Η βίλα με τα νούφαρα (1945)

Rock Lee

RetroWannaBe
Joined
26 Απρ 2020
Μηνύματα
66
Αντιδράσεις
95
Η βίλλα με τα νούφαρα είναι ασπρόμαυρη αισθηματική, κινηματογραφική ταινία του 1945 παραγωγής της Finos film. Είναι σε σκηνοθεσία και σενάριο του Δημήτρη Ιωαννόπουλου και πρωταγωνιστούν οι: Καίτη Πάνου, Δημήτρης Μυράτ, Αλέκος Λειβαδίτης, Χρυσούλα Μυράτ, Σαπφώ Αλκαίου και Περικλής Γαβριηλίδης

Υπόθεση: Την ηρεμία ενός χωριού έρχεται να ταράξει η άφιξη μιας πλούσιας κοπέλας από την Αθήνα, της Ρένας. Η εν λόγω κοπέλα εγκαθίσταται στο χωριό με τη θεία της και τον μικρό της αδελφό Λούλη. Ο μικρός υποφέρει από καρδιακή ανεπάρκεια και έχει ανάγκη από γαλήνη και καθαρό αέρα. Ο νεαρός γιατρός του χωριού, ο κύριος Κανδής, γοητεύεται από την Ρένα αλλά απογοητεύεται καθώς αυτή δεν του δείχνει παρά την περιφρόνησή της, λόγω της ταπεινής καταγωγής του. Ωστόσο, η ευγενική και άδολη φυσιογνωμία του γιατρού επιβάλλεται σταδιακά και στο τέλος καταφέρνει να κερδίσει την καρδιά της Ρένας.

Μια ελληνική ταινία που χαρακτηρίστηκε για τη σημαντική πρόοδο στη φωτογραφία, τα κινηματογραφικά ντεκόρ, τον εξελιγμένο ήχο και κινηματογραφικό ρυθμό. Οι τότε κριτικοί κινηματογράφου συμφώνησαν ότι ήταν η πρώτη φορά που ελληνική ταινία "άντεχε στην κριτική".

Είναι άξιο αναφοράς ότι η ερειπωμένη μετά από πυρκαγιά βίλλα, στην οποία γυρίστηκε η ταινία στην περιοχή των Αναβρύτων, αγοράστηκε από τον γνωστό επιχειρηματία Πρόδρομο Εμφιετζόγλου, ο οποίος συντήρησε τα ερείπιά της, τα οποία σήμερα ανήκουν στην είσοδο του μεγάλου κτήματός του (πρώην κτήμα Βορρέ). Η βίλλα λειτουργεί σήμερα σαν πινακοθήκη στεγάζοντας έργα Ελλήνων καλλιτεχνών. Μπροστά στη βίλλα υπήρχε κάποτε και μια λίμνη με νούφαρα..

Η κόπια της ταινίας δυστυχώς έχει χαθεί.

Πηγή: Finos film

Την ταινία η βίλλα με τα νούφαρα θυμάμαι ότι την είχα πετύχει αρκετές φορές κάπου στα μέσα με τέλη της δεκαετίας του 90, την έδειχνε συχνά στην τηλεόραση κάποιο μικρό περιφερειακό κανάλι, δεν μπορώ να θυμηθώ το όνομα του καναλιού αλλά θυμάμαι ότι έπαψε να λειτουργεί περίπου στης αρχές του 2000. Παρόλο που έχουν περάσει πάνω από 20 χρόνια θα μπορούσε η ταινία να βρίσκεται κάπου καταχωνιασμένη, επίσης θα μπορούσε να είναι γραμμένη και σε βιντεοκασέτα, που έχει κάποιος σπίτι του και να μην το θυμάται καν.

Επίσης βρήκα ένα άρθρο με τον τίτλο ''Αφιέρωμα στην ταινία η βίλλα με τα νούφαρα της φίνος φιλμ'' στο οποίο αναφέρει πως η ταινία βρέθηκε από έναν κύριο στην Κηφισιά αλλά δεν την δίνει...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παλιότερα πάντως υπήρχαν φήμες ότι η ταινία είχε βρεθεί στο εξωτερικό αλλά δεν υπήρξε κάποια επίσημη επιβεβαίωση...….

Θα έχουν περάσει 2 με 3 χρόνια από τότε...….
 
Την ζήτησα από την ταινιοθηκη οσο πιο ευγενικά μπορουσα αλλά δεν μου απάντησαν ποτέ τι να γίνει; Μάλλον δεν θα την δουμε ποτέ, την έχω και γω απωθημένο μην νομίζεις!
 
Η ταινία επανεκυκλοφόρισε λίγα χρόνια αργότερα με τον τίτλο Νύχτα Αγωνίας..
Διεθνώς κυκλοφόρησε με τον τίτλο The Villa with the Water Lilies..
 
Εγώ την ζήτησα από την ταινιοθηκη Ελλαδας τώρα αν την βάλουν είναι άλλο θέμα μα μία ταινία του 45' να χαθεί έτσι στα καλά του καθομενου.
Ωραίες οι φωτό, φαντάζομαι πρόκειται για το ζευγάρι την Ρενα και τον γιατρό. Κρίμα, κρίμα κάποιος άλλος την έχει δει ποτέ; Με συνεπήρε και ή λεπτομέρεια πως η βίλλα είχε μία λίμνη με νούφαρα στην πραγματικότητα.
 
θεωρώ ότι στην Καίτη Πάνου της ταίριαζαν πολύ οι ρόλοι που είχε στην δεκαετία του 40, ταινίες όπως η Βίλα και η Άννα Ροδίτη που ανέβασε πρόσφατα η ταινιοθήκη.....
 
Πολυ ωραιο το κραγιονακι του Μυρατ αν και δε δενει πολυ με την πουδριτσα.
Παντως σιγουρα το μακιγιαζ του ειναι καλυτερο απο της Πανου που το εχει σε nude αποχρωσεις. :D
 
χαχα το παρατήρησα και εγώ…...η αλήθεια είναι ότι σε αρκετές ταινίες του 30 και του 40 τους άντρες τους έβαφαν αρκετά έντονα
 
Τώρα το παρατήρησα και γω χε χε γιατί καλέ του το κάνανε αυτό και γιατρός άνθρωπος! Πως θα την κατακτούσε την ωραία Ρενα! Ο μύθος της ταινίας πάντως μεγαλώνει ! Δεν την ζητάς και συ ροκ λη από την ταινιοθηκη
 
χαχα το παρατήρησα και εγώ…...η αλήθεια είναι ότι σε αρκετές ταινίες του 30 και του 40 τους άντρες τους έβαφαν αρκετά έντονα
Πραγματι. Οπως εκαναν και οι ξενοι την εποχη του βωβου κινηματογραφου.
Ειχα πετυχει προσφατα και μια ταινια του '30 με τον Ορεστη Μακρη να φορα κοκκινο της φωτιας στα χειλη. Πολυ τον φωτιζε.
Τωρα Revlon ηταν, Max Factor ηταν, θα σε γελασω....
 
Rock ζητά και συ την ταινία από την ταινιοθηκη! Δεν ξέρεις ποτε
 
την ζήτησα και εγώ όπως και παπούτσι από τον τόπο σου που είναι και αυτό της finos film......
 
Πίσω
Μπλουζα