Η Λάμψη των Άστρων

stam1370

RetroMaNiaC
Joined
6 Μάρ 2008
Μηνύματα
581
Αντιδράσεις
176
Η λάμψη των άστρων (1983)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Η_λάμψη_των_άστρων




Ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ έπαιζε σε καμιά σειρά της εποχής '82-'83, στην ΕΡΤ-2, που το όνομά της είναι "παρόμοιο" με την "Κραυγή των Λύκων"; [edit];
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε stam1370,

όχι, δεν πέταξες καμία ....

Κατά πάσα πιθανότητα αναφέρεσαι στην "Λάμψη των άστρων" (ΕΡΤ-2) στην οποία έπαιζε ο Παπαμιχαήλ την περίοδο 1983/84.

Μοιάζουν πολύ τα ονόματα των 2 σειρών, έτσι δεν είναι;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΝΑΙ ΡΕ ΣΥ!!!! ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ!!!! Θυμόμουν τους τίτλους τέλους (Απλοί κυλιόμενοι, με το "τριπλό 2" με μάλλον νυχτερινή λήψη και μάλλον περιπολικό με τον Παπαμιχαήλ), και είπα "μήπως...;" Μήπως έχεις κάτι εσύ ή κανείς άλλος;

Υ.Γ. Δεν έγραψες τίποτα στο "και επίσημα ΕΡΤ-2". Εσένα και τον tsalk σας περίμενα... (εννοείται ότι ευχαριστώ πολύ για το "thanks"!!!)
 
stam1370 είπε:
Μήπως έχεις κάτι εσύ ή κανείς άλλος;
Δυστυχώς δεν έχω τίποτα από αυτή τη σειρά, αν και τους τίτλους τους θυμάμαι κι εγώ όπως τους περιγράφεις.

stam1370 είπε:
Υ.Γ. Δεν έγραψες τίποτα στο "και επίσημα ΕΡΤ-2". Εσένα και τον tsalk σας περίμενα...
Άσε, δεν μπορώ να μπω στο forum από το γραφείο και το πρόβλημα είναι ότι δουλεύω πολλές ώρες τελευταία...Σε πολλά posts που θα ήθελα δεν προλαβαίνω να απαντήσω...

:sad:
 
bernard.c είπε:
Άσε, δεν μπορώ να μπω στο forum από το γραφείο και το πρόβλημα είναι ότι δουλεύω πολλές ώρες τελευταία...Σε πολλά posts που θα ήθελα δεν προλαβαίνω να απαντήσω...:sad:
Μία απ'τα ίδια κι εγώ (για τις ώρες)! :cry:
 
Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά όπως μου'ρθε το'γραψα...
 
Σήριαλ με Δ. Παπαμιχαήλ

Θυμάμαι ότι ο Παπαμιχαήλ ήταν γιατρός με οικογένεια και έκανε δεσμό με την Μαρία Τζομπανάκη. Κάποια στιγμή αυτή βρέθηκε νεκρή και όλες οι υποψίες έπεσαν επάνω του. Η Μ. Τζομπανάκη ήταν φίλη στο έργο με την Ασπασία Τζιτζικάκη. Η Τζομπανάκη είχε μείνει έγκυος από τον Παπαμιχαήλ και την πίεζε να το ρήξει. Στο τέλος ο ένοχος ήταν κάποιος ειδωνοβλεψίας που είχε παρακολούθησει τον καυγά του ζευγαριού και επιτέθηκε στην Τζομπανάκη όταν έφυγε ο Παπαμιχαήλ.

Ο Παπαμιχαήλ αθωώνεται αλλά η γυναίκα του δεν τον συγχωρεί και στο τέλος φεύγει από το σπίτι του.
 
Η ΛΑΜΨΗ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ (ΕΡΤ-2, 1983-84))

Ήμουν 6,5-7 ετών όταν παίχθηκε στην ΕΡΤ-2 την περίοδο 1983-84, αλλά θυμάμαι πολλά πράγματα, γιατί την παρακολουθούσα φανατικά και το παιδικό μυαλό αποτυπώνει τα πάντα. Η ιστορία είχε ως εξής (πάνω-κάτω, γιατί έχουν περάσει και τα χρόνια):

Ο γιατρός και διευθυντής μιας κλινικής Λουκάς Βέρρος (Δημήτρης Παπαμιχαήλ) χτυπά με το αυτοκίνητό του κατά λάθος μια κοπέλα, τη Ρένα (Κοραλία Καράντη) κι αμέσως την πηγαίνει στην κλινική όπου τη χειρουργεί και τη σώζει. Σιγά-σιγά την ερωτεύεται και ο δεσμός τους μένει κρυφός, μέχρι που η Ρένα βρίσκεται νεκρή στα βράχια της θάλασσας.

Όλοι πιστεύουν ότι δράστης είναι ο Λουκάς, ο οποίος συλλαμβάνεται και οδηγείται στις φυλακές, για να καταδικαστεί στο δικαστήριο. Οι δυο τους είχαν χωρίσει λίγο πριν το φόνο και γι' αυτό οι υποψίες πέφτουν επάνω του. Ωστόσο, στο τέλος αποκαλύπτεται ότι το έγκλημα διέπραξε ένας άγνωστος (Γιώργος Κυριακίδης) και ο γιατρός αποφυλακίζεται, αλλά στο σπίτι του είναι πλέον ανεπιθύμητος μετά την αποκάλυψη της εξωσυζυγικής του σχέσης.

Έπαιζαν επίσης οι Έφη Ροδίτη (Έλλη, σύζυγος του Λουκά), Γιάννης Βούρος (Πέτρος, γιος του Λουκά), Πένη Παπουτσή (δε θυμάμαι το όνομα του ρόλου της, κόρη του Λουκά), Ασπασία Τζιτζικάκη (Βάσω, φίλη της Ρένας), Μαλαίνα Ανουσάκη (κυρα-Σμαραγδή, μητέρα της Ρένας), Μπάμπης Αλατζάς (αδελφός της Ρένας και ορκισμένος εχθρός του γιατρού, δε θυμάμαι το όνομα του ρόλου του αλλά νομίζω ήταν Μπάμπης ή Νίκος), Βάσος Ανδρονίδης (δικηγόρος Δακίρος). Δεν θυμάμαι άλλα πρόσωπα.

Θυμάμαι ότι η πρώτη σκηνή των τίτλων έδειχνε τον Παπαμιχαήλ να οδηγεί με πλάτη στο φακό και στη συνέχεια το ατύχημα με τη Ρένα. Η μουσική ήταν απαλή, αλλά όταν έφτανε στο ατύχημα άλλαζε και θύμιζε θρίλερ, με τις σκηνές να προβάλλονται σε αργή κίνηση.

Αυτά θυμάμαι εν ολίγοις. Αν οι υπόλοιποι έχουν να συμπληρώσουν κάτι, πολύ ευχαρίστως.
 
Θα σε παρακαλούσα να ξαναποστάρεις το θέμα στην αντίστοιχη υποκατηγορία του φόρουμ (στις "Κοινωνικές" μάλλον).
 
Η ΛΑΜΨΗ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ (ΕΡΤ-2, 1983-84)

Ήμουν 6,5-7 ετών όταν παίχθηκε στην ΕΡΤ-2 την περίοδο 1983-84, αλλά θυμάμαι πολλά πράγματα, γιατί την παρακολουθούσα φανατικά και το παιδικό μυαλό αποτυπώνει τα πάντα. Η ιστορία είχε ως εξής (πάνω-κάτω, γιατί έχουν περάσει και τα χρόνια):

Ο γιατρός και διευθυντής μιας κλινικής Λουκάς Βέρρος (Δημήτρης Παπαμιχαήλ) χτυπά με το αυτοκίνητό του κατά λάθος μια κοπέλα, τη Ρένα (Κοραλία Καράντη) κι αμέσως την πηγαίνει στην κλινική όπου τη χειρουργεί και τη σώζει. Σιγά-σιγά την ερωτεύεται και ο δεσμός τους μένει κρυφός, μέχρι που η Ρένα βρίσκεται νεκρή στα βράχια της θάλασσας.

Όλοι πιστεύουν ότι δράστης είναι ο Λουκάς, ο οποίος συλλαμβάνεται και οδηγείται στις φυλακές, για να καταδικαστεί στο δικαστήριο. Οι δυο τους είχαν χωρίσει λίγο πριν το φόνο και γι' αυτό οι υποψίες πέφτουν επάνω του. Ωστόσο, στο τέλος αποκαλύπτεται ότι το έγκλημα διέπραξε ένας άγνωστος (Γιώργος Κυριακίδης) και ο γιατρός αποφυλακίζεται, αλλά στο σπίτι του είναι πλέον ανεπιθύμητος μετά την αποκάλυψη της εξωσυζυγικής του σχέσης.

