Η Γυναίκα Αρπακτικό - Ladyhawke (1985)

Artemis

Banned
Joined
23 Ιουλ 2007
Μηνύματα
191
Αντιδράσεις
22
Παιζουν: Μισελ Φαιφερ, Μαθιου Μπροντερικ, Ρουντγερ Χαουερ

Αγγλικος τιτλος: Ladyhawke

Διαρκεια 117'

Υποθεση:

Ισως μια απο τις πιο ρομαντικες ταινιες που γυριστηκαν ποτε, η Γυναικα Αρπακτικο αφηγηται την παραμυθενια ιστορια ενος μεγαλου αλλα ανεκπληρωτου ερωτα. Εκεινος τη νυχτα μεταμορφωνεται σε λύκο, εκεινη τη μερα μεταμορφωνεται σε γερακι. Μια σατανικη καταρα τους εχει καταδικασει να μην συναντηθουν ποτε, εκτος κι αν το ξορκι με το οποιο τους εχουν δεσει σπασει. Με την βοηθεια ενος νεαρου μικροκακοποιου, οι δυο εραστες θα προσπαθησουν να νικησουν τον μαγο που τους εχει καταραστει και να μπορεσουν ετσι να ενωθουν ξανα...

51E129MNGKL._SS500_.jpg
Προβολή συνημμένου 134007
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα την εντύπωση ότι ο Ελληνικός τίτλος ήταν "το γεράκι και ο λύκος"...

Τί εντύπωση δλδ... το θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά, σε video club της εποχής... (το εξεφτέλιζε τελείως!)

Πραγματικά, με είχε συνεπάρει όμως, παρά τον διασυρμό της μετάφρασης!
 
Απο τις ταινίες που στιγμάτισαν τα παιδικά μου χρόνια. Τα αγαπουσα τρελλά και έβαλα και την δολια την μαμά μου να μου βρει κάπα και μου βρήκε αλλά σε μπέζ! Και δεν τη φόρεσα ποτέ. Ταινια που με οδηγησε σε δυο μοιραια λάθη

α. νοικιασα ολη την φιλμογραφια του κ. Χάουερ ο οποιος είχε κάνει βέβαια το Blade Runner αλλά και πολλα πραγματα ακομα ... (και πάμε τώρα στο)

β. οπως το ᾽᾽Σαρκα και αιμα᾽᾽ με την υπέροχη Τζένιφερ Τζέησον Λη το οποιο ειναι βεβαια μια χαρα ταινια οχι ομως αν εισαι δημοτικο.

Ηξερα την ταινία ως ᾽᾽Το γεράκι και ο λύκος᾽᾽
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στις εκδόσεις σε dvd, νομίζω ότι η ODEON είχε βάλει αυτό τον τίτλο με το... αρπακτικό, δυστυχώς...
 
Την είδα την εν λόγω ταινία τις προάλλες, μετά από πολλά χρόνια. Έχει "γεράσει" άσχημα, σε φάση οι σκηνές των συμπλοκών να προκαλούν γέλιο...

Εν των μεταξύ, στην dvd έκδοση του 2002 την οποία κατέχω οι διάλογοι έχουν πολύ χαμηλή ένταση, σε αντίθεση με την εκκωφαντική μουσική. Κάτι δεν πήγε καλά...
 
Και τοτε δεν νομιζω να μας τραβαγε το action Κομματι της ταινιας αλλα το "μαγικο" της.
Παραδεχομαι οτι ειναι λιγο αργη για τα σημερινα δεδομενα αμα βγαλουμε τα γυαλια της νοσταλγιας.
 
Πίσω
Μπλουζα