Η Μάχη των Πελαργών (1981 ΥΕΝΕΔ)

abyss

RetroWannaBe
Joined
28 Απρ 2006
Μηνύματα
30
Αντιδράσεις
2
Η μάχη των πελαργών (1981)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Η_μάχη_των_πελαργών




Χαιρετώ τους Retromaniax και γράφω σύντομα τον πόνο μου:

Προσπαθώ να θυμηθώ μια ελληνική σειρά, πολεμικού περιεχομένου, που την έβλεπα στις αρχές του 80. Το μόνο που θυμάμαι είναι το σήμα της αρχής με ένα τραγούδι που μου είχε κολλήσει. Άρχιζε αργά και πριν το ρεφρέν εμφανιζόταν ένα πολυβόλο, πυροβολούσε και έμπαινε δυνατά το ρεφρέν. Οι στίχοι πήγαιναν κάπως έτσι:

Σ' αυτόν, τον καταγάλανο

δικό μας ουρανό,

που οι πελαργοί

ποτέ δε θα τον άφηναν να πέσει,

έγινε μια μάχη,

μια φορά κι έναν καιρό

(ρεφρέν)

Άνοιξη,

κι η μάχη του καλού με το κακό,

του τρυφερού φτερού με τ' άγριο νύχι,

όμως, κι αν έγινε μεγάλο φονικό,

τ' άσπρα φτερά,

στεφάνωσε η νίκη.

Πριν πάθω το εγκεφαλικό από την έντονη προσπάθεια σκέψης, μήωπς θυμάται κανείς τη σειρά;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε αυτή η σειρά είχε τίτλο "Η Μάχη των Πελαργών" και αφορούσε το έπος στα βουνά της Αλβανίας.Πρωταγωνιστούσε αν θυμάμαι καλά ο Νίκος Γαλανός.Επίσης θυμάμαι ότι ο Γαλανός ήταν ανθυπολοχαγός και σε κάποια συμπλοκή σε μια αγροικία ένας στρατιώτης της ομάδας του (που τύχαινε να είναι και συγχωριανός του) τραυματίστηκε και έχασε το πόδι του και η μητέρα του τραυματία μισούσε τον Γαλανό διότι τον θεωρούσε υπεύθυνο.

Συγχαρητήρια που θυμάσαι το τραγούδι των τίτλων!
 
Η Μαχη των Πελαργων 1981

Ενα πολεμικο σηριαλ που γυρισε ο Τζειμς Παρις για την ΥΕΝΕΔ και παιχτηκε τον Απριλιο του 1981 σε 13 επισοδια, με τους Νικο Γαλανο, Γιαννη Κατρανη. Ειναι γυρισμενο σε φιλμ (οπως και τα περισσοτερα σηριαλ του Παρις) αρα λογικα υπαρχει ακομα στα αρχεια της ΕΡΤ.

Προσωπικα δεν το εβλεπα (το 1981 εβλεπα φανατικα την "Κραυγη των Λυκων") ετσι δεν εχω γνωμη για το σηριαλ αυτο.

Το ειχε δει κανεις τοτε?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τσαλκ, είσαι αστέρι!!! :)
 
Άλκη καταπληκτικό το απόσπασμα που ανέβασες, ιδιαιτέρως η υπέροχη μουσική της σειράς. Ας ευχηθούμε να μπει κάποια στιγμή στη Ραδιοτηλεόραση μιας και πρέπει να διασώζεται (αφου είναι σε film) στα αρχεία της ερτ.
 
Παραδόξως την έχω αλλά σε στυλ ταινίας. Πρέπει να πάω να δω πόση διάρκεια έχει κι αν είναι ολοκληρωμένη.
 
mhmerotategiatipino είπε:
Παραδόξως την έχω αλλά σε στυλ ταινίας. Πρέπει να πάω να δω πόση διάρκεια έχει κι αν είναι ολοκληρωμένη.
Η κλασσική τακτική του Paris, να κάνει συρραφή σκηνών των διάφορων σειρών που έκανε και να τις κάνει σε στύλ ταινίας
 
Μεγάλη η καθυστέρηση και ζητώ συγγνώμη γι' αυτό, αλλά μεγάλη και η χαρά μου που επιτέλους απαντήθηκε το πολυετές ερώτημα!

Ευχαριστώ πολύ όσους με διαφώτισαν! Το γλυτώσαμε το εγκεφαλικό...
 
Πάντως οι σκηνες αυτες που έχω δει εγω ηταν λιγο χαλια!
 
Ε, συνήθως αυτό δεν έχει καμία σημασία για τις αναμνήσεις...
 
Που λέτε αγαπητοί συμφορουμίτες, σύμφωνα με τα πολύ λίγα που θυμάμαι από αυτό το σήριαλ από τα παιδικά μου χρόνια, έχω να επισημάνω τα εξής :

- Η ... πρεμιέρα της σειράς, το 1ο της επεισόδιο .... ατύχησε πλήρως !!! "Γιατί έτσι??" , θα με ρωτήσετε. Μα .... επειδή συνέπεσε με τη μετάδοση ποδοσφαιρικού αγώνα στο άλλο κανάλι !!! Ω ναι, παρόλο που διαφημίστηκε αρκετά, με συνεχή τρέηλερ, το πρώτο επεισόδιο είχε ... ελάχιστη ακροαματικότητα !!! Την ίδια ώρα, το άλλο κανάλι έδειχνε τον αγώνα Γιουγκοσλαβία - Ελλάδα για τα προκριματικά του Μουντιάλ 1982 σε απευθείας μετάδοση από το Σπλιτ !!! Εγώ δεν είχα φάει ακόμη "κόλλημα" με το ποδόσφαιρο [η ενασχόλησή μου με αυτό αρχινάει από το 1982 και εφεξής, οπότε και κατάλαβα πόσο συναρπαστικό άθλημα είναι .... μέχρι τότε τα ποδοσφαιρικά ματς τα έβρισκα βαρετά .... ] .... Έτσι, ήμουν ένας από τη .... μειοψηφία που είδε το πρώτο επεισόδιο της "Μάχης των Πελαργών" !!! Και την άλλη μέρα στο σχολείο το θέμα συζήτησης στις παιδο-παρέες ήταν το ματς της Εθνικής μας [για την ιστορία, γνώρισε οδυνηρή ήττα με 5 - 1]. Εγώ, όμως, έψαχνα στο διάλειμμα για κάναν συμμαθητή μου να συζητήσουμε για το πρώτο επεισόδιο της "Μάχης των Πελαργών" και ... δεν έβρισκα κανέναν, κανείς δεν το είχε δει !!! Έτσι ... η ΥΕΝΕΔ το επανέλαβε το πρώτο επεισόδιο την επόμενη βδομάδα !!!!

- Αυτό που συνάρπαζε την παιδική μου φαντασία στο σήριαλ, ήταν το γεγονός ότι κάθε επεισόδιο - από αυτά που αναφερόντουσαν στον ελληνοϊταλικό πόλεμο - άρχιζε με σκηνές μάχης !!! Θυμάμαι αμυδρά ότι έδειχνε τον Γαλανό, με άλλους φαντάρους, σε ένα χαράκωμα και να πυροβολούν με τα τουφέκια τους !!!

- Από όσους έπαιζαν στο σήριαλ, η συμπάθειά μου ήταν ο στρατιώτης Χασούπης [ένας συμπαθέστατος ηθοποιός με μουστάκι]. Και μάλιστα ... είχα στεναχωρεθεί πολύ στο επεισόδιο που σκοτώθηκε !!! Τη θυμάμαι τη σκηνή : πήγε πιο έξω από το χαράκωμα για να ετοιμάσει φαγητό και .... έπεσε μια χειροβομβίδα και τον σκότωσε !!!

