Η γενιά του Τσέρνομπιλ

Λορένα

RetroNuts!
Joined
21 Απρ 2008
Μηνύματα
1.607
Αντιδράσεις
281
Στις 26 Απριλίου 1986 έγινε η εκρηξη στο πυρηνικο εργοστάσιο Τσέρνομπιλ.

Σημάδεψε μια ολόκληρη εποχή..

Θυμαστε την υστερία που μας είχε χτυπήσει για τα τρόφιμα?

Ειχαν αδειάσει τα σουπερ μαρκετ σε μια μερα απο τρομαγμενους πολίτες που έσπευαν να αγοράσουν μακαρόνια ρυζια (ζυμαρικά δηλ.), γάλατα (εβαπορέ), και γενικότερα οτι τροφή είχε ημερομ. παραγωγής προ Τσερνομπιλ, και μπορούσε να συντηρηθεί για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Στο δικό μου σπίτι, ειχαμε γεμισει (όπως όλοι αλλωστε) τα ντουλάπια με προμήθειες, και ηταν η μονη περίοδος που μου απαγορευτηκε αυστηρά να φαω το παραμικρό, χωρίς να ρωτησω τους γονείς μου πρώτα, άσε που στην αρχή μου απαγορευσαν την εξοδο και απο το σπιτι

Δεν ξερω επίσης αν το θυμαστε, αλλά μας ενημέρωσαν αρκετές μερες αργοτερα (μας το εκρυβαν. Όχι πως θα μπορουσαμε να προστατευουμε δηλ. αλλά ... τεσπα)

Στην τν επικρατούσε ο ίδιος πανικός. Υπήρχαν μηχανήματα που μετρούσαν πιο λαχανικό είχε την μεγαλύτερη ραδιενέργεια (χαρακτηριστικά θυμαμαι πως ο μαϊντανός ειχε απο τις υψηλότερες), οι δημοσιογράφοι καθε μερα λεγαν κατι καινούργιο που να προσέχουμε, και ο κόσμος ειχε πανικοβληθεί και απλά, δεν ηξερε τι να κανει!
 
Πονεμένη ιστορία.

Μας είχαν κόψει και την μπάλα από τις αλάνες :mad:
 
Επίσης θυμάμαι ότι ορισμένοι απέφευγαν για αρκετά χρόνια τα προιόντα της Βορείου Ελλάδος,

γιατί "ήταν πιό κοντά στο Τσέρνομπιλ και είχαν περισσότερη ραδιενέργεια".
 
Σχετικά με εκείνη την εποχή μου έλεγε ο κουμπάρος μου οτι έλιωσαν οικογενιακώς στις φράουλες γιατί είχαν πέσει σε εξευτελιστική τιμή.

Λέτε γι'αυτό να φωσφορίζει το βράδυ;
 
Stormwatch είπε:
Σχετικά με εκείνη την εποχή μου έλεγε ο κουμπάρος μου οτι έλιωσαν οικογενιακώς στις φράουλες γιατί είχαν πέσει σε εξευτελιστική τιμή.Λέτε γι'αυτό να φωσφορίζει το βράδυ;

Χαχαχα :rofl: :rofl: :rofl:

Οι λέξεις καίσιο, στρόντιο, ραδιενέργεια, κιλομπεκερέλ είχαν μπει στο καθημερινό μας λεξιλόγιο χωρίς να ξέρουμε ουσιαστικά σε τι αναφερόμαστε και τι προβλήματα θα αντιμετωπίσουμε στο μέλλον.

Και έτσι και έκανε κανένα αστείο ο Απρίλης ή ο Μάης και έβρεχε ζήτω που καήκαμε...

Μιά βροχούλα πάντως εκεί στο παρκάκι της γειτονιάς μου την είχα καταφχαριστηθεί!!!
 
Και το γελοιο ειναι οτι τα ποσοσστα αυτα εχουν μειωθει σε μικρο βαθμο αφου ο χρονος "υποδιπλασιασμου" (ετσι το ελεγαν τοτε οι ειδησεις) των περισοτερων ραδιενεργων στοιχειων ειναι κατα μεσο ορο καμια 150αρα χρονια...

Παντως αν θελω να γινω μαυροχιουμοριστας,οι Ελληνιδες κοπελες γεννηθεισες απο το 84-85 ειναι "αλλη ρατσα" (βελτιωμενη γυρω στο 100% σε ολα τα σημεια :nervous:).
 
Μου άρεσε εμένα και οι βιντεοταινίες που είχαν γυριστεί με αφορμή το ατύχημα στο Τσέρνομπιλ. Νομίζω είναι 1-2 ταινίες αν θυμάμαι καλά (είχαν πιάσει όλο τον φόβο του κόσμου που δεν ήξερε τι να φάει και τι όχι)
 
Η φαση ειναι οτι ήμασταν οικογενειακός βολτα στην Βουλγαρια οταν εγινε το ατυχημα! Χαμπαρι δεν πηραμε... και τρώγαμε αβερτα σαλατες.

Πληροφορηθηκαμε για το ατυχημα οταν επιστρεψαμε 8)

Οποτε δεν φωσφοριζει μονο ο κουμπαρος του Stormwatch :D
 
tsalk είπε:
Μου άρεσε εμένα και οι βιντεοταινίες που είχαν γυριστεί με αφορμή το ατύχημα στο Τσέρνομπιλ. Νομίζω είναι 1-2 ταινίες αν θυμάμαι καλά (είχαν πιάσει όλο τον φόβο του κόσμου που δεν ήξερε τι να φάει και τι όχι)
Θυμάμαι τον "ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΕΡΝΟΜΠΙΛ" με τον Τσάκωνα ! Έπος !
 
Γενικα ο κυρ Κωστας ειχε ασχοληθει αρκετα με την πυρηνικη φυσικη και τις επιπτωσεις της

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ozHQjngFavo]YouTube - Ξ?Ξ£ΞΞΞ©ΞΞΞ£ - Ξ ΟΟΞΏΟΞ?ΟΞ·Ο ΞΌΞ΅ ΟΞ·Ξ½ ΟΟΟΞ·Ξ½ΞΉΞΊΞ? ΞΊΞ΅ΟΞ±Ξ»Ξ? - Ξ?ηλΡΟΞΏΟΟΟΟΞΌΞ±
 
Γενικα ο κυρ Κωστας ειχε ασχοληθει αρκετα με την πυρηνικη φυσικη και τις επιπτωσεις της ραδιενεργειας στα εμβια οντα.

Ο προφήτης με την πυρηνική κεφαλή

 
Juanita είπε:
Μιά βροχούλα πάντως εκεί στο παρκάκι της γειτονιάς μου την είχα καταφχαριστηθεί!!!
Τι να πω και εγώ, που εφαγα την βροχή την μέρα της έκρηξης, οταν ανυποψιάστη γύριζα σπίτι! Οπα... δεν το πρόσεξα αν φωσφορίζω το βραδυ..

Επίσης, πλησιάζε Πάσχα θυμάμαι, και αφού φαγαμε καλά (απο κρέας μέχρι σαλατικό), καναδυό μέρες μετά το Πάσχα το μάθαμε.
 
exetlaios είπε:
Θυμάμαι τον "ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΕΡΝΟΜΠΙΛ" με τον Τσάκωνα ! Έπος !
Ο ορισμός της cult ταινίας σήμερα (όπως και οι περισσότερες του Τσάκωνα)
 
Μεγαλη Πεμπτη εριξε τη βροχη.Οταν φαγαμε τα αρνακια τη δευτερα το ανακοινωσαν.

Για να καθησυχασουν τον κοσμο βαζανε ολο παιδικα νωρις και πορνο αργα το βραδυ(κρατικη τηλεοραση τοτε με το σταγονομετρο ολα τα προγραμματα τουες επιασε ταχαμ ο πονος).Καθε Δημος Κοινοτητα ειχε μετρητη Γκαιγκερ.Μετρουσαν αυγα νερο χορτα.Η κονσερβα γαλετα εμφιαλωμενο νερο πηγαινε συννεφο.Ειχαν αδειασει τα Σουπερ Μαρκετ και ειχαν κονομισει και τα Μπακαλικα!Θυμαμαι τους παλιους να λενε...Οριστε τα γραπτα βγηκαν...Ηρθε η εποχη που θα τα εχουμε ολα αλλα δε θα μπορουμε να τα πλησιασουμε.

Επισης διαφημησεις Εβγα και Αγνο...πριν μας λεγαν τα παγωτα μας ειναι απο φρεσκο γαλα.Μετα το Τσερνομπιλ....Εμας τα παγωτα μας ειναι απο σκονη γαλα.

Και για οσους θυμουνται η φυση ξεσπασε ενα χρονο μετα.Στις 6 Μαρτιου του 1987 εριξε το περισσοτερο χιονι ποθ ειχε η Ελλαδα να δει 50 χρονια.1 μετρο το λιγοτερο και 10 μετρα το περισσοτερο αναλογα την περιοχη.Ηταν η χρονια που πολλα νησια ειχαν δει τετοιο χιονι πρωτη φορα!

Το τραγικο ολων ηταν οτι επιστημονες κλπ τους ηρθε γαντι.Ολα τους τα πειραματα απο τροφη φαρμακα ανθρωπο κλπ οτι γινοταν λαθος....φταει το Τσερνομπιλ!
 
Αυτό το χιόνι.... πραγματι! Όλοι το απέδωσαν στο Τσέρνομπιλ.

Εν τω μεταξύ, την επόμενη χρονιά, τρώγαμε ελεύθερα σχεδόν τα πάντα, άσε που τα μακαρόνια ρύζια κτλ ήταν σίγουρα σοδια, της προηγούμενης χρονιάς (από ποια χώρα μόνο δεν ξερω..)

Τεσπα.. το χίονι το έριξε σε μια νύχτα. Κοιμηθηκαμε με μια χαρά καιρό, και ξυπνήσαμε με 1.5 μέτρο χιόνι. Όσοι είχαν ισόγειο σπίτι, βρήκαν το πρωί, ένα τοίχος από χιόνι μπροστά τους. Θυμάμαι πως ημουν λίγο ψηλότερη και ήθελα να κάνω τούνελ για να χωθώ μέσα. 1 εβδομάδα κάναμε να πάμε σχολείο, 3 μερες κομμένο το ρεύμα, και όλοι να λενε "ηρθε το τελος μας"

Τρελά γλέντια
 
Ναι θυμαμαι :) Οσοι ειχαν τζακι ηταν προνομιουχοι γιατι οπως λες και εσυ ειχαν κοπει τα παντα.Φοβερα συναισθηματα παντως.Ωραια ανεμελα χρονια παρολαυτα.Και θυμαμαι ο Amstrad ειχε εγκατασταθει στη κουζινα μιας που υπηρχε το τζακι και επαιζα Winter Games.χαχαχα.

Εμεις ομως μπορει να ειχαμε computer αλλα η μεγαλυτερη συγκινηση ηταν ειτε να παιξουμε με το χιονι ειτε να φτιαξουμε παγιδες για τσιχλες και κοτσυφια που θυμαμαι οτι δε χρειαζοταν καν τοτε οπλο γιατι ειχαν παγωσει τοσο που αλλα ηταν νεκρα στις αυλες και αλλα φτανανε μεχρι τα σπιτια για κανενα ψιχουλο.

Οχι οπως τωρα που η μονