Η Εκπομπή (1993 MEGA)

ΤΑΚΗΣ

Retro Member
Joined
18 Ιουν 2010
Μηνύματα
141
Αντιδράσεις
75
Η Εκπομπή (1993)


Retrodb:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%97_%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%BF%CE%BC%CF%80%CE%AE_(1993)

Χαίρετε

Μήπως θυμάται κανείς άλλος τη συγκεκριμένη εκπομπή; Προβαλλόταν απο το MEGA κάθε Σάββατο μεσημέρι, στα μέσα της δεκαετίας του'90.

Ο Νάσος Αθανασίου με μια ηπιότητα και βαθιά ευγένεια παρουσίαζε στο στούντιο ή σε μαγνητοσκόπηση συζητήσεις με ενδιαφέροντες ανθρώπους. Αξέχαστη θα μου μείνει η συνέντευξη του Χορν, που ομολογούσε τη λατρεία του για τη Μελίνα και το ότι οι σχέσεις τους είχαν περάσει 40 κύματα λόγω πολιτικών διαφωνιών.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ την θυμάμαι! Ωραία εκπομπή! Αξέχαστη και η συνέντευξη του Στέλιου Καζαντζίδη αλλά και της Μελίνας Μερκούρη.
 
Κι εγώ τη θυμάμαι! Πολύ αξιοπρεπής ο Αθανασίου και η 'εκπομπή' ήτανε από τις πιο σοβαρές εκείνης της περιόδου. Χαρακτηριστικά θυμάμαι την εκπομπή που ήτανε καλεσμένος ο Θοδωρος Αγγελόπουλος (ο σκηνοθέτης) λίγο μετά τη βραβευσή του στις Κάννες για το 'Μια αιωνιότητα και μια μέρα'. Παρευρίσκονταν στο πάνελ και μιλούσαν γι αυτόν οι 'συγχωρεμένοι' πια Βασίλης Ραφαηλίδης και Μαλβίνα Κάραλη. Μου είχε κάνει εντύπωση εκείνη η εκπομπή γιατί ο Αγγελόπουλος σπάνια εμφανιζόταν στην τηλεόραση!
 
Κάποια στιγμή η Εκπομπή έγινε καθημερινή και προβαλλόταν νωρίς το απόγευμα.
 
Ομολογουμένως είχε ωραίες συνεντεύξεις, προσωπικά όμως ο Αθανασίου πάντα ως δημοσιογράφος μου την "ψιλοέσπαγε"! Θεωρώ πως είχε ένα μάλλον πομπώδες και παρωχημένο ύφος& στυλ ακόμα και για τα δεδομένα των 90s! Πολύ περισσότερο μου άρεσε στα 80s στο "Τρεις στον αέρα"!
 
Η Εκπομπή

Δεν την θυμαμαι αυτη την εκπομπή επαιζε το 1996/97 και βρηκα αυτο το βιντεο

[edit] To youtube link διαγράφετε λόγο πνευματικών δικαιωμάτων καθώς η εκπομπή παρουσιάζονταν στο video ολόκληρη :) [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nα το δουμε ποια χρονια παιχτηκε γιατι υπαρχει χρονολογικο οριο στο φορουμ μεχρι το '95


Η παρακατω αν ειναι ιδια ειναι του 1995.


 