Έπαιζαν επίσης οι Έφη Ροδίτη (Έλλη, σύζυγος του Λουκά), Γιάννης Βούρος (Πέτρος, γιος του Λουκά), Πένη Παπουτσή (δε θυμάμαι το όνομα του ρόλου της, κόρη του Λουκά), Ασπασία Τζιτζικάκη (Βάσω, φίλη της Ρένας), Μαλαίνα Ανουσάκη (κυρα-Σμαραγδή, μητέρα της Ρένας), Μπάμπης Αλατζάς (αδελφός της Ρένας και ορκισμένος εχθρός του γιατρού, δε θυμάμαι το όνομα του ρόλου του αλλά νομίζω ήταν Μπάμπης ή Νίκος), Βάσος Ανδρονίδης (δικηγόρος Δακίρος). Δεν θυμάμαι άλλα πρόσωπα.

Θυμάμαι ότι η πρώτη σκηνή των τίτλων έδειχνε τον Παπαμιχαήλ να οδηγεί με πλάτη στο φακό και στη συνέχεια το ατύχημα με τη Ρένα. Η μουσική ήταν απαλή, αλλά όταν έφτανε στο ατύχημα άλλαζε και θύμιζε θρίλερ, με τις σκηνές να προβάλλονται σε αργή κίνηση.

Αυτά θυμάμαι εν ολίγοις. Αν οι υπόλοιποι έχουν να συμπληρώσουν κάτι, πολύ ευχαρίστως.
 
Σε ευχαριστώ και για το reposting, αλλά και για το ότι άνοιξες thread γι' αυτή τη σειρά. Παραθέτω και το link "μιας δικής μου απορίας" σχετικής, παλιότερης...

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=7204
 
Εγω θυμαμαι οτι ειχε προβληθει και σε απογευματινη επαναληψη αργοτερα. Επισης ισως και να ειναι η μοναδικη σειρα του Παπαμιχαηλ μεταξύ 1981-1989!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
attachment.php


attachment.php
 
ΔΕΝ ΗΤΑΝ Η ΤΖΟΜΠΑΝΑΚΗ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΙΧΕ ΔΕΣΜΟ ΑΛΛΑ Η ΚΟΡΑΛΙΑ ΚΑΡΑΝΤΗ.ΤΟ ΕΙΔΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΕ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΤΗΣ ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ.
 
vagkir είπε:
ΔΕΝ ΗΤΑΝ Η ΤΖΟΜΠΑΝΑΚΗ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΙΧΕ ΔΕΣΜΟ ΑΛΛΑ Η ΚΟΡΑΛΙΑ ΚΑΡΑΝΤΗ.ΤΟ ΕΙΔΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΕ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΤΗΣ ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ.
Απόσπασμα του αφιερώματος θα ανέβει σύντομα. Επίσης φίλε vagkir καλό είναι να αποφεύγουμε να γράφουμε με κεφαλαία.

edit Από το αφιέρωμα του περιοδικού Ραδιοτηλεόραση στην σειρά (Τεύχος 2205, 18 - 24 Μαίου 2012)

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η ΕΡΤ ανέβασε, από το Αρχείο της, το δεύτερο επεισόδιο της σειράς στο site του Ψηφιακού της Αρχείου:

http://www.ert-archives.gr/V3/public/main/page-assetview.aspx?tid=91120&autostart=0

Είναι το μόνο επεισόδιο που σώζεται στο Αρχείο της ΕΡΤ.

Να υπενθυμίσουμε ότι η "Λάμψη των Άστρων" προβλήθηκε το 1983-84 με πολύ μεγάλη επιτυχία από την ΕΡΤ2 και προβλήθηκε γία μία και μοναδική φορά σε επανάληψη, πάλι από την ΕΡΤ2, το 1985. Σχεδόν 30 χρόνια μετά, ξανά στις οθόνες μας!!

Να ευχαριστήσω την ΕΡΤ για την αγάπη με την οποία περιβάλλει, τα τελευταία χρόνια, τις παλιές τηλεοπτικές σειρές και που μας δίνει την δυνατότητα, μέσω της ψηφιοποίησης, να ξαναδούμε και να θυμηθούμε παλιές αγαπημένες στιγμές της Ελληνικής τηλεόρασης!

Καλή θέαση!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξέρω αν πρόκειται περί λάθος ή ελλειπών στοιχείων, πάντως πρόκειται για το δεύτερο επεισόδιο της σειράς, και όχι το πρώτο όπως αναφέρει η ΕΡΤ στο αρχείο της.

Βλέποντας το επεισόδιο που ανέβηκε στο ψηφιακό της αρχείο εύκολα διαπιστώνει κανείς ότι δεν μπορεί να ξεκινά έτσι η σειρά με την σύλληψη του Πρωταγωνιστή της, αλλά κάτι πρέπει να έχει προηγηθεί.

