Η γέννηση του XBOX

Στο τσακ γλυτωσε το xbox απο το να εχει windows ,ο Bill αποφασιζε τελικα,τα εχωσε στο dreamcast να τα βαλει και στο Χ.

Η Ιαπωνια δεν το πηγαινε με τιποτα.

“But when I went to Japan to show the console, man, they really had a problem with it. I was told a number of crazy things, like the controller should weigh the same as water in your hands.

“We heard all kind of negative things from Japan, like we couldn’t use the name Xbox because ‘X’ means death, and the console couldn’t be black, because that also was the colour of death. The first Xbox consoles we released in Japan weren’t black, in fact, they were a smokey colour – but I was always thinking to myself, ‘hang on, isn’t the PS2 black?!’
 
το ps2 ήταν μαύρο αλλά το χειριστήριο ζύγιζε όσο νερό στα χέρια οπότε προχώρησε χαχαχαχαχαχαχ

τεσπα πέραν της πλάκας, το 1ο χειριστήριο του ΧΒΟΧ ήταν απλά απαράδεκτο. Ευτυχώς βγάλανε και το S ...
 
Ρε μπας και έχω Γιαπωνέζικες ρίζες;;;
 
keropi είπε:
τεσπα πέραν της πλάκας, το 1ο χειριστήριο του ΧΒΟΧ ήταν απλά απαράδεκτο.
Θυμάμαι εκείνη την εποχή στο Penny Arcade, το είχαν σχεδιάσει σαν μία τεράστια αρκούδα !! :rofl: (ή μάλλον η αρκούδα υποτίθεται ότι ήταν ένα "πιό βολικό" χειριστήριο)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω συνεχιζω να το θεωρω ενα απο τα 3 καλυτερα και σωστοτερα χειρηστηρια που σχεδιαστηκαν ποτε...
 
Και εγώ δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί έκραζε ο κόσμος το πρώτο χειριστήριο. Αρκετά ανθεκτικό και τα κουμπιά ήταν τοποθετημένα σε σωστά σημεία.

Το μόνο που με ενοχλούσε, αλλά όχι σε βαθμό που να μην το άντεχα, ήταν το τεράστιο σήμα XBOX που έπιανε αρκετό χώρο από το pad...
 
Γι'αυτό λέτε να μην κυκλοφόρησε και μαύρο saturn στην Ιαπωνία; :p
 
ένα είναι το χειρηστήριο που δεν χρειάζεται να αλλάξει και δεν άλλαξε τόσο καιρό γιατί πολύ απλά είναι αυτό που ακριβώς χρειάζεται... του playstation εννοώ, ευχαριστώ , γειά σας - αντίο πριν με πάρουν οι φλόγες... ΛΟΛ
 
keropi είπε:
ένα είναι το χειρηστήριο που δεν χρειάζεται να αλλάξει και δεν άλλαξε τόσο καιρό γιατί πολύ απλά είναι αυτό που ακριβώς χρειάζεται... του playstation εννοώ, ευχαριστώ , γειά σας - αντίο πριν με πάρουν οι φλόγες... ΛΟΛ
Εγώ συμφωνώ προκαταβολικά με τον Wally που υπολογίζω ότι μέσα στα επόμενα posts θα μιλήσει για controllers - χειρουργικά εργαλεία... :p
 
Κοίτα να δεις που συμφωνώ με τον Aμιγκόβιο keropi!!! :p
 
Το πρωτο χειριστηριο του xbox ηταν ενα απο τα καλυτερα που εχω παιξει - και αντεχε τα παντα. (οκ δεν ξαναγραφω κατι καλο για την m$ μεχρι το 2020...)
 
To "phat" χειριστήριο του X-box δεν μου άρεσε ποτέ. Το slim είναι μια χαρά, του 360 είναι χειρουργικό εργαλείο ΕΚΤΟΣ από το κλασσικό "σταυρό" που είναι απαράδεκτος.

