Η Μαύρη Καλλονή [Άννα Σιούελ]

Spartan_X

RetroActive
Joined
26 Απρ 2009
Μηνύματα
514
Αντιδράσεις
166
Η Μαύρη Καλλονή είναι το αγαπημένο μου βιβλίο των παιδικών μου χρόνων. Το βιβλίο είναι αφηγηματικό, και είναι η ιστορία της ζωής ενός αλόγου, της "μαύρης καλλονής", και όπως τη αφηγείται το ίδιο.

Σαν βιβλίο είναι πολύ ενδιαφέρον καθώς δίνει μια πολύ ζωντανή περιγραφή διαφόρων πτυχών της ζωής κατα το 19ο αιώνα, μέσα απο τα μάτια ενως αλόγου.

Το βιβλίο στη κατοχή μου ανοίκει στη "κλασσική βιβλιοθήκη νέων" των εκδόσεων Μ. Πεχλιβανίδη. Το βιβλίο ήταν δώρο της μητέρας μου ( έχει και αφιέρωση στη πρώτη σελίδα ) και πρέπει να είναι περίπου 25 ετων. Πλέων δεν βρίσκεται και σε πολύ καλή κατάσταση, με κιτρινισμένα φύλλα και φαγωμένη ράχη..

dsc01309hno.jpg


Προβολή συνημμένου 61013
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολυ ωραιο εξώφυλλο Spartan X :) Τελικά βλέπω πως τους περισσότερους απο μας, μας άρεσε το διάβασμα :)

Το είχα και εγώ το βιβλίο, θα ψαξω να το βρω (ποιος ξεσκονιζει παλι.. :( ) και να το περάσω να έχουμε δυο εκδόσεις του ίδιου βιβλίου

Θα ήταν ενδιαφέρον να μπορούσαμε βρούμε όλα τα βιβλία της παιδικής μας ηλικίας, σε κείνες τις παλιές εκδόσεις (και σε όσες μπορουμε περισσότερες εκδόσεις ;) )
 
Πίσω
Μπλουζα