Η Αλίκη Βουγιουκλάκη σε τηλεοπτικές εκπομπές

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.256
Αντιδράσεις
6.019
Αλίκη Βουγιουκλάκη


Retrodb:http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Αλίκη_Βουγιουκλάκη



Τηλεοπτικές Συνεντεύξεις





Η Αλίκη εμφανίστηκε σε διάφορες εκπομπές όλα τα χρόνια της καριέρας της, δίνοντας πολλές συνεντεύξεις.

Στην καθημερινή ενημερωτική εκπομπή του Αντέννα, "Καλημέρα Ελλάδα", κατά τα μέσα της δεκαετίας του 90, ο Γιώργος Παπαδάκης είχε καλεσμένη την Αλίκη Βουγιουκλάκη με μερικά από τα παιδιά που έπαιζαν στην Μελωδία της ευτυχίας.

Υπάρχει απόσπασμα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδή το θέμα έτσι όπως το είχες θέσει δεν εξυπηρετούσε και μάλιστα παραπέμπει σε copy right υλικό, μετονομάζεται σε "Η Βουγιουκλάκη σε τηλεοπτικές εκπομπές", ώστε τα μέλη να συζητήσουν περί εμφανίσεων της ηθοποιού στην τηλεόραση όλα τα χρόνια.

Μιας και το πρώτο μήνυμα αναφέρεται στο "Καλημέρα Ελλάδα", ορίστε απόσπασμα:

 
Να θυμηθούμε την πολυπαιγμένη αλλά αποκαλυπτική συνέντευξη στον Νίκο Χατζηνικολάου στο "Ενώπιος Ενωπίω" (1993)

Και την ίδια νομίζω χρονιά τη συνέντευξη στη Μαλβίνα?


Και την εμφάνιση στην κηδεία της Καρέζη;

http://www.youtube.com/watch?v=TiO3ooHGRNI&feature=related

Τα αποσπάσματα -νομίζω- είναι σύντομα για να τεθεί θέμα copyright
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάται κανείς -και αν το έχει ακόμα καλύτερα- την εμφάνιση της Αλίκης στα "Κυριακάτικα" του 1986 με την Έλενα Ακρίτα και τον Δημήτρη Κωνσταντάρα; Και -κυρίως-την απάντηση μερικές εβδομάδες μετά από τον Θύμιο Καρακατσάνη ;
 
spyrosd είπε:
Θυμάται κανείς -και αν το έχει ακόμα καλύτερα- την εμφάνιση της Αλίκης στα "Κυριακάτικα" του 1986 με την Έλενα Ακρίτα και τον Δημήτρη Κωνσταντάρα; Και -κυρίως-την απάντηση μερικές εβδομάδες μετά από τον Θύμιο Καρακατσάνη ;
Τη θυμάμαι (αν και δεν την έχω στο αρχείο μου). Ήταν καλεσμένος και ο Γιάννης Πάριος, αν δεν κάνω λάθος, και στην εκπομπή προβλήθηκε ένα βίντεο από πρόβα που έκαναν οι δυο τους την προηγούμενη μέρα για να τραγουδήσουν μαζί το "Πιο καλή η μοναξιά" (κάτι που τελικά δεν έκαναν). Θυμάμαι στο βίντεο τον Πάριο να τραγουδά "Πιο καλή η μοναξιά από σένα που δεν φτάνω" και η Βουγιουκλάκη του είπε "Ούγε εγώ σε φτάνω, Γιάννη μου".

Δεν θυμάμαι όμως τίποτα σχετικό από την απάντηση του Καρακατσάνη. Μήπως μπορείς να μας πεις κάτι παραπάνω γι' αυτήν spyrosd;
 
Λοιπόν η Αλίκη είχε πει πως όταν γεννήθηκε τις είχαν αφήσει δίπλα στο κρεβατάκι της ένα πιάτο με γλυκά. Αυτό έγινε για να είναι καλές οι μοίρες μαζί της. Το πρωί τα γλυκά έλειπαν, αρα τα έφαγαν οι μοίρες και έτσι γλυκάθηκαν και ήταν καλές μαζί της. Ύστερα από 2-3 εβδομάδες ήταν καλεσμένος ο Θύμιος Καρακατσάνης. Με το γνωστό "παίξιμο" της φωνής του είπε το ίδιο στορι, πως οταν γεννήθηκε του άφησαν δίπλα του ενα πιάτο με γλυκά για τις μοίρες και το πρωί έλλειπαν. Τα είχε φάει ο ίδιος και έκτοτε είχε καούρες στο στομάχι όταν άκουγε τέτοιες ιστορίες. Αν και δεν τον εκτιμώ, οφείλω να πω ότι το εν λόγω ήταν έξυπνο και σαρκαστικό.
 
