το κόστος επισκευής: :)

http://modguru.gr/eshop/product_info.php?cPath=28_43&products_id=251

Ο modguru είναι άψογος επαγγελματίας. Επικοινώνησε μαζί του, θα σου λύσει το πρόβλημα.

BTW, πάρε όσο είναι καιρός ένα arcade 360 Jasper να βρεις την υγειά σου.....
 
έτσι, έτσι +1000000 για τον φίλο modguru! θα σου κάνει reballing στο μηχάνημα αν δεν έχει καεί τίποτα!

επίσης σφάλμα το ότι το 360 το είχατε όρθιο μιας και δεν κυκλοφορεί σωστά ο αέρας με αποτέλεσμα την υπερθέρμανση και τα επακόλουθα προβλήματα...

με πετσέτες κτλ μην ασχοληθείς με την καμοία, θα το κάνεις χειρότερα και αν μπορούσες να τη γλιτώσεις με το 50ρικο μετά μπορεί να το κλαις
 
Ποιά ώρα μας; Ποιός Casper;;; Ποιά πετσέτα; Για μπάνιο θα πάμε;;;

Τι'ναι αυτά ρεεεεεεεεε!!!!!!!!! :p
 
DINO είπε:
Ποιά ώρα μας; Ποιός Casper;;; Ποιά πετσέτα; Για μπάνιο θα πάμε;;;Τι'ναι αυτά ρεεεεεεεεε!!!!!!!!! :p
είναι κάτι αντίστοιχο με το να πάρεις το heatgun και να κάνεις ένα μαυρισματάκι στο PS3 :p :p:p:p:p
 
Ευτυχώς, δε μου έχει χρειαστεί κάτι τέτοιο!
 
μακρυά μακρυά!!! έχω το 40άρι αλλά προς το παρόν είναι ΟΚ.... στα 360 μόνο Caspers τώρα :p :p :p
 
οντως μπες στο σιτε που εδωσαν τα παιδια πιο πανω

και μιλα με τον modguru για reballing αλλα αν θες μπορεις να κανεις

και μια προσπαθεια να καλεσεις στη MS μηπως κα το δεχτουν στην εγγυηση

για κοκκινα ομως μην πεις οτι σου εβγαλε ενα κοκκινο πες

μου εμφανισε 3 κοκκινα και δεν δειχνει τιποτα στην οθονη

αν σε ρωτησουν για τροφοδοτικο κλπ τι χρωμα αναβει κλπ πες τους

οτι βλεπεις αλλα αν σε ρωτησουν ποσα λαμπακια κλπ πες 3 και δεν εχει και εικονα

καλη απιτυχια

και μια φωτο να ξερεις ποια να πεις οτι αναβουν

220px-Xbox360-ringofdeath.jpg
 
Δεν υπάρχει περίπτωση να το δεχτούν σε εγγύηση. Είναι 2,5 χρόνων και για παλιό μοντέλο άντεξε πολύ.

Βέβαια, δεν ξέρω, τα Χριστούγεννα του 2007 είχαν κυκλοφορήσει μοντέλα με HDMI έξοδο; Αν ναι, πρέπει να ήταν τα ελάχιστα μεταβατικά σε Japser με την παλιότερη έκδοση μητρικής.

Modguru = εγγύηση εργασίας και επαγγελματισμού, σου δίνει και εγγύηση κάποιων μηνών.
 
Πισω λεει ημ. κυκλοφοριας 30/8/07 το αγορασε ο bro 31/12/07. Ειναι εκτος εγγυησης [εδιτ] γιατι το ολο προβλημα οφειλεται σε αστοχια υλικου και οχι σε χρηση. Ολος ο κοσμος βουιζει με το ιδιο θεμα. Οσο για το οτι ηταν σε ορθια θεση, φανταζομαι οτι αυτη ειναι η προβλεπομενη οταν ολη η κατασκευη, σημανση και σημειολογια ειναι προς αυτην την κατευθυνση.

Θα παρω την microsoft να δω τι θα μου πουν [εδιτ] Μετα θα απευθυνθω στον τυπα που μου δωσατε. Αν κανει δουλεια οκ, αν οχι θα παρω μια βαριοπουλα και θα το συντριψω κυριολεκτικα. Τα χω παρει στο κρανιο γιατι ειναι ρομπες.

Ευχαριστω για τις πληροφοριες παιδια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε περίπτωση rrod πάντως η εγγύηση γίνεται 3 χρόνια οπότε είσαι μέσα.

Τώρα βέβαια δεν έχεις rrod και δεν ξέρω άμα έχει νόημα να τους πεις ψέματα μιας και θα το τσεκάρουν έτσι κι αλλιώς όταν τους το στείλεις.
 
Άλλο το RROD άλλο το Ε-74.