Έχει προηγηθεί στο πρώτο επεισόδιο η ανεύρεση του πρώματος της Ρένας (Κοραλία Καράντη) - αυτή είναι η πρώτη σκηνή του σήριαλ από κάποιο άγνωστο, και το επεισόδιο τελειώνει με την σύλληψη του Δημήτρη Παπαμιχαήλ (Λουκάς) στο σπίτι του μετά από καταγγελία ότι αυτός ήταν ο τελευταίος άνθρωπος που είδε την Ρένα λίγο πριν σκοτωθεί. Έκεί τελειώνει το πρώτο επεισόδιο όταν οι άνδρες της ασφάλεια τον συλλαμβάνουν στο σπίτι του στην διάρκεια μιας δεξίωσης που είχε.

Δυστυχώς σώζεται μόνο αυτό το επεισόδιο (επίσημα τουλάχιστον), και δεν ξέρω αν θα μπορέσουμε κάποτε να δούμε την σειρά, η οποία είχε αξιόλογο κάστ, και είχε και πολύ ενδιαφέρον θέμα τουλάχιστον διαβάζοντας τις περιλήψεις των επεισοδίων.

Ακολουθούν κάποιες φωτογραφίες από τα γυρίσματα της σειράς.

attachment.php


Δημήτρης Παπαμιχαήλ και Έφη Ροδίτη με τον σκηνοθέτη Πωλ Σκλάβο

attachment.php


Εξωτερικό γύρισμα με τον σκηνοθέτη Πώλ Σκλάβο να δίνει τις τελευταίες οδηγίες πριν από το γύρισμα.

attachment.php


Βενετία - Πλατεία Αγ Μάρκου. Ηθοποιοί και συντελεστές σε μια στιγμή χαλάρωσης.
 
Λογικά, ο tsalk έχει δίκιο. Εγώ πάντως συγκινήθηκα πολύ που είδα έστω κι αυτό το μοναδικό ( ;) επεισόδιο που έχει σωθεί. Ήταν από τις πολύ αγαπημένες μου σειρές και μάλιστα την έγραφα στο κασετόφωνο (!!!) και την άκουγα μετά. Θα πρέπει να ψάξω μήπως βρω την κασέτα, αλλά δε νομίζω να υπάρχουν ελπίδες...

Θυμάμαι ότι κάθε Τρίτη που προβαλλόταν η σειρά, πήγαινα στο γυμναστήριο (ή καλύτερα με πήγαιναν, αφού ήμουν 6,5 ετών...) και γκρίνιαζα, αφού άφηνα το επεισόδιο στη μέση. Μετά όμως μου έλεγε την περίληψη η μάνα μου κι έτσι δεν έμενα πίσω.

Μου έχουνε μείνει δυο-τρεις σκηνές από τη σειρά, που θα τις αναφέρω επιγραμματικά όπως μου έρχονται στο μυαλό μετά από σχεδόν 30 χρόνια:

-Μια εκδρομή του Λουκά και της Ρένας ένα βράδυ σε μια παραλία όπου ο κόσμος χόρευε τσιφτετέλι με "Το πουκάμισο το θαλασσί" του Κουγιουμτζή.

-Ένα φινάλε επεισοδίου όπου ο Πέτρος (Βούρος) επισκέπτεται τον Λουκά στη φυλακή και τον ρωτάει "Την αγαπούσες;". Κι εκείνος απαντάει αργά: "Ναι Πέτρο. Την αγαπούσα πολύ. Πάρα πολύ" κι αμέσως πέφτουν οι τίτλοι τέλους.

-Τον "άγνωστο" (Κυριακίδης) να πηγαίνει στο σπίτι της Ρένας κι εκεί η γιαγιά της (Ανουσάκη) να καταλαβαίνει ότι αυτός είναι ο δολοφόνος, να του επιτίθεται με φωνές κι αυτός να φωνάζει "Δεν το 'θελα γιαγιά".

Όσο για τους τίτλους αρχής, θυμάμαι ότι πάντα προβαλλόταν η σκηνή από το ατύχημα της Ρένας όταν τη χτύπησε με το αυτοκίνητο ο Λουκάς (που ήταν και η αρχή της γνωριμίας τους)...

Μπράβο και πάλι στην ΕΡΤ και μακάρι να βρεθούνε κι άλλα επεισόδια...
 
Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες που ανέβασες Άλκη για μια σειρά η οποία ανήκει στις λεγόμενες "χαμένες". Αξιόλογο κάστ ηθοποιών, σε μια εποχή που όλα ήταν ωραία και που δυστυχώς έχει παρέλθει ανεπιστρεπτί.
 
Πίσω
Μπλουζα