 
Έχω την αίσθηση Δημήτρη πως συνέβη το αντίστροφο..Ξεκίνησε ως καθημερινή (τη σαιζον 93-94 αν θυμάμαι καλά και παιζόταν κατά τις 4) και μετά έγινε σαββατιάτικη (που προβαλλόταν κατά τις 3-καλά, πάνε και χρόνια, δεν παίρνω κι όρκο)..Εγώ προσωπικά τη βρίσκω από τις καλές εκπομπές που έχουν περάσει από την ελληνική τηλεόραση (ειδικά την ιδιωτική) Ο δε Νάσος Αθανασίου από τις πιο συμπαθείς δημοσιογραφικές φιγούρες, ήξερε να διευθύνει σωστά την κουβέντα (να σημειώσω πως όταν έγινε σαββατιάτικη "άνοιξε" περισσότερο,υπό την έννοια ότι είχε πλέον το χαρακτήρα μιας γενικότερης συζήτησης και όχι προσωπικών συνεντεύξεων όπως στο ξεκίνημά της), ευγενικός και με τη μοναδική (ραδιοφωνική περισσότερο η αλήθεια είναι) χροιά της φωνής του..Πόσο θα 'θελα να ξανάβλεπα την "Εκπομπή" και παρόμοια talk show με την ανάλογη θεματολογία κιόλας..Αλλά φοβούμαι ότι κάτι τέτοιο δεν θα ξανασυμβεί -σύντομα τουλάχιστον- ιδιαίτερα ως πρός το τομέα της θεματολογίας..
 
Μήπως σε αυτή την εκπομπή ο Νάσος Αθανασίου, την περίοδο 1995-1996, είχε καλεσμένη την Άννα-Μαρία Λογοθέτη μαζί με άλλους ηθοποιούς (θυμάμαι την Καίτη Λαμπροπούλου) καθώς και κάποια παιδιά που συμμετείχαν σε τηλεοπτικές σειρές ή θεατρικές παραστάσεις της περιόδου εκείνης;

Αναφέρω μερικά από τα παιδιά και τις θεατρικές παραστάσεις ή τηλεοπτικές σειρές που συμμετείχαν:

-Μαρία Στάβαρη στη θεατρική παράσταση Η μελωδία της ευτυχίας


-Κωνσταντίνα Βαρβαρήγου στην κωμική σειρά του ΑΝΤΕΝΝΑ Έλλη και Άννα


-Χρήστος Γιαννικόπουλος στην κωμική σειρά του MEGA Ο Πέτρος και τα κορίτσια του


-Ήρα Ρωμαίδου στην κωμική σειρά του MEGA Τζιν και τσέρρυ

 


Θυμάμαι η εκπομπή εκείνη είχε προβληθεί Σάββατο μεσημέρι στο MEGA CHANNEL.
 
Και η Κωνσταντίνα από το 3,2,1 είχε εμφανιστεί στο πάνελ αυτής της εκπομπής!!
 
BETTY BOOP είπε:
Μήπως σε αυτή την εκπομπή ο Νάσος Αθανασίου, την περίοδο 1995-1996, είχε καλεσμένη την Άννα-Μαρία Λογοθέτη μαζί με άλλους ηθοποιούς (θυμάμαι την Καίτη Λαμπροπούλου) καθώς και κάποια παιδιά που συμμετείχαν σε τηλεοπτικές σειρές ή θεατρικές παραστάσεις της περιόδου εκείνης;

Αναφέρω μερικά από τα παιδιά και τις θεατρικές παραστάσεις ή τηλεοπτικές σειρές που συμμετείχαν:

-Μαρία Στάβαρη στη θεατρική παράσταση Η μελωδία της ευτυχίας


-Κωνσταντίνα Βαρβαρήγου στην κωμική σειρά του ΑΝΤΕΝΝΑ Έλλη και Άννα


-Χρήστος Γιαννικόπουλος στην κωμική σειρά του MEGA Ο Πέτρος και τα κορίτσια του


-Ήρα Ρωμαίδου στην κωμική σειρά του MEGA Τζιν και τσέρρυ

 


Θυμάμαι η εκπομπή εκείνη είχε προβληθεί Σάββατο μεσημέρι στο MEGA CHANNEL.
ένα απόσπασμα

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τρέιλερ από την από την απογευματινή ενημερωτική εκπομπή ((Η Εκπομπή)) με τον Νάσο Αθανασίου. Μεταδόθηκε Κυριακή 19 Σεπτεμβρίου 1993 στο MEGA.
 
Πίσω
Μπλουζα