Η Μάγισσα (Bewitched)

bernard.c

RetroDB Feeder
Joined
26 Νοέ 2007
Μηνύματα
3.256
Αντιδράσεις
973
Δεν το πίστευα όταν αντιλήφθηκα ότι δεν έχει ανοιχθεί θέμα για την υπέροχη αυτή Αμερικάνικη σειρά από τη δεκαετία του '60, με την πανέμορφη μάγισσα (Elizabeth Montgomery) και τις "σκανταλιές" της, τον σύζυγό της και την (επίσης μάγισσα!!) μητέρα της!

Η σειρά προβλήθηκε από το ΕΙΡΤ και έπειτα από πολλά χρόνια, από το MEGA, στο ξεκίνημά του.

Και για να μπούμε και στο Χριστουγεννιάτικο κλίμα, παραθέτω ένα απόσπασμα από Χριστουγεννιάτικο επεισόδιο του Δεκεμβρίου του 1969 της σειράς:

http://www.youtube.com/watch?v=AdlcLa1eq6M&feature=related
 
Εξαιρετική όντως η σειρά!

Επίσης προσφάτως (λέγοντας "προσφάτως" βέβαια, εννοούμε κάπου μετά το 2006 :p ) προβλήθηκε και στο Μακεδονία TV (για το οποίο έχω να πω ότι κατά καιρούς παίζει διαμαντάκια! :) )

Υπέροχη σειρά, που για κάποιο λόγο στο μυαλό μου την έχω συνδέσει με τη "Τζίνι και το τζίνι" (αγγλιστί: I dream of Jeannie")....
 
D@redevil είπε:
Επίσης προσφάτως (λέγοντας "προσφάτως" βέβαια, εννοούμε κάπου μετά το 2006 :p ) προβλήθηκε και στο Μακεδονία TV
Σοβαρά; Αυτό δεν το ήξερα...!

D@redevil είπε:
Υπέροχη σειρά, που για κάποιο λόγο στο μυαλό μου την έχω συνδέσει με τη "Τζίνι και το τζίνι" (αγγλιστί: I dream of Jeannie")....
Και όχι άδικα, διότι η "βάση" των δύο σειρών ήταν αρκετά παρεμφερής. Βεβαίως, το "Bewitched" ξεκίνησε πρώτο το 1964 από το ABC και το "I dream of Jeannie" ακολούθησε ένα χρόνο αργότερα από το NBC.
 
bernard.c είπε:
Και όχι άδικα, διότι η "βάση" των δύο σειρών ήταν αρκετά παρεμφερής. Βεβαίως, το "Bewitched" ξεκίνησε πρώτο το 1964 από το ABC και το "I dream of Jeannie" ακολούθησε ένα χρόνο αργότερα από το NBC.
Αυτό, δεν το ήξερα εγώ! :)

Και οι 2 σειρές εκπληκτικές! Απλά λόγω στυλ και ύφους, ένα "κλικ" παραπάνω συμπάθειας στο Bewitched! ;)
 
Πολυ καλη σειρα την εβλεπα και γω στο Μακεδονια TV αλλα με εσπαγε τα νευρα γιατι εδειχνε οτι να ναι επεισοδια χωρις καμια σειρα.Καπου εχω ολα τα επεισοδια της σειρας αλλα για να τα βρω πρεπει να εχω παρα μα παρα πολυ ελευθερο χρονο γιατι γεινεται πανικος.
 
Αμφοτερες οι δυο σειρές γυρίστηκαν από την ίδια εταιρία και συχνά στους ίδιους χώρους.

Γι αυτό υπάρχουν πολλές ομοιότητες και στα σκηνικά.

Ειδικότερα, στο "Dream of a jennie" το σπίτι του Dr Bellows είναι το ΙΔΙΟ με αυτό του ζεύγους Samantha-Darin στο "Βewitched".

Να, εδώ :

http://www.youtube.com/watch?v=mgrmrYUemuw&feature=related

Αν δείτε τώρα ένα επεισόδειο από το bewitched όπου φαίνεται η είσοδος του σπιτιού του Darin θα διαπιστώσετε ότι

πρόκειται για το ίδιο, μέσα κι έξω. Π.χ. εδώ :

http://www.youtube.com/watch?v=pVljYnwZOaE&feature=related

Φανερά είναι το ίδιο μέρος.

Υπάρχουν και επεισόδεια όπου ακόμη και η επίπλωση είναι ταυτόσημη !

Επίσης θυμάμαι ότι η γειτόνισσα των Darin-Samatntha, η Glandis Kravitch, άλλαξε στην μέση της σειράς, νομίζω μετά τον β' κύκλο.

Ήταν άρρωστη, παραταύτα συμμετείχε μέχρι 'τελικής πτώσεως' χωρίς να αναφέρει τίποτε σε κανέναν.

