Ηχογραφήσεις απο κασσέτες

pardalotzatziki

RetroNuts!
Joined
1 Δεκ 2012
Μηνύματα
2.019
Αντιδράσεις
321
Ξεκινησα να γράφω απο τις παλιες κασσετες.

Οχι επαγγελματικη δουλεια, απλα για να μη χαθουν καποια πραγματα που δεν μπορουμε να βρουμε στον ψηφιακο κοσμο.

Και λογω της εποχης, ανεβασα το πρωτο "βιντεο" που ειναι παραδοσιακα Ελληνικα καλαντα και Χριστουγεννιατικα τραγουδια απο μια

κασσετα που την εχουμε απο το 1980. Στο περιπου το λεω, παντως την θυμαμαι να υπαρχει στο σπιτι απο πολυ μικρος.

Η Β' πλευρα εχει και καποια ξενα αλλα δεν τα εβαλα στο βιντεο.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ωραια ηχογραφηση pardalotzatziki!!

γραφει μηπως και ποια χορωδια ακουγεται στην κασσετα;
 
Δυστυχως δεν γραφει τιποτα. Αλλα μολις ανεβασα το βιντεο μου ηρθε ειδοποιηση για δικαιωματα!

Και ανακαλυψα οτι το "Χριστουγεννα λευκα" ειναι απο την παιδικη χορωδια του Λυκειου Αθηνων.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι γονείς μου είχαν μία κασσέτα που με είχαν ηχογραφήσει να μιλάω σε ηλικία 3-4 χρονών. Δυστυχώς δεν έχει διασωθεί. Μια φορά μου είχε έρθει η ιδέα να διαβάζω ιστορίες από τα κόμικ (Πόπάϋ, Μίκυ Μάους κτλ) και να τις ηχογραφώ στο κασσετόφωνο. Δυστυχώς δεν υλοποιήθηκε για πολύ καιρό.
 
Δυο αξιας αναφορας ηχογραφησεις απο κασσετα που εχω κρατησει απο τα παλιατα μου ειναι ενα απο τα πρωτα μου μεθυσια που ειχα ριξει περι του '93 και μια κασσετα πορνο που γυρνουσε απο χερι σε χερι,σχετικα της μοδος τοτε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Οι γονείς μου είχαν μία κασσέτα που με είχαν ηχογραφήσει να μιλάω σε ηλικία 3-4 χρονών. Δυστυχώς δεν έχει διασωθεί. Μια φορά μου είχε έρθει η ιδέα να διαβάζω ιστορίες από τα κόμικ (Πόπάϋ, Μίκυ Μάους κτλ) και να τις ηχογραφώ στο κασσετόφωνο. Δυστυχώς δεν υλοποιήθηκε για πολύ καιρό.
Ευτυχως η δικια μου διασωθηκε. Θα την περασω κι αυτη καποια στιγμη στο PC.

Aardvark είπε:
Δυο αξιας αναφορας ηχογραφησεις απο κασσετα που εχω κρατησει απο τα παλιατα μου ειναι ενα απο τα πρωτα μου μεθυσια που ειχα ριξει περι του '93 και μια κασσετα πορνο που γυρνουσε απο χερι σε χερι,σχετικα της μοδος τοτε!
Πορνο εχω και γω, δεν ειναι δικια μου ομως. Λογικα καποια Ελληνικη ταινια του 70-80 θα ειναι.
 
pardalotzatziki είπε:
Πορνο εχω και γω, δεν ειναι δικια μου ομως. Λογικα καποια Ελληνικη ταινια του 70-80 θα ειναι.
Nαι και μενα το πιθανοτερο απο ταινια γραμμενη πρεπει να ειναι,αμφιβαλω αν κυκλοφορησαν σε κασσετα ηχου καθεαυτου ταινιες ΧΧΧ.


 
Α, κι επίσης μια φορά έβλεπα τη Μεγάλη των Μπάτσων Σχολή 4 και πήγα να ηχογραφήσω το Citizens on Patrol. Είχα βάλει τσίτα την τηλεόραση (μεσημεριάτικα) για να γραφτεί καλύτερα. Εκεί που ήμουν κυριλέ κι έκανα τη δουλειά μου, σκάει μύτη η αδερφή μου από το σχολείο και μου λέει με ακόμη μεγαλύτερη ένταση. "Ρε συ τι γίνεται εδώ; Μέχρι κάτω ακούγεσαι". Απαθέστατος εγώ της απαντάω "Α ναι, δεν το κατάλαβα". Χαμήλωσα αμέσως την ένταση. Περιττό να πω ότι η συνομιλία μας καταγράφηκε κανονικότατα στην κασσέτα και στο background να ακούγεται το Citizens on Patrol!!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Περιττό να πω ότι η συνομιλία μας καταγράφηκε κανονικότατα στην κασσέτα και στο background να ακούγεται το Citizens on Patrol!!
Αυτες οι φασεις ειναι που εχουν πλακα :D
 
Δεν ξέρω εδώ αλλά αλλού είχε ΧΧΧ μόνο και ειδικά Audio

http://www.dinosaurgardens.com/categories/audio/adult

*To site είναι εξαιρετικό αλλά φοβάμαι μην εξαφανιστεί μια μέρα μια και δεν κουνιέται για χρόνια.
 