Δεν είναι το ίδιο πρόβλημα, δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο. Το να τους πάρεις και να τους "ξεχέσεις" ή να τους πεις ψέματα στέλνοντας τη κονσόλα για αντικατάσταση λέγοντας άλλο πρόβλημα αντί του συγκεκριμένου, για κόστος 50 ευρώ ή 150 που έχει ένα arcade, προσωπικά δεν θα το έκανα με τίποτε, ρόμπα δεν γίνομαι (καταλαβαίνεις πως το γράφω έτσι, με την έννοια του ότι τους κοροϊδεύεις.... )

Κάνε το τηλέφωνο λέγοντας την αλήθεια, γιατί αν το στείλεις με άλλο πρόβλημα και όντως το τσεκάρουν, μπορεί να σε βάλουν να πληρώσεις τα μεταφορικά για να στο επιστρέψουν. Φάσεις του στυλ "δεν ελέγχουν τίποτε" "όλα τα πάνε στο κάδο και δεν τσεκάρουν κάτι" πιστεύω ακράδαντα ότι είναι urban myths του κερατά. Καμία εταιρεία δεν χαρίζει μηχανήματα, εκτός ίσως για λόγους promotion ή λόγους κέρδους.

Και άντε να ίσχυε κάτι τέτοιο όταν το πρόβλημα ήταν στα ντουζένια του, που και πάλι δεν το πιστεύω, θα ισχύει τώρα;

Μη ξεχνάς ότι την "Ελληναράδικη" φάση του στυλ "'έχω ένα πράγμα 3 χρόνια και χάλασε και ενώ η επίσημη εγγύηση ήταν 2 έτη απαιτώ δια βρισιδίου να μου το καλύψουν" τη γράφουν στο γνωστό τους μέρος....... (και καλά κάνουν στην τελική) .
 
Πέστα χρυσόστομε, γιατι οταν τα λέω εγώ είμαι κακός...
 
pooky(1) είπε:
Άλλο το RROD άλλο το Ε-74.
Δεν είναι το ίδιο πρόβλημα, δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο. Το να τους πάρεις και να τους "ξεχέσεις" ή να τους πεις ψέματα στέλνοντας τη κονσόλα για αντικατάσταση λέγοντας άλλο πρόβλημα αντί του συγκεκριμένου, για κόστος 50 ευρώ ή 150 που έχει ένα arcade, προσωπικά δεν θα το έκανα με τίποτε, ρόμπα δεν γίνομαι (καταλαβαίνεις πως το γράφω έτσι, με την έννοια του ότι τους κοροϊδεύεις.... )

Κάνε το τηλέφωνο λέγοντας την αλήθεια, γιατί αν το στείλεις με άλλο πρόβλημα και όντως το τσεκάρουν, μπορεί να σε βάλουν να πληρώσεις τα μεταφορικά για να στο επιστρέψουν. Φάσεις του στυλ "δεν ελέγχουν τίποτε" "όλα τα πάνε στο κάδο και δεν τσεκάρουν κάτι" πιστεύω ακράδαντα ότι είναι urban myths του κερατά. Καμία εταιρεία δεν χαρίζει μηχανήματα, εκτός ίσως για λόγους promotion ή λόγους κέρδους.

Και άντε να ίσχυε κάτι τέτοιο όταν το πρόβλημα ήταν στα ντουζένια του, που και πάλι δεν το πιστεύω, θα ισχύει τώρα;

Μη ξεχνάς ότι την "Ελληναράδικη" φάση του στυλ "'έχω ένα πράγμα 3 χρόνια και χάλασε και ενώ η επίσημη εγγύηση ήταν 2 έτη απαιτώ δια βρισιδίου να μου το καλύψουν" τη γράφουν στο γνωστό τους μέρος....... (και καλά κάνουν στην τελική) .
Eννοειται πως θα πω το αληθινο προβλημα. Δεν ξερω αν ειναι ελληναραδικο το να τους ξεχεσω, ομως και το βγαζω μηχανημα που κανει 350 ευρω και ειναι της Κυριακης χαρα και της Δευτερας λυπη, δεν ειναι και οτι ποιο αμερικανικο-ευρωπαικο. Αν το μηχανημα παρουσιαζε προβλημα απο κακη χρηση θα πηγαινα πασο [edit] . Ομως το προβλημα ειναι αστοχια υλικου. Το μηχανημα δεν εχει δει ουτε κλασμα του gamming που θα του εκανε ενας μαθητης που παιζει ολη μερα. Δηλαδη αν το ειχε ενας 15 χρονος που δεν μπορει να παρει αλλο θα του λεγανε sorry την πατησες?

Οφειλουν κανονικα να το διορθωσουν και να ζητησουν και συγγνωμη για την ταλαιπωρια. Δεν ειναι ο καθενας υποχρεωμενος να ψαχνει πατεντες για να διορθωσει τις παπατζες τους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
λοιπον φιλαρακο και για ε74 η εγγυηση ειναι 3 ετη

οποτε εισαι καλυμενος παρε αυριο και θα σου στειλουν κουριερ

να το παραλαβει

http://support.microsoft.com/kb/969905/el
 
Όντως είναι τριετής η εγγύηση και για το Ε-74.

Φυσικά εννοείται πως πρέπει να έχεις το αυτοκόλλητο χωρίς ίχνη "παραβίασης".

Μη στείλεις μαζί το δίσκο σου.
 
Μια χαρά σου ήρθε Joe εν τέλη. Ακόμα καλύτερα αμα σου έστελναν slim :p
 
Μάλλον ανακατασκευασμένο θα του δώσουν......
 
Πίσω
Μπλουζα