Το παλιό χειριστήριο δεν μου άρεσε γιατί έχω πολύ μικρά δάκτυλα (για το λόγο αυτό μπορώ και φτιάχνω άνετα τη μηχανή του Matiz ενώ οι χερούκλες των περισσότερων δεν χωράνε εκεί μέσα) και μου καθόταν υπερφυσικά μεγάλο.

Το χειριστήριο του Playstation θα ήταν ΤΕΛΕΙΟ αν είχε τις αναλογικές "σκανδάλες" που έχει αυτό του 360, που είναι εξαιρετικές.
 
Rejected ονοματα του πρωτου Xbox.

-MAX (Microsoft Action Experience)- AIO (All In One)- MIND (Microsoft Interactive Network Device)

- FACE (Full Action Center)

- MITH (Microsoft Interactive Theatre)

- XON (Experience Optimised Network)

- MVPC (Microsoft Virtual Play Center)

- TAC (Total Action Center – discs/games could be called TACs)

- MARC (Microsoft Action Reality Center)

- LEX (Live Entertainment Experience)

- M-PAC (Microsoft Play and Action Center)

- RPM (Real Performance Machine)

- MOX (Microsoft Optimal Experience)

- E2 (Extreme Experience)

- MTG (Microsoft Total Gaming)

- VIP (Virtual Interactive Player)

- PTP or P2P (Powered To Play)

- VIC (Virtual Interactive Center – disks/games could be called VICs)

- MARZ (Microsoft Active Reality Zone)

- TSO (Three, Six, Zero)

- EHQ (Entertainment Headquarters)

- O2 (Optimal Ozone or Optical Odyssey)

- MIC (Microsoft Interactive Center)

- R&R (Reality and Revolution)

- MEA (Microsoft Entertainment Activator)

- AMP (Active Microsoft Player)

- VPS (Virtual Play System)

- MAP (Microsoft Action Play)

- MEGA (Microsoft Entertainment & Gaming Attendant or Microsoft Entertainment & Gaming Assembly)

- CPG (CyberPlayGround)

- VERV (Virtual Entertainment & Reality Venture)

- OM (Odyssey of the Mind)

- P2 (PowerPlay)

- IS1 (Interactive System In One)

- MET (Microsoft Entertainment Technology or Microsoft Entertainment Theatre)
http://www.edge-online.com/features/11-x-cyberplayground-ehq-the-rejected-names-for-microsofts-first-console/
 
20 χρονια Χ-ΒΟΧ.

Steve made us go meet with Nintendo to see if they would consider being acquired. They just laughed their asses off. Like, imagine an hour of somebody just laughing at you. That was kind of how that meeting went.
LINK
 
Ιαπωνικη διαφημιση με τον Bill να δειχνει το μικρο μεγεθος του Xbox pad.
 

Συνημμένα

  • shhjrtr2vqm71.jpg
    shhjrtr2vqm71.jpg
    140,1 KB · Προβολές: 6
20 χρονια ΧΒΟΧ

Xbox Museum

Aμα συνδεθεις σου δειχνει ποσο πολυ σε αγαπαει η Microsoft με το να σε καταγραφει.

Πρωτη κονσολα μου ΜS >ΧΒΟΧ 360 (Εlite day one)
Πρωτη μου εγγραφη στο Live 2/9/2007 (στο ιρλανδικο store μετα απο προτροπη του Wally) :fafoutis:
Πρωτο μου παιχνιδι μολις πηρα το 360 >Golden Axe (απο το store)
Πρωτη εγγραφη στο ONE 6/12/19 (100 euro απο amazon.de ηταν black friday)
Πρωτο παιχνιδι στο ΟΝΕ >Gears of war Ultimate Edition
Aκολουθουν φωτο για ευκολια.


1.png


Screenshot 2021-11-25 102015.png

Screenshot 2021-11-25 102231.png

Screenshot 2021-11-25 102758.png
 
Aμα συνδεθεις σου δειχνει ποσο πολυ σε αγαπαει η Microsoft με το να σε καταγραφει.

Αυτο εδω παντως ειναι μια καλη κινηση:

 
Πίσω
Μπλουζα