- Μετά τον ελληνοϊταλικό πόλεμο, το σήριαλ επικεντρώθηκε στη Γερμανική Κατοχή. Αυτό που θυμάμαι είναι ότι μία από τις κεντρικές ηρωίδες του σήριαλ [νομίζω η μνηστή του Γαλανού], εκεί που στην αρχή ήταν φανατική πατριώτισσα, στην Κατοχή πήγε με τους Γερμανούς !!! Επίσης, αν δεν απατώμαι, την κοπέλα αυτή υποδυόταν η Έφη Πίκουλα. Εκεί τη θυμάμαι μελαχρινούλα, με κοντά μαλλιά και σε πολύ μικρή ηλικία !!! Σκέτη γοητεία σάς λέω !!! Από τα πιο γλυκά γυναικεία πρόσωπα που έχουμε δει σε ελληνικά σήριαλ !!! Αλλά ... τι να το κάνεις που πήγε με τον εχθρό ....

- Άλλες σκηνές που θυμάμαι : Με το που ανακοινώθηκε ο πόλεμος, ένας χωρικός να χαϊδεύει το άσπρο άλογό του και να λέει : "Πόλεμος Άσπρε μου" .... Ένα νέο αγόρι να παίρνει το τρένο για να πάει στο μέτωπο και η μητέρα του στο σταθμό να κλαίει. Και το αγόρι να απαντά : "γιατί κλαις μάνα; αφού δεν σκοτώθηκα ακόμα .... " ....

- Τέλος, μού άρεσε πολύ η μουσική του σήριαλ !!! Πέρα από το "επικό" τραγούδι της εισαγωγής [που παραθέτει παραπάνω κάποιος φίλος], μού άρεσε πολύ κάποιο τρυφερό / μελαγχολικό μουσικό θέμα που έπαιζε μόνο κλασική κιθάρα ...

Με δυο λέξεις ... δεν ήταν κι άσχημο το σήριαλ !!! Η παιδική μου μνήμη, πάντως, έχει συγκρατήσει ότι από τα τηλεοπτικά περιοδικά είχε αποκομίσει μερικές σκληρές κριτικές !!! Αιτία : επειδή οι διάλογοι μεταξύ των ηρώων περιείχαν "πατριωτικές μεγαλοστομίες" άλλως "λόγια πατριωτικά με αρκετή υπερβολή" .... Πάντως, θυμάμαι με τον αδελφό μου αυτούς τους "πατριωτικούς διαλόγους" τους είχαμε αποστηθίσει για να τους χρησιμοποιούμε όταν παίζαμε με τα πλεϊμπομπίλ αναπαραστάσεις μαχών ...........
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gia sas stin parea

moli tin perasmeni kyriki eihame sizitisi gia pios exi peksi se tenia..

loipo,meno stin germania apo to 1971,to 1979 piga fantaros kai tous telefteous 6 mines tous perasa sto KEBOP, teli tou 1980 (akriwes imerominia den 8imame),

giristikane merikes skines sto nosokomio tou KEBOP, eki pou pernousa tixea me fonaksane kai emena nan nti8o kai ego "FANTAROS" tou 40,malon giati idane to paxi moustaki mou.

Me ntisane An8ipoloxago kai etzi epeksa kai ego se trois skines,dio ekso apo to nosokomio kai mia mesa.Meta ema8a oti o titlos tis tenias 8a itan η μάχη τον πελαργών.

Ton aprilio tou 81 apoli8ika, tin proti sira tin ida,alla meta efiga palli gia germania opou wriskome akoma edo (Germania) kai den eida pote oles tis sires

erotisi.... yparxi periptosi na do oles tis sires ; esto kai meso diadiktiou.. gia ka8e apantisi 8a xaro para poli....perimeno apantisi.

