Η Επιστροφη της Commodore

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.874
Αντιδράσεις
3.838
Ναι για αλλη μια φορα αλλα αυτην την φορα ειναι σιγουρο (σχεδον).

Θα βγει keyboard computer με το ονομα της Commodore.






But all that could change if Barry Altman has his way. As President and CEO of the newly minted Commodore USA, he's spent the better part of a year crawling through the arcane red tape necessary to get the rights to the Commodore name.

And now? With any luck, later this year the company's monumental advertising campaign will have had its effect ("something like you've never seen in your life," as Altman described it to us on the phone this afternoon) and you'll be able to have your very own keyboard computer with the Commodore logo slapped on for good measure.

Presumably based on the Cybernet ZPC-GX31, the exact configurations and pricing will all be spelled out soon enough.




Δες το λινκ

Commodore USA
 
Έτσι και γίνει κάτι τέτοιο θα το αγροάσω και ας είναι και άχρηστο το hardware ! :p C= for the win !
 
Μια από τα ίδια!

Άχρηστο αποκλείεται να είναι! Το πολύ - πολύ να αντικαταστήσει κάποιο κατεβαστήρι! Μη ξεχνάμε ότι είναι σε μέγεθος πληκτρολογίου.

Πω πω λέτε να έρχεται και με εγκατεστημένους Amiga και C-64 emulators; Πολλά ζητάω μάλλον, ε;
 
Ελπίζω να έχει κάτι ριζοσπαστικό αλλιώς δεν έχει σημασία.

Ποιος θα δώσει χρήματα για κάτι "κοινό" μόνο και μόνο επειδή η εταιρία αυτή είχε κάνει θραύση πριν 20+ χρόνια?
 
circleag είπε:
Aardvark Το λινκ πρέπει να μην υπάρχει πια ( λέτε να ακυρώθηκε τελικά ; )
Όντως δεν λειτουργεί. Μάλλον η εταιρία ξανα-χρεοκώπησε πριν καν ξανα-ανοίξει :D :D:D

Πολύ ενδιαφέρον πάντως. Χρειάζεται όμως να προσφέρει και κάποια καινοτομία για να περπατήσει.
 
...πέραν της καινοτομίας θα χρειαστεί και την ανάλογη τιμή!
 
Εμένα πάλι με αφήνει κάπως αδιάφορο. Τι θα είναι δλδ.; Ένα PC με λογότυπο Commodore;
 
Εγώ προτιμώ να επανακυκλοφορήσει ο παλιός ίδιος C64 με προσθήκη ενός interface για CD, μία έξοδο RGB και καμιά 200αριά καινούρια παιχνίδια!! Μόνο αυτά και τίποτα παραπάνω. Και να δείτε πόσο καλά θα πάει. Αυτό που πάνε να κάνουν δεν νομίζω να το αγοράσουν ούτε οι συλλέκτες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Shock είπε:
Ποιος θα δώσει χρήματα για κάτι "κοινό" μόνο και μόνο επειδή η εταιρία αυτή είχε κάνει θραύση πριν 20+ χρόνια?
Εγώ !!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D :D

Στο site έχει και config που μπορείς να κάνεις!!!!!
 
Aυτο το μηχανημα ειναι απλα ενα zero footprint pc (τουλαχιστον τετοιο ορισμο του εχουν δωσει) και κυκλοφορει εδω και χρονια στην αμερικανικη αγορα με διαφορα setup σε μητρικη και εξοπλισμο. Καμια σχεση με Commodore, καμια σχεση με comeback.. απλα καποιος συνδυασε τα ονοματα και τα μηχανηματα για να προκαλεσει κυμματα ελπιδος (?) στους απανταχου fan, η απλα εκμεταλευομενη το ονομα Commodore για να πουλησει ακομα περισσοτερα κομματια απο αυτο στο λογικα "ευαλωτο" κοινο οπως ειναι το fanbase των ρετροφιλων και ορκισμενων οπαδων της Commodore. Μιας και το ονομα Commodore ακομα μετραει στην Αμερικη, μαλλον για αρπακτη μου φαινεται. Απο μονο του το μηχανημα φωναζει home computing ως προς τον σχεδιασμο του, αλλα περα απο αυτο, ειναι απλα ενα σε ολα νορμαλ pc. Xρησιμο μηχανημα ειδικα αν φορτωθει με emulators μιας και το image του μας ταξιδευει πολυ πισω, αλλα εκει σταματα και καθε ορθολογικη χρηση του. Και παλι οπως ειπα.. καμια σχεση με Commodore και comeback.

Eιχαμε κανει και στο παρελθον συζητηση για αυτο..

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=5301

Εδω ενα απο τα πολλα site που διοχετευεται το μηχανημα αυτο.

http://www.cybernetman.com/en/products/zero-footprint-pc/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και είναι καλή προσπάθεια νομίζω ότι δεν θα μπορέσει να σταθεί σε έναν χώρο με τόσο μεγάλο ανταγωνισμό. Είναι χαμένο παιχνίδι. Αν έφτιαχνε laptop ή netbook θα είχε περισσότερες ελπίδες. Γιατί κάποιος να πάρει το συγκεκριμένο desktop? Μόνο λόγω μικρού όγκου? Και δεν νομίζω να έχει τόσο δελεαστική τιμή. Η εν λόγω εταιρία το μόνο χαρτί που έχει είναι η ιστορία της. Και δεν το χρησιμοποιεί σωστά. :xm:
 
H κάρτα γραφικών του είναι επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ για μηχάνημα γραφείου με τα σημερινά δεδομένα. Η μνήμη θα μπορούσε να είναι επεκτάσιμη τουλάχιστον μεχρι τα 8 και με δίσκο 2.5 ιντσών SSD. Παρόλα αυτά τον ξηλώνεις και βάζεις 2XSSD Intel μέσα και είσαι καλυμένος. SLIM Blu-Ray υπάρχουν αφθονα αλλά με αυτή την ελεεινή κάρτα ουτε λόγος για HD. Εκτός αυτού είναι και κοινόχρηστη με την RAM. Καλύτερα να έβαζαν μέσα καμια ATI HD3200 το λιγότερο με 128RAM να έχεις και τα 4GB ελευθερα. Η κάρτα ήχου άλλο δράμα, απο τις χειρότερες onboard κάρτες με απειρο φύσιμα και αρκετες φορές έλλειψη παραμετρικού equalizer (ανάλογα το board και το chipset).

Το ξέρω οτι το έθαψα αλλά είναι μούφα το μηχάνημα ρε παιδιά.

Ουστ απο δώ !!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σάν οποιοδήποτε laptop με ξηλωμένη την οθόνη είναι !
 
Seaside είπε:
Το ξέρω οτι το έθαψα αλλά είναι μούφα το μηχάνημα ρε παιδιά.

Ουστ απο δώ !!!!!!!
Πώς φαίνεται ότι δεν έχεις δουλέψει σε netbook!!!!!!!!!!! :) :)
 
pooky(1) είπε:
Πώς φαίνεται ότι δεν έχεις δουλέψει σε netbook!!!!!!!!!!! :) :)
Eχουν περάσει 4 απο τα χέρια μου μέσα στο 09. Απειρες μόντες με touch screen,SSD,quad boot και άλλα. Overclock στο GMA950 απο τα 166 στα 200 και ο ΑΤΟΜ από 1.6 με 533FSB στα 2.0 με 661 FSB.

Μόνο το 11άρι ACER αξίζει πλήρως τα λ7 του. Αλλα και πάλι στραβώνεσαι. 1366χ768 ανάλυση και το πιο καθαρό GLARE πανελ.

Το καλύτερο φορητό EVER για εμενα ήταν ενα TOSHIBA με Τ5600 4GB RAM με βάρος μόλις 1.6 και 12.1 οθόνη. Πάνω απο τις 13.3 ιντσες πάυει να είναι φορητό. Εκτος αν το έχεις μονίμως για desktop use στο σπίτι και δεν το κουβαλάς.

Μα καλά δεν ντρέπονται καθόλου ? Δεν μπορούσαν να το ονομάσουν Commodore Ultimate Desktop και να βάλουν μέσα εναν mobile I7,2xGTX280M,8GB RAM και 2 Intelakους σε RAID ? Να μπορείς να παίξεις ένα CRYSIS,ενα ARKHAM ASYLUM (φοβερα γραφικά μερικές φορές καλύτερα απο του WARHEAD)

Ρε τους αλήτες...... :p :p:p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Seaside είπε:
Μόνο το 11άρι ACER αξίζει πλήρως τα λ7 του. Αλλα και πάλι στραβώνεσαι. 1366χ768 ανάλυση και το πιο καθαρό GLARE πανελ.

Μα καλά δεν ντρέπονται καθόλου ? Δεν μπορούσαν να το ονομάσουν Commodore Ultimate Desktop και να βάλουν μέσα εναν mobile I7,2xGTX280M,8GB RAM και 2 Intelakους σε RAID ? Να μπορείς να παίξεις ένα CRYSIS,ενα ARKHAM ASYLUM (φοβερα γραφικά μερικές φορές καλύτερα απο του WARHEAD)
Για τα netbooks όπως τα λες. Είναι λύση ανάγκης (έχω πια μόνο ένα και κάνει το κατεβαστήρι, αν και δεν κατεβάζω πια σχεδόν τίποτε) και με τίποτε δεν μπορεί να αντικαταστήσει ένα φορητό υπολογιστή.

Για τα specs που παραθέτεις, δεν θα άξιζε να μπει σε τέτοιο μηχάνημα. Θα μπορούσε να είναι tablet βέβαια με virtual keyboard!!!!!
 
Εμένα το κατεβαστήρι μου είναι αυτό. Αλλά θα αντικατασταθεί με Ι5 και 8GB RAM (DDR3) το καλοκαίρι.
 
Πολύ όμορφο το μηχανηματάκι σου!!!!!

Το netbook το έχω για αυτό το λόγο μόνο γιατί είμαι πολύ τσίπης με το ρεύμα. Κατά τα άλλα είναι φορές που μου έρχεται να το στείλω στο κάδο.

Έχω ένα spare Q9550 με 640 giga HDD χωρίς κάρτα γραφικών (μάλλον θα έχω μια silent 8600 free σε λίγες μέρες) και σκέφτομαι να το αναστηλώσω!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα