Η Αθήνα τη νύχτα (1962)

Danailicious

RetroActive
Joined
2 Ιουλ 2010
Μηνύματα
248
Αντιδράσεις
59
Η Αθήνα τη νύχτα (1962)


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/Η_Αθήνα_τη_νύχτα

Δεν ήξερα σε ποια κατηγορία να τη βάλω αυτή τη ταινία και τελικά επέλεξα τις κωμωδίες, διότι πρόκειται για ευχάριστο θέαμα. Δε ξέρω κατά πόσο σας είναι γνωστή και ούτε και εγώ ξέρω αν η εισπρακτική της επιτυχία ήταν μεγάλη. Στη τηλεόραση δεν την έχω πετύχει ποτέ.

Πρόκειται μια περιπλάνηση στην Αθήνα τη νύχτα, σε διάφορα νυχτερινά κέντρα, σε κινηματογραφικό studio κ.λ.π. και εμφανίζεται πληθώρα ηθοποιών,τραγουδιστών,ακόμα και τεχνικών.

Αναφέρω ενδεικτικά : Καρέζη,Σταυρίδης,Χορν,Μυράτ,Καλογήρου,Χατζηχρήστος,Φέρμας,Βάνου,Ζαμπέτας,Βογιατζής

ενώ, κατάφερα να αναγνωρίσω και τον Αριστείδη Καρύδη-Fuchs, ο οποίος ήταν διευθυντής φωτογραφίας αν δεν απατώμαι.

Ξέχασα να αναφέρω, ότι στη ταινία μεταξύ άλλων ακούγονται οι ''Χάντρες'' από το Χορν καθώς και η ''Μαργαρίτα-Μαργαρώ'' από τον Μπιθικώτση.

Έχω ακούσει ότι επρόκειτο για φτηνή παραγωγή και ίσως για αυτό η ταινία να είναι κάπως κακοφωτισμένη και τα σχετικά. Ωστόσο, κατ εμέ, φωτογραφίζει την παλιά αθηναική νύχτα με όμορφο τρόπο. :)

Περιμένω απόψεις!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι εκείνη η ταινία, που δείχνει ένα θεατρικό με τον Χατζηχρήστο, σαν διοικητή της τροχαίας και ένα άλλο σκετσάκι με τον Σταυρίδη, να χορεύει με την Καρέζη; Μου είχε φανεί παράξενη σαν ταινία, λόγω του οτι δεν είχε κανονικό σενάριο...
 
Nαι,ναι αυτή είναι. Όντως, την πρώτη φορά και εμένα μου είχε φανεί παράξενη. Εν τω μεταξύ, τη διασκευή σεναρίου, νομίζω την έχει κάνει ο Τσιφόρος. Υπερπαραγωγή της εποχής, ξέρω γω. :p
 
Αχ εμένα μαρέσει!! Φυσικά πρώτα από ολα για τις αγαπημένες Χάντρες αχχχχ και γενικά σαν ταινιάκι/ντοκιμαντερ ειναι καλό. Επίσης υπάρχει και ένα ακόμα το Η Αθήνα μετά τα μεσάνυχτα με παρόμοιο αλλά χωρίς τη λάμψη του Χορν ή της Καρέζη νομίζω. Δεν το έχω δει το άλλο.
 
Oύτε εγώ το ξέρω το άλλο που αναφέρεις.

Μα, ναι και εμένα δυο σκηνές μ'αρέσουν κυρίως.

Εκείνη που φυσικά τραγουδάει ο Χορν και εκείνη με Καρέζη-Σταυρίδη! :p
 
Το Η Αθήνα μετά τα μεσάνυχτα το έμαθα πολύ τυχαία γιατί το βρήκα σε dvd στα παλαιωπολεία πριν κάμποσο καιρό αλλιώς ούτε εγώ το ήξερα! Δεν το έχω δει ακόμα οπότε δεν ξέρω περισσότερα.

Επίσης πιστεύω και η περιγραφή by Ξενίδης είναι πολύ καλή!!!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=A0ZEqQ0PH94
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H αλλη ταινια με τιτλο Η Αθηνα μετα τα μεσανυχτα, ειναι ας πουμε η συνεχεια της Αθηνας τη νυχτα, γυρισμενη εξι χρονια αργοτερα.

Δεν εχει ομως ουτε τη λαμψη ουτε την ομορφια της ταινιας του 1962.

Η Αθηνα τη νυχτα, ειναι οντως φθηνη παραγωγη, οπως ειπωθηκε και πιο πανω, αλλα δειχνει να φτιαχτηκε με αγαπη και μερακι, πραγμα πολυ σημαντικοτερο απο παραγωγες πανακριβες αλλα απροσωπες. Βλεπουμε μια πανεμορφη Αθηνα, μια πολη αγνωριστη που δυστυχως ολοι εμεις δεν προλαβαμε να δουμε ποτε στην πραγματικοτητα. Αυτη η περιπλανηση στην Αθηνα του τοτε ειναι ενα ταξιδι στην εποχη της χαρας και της αθωοτητας, ενα ταξιδι σε μια πολη που αξιζε να δωσει το ονομα της σε ταινιες και τραγουδια.

Για τι αραγε θα μπορουσε κανεις να αναφερθει στη σημερινη Αθηνα και τι θα βλεπαμε σε μια σημερινη νυχτερινη περιπλανηση;
 
bambinella 100 είπε:
Για τι αραγε θα μπορουσε κανεις να αναφερθει στη σημερινη Αθηνα και τι θα βλεπαμε σε μια σημερινη νυχτερινη περιπλανηση;
Αυτο άστο καλύτερα να μη το σκεφτόμαστε καν!!!

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες για την Αθήνα μετά τα μεσάνυχτα, δεν ήξερα οτι ήταν σαν συνέχεια.
 
Εισπρακτικά πήγε πολύ καλά η ταινία. Μόνο στην Α' προβολή και μόνο σε Αθήνα - Πειραιά, έκοψε 85.000 εισιτήρια (3η θέση ανάμεσα στις 68 ελληνικές ταινίες της περιόδου 1961-62). Οι μοναδικές δύο ταινίες που την πέρασαν σε εισιτήρια ήταν ο Κατήφορος και η Λίζα και η άλλη.

Άφησε πίσω της ταινίες όπως Ο ατσίδας, Η κυρία του κυρίου, Αλοίμονο στους νέους, Έξω οι κλέφτες, Ο Κλέαρχος, η Μαρίνα κι ο κοντός, κλπ.
 
Μα, ήταν και κάτι εντελώς καινούριο ως δομή δηλαδή..

και με τόσους καλούς συντελεστές κιόλας, θα ήταν άδικο να μην κάνει επιτυχία! :)
 
"Η Αθήνα τη νύχτα" (1962)

Εύχομαι να κοίταξα καλά στις 10 σελίδες της αναζήτησης και να μην υπάρχει σχετικό τόπικ για τη ταινία...Πρίν από λίγο, εντελώς τυχαία, ανοίγοντας τη τηλεόραση στην Ετ1, "έπεσα" πάνω στην εν λόγω ταινία..Δεν την είχα δει ποτέ (ούτε καν την είχα ακουστά για την ακρίβεια) και ομολογώ πως μου κέντρισε τη προσοχή για τη πρωτοτυπία του θέματος (εξ ου και δεν μπόρεσα να τη κατατάξω σε κάποια κατηγορία) Καταγράφει τη νυχτερινή ζωή της Αθήνας τη δεκαετία του '60..Δεν τη πρόλαβα από την αρχή, ωστόσο πέρα από τον (υπέρτατο) Σταύρο Ξενίδη, στο ρόλο του αφηγητή, συμμετείχαν και άλλοι γνωστοί ηθοποιοί (Βουτσάς, Γκιωνάκης, Ρίζος κ.α) ως έκτακτες συμμετοχές, καθώς στο μεγαλύτερο μέρος της η ταινία αποτύπωνε -όπως μαρτυρά και ο τίτλος της άλλωστε- τη νυχτερινή ζωή της Αθήνας εκείνη τη περίοδο..Μιας Αθήνας φινετσάτης, με υπέροχες μουσικές παραστάσεις, πλημμυρισμένες από την υπέροχη μουσική του Μίκη Θεοδωράκη (ευτυχώς εκείνη την εποχή δεν είχε επικρατήσει ακόμα η άκρατη μπουζουκοποίηση της διασκέδασης) και αμέτρητες ακροβατικές επιδείξεις..Πραγματικά πάντως, πέρα από τα πρωτότυπα νούμερα βαριετέ, ξεχώρισα την ξεκαρδιστική (πιστεύω πως όσοι τύχει και την έχουν δει συμφωνούν απολύτως!) σκηνή με τον Ρίζο και τον Γκιωνάκη! Πραγματικά απίστευτη... :D
 
αναμφίβολα είναι μια ενδιαφέρουσα ταινία-ρεπορτάζ για την αθηναϊκή νύχτα των αρχών της δεκαετίας του 60
 
Περίεργο υποείδος του ελληνικού κινηματογράφου η συγκεκριμένη ταινία.Πιθανον να γυρίστηκαν 4-5 σε αυτό το στυλ.. Υποψιάζομαι ότι ήταν ιδέα του Κλέαρχου Κονιτσιώτη το συγκεκριμένο είδος . Πάντως πρωτότυπο για την εποχή.
 
Παρα πολυ ενδιαφερουσα ταινια απο μια Αθηνα πανεμορφη που δεν υπαρχει πια. Για να ξερουμε ομως για τι πραγμα μιλαμε, η ταινια ειναι και πορνο. Και εξηγουμαι:
Περιλαμβανει δυο διαφορετικα νουμερα στριπ - τηζ, το ενα στα μισα περιπου της προβολης της και το αλλο στο τελος λιγο πριν την αποφωνηση του Σταυρου Ξενιδη. Νουμερα προκλητικα με γυναικες γυμνοστηθες και σχεδον ολογυμνες που λικνιζονται αισθησιακα. Το κακο ειναι πως αυτη η ταινια προβληθηκε την περασμενη Πεμπτη 17 του μηνος απο το καναλι OPEN εχοντας τη σημανση Κ, δηλαδη Καταλληλο για Ολους και μαλιστα καταμεσημερο στις 14.45'.
Κυριοι του ΕΣΡ, αν κρινετε πως το πορνο ειναι θεαμα καταλληλο για παιδακια, τοτε πρεπει να μπειτε φυλακη. Και οσον αφορα το αχρηστο μαγαζακι σας, κλειστε το καλυτερα και καντε το σουβλατζιδικο για να αποκτησει ετσι και καποια χρησιμοτητα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παρα πολυ ενδιαφερουσα ταινια απο μια Αθηνα πανεμορφη που δεν υπαρχει πια. Για να ξερουμε ομως για τι πραγμα μιλαμε, η ταινια ειναι και πορνο. Και εξηγουμαι:
Περιλαμβανει δυο διαφορετικα νουμερα στριπ - τηζ, το ενα στα μισα περιπου της προβολης της και το αλλο στο τελος λιγο πριν την αποφωνηση του Σταυρου Ξενιδη. Νουμερα προκλητικα με γυναικες γυμνοστηθες και σχεδον ολογυμνες που λικνιζονται αισθησιακα. Το κακο ειναι πως αυτη η ταινια προβληθηκε την περασμενη Πεμπτη 17 του μηνος απο το καναλι OPEN εχοντας τη σημανση Κ, δηλαδη Καταλληλο για Ολους και μαλιστα καταμεσημερο στις 14.45'.
Κυριοι του ΕΣΡ, αν κρινετε πως το πορνο ειναι θεαμα καταλληλο για παιδακια, τοτε πρεπει να μπειτε φυλακη. Και οσον αφορα το αχρηστο μαγαζακι σας, κλειστε το καλυτερα και καντε το σουβλατζιδικο για να αποκτησει ετσι και καποια χρησιμοτητα.
η καταγγελια σας ειναι σοβαρη κατα την γνωμη μου γιατι η σημανση της θα επρεπε να ειναι με αυτα τα δεδομενα Κ-16
 
η καταγγελια σας ειναι σοβαρη κατα την γνωμη μου γιατι η σημανση της θα επρεπε να ειναι με αυτα τα δεδομενα Κ-16

Η ταινια περιλαμβανει περιεχομενο για ενηλικους. Το πορνο σε ανηλικους πρεπει να απαγορευεται δια ροπαλου, αλλα τι ζηταω τωρα...
 
Πίσω
Μπλουζα