Όταν τελικά αναγκάστηκε λόγω της ασθένειάς της να παραιτηθεί, πέθανε δύο μήνες αργότερα.

Εδώ, σε μια από τις τελευταίες εμφανίσεις της φαίνεται ήδη πολύ αδύνατη :

http://www.youtube.com/watch?v=syZAWNuOrzg&feature=related

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπάρχει κι άλλος λόγος που (για μένα τουλάχιστον) αυτές οι δύο σειρές συνδέονται.

Στην επαρχιακή πόλη που έμενα μια φορά κι έναν καιρό δεν είχε σχεδόν κανείς τηλεόραση, διότι δεν πιάναμε τίποτε. Μόνο μερικοί πλούσιοι είχαν, κι ας μην έπιαναν τίποτε... ήταν για επίδειξη (έχουμε τόσα λεφτά που τα πετάμε για να πάρουμε TV κι ας μην μπορούμε να δούμε). Μια ωραία μέρα μπήκε αναμεταδότης του ΕΙΡΤ σ' ένα κατάλληλο βουνό και όλα άλλαξαν... φυσικά τρέξαν όλοι όσων τα οικονομικά άντεχαν (και υποψιάζομαι και κάποιοι των οποίων δεν) για να αποκτήσουν το καινούριο θαύμα. Μαθητούδι Γυμνασίου εγώ τότε έβλεπα με κάτι ματάρες γουρλωμένες ναααα. Τότε λοιπόν κάθε Δευτέρα στις 7:15 το βράδυ έδειχνε "Μάγισσα". Κάθε Τετάρτη "Ιπτάμενη Καλόγρια". Και κάθε Παρασκευή "Η Τζίννυ και το τζίνι". Τις μονές μέρες δεν είχε τίποτε ενδιαφέρον τις αντίστοιχες ώρες. Οπότε Δευτέρα Τετάρτη Παρασκευή εγώ εκεί, στημένος. Για να θυμάμαι μέχρι και την ώρα καταλαβαίνετε τι εντύπωση μου έκαναν!

Τότε η "Μάγισσα" μου άρεσε λιγότερο από τις άλλες δυο σειρές. Πριν χρόνια όμως, όταν κάτι σπασμένα κοκκαλάκια με κράτησαν κρεββάτι για δυο βδομάδες, είδα δεκάδες επεισόδια Μάγισσας και Τζίννυ για να θυμηθώ τα νιάτα μου. Και διαπίστωσα ότι η Τζίννυ ήταν απόλυτα ξεπερασμένη και ουσιαστικά δεν βλεπόταν, γιατί ήταν τελείως φαρσοκωμωδία χωρίς τίποτε "βαθύτερο". Αντίθετα, η Μάγισσα, που επιφανειακά είχε το πιο συμβατικό σετ χαρακτήρων-ενσάρκωσης του Αμερικανικού όνειρου (ο σύζυγος - αρχηγός του σπιτιού φεύγει το πρωί για τη δουλειά, η νοικοκυρά σύζυγος μένει πίσω να φροντίζει το ιδανικό σπίτι κλπ κλπ.) στην πραγματικότητα πίσω από τις φαρσικές καταστάσεις έθιγε, πολύ ελαφρά φυσικά διότι δεν πρέπει να ξεχνάμε την εποχή και το κοινό της, κάποια ουσιαστικά προβλήματα και γι' αυτό "γέρασε" καλύτερα. Για παράδειγμα, ο μεικτός γάμος και ο τρόπος που η "ανώτερη" ράτσα των μάγων αντιμετώπιζε με περιφρόνηση τον κατώτερο κοινό θνητό Darrin (όταν άρχισε η σειρά ελάχιστα χρόνια είχαν περάσει από την εποχή που γάμοι μεταξύ λευκών και μαύρων ήταν παράνομοι σε πολλές πολιτείες, ενώ σε πολλές λέσχες και περιοχές δεν γίνονταν δεκτοί Εβραίοι).

Η σημαντικότερη αλλαγή ηθοποιού ήταν αυτή του Darrin, όταν ο αρχικός Dick York αντικαταστάθηκε από τον Dick Sargent.

Σε κανα-δυο επεισόδια είχε εμφανιστεί και ο (άγνωστος τότε) Richard Dreyfuss, πολύ πριν γινει διάσημος με το American Graffitti και τα "Σαγόνια του Καρχαρία"
 
V.I.Smirnov και elephadas. σας ευχαριστούμε για τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες! :)

elephadas, είναι πολύ ενδιαφέροντα και αυτά που γράφεις μεταφέροντας το κλίμα της εποχής, όταν η τηλεόραση ξεκίνησε στην Ελλάδα!
 