Signomi tin apotomi profora mou,alla tosa xronia Germania........

efxaristo prokatavolika .
 
fataulas είπε:
gia sas stin parea
moli tin perasmeni kyriki eihame sizitisi gia pios exi peksi se tenia..

loipo,meno stin germania apo to 1971,to 1979 piga fantaros kai tous telefteous 6 mines tous perasa sto KEBOP, teli tou 1980 (akriwes imerominia den 8imame),giristikane merikes skines sto nosokomio tou KEBOP, eki pou pernousa tixea me fonaksane kai emena nan nti8o kai ego "FANTAROS" tou 40,malon giati idane to paxi moustaki mou.

Me ntisane An8ipoloxago kai etzi epeksa kai ego se trois skines,dio ekso apo to nosokomio kai mia mesa.Meta ema8a oti o titlos tis tenias 8a itan η μάχη τον πελαργών.

Ton aprilio tou 81 apoli8ika, tin proti sira tin ida,alla meta efiga palli gia germania opou wriskome akoma edo (Germania) kai den eida pote oles tis sires

Signomi tin apotomi profora mou,alla tosa xronia Germania........

efxaristo prokatavolika .
Καλησπέρα fataulas,

Καλώς Ήρθες στο Retromaniax, αλλά σημείωσε σε παρακαλώ ότι τα greeklish απαγορεύονται από τους Κανονισμούς του forum, οπότε θα σε παρακαλέσω στο εξής να γράφεις με Ελληνικούς χαρακτήρες.

Ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις για την εμφάνισή σου στη σειρά.

Όσον αφορά την τύχη της σειράς, αυτή την γνωρίζει μονάχα η ΕΡΤ που έχει και τα δικαιώματα επαναπροβολής της. Βασιζόμενοι στο γεγονός ότι δεν έχει προβληθεί ποτέ σε επανάληψη από την πρώτη της προβολή το 1981, εικάζουμε ότι είναι πολύ πιθανόν η σειρά να έχει σβηστεί. Από την άλλη μεριά, αυτό που μας δίνει ελπίδες είναι το γεγονός ότι η σειρά ήταν κινηματογραφημένη...

Σε κάθε περίπτωση, απαγορεύεται από τους Κανονισμούς του forum να μιλούμε για την ύπαρξη οπτικοαστικού υλικού εκτός των επίσημων φορέων που τις διαθέτουν...

Σε ευχαριστώ για την κατανόηση :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι μεγάλη χαρά για όλο το φόρουμ να συμμετέχουν και οι ξενιτεμένοι μας!! Μην στεναχωριέσαι καθόλου!! Τώρα, σχετικά με τις παλιές σειρές, δυστυχώς έχουν σωθεί λίγες γιατί τις περισσότερες τις έσβησαν!!! Την σειρά "Η μάχη των πελαργών", επειδή γυρίστηκε με φιλμ, μπορεί κάποια στιγμή να τη βγάλει η ΕΡΤ σε DVD. Επίσης η ΕΡΤ έχει βγάλει σε DVD κάμποσες παλιές σειρές (όχι πολλά πράγματα). Μπορείς να δεις επίσης online αυτές τις σειρές εδώ: http://www.ert-archives.gr/V3/public/d--index-archive-tv-movies.aspx

Επίσης μέλη του φόρουμ έχουν ανεβάσει αποσπάσματα από παλιές σειρές στο Youtube και αλλού.

Ελπίζω να σε βοήθησα!! Και βεβαίως καλώς ήλθες!!
 
Συμφωνώ με τα παραπάνω γραφόμενα του evarlam - αν και η συγκεκριμένη σειρά δεν έχει ψηφιοποιηθεί από την ΕΡΤ, δεν χάνεις τίποτα να περιηγηθείς στο site της ΕΡΤ για να δεις τις άλλες σειρές του Αρχείου...
 
Ευχάριστο για την γρηγορη απάντηση, θα κοιτάξω στο ευρετήριο μήπως βρω αποσπάσματα από την σειρά. Ευχάριστο και πάλι.
 
Πίσω
Μπλουζα