Ο πατερας μου , μου ειχε κανει δωρο ενα βιβλιο μικρο με τον Ιπποτη της ασφαλτου το οποιο ειχε και κασετα στα ελληνικα ηχογραφημενη την ιστορια.

εχουν ποερασει τοσα χρονια που αγνοειται η τυχη τους
 
johnny19818 είπε:
Οι γονείς μου είχαν μία κασσέτα που με είχαν ηχογραφήσει να μιλάω σε ηλικία 3-4 χρονών. \
Και εμείς έχουμε δυο κασέτες με εμένα και την αδελφή μου, όταν ήμασταν 3 χρονών. Αλλά φοβόμασταν να τις βάλουμε να παίξουν, γιατί στην κατάσταση που είναι, μάλλον θα καταστραφούν... :(
 
RIO είπε:
Και εμείς έχουμε δυο κασέτες με εμένα και την αδελφή μου, όταν ήμασταν 3 χρονών. Αλλά φοβόμασταν να τις βάλουμε να παίξουν, γιατί στην κατάσταση που είναι, μάλλον θα καταστραφούν... :(
Αρα απλα καθονται; Ποιο το νοημα; Πρωτα κανεις ενα καλο σερβις το player και τις δοκιμαζεις. Προβλημα ειδα μονο σε αυτες που ειχα τσαλακωθει τοτε.
 
pardalotzatziki είπε:
Αρα απλα καθονται; Ποιο το νοημα; Πρωτα κανεις ενα καλο σερβις το player και τις δοκιμαζεις. Προβλημα ειδα μονο σε αυτες που ειχα τσαλακωθει τοτε.
Tι εννοείς player; το κασετόφωνο;
 
RIO είπε:
Tι εννοείς player; το κασετόφωνο;
Ναι, θελει καθαρισμα και μαλλον αλλαγη ιμαντες. Ουτε γω ειμαι σχετικος, το πηγα σε ηλεκτρονικο.

Αλλα πρεπει να γινει για να παιξουν σωστα οι κασσετες. Και κανε εγγραφη με τον υπολογιστη.
 
pardalotzatziki είπε:
Ναι, θελει καθαρισμα και μαλλον αλλαγη ιμαντες. Ουτε γω ειμαι σχετικος, το πηγα σε ηλεκτρονικο.Αλλα πρεπει να γινει για να παιξουν σωστα οι κασσετες. Και κανε εγγραφη με τον υπολογιστη.
ΟΚ thanks... :)
 
RIO είπε:
Και εμείς έχουμε δυο κασέτες με εμένα και την αδελφή μου, όταν ήμασταν 3 χρονών. Αλλά φοβόμασταν να τις βάλουμε να παίξουν, γιατί στην κατάσταση που είναι, μάλλον θα καταστραφούν... :(
Ναι μάλλον είναι επιτακτική η ψηφιοποίηση τους. Πρέπει να τις παίξεις μια τελευταία φορά.

Βρες ένα καλό κασετόφωνο (το αυτονόητο: κάνε το setup και τα απαραίτητα τεστς σε άσχετη κασέτα πρώτα :p ) και κάτσε από πάνω του όταν τις ψηφιοποιείς ώστε να προλάβεις εγκαίρως τυχόν μάσημα της κασέτας. Αν γίνει κάτι τέτοιο, μπορείς να κόψεις-ράψεις το κομμάτι που έπαθε ζημιά. Ίσως χάσεις λίγα secs βέβαια, αλλά εντάξει.
 
arpacolla είπε:
μπορείς να κόψεις-ράψεις το κομμάτι που έπαθε ζημιά
Κοψιμο-ραψιμο δεν ξερω πως γινεται και αν γινεται....το χεις κανει;

Απλα προχωραω την ταινια λιγο πιο μπροστα εκει που ειναι ενταξει.
 
arpacolla είπε:
Ναι μάλλον είναι επιτακτική η ψηφιοποίηση τους. Πρέπει να τις παίξεις μια τελευταία φορά.
Βρες ένα καλό κασετόφωνο (το αυτονόητο: κάνε το setup και τα απαραίτητα τεστς σε άσχετη κασέτα πρώτα :p ) και κάτσε από πάνω του όταν τις ψηφιοποιείς ώστε να προλάβεις εγκαίρως τυχόν μάσημα της κασέτας. Αν γίνει κάτι τέτοιο, μπορείς να κόψεις-ράψεις το κομμάτι που έπαθε ζημιά. Ίσως χάσεις λίγα secs βέβαια, αλλά εντάξει.
Ευχαριστώ arpacolla και για την δική σου βοήθεια... :)
 
Πίσω
Μπλουζα