Η Απαγωγή - Fortress (1985)

Perseas

Retro Member
Joined
24 Ιαν 2008
Μηνύματα
123
Αντιδράσεις
27
Για να δω ποιος το θυμάται αυτο!!!

fortress.jpg
Προβολή συνημμένου 130350

Σε ένα μικρό επαρχιακό σχολείο κάπου στην Αυστραλία, μια ομάδα κακοποιών με παιδικές μάσκες απαγάγει μια τάξη μαθητών με τη δασκάλα τους. Τους πηγαίνουν στο δάσος από όπου τα παιδιά με τη δασκάλα δραπετεύουν κι αποφασίζουν να τους αντιμετωπίσουν.

Αυστραλιανή παραγωγή του 1986, μάλλον τηλεοπτική, με μόνη γνωστή πρωταγωνίστρια τη Rachel Ward.

Μιλάμε το είχα δει πιτσιρικάς Σαββατόβραδο με την αδερφή μου και είχα όχι απλά τρομάξει - μου είχαν γίνει οι σκηνές του βίωμα. Κάποια σημεία έχουν πολλή βία και γενικά κυριαρχεί μια ατμόσφαιρα φόβου.

Δεν ξέρω πόσες φορές το έχει παίξει τηλεόραση, θυμάμαι μόνο μία αλλά είχε γίνει θέμα συζήτησης. Το βρήκα πρόσφατα κι εξακολουθώ να το θεωρώ εξαιρετικά σκληρό για παιδιά.

Ένα μίνι τρέηλερ:

http://www.videodetective.com/TitleDetails.aspx?publishedid=42
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εγω θυμαμαι το τραιλερ της τηλεορασης και μου ειχε κανει εντυπωση ηδη απο κει. Το τραιλερ εδειχνε τη σκηνη της απαγωγης και ηταν πολυ σκληρη και τρομακτικη, με την εννοια οτι θα μπορουσε να συμβει και σε μενα οποτεδηποτε.

Λιγα χρονια αργοτερα το ειδα πρωτη και τελευταια φορα σε βιντεο με κατι αλλα παιδια. Το θυμαμαι τοσο εντονα λες και ηταν χτες.
 
Αναζήτηση ταινίας: Fortress (1985)

Rio και λοιποί τα φώτα σας! Σε κουβέντα που είχαμε σήμερα με την Κάμπια θυμηθήκαμε ένα θρίλερ που είχαμε δει, αλλά φυσικά δεν θυμόμαστε άλλα στοιχεία!

Από τα πρώτα θρίλερ που θυμάμαι και που είχα δει πολύ μικρή.... Εικάζομαι ότι είναι γυρισμένο ή τοποθετείται γεωγραφικά σε Αυστραλία / Νέα Ζηλανδία από τη βλάστηση - ωστόσο μπορεί να κάνω και λάθος!

Πρόκειται για μια δασκάλα και μια τάξη δημοτικού. Κάποια στιγμή είτε η τάξη καταλαμβάνεται, είτε τους απαγάγουν κακοποιοί (αν θυμάμαι καλά, με σκεπασμένα πρόσωπα). Η δασκάλα και τα παιδιά καταφέρνουν να ξεφύγουν, αλλά είναι χαμένοι στη ζούγκλα / δάσος (από εκεί έχω την αίσθηση ότι πρόκειται γι' Αυστραλία, ωστόσο μπορεί να θυμάμαι και λάθος).

Αφού ανακαλύπτουν ότι δε μπορούν να ξεφύγουν από το δάσος, η δασκάλα και τα παιδιά φτιάχνουν όπλα (χαρακτηριστικά θυμηθήκαμε τη σκηνή που φτιάχνουν δόρατα ξύνοντας τις άκρες ξύλων για να τις κάνουν μυτερές) και στο τέλος σκοτώνουν όλους τους κακοποιούς, ενώ τον τελευταίο ειδικά θυμάμαι να έχουν πέσει τα παιδιά πάνω του και να τον καρφώνουν με τα ξύλα...

Η ταινία κλείνει δείχνοντας το (happy?) end με τους μαθητές και τη δασκάλα να έχουν επιστρέψει στην τάξη τους με ράμματα, χτυπήματα, νάρθηκες και να πλανάται στην ατμόσφαιρα αυτή η αίσθηση ότι μοιράζονται ένα μυστικό που θα τους δένει για πάντα...

Αυτή η ταινία έμεινε πολλά χρόνια στο ασυνείδητό μου και πριν από μερικές μέρες τη θυμήθηκα με κάπως παράδοξο τρόπο: είδα κάποιες σκηνές στον ύπνο μου!!! Αν τη βρω, θα ήθελα πολύ να την ξαναδώ, τώρα που μεγάλωσα... Φαντάζομαι θα την έχω απομυθοποιήσει!.... :)
 
Την είχα δει και εγώ την ταινια και την ξαναθυμήθηκα. Έψαξα στο Google και νομίζω πως την βρήκα, ο τίτλος είναι "Fortress", και παίζει η Rachel Ward.

http://www.imdb.com/title/tt0091069/
 
Μπράβο παίδες. Σπάγαμε το κεφάλι μας χθες να θυμηθούμε κάτι παραπάνω αλλά zip...
 
Παιδιά, :worship:

Μιλάμε ότι ανατρίχιασα ολόκληρη μόλις είδα το trailer! Είστε καταπληκτικοί! Respect!!!

Αν ξέρατε πόσα χρόνια αναρωτιόμουν - χώρια ότι μου έκανε εντύπωση το πώς στην ευχή κράτησε το μυαλό μου την πληροφορία ότι ήταν στην Αυστραλία!.... :eek:

@Kambia: ταινία '85, άρα καλά θυμόμουν ότι ήμουν όχι πάνω από 7 όταν την είχα δει....! ;)

@Captain: Θα την ψάξω - κωμωδία, ε?
 
...........
Αφού ανακαλύπτουν ότι δε μπορούν να ξεφύγουν από το δάσος, η δασκάλα και τα παιδιά φτιάχνουν όπλα (χαρακτηριστικά θυμηθήκαμε τη σκηνή που φτιάχνουν δόρατα ξύνοντας τις άκρες ξύλων για να τις κάνουν μυτερές) και στο τέλος σκοτώνουν όλους τους κακοποιούς, ενώ τον τελευταίο ειδικά θυμάμαι να έχουν πέσει τα παιδιά πάνω του και να τον καρφώνουν με τα ξύλα...

Η ταινία κλείνει δείχνοντας το (happy?) end με τους μαθητές και τη δασκάλα να έχουν επιστρέψει στην τάξη τους με ράμματα, χτυπήματα, νάρθηκες και να πλανάται στην ατμόσφαιρα αυτή η αίσθηση ότι μοιράζονται ένα μυστικό που θα τους δένει για πάντα...

Επειδή την αγόρασα την ταινία σε DVD και την είδα, υπάρχει μια ακόμα πιο τρομακτική λεπτομέρεια στο τέλος της ταινίας.
Αφού δείξει τους μαθητές στην τάξη και οι αστυνομικοί έχουν φύγει χωρίς να βγάλουν άκρη για το τι έγινε στο δάσος με τον τελευταίο κακοποιό, η κάμερα πηγαίνει προς το σημείο που υπάρχουν δείγματα οργάνων σε γυάλες, δείχνει και μια γυάλα που περιέχει μια καρδιά, και ταυτόχρονα ακούγεται και ο χτύπος μιας καρδιάς για να μην έχουμε καμμιά αμφιβολία για το τι συνέβει στον κακοποιό.
 
Πίσω
Μπλουζα