V.I.Smirnov είπε:
Αμφοτερες οι δυο σειρές γυρίστηκαν από την ίδια εταιρία και συχνά στους ίδιους χώρους.Γι αυτό υπάρχουν πολλές ομοιότητες και στα σκηνικά.

Ειδικότερα, στο "Dream of a jennie" το σπίτι του Dr Bellows είναι το ΙΔΙΟ με αυτό του ζεύγους Samantha-Darin στο "Βewitched".

Να, εδώ :

http://www.youtube.com/watch?v=mgrmrYUemuw&feature=related

Αν δείτε τώρα ένα επεισόδειο από το bewitched όπου φαίνεται η είσοδος του σπιτιού του Darin θα διαπιστώσετε ότι

πρόκειται για το ίδιο, μέσα κι έξω. Π.χ. εδώ :

http://www.youtube.com/watch?v=pVljYnwZOaE&feature=related

Φανερά είναι το ίδιο μέρος.

Υπάρχουν και επεισόδεια όπου ακόμη και η επίπλωση είναι ταυτόσημη !
Ξέρω ότι μάλλον θα ακουστεί χαζό, αλλά ποτέ μέχρι σήμερα, δεν είχα μπει στη διαδικασία να τα ψάξω όλα αυτά! Απλά, επειδή ήμουν μικρή, κάτι μου φαινόταν αδιόρατα ίδιο, χωρίς όμως ποτέ να μπορώ να το προσδιορίσω! :)

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

elephadas είπε:
...... Αντίθετα, η Μάγισσα, που επιφανειακά είχε το πιο συμβατικό σετ χαρακτήρων-ενσάρκωσης του Αμερικανικού όνειρου (ο σύζυγος - αρχηγός του σπιτιού φεύγει το πρωί για τη δουλειά, η νοικοκυρά σύζυγος μένει πίσω να φροντίζει το ιδανικό σπίτι κλπ κλπ.) στην πραγματικότητα πίσω από τις φαρσικές καταστάσεις έθιγε, πολύ ελαφρά φυσικά διότι δεν πρέπει να ξεχνάμε την εποχή και το κοινό της, κάποια ουσιαστικά προβλήματα και γι' αυτό "γέρασε" καλύτερα. Για παράδειγμα, ο μεικτός γάμος και ο τρόπος που η "ανώτερη" ράτσα των μάγων αντιμετώπιζε με περιφρόνηση τον κατώτερο κοινό θνητό Darrin (όταν άρχισε η σειρά ελάχιστα χρόνια είχαν περάσει από την εποχή που γάμοι μεταξύ λευκών και μαύρων ήταν παράνομοι σε πολλές πολιτείες, ενώ σε πολλές λέσχες και περιοχές δεν γίνονταν δεκτοί Εβραίοι).
Μπράβο! :)

Αυτό ακριβώς!

Ο σύζυγος με τη φυσιολογική δουλειά, η γυναίκα του με το παιδί που ήταν στο σπίτι (αλλά ήταν μάγισσα και αυτό τη διαφοροποιούσε από τις υπόλοιπες μητέρες - συζύγους), σε συνδυασμό με το Αμερικάνικο όνειρο (οικογένεια, σπίτι με κήπο κτλ...) ήταν αυτό που ξεχώριζε και για μένα τη μια σειρά από την άλλη!

Η "Μάγισσα" περνούσε υποσυνείδητα κάποια μηνύματα! Στο "Τζίννυ και το τζίνι" ήταν όλα μια πλάκα!....

Σας ευχαριστώ πολύ για τις αναμνήσεις και τις εξηγήσεις! :)
 
Και πάνω που νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος που είχε συνδέσει το η Τζίνη και το τζίνι με αυτή τη σειρά. Καταπληκτικές και οι δύο σειρές.
 
Εγώ πάλι προτιμώ την Τζίνη και το τζίνι. να με συγχωρήσουν οι θαυμαστές της πρωταγωνίστριας του Bewitched, αλλά πάντα μου φαινόταν πολύ κρύα...
 
Περίπου το ίδιο μου άρεσαν και οι δύο σειρές. Αν κρίνω όμως ατομικά τις πρωταγωνίστριες, συμφωνώ ότι η Barbara Eden ήταν καλύτερη, και σαν γυναικεία γοητεία και σαν ηθοποιός σ'αυτόν τον ρόλο.
 
Πριν κάνα δυό χρόνια το έπαιζε και το mega. Οι ώρες προβολής του όμως κυμαίνονταν από 2-4 το βράδυ αν θυμάμαι σωστά. Οπότε οι ώρες ήταν λίγο (έως πολύ) απαγορευτικές για κάποιον που ήθελε να το δει...
 
Πίσω
Μπλουζα