Η Παριζιάνα (1969)

drspiros

RetroActive
Joined
17 Αύγ 2008
Μηνύματα
564
Αντιδράσεις
322
Η Παριζιάνα (1969)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Η_παριζιάνα

Παιδια, προχτες βρεθηκα στο θεατρο Badminton και χαζευα την εκθεση του Μακη Δελαπορτα με τα φορεματα που εχει φορεσει η αξεχαστη και μοναδικη (συμπατριωτισσα μου) Ρενα Βλαχοπουλου. Αναμεσα τους υπαρχουν και οι διαφημιστικες αφισες των ταινιων της εποχης εκεινης. Κοντοσταθηκα λοιπον στην αφισα της Παριζιανας, οπου προσεξα οτι δεν ειχε τον τιτλο "Η Παριζιανα" (οπως το ξερουμε) αλλα τον τιτλο "Παριζιανα απ' τα Τρικαλα". Το 'χει ξανακουσει κανεις; Παντως στην ταινια δε γινεται λογος για Τρικαλα, παρα μονο για την "Παριζιανα" κυρια Πελαγια, τη μοδιστρα, απο τη Νεα Φιλαδελφεια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικα, πρωτακουστο για τους περισσοτερους. Προσωπικα, προτιμω τον τιτλο που τελικα επεκρατησε. Το Παριζιανα απ' τα Τρικαλα, μου θυμιζει Μια Ιταλιδα απ' την Κυψελη.
 
Κάπου σαν να το άκουσα και εγώ τελευταία χωρίς να μπορώ να θυμηθώ πού. Πάντως όντως στην ταινία δεν γίνεται λόγος για τα Τρίκαλα πάρα μόνο για την Νέα Φιλαδέλφεια.

edit Tελικά από την αφίσα τον θυμάμαι και εγώ αυτόν τον τίτλο

Ιδού

picture.php
 
Θέλω πολύ

Και ένα όμορφο τραγούδι της ταινίας σε στίχους Γιάννη Δαλιανίδη και μουσική Μίμη Πλέσσα.

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο. [edit]

Τρέιλερ της ταινίας από το STAR CHANNEL
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χωρίς λόγια: (να το βλέπουμε με την Κάμπια και να κλαίμε! :biglaugh:)

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο. [edit]

(Σούζι τρως!!!! :biglaugh:)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχετε παρατηρήσει ότι ο Στάθης Ψάλτης, 13 χρόνια μετά, στο "Βασικά...Καλησπέρα σας" ,

φοράει την ίδια 'περίεργη' μπλούζα ,με την οποία εμφανίζεται ένας χορευτής της "Παριζιάνας";;

prz.vska3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Stratulator είπε:
Έχετε παρατηρήσει ότι ο Στάθης Ψάλτης, 13 χρόνια μετά, στο "Βασικά...Καλησπέρα σας" ,φοράει την ίδια 'περίεργη' μπλούζα ,με την οποία εμφανίζεται ένας χορευτής της "Παριζιάνας";;
Πως το προσεξες αυτο, βρε αθεοφοβε;
 
Μεγαλη παρατηρητικοτητα. Συγχαρητηρια!
 
Έχω μείνει άφωνος!!! :eek: o_Oo_O
 
Εγω σε αυτή την ταινία καθε φορά που τη βλέπω ερωτεύομαι την Ερικα Μπρογιερ!! Μα τι κουκλαρα που ήταν?? κρίμα που δεν έπαιξε σε πιο πολλές ταινίες!! δε μοιάζει πολύ και με τη Νόρα Βαλσάμη?? τρομερή ομοιότητα!!
 
Από τις λίγες ταινίες που έχουν καταγράψει την ομορφιά της -προκατακλυσμιαίας- Μυκόνου...Κρίμα που δε μπορώ να επισηνάψω τα πλάνα της ταινίας που υπάρχουν μαζί με το υπέρχοχ αυτό τραγούδι...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
butch_cassidy είπε:
Εγω σε αυτή την ταινία καθε φορά που τη βλέπω ερωτεύομαι την Ερικα Μπρογιερ!! Μα τι κουκλαρα που ήταν?? κρίμα που δεν έπαιξε σε πιο πολλές ταινίες!! δε μοιάζει πολύ και με τη Νόρα Βαλσάμη?? τρομερή ομοιότητα!!
Αν και δε νομίζω πως μοιάζει ιδιαίτερα η Μπρόγιερ με τη Βαλσάμη, ήταν και οι 2 κούκλες!!! Ίσως δεν έπαιξε σε περισσότερες ταινίες λόγω του γεγονότος ότι ήταν κατά κύριο λόγο τραγουδίστρια (με την αδερφή της Μαργαρίτα πάντα)

Συμφωνώ απόλυτα πως η ταινία παρουσιάζει μια Μύκονο έτσι όπως κανείς μας ίσως δεν πρόκεται να δει.

Πάντως για να είμαι ειλικρινής, κάπου νοιώθω πως η συγκεκριμένη ταινία από ένα σημείο και μετά "μπάζει λίγο συνοριακά" και τραβάει αρκετά, ενώ και τα κωμικά της στοιχεία από τη μέση και μετά μάλλον μειώνονται.

Νοιώθω επίσης την ανάγκη να κάνω μια αναφορά και στο μπρίο της σέξυ Ρίας Δελούτση στη συγκεκριμένη ταινία. Ωραίο το ντουέτο της στο τραγούδι "Ζωγραφισμένα στο χαρτί" με τη Μαρινέλλα. ΓΙα όσους ίσως δεν το γνωρίζουν η Ρϊα Δελούτση είχε βγει και ΣΤΑΡ ΕΛΛΑΣ το 1961 (μερικά χρόνια πριν το γύρισμα της ταινίας δηλαδή)

Stratulator είπε:
Έχετε παρατηρήσει ότι ο Στάθης Ψάλτης, 13 χρόνια μετά, στο "Βασικά...Καλησπέρα σας" ,φοράει την ίδια 'περίεργη' μπλούζα ,με την οποία εμφανίζεται ένας χορευτής της "Παριζιάνας";;

Προβολή συνημμένου 91816
Ίδιο πράγματι το σχέδιο στις 2 μπλούζες είναι παρόμοιο αν και όχι εντελώς ίδιο. Τα χρώματα όμως διαφέρουν. Πιο πολύ μπεζ και μαύρο στον Ψάλτη, και πιο πολύ μπλε και πράσινο του χορευτή
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thanos75 είπε:
Ίδιο πράγματι το σχέδιο στις 2 μπλούζες είναι παρόμοιο αν και όχι εντελώς ίδιο. Τα χρώματα όμως διαφέρουν. Πιο πολύ μπεζ και μαύρο στον Ψάλτη, και πιο πολύ μπλε και πράσινο του χορευτή
Αυτες οι διαφορες στα χρωματα οφειλονται στην επεξεργασια του εκαστοτε φιλμ
 
Ακόμη μια αγαπημένη ταινία της Ρένας Βλαχοπούλου με την αξέχαστη ατάκα "Σούζι τρως, και ψεύδεσαι και τρως" :)
 
Αυθεντικές φωτογραφίες

 


237.jpg
237.jpg

236.jpg
236.jpg

235.jpg
235.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα