Η Μαγική εικόνα του περιοδικού MAD

teo214

RetroActive
Joined
23 Οκτ 2009
Μηνύματα
224
Αντιδράσεις
15
Τον Δεκέμβριο του 1979 και μέχρι τα μέσα της δεκαετίας, κυκλοφορεί στην χώρα μας η Ελληνική έκδοση του περιοδικού MAD . Ακολούθησαν κάποιοι τόμοι όπου είχαν σε επανέκδοση 3 τεύχη κάθε μήνα, ενώ λίγο αργότερα στις αρχές των 90ʼς (αν θυμάμαι καλά) επανακυκλοφόρησε το περιοδικό χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία.

Στην τελευταία σελίδα κάθε τεύχους, είχε την μαγική εικόνα του περιοδικού όπου έπρεπε να την διπλώσουμε για να δούμε την απάντηση στο ερώτημα που έθετε.

Για να δείτε την εικόνα, καλό είναι πρώτα να την εκτυπώσετε και μετά να την διπλώσετε όπως δείχνει το σχέδιο, στην πάνω δεξιά εικόνα.

τευχος Ν.50

attachment.php


τευχος Ν.52

attachment.php


τευχος Ν.53

attachment.php


τευχος Ν.54

attachment.php


τευχος Ν.55

attachment.php


τομος Ν.11

attachment.php
 
Το Μαντ ειχε κυκλοφορησει και το '96 (οταν το επαιρνα εγω). Οι μαγικες εικονες ηταν πιο σπανιες σε εκεινη την εκδοση.
 
Εγώ το έπαιρνα το mad στα αμερικάνικα μέχρι πριν δυο χρόνια, όταν σταμάτησε να το φέρνει ο βιβλιοπώλης. Έχει φτάσει αισίως στο τέυχος 500. (Κυκλοφορεί από τη δεκαετία του '50). Υπάρχει και στα γερμανικά, σίγουρα (αλλά δεν έχω πάρει κανένα).
 
Η μαγική εικόνα του MAD, φέρνει αναμνήσεις...

Το αγόραζα αραιά και που, την εποχή που κυκλοφορούσε ('80s)...

Εδώ δύο τεύχη που απόκτησα πρόσφατα:

attachment.php


Επίσης, ένα τεύχος της Β' περιόδου:

attachment.php
 
Μεγάλη ιστορία το MAD. Kαι η συγκεκριμένη σελίδα με τη μαγική εικόνα !
 
Το τεύχος με τους πολιτικούς πολύ γνωστό. Η μαγική εικόνα ποια είναι;
 
Τα τεύχη που πόσταρα δεν έχουν μαγική εικόνα.

Οι μαγικές εικόνες, όπως αυτές στο πρώτο ποστ, εμφανίστηκαν στο MAD, μετά από μερικά τεύχη...
 
Εμ δεν είδα τα πρώτα ποστ γι'αυτό. Τα θυμήθηκα. Δίπλωνες τη σελίδα και έβλεπες άλλα πράγματα :) .
 
Πίσω
Μπλουζα