Θυμάμαι, σε μια εκπομπή της Πιπιλή που ήταν καλεσμένη η Βουγιουκλάκη, όταν την πλησίασε ένας καμέραμαν για κοντινό, εκείνη αντέδρασε κάπως περίεργα και άρχισε να διαμαρτύρεται ότι δεν θέλει φωτογραφίες και κάτι τέτοια. Ακούστηκε η φωνή του σκηνοθέτη, που εξηγούσε τον ρόλο του τεχνικού και εκείνη προσπάθησε να δικαιολογηθεί πως δεν κατάλαβε καλά, ότι νόμισε κάτι άλλο κλπ. Μου είχε κάνει εντύπωση τότε...
 
Τι θέμα ανοίξατε βρε παιδιά τώρα!!! Άπειρες οι τηλεοπτικές εμφανίσεις της Αλίκης στην TV και ως γνωστός Αλικοφάν εγώ , τις έχω όλες!!! Από που να ξεκινήσει και που να τελειώσει κανείς και τι να πρωτοσχολιάσει...Ένα που μου ήρθε φλασιά τώρα είναι στον ναύσταθμο στο "Χαμογελάτε είναι μεταδοτικό" του MEGA , την πρωινή αυτή εκπομπή με τον Ανδρέα Μικρούτσικο και την Μαρίνα Τσιντικίδου...Θυμάμαι πόσο εντυπωσιακά έφτασε και έφυγε με το ελικόπτερο , θυμάμαι πως σκόνταψε εκεί που περπατούσε καμαρωτή καμαρωτή , και θυμάμαι και έναν κακομοίρη ναύτη που του είχε πάρει το καπέλο να το φορέσει και έτρεχε ο φουκαράς πίσω από το ελικόπτερο και της φώναζε για το καπέλο!!!Που τελικά ποτέ δεν πήρε πίσω...
 
οντως σχεδον δεν εξαντλειται το θεμα...
 
Ένα βίντεο που βρήκα πριν λίγο, για εκπομπή που σχολιαζόταν μέρες στο φόρουμ

[edit]


Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι συγκεκριμένες εκπομπές με τίτλο "Η Αλίκη στη Θεσσαλονίκη των θαυμάτων" ήταν συνολικά 9 και όντως , μεταδόθηκαν μόνο στον ΑΝΤ1 της Βόρειας Ελλάδας , την περίοδο που η Αλίκη έπαιζε εκεί την "Μις Πέπσι". Σε αυτές η Αλίκη σαν παρουσιάστρια πήρε συνέντευξη από επώνυμους ανθρώπους της Θεσσαλονίκης. Αυτοί ήταν ένας πρόξενος της Τουρκίας , ο ποδοσφαιριστής Γιώργος Κούδας , η Ζωή Λάσκαρη , ο γυναικολόγος (το απόσπασμα που είδαμε) , ο διευθυντής του Μακεδονικού χαλβά , ο φωτογράφος Γιάννης Κυριακίδης , η μαγείρισσα Νίνα Ιωαννίδη , ο τραγουδιστής Δημήτρης Φίστας και ο διευθυντής της Express Service Γιάννης Ραπτόπουλος!
 
Επειδή το thread άνοιξε με αφορμή εμφάνισή της στον Παπαδάκη, θυμάμαι την εμφάνισή της στην εκπομπή του το 1994, όταν έπαιζε την "Ωραία μου κυρία". Βρήκε αφορμή να προβάλει όχι μόνο τη δικιά της παράσταση αλλά και παραστάσεις άλλες που, κατά σύμπτωση, ήταν παραγωγές του δικού της παραγωγού, του Βασίλη Πλατάκη. Μια από αυτές ήταν και η "Χαρτοπαίχτρα" με τη Ρένα Βλαχοπούλου που παιζόταν τότε στο θέατρο Μπροντγουέι όπου εκείνο το βράδυ διοργανωνόταν (μια Τετάρτη, γύρω στις 20 Μαρτίου) μια τιμητική βραδιά για τη Βλαχοπούλου (θα της απονεμόταν το μετάλλιο Δημήτρη Ψαθά). Η Αλίκη είπε στον Παπαδάκη πόσο θαυμάζει τη Ρένα. Το ίδιο βράδυ παραβρέθηκε, όπως και ο Παπαδάκης, και στην εκδήλωση όπου μίλησε και πάλι με τη Ρένα. Τη βραδιά κάλυψε για τον ΑΝΤ1 η Κική Σεγδίτσα και στο σχετικό ρεπορτάζ που πρόβαλε αργότερα ο "Πρωινός καφές" η Σεγδίτσα ζήτησε από τον Παπαδάκη και τη Βουγιουκλάκη να σχολιάσουν την πρωινή τους εκπομπή!!! ("Γιώργο, δεν έχει ξεκουραστεί καθόλου από το πρωί!" "Ναι, ήταν ευκαιρία μετά την εκπομπή να πάω να κάνω και κάτι ψώνια...")
 
appoul είπε:
Επειδή το thread άνοιξε με αφορμή εμφάνισή της στον Παπαδάκη, θυμάμαι την εμφάνισή της στην εκπομπή του το 1994, όταν έπαιζε την "Ωραία μου κυρία". Βρήκε αφορμή να προβάλει όχι μόνο τη δικιά της παράσταση αλλά και παραστάσεις άλλες που, κατά σύμπτωση, ήταν παραγωγές του δικού της παραγωγού, του Βασίλη Πλατάκη. Μια από αυτές ήταν και η "Χαρτοπαίχτρα" με τη Ρένα Βλαχοπούλου που παιζόταν τότε στο θέατρο Μπροντγουέι όπου εκείνο το βράδυ διοργανωνόταν (μια Τετάρτη, γύρω στις 20 Μαρτίου) μια τιμητική βραδιά για τη Βλαχοπούλου (θα της απονεμόταν το μετάλλιο Δημήτρη Ψαθά). Η Αλίκη είπε στον Παπαδάκη πόσο θαυμάζει τη Ρένα. Το ίδιο βράδυ παραβρέθηκε, όπως και ο Παπαδάκης, και στην εκδήλωση όπου μίλησε και πάλι με τη Ρένα. Τη βραδιά κάλυψε για τον ΑΝΤ1 η Κική Σεγδίτσα και στο σχετικό ρεπορτάζ που πρόβαλε αργότερα ο "Πρωινός καφές" η Σεγδίτσα ζήτησε από τον Παπαδάκη και τη Βουγιουκλάκη να σχολιάσουν την πρωινή τους εκπομπή!!! ("Γιώργο, δεν έχει ξεκουραστεί καθόλου από το πρωί!" "Ναι, ήταν ευκαιρία μετά την εκπομπή να πάω να κάνω και κάτι ψώνια...")
Ε καλά σε ένα τέτοιο εξιδεικευμένο θέμα, με τέτοιες λεπτομέρειες, δε μπορώ να φανταστώ άλλον να τα θυμάται αυτά και μάλιστα με ημερομηνίες! ;) )
 
sunset89 είπε:
Ε καλά σε ένα τέτοιο εξιδεικευμένο θέμα, με τέτοιες λεπτομέρειες, δε μπορώ να φανταστώ άλλον να τα θυμάται αυτά και μάλιστα με ημερομηνίες! ;) )
Με πρόλαβες sunset89 :) - σε ευχαριστούμε πολύ φίλε appoul για όλες τις πληροφορίες που κατά καιρούς μοιράζεσαι μαζί μας στο forum!

:thanx2:
 
Θυμάμαι ότι σε κάποια συνέντευξη ο/η δημοσιογράφος της προσέφερε μια αστυνομική ταυτότητα που έδειχνε ως ημερομηνία γέννησης της Αλίκης την ημέρα που πάρθηκε η συνέντευξη. Αν θυμάται κανείς κάτι περισσότερο.........

Μήπως ήταν η Μαλβίνα?

Επίσης ωραία είναι η συνέντευξη στον "Νυχτερινό Επισκέπτη" του Άρη Σκιαδόπουλου στην ΕΤ1, που είναι και στο σύνολό της προσιτή στο άρχειο της ΕΡΤ:

http://www.ert-archives.gr/V3/public/pop-view.aspx?tid=6927&tsz=0&act=mMainView

Βέβαια, δίνει ως ημερομηνία προβολής το 1998 (η συνέντευξη πάρθηκε το 1995). Προφανώς αναπλάστηκε τμήμα της συνέντευξης και προβλήθηκε ως μεταθανάτιο αφιέρωμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται to video έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]

[edit] To video έχιε αφαιρεθεί από τον χρήστη [edit]

Μπορεί κάποιο από που λέτε να βρίσκεται στα αποσπάσματα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
οριστε και μια σπανια εμφανιση στην εκπομπη "καθε σαββατο" του 1982...μαζι με τους συντελεστες της εβιτα αλλα και την αγγλιδα εβιτα και τον παραγωγο της εβιτα παγκοσμιως

[edit] To video έχει αφαιρεθεί από τον χρήστη [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήταν στην εκπομπή "Η Φάρμα των ανθρώπων" στον τότε ΣΚΑΙ , παρουσιαστής ο Θανάσης Λάλας και ήταν κοινή συνέντευξη με την σκηνοθέτη της "Μελωδίας" Ρούλα Πατεράκη. Απάντηση στο πιό πάνω ερώτημα για την ταυτότητα που της έδωσαν...
 
Κουίζ: Σε ποια τηλεοπτική της συνέντευξη η Αλίκη δήλωσε: "Έχω ζήσει κρυφά...σαν γκέι"
 
Πίσω
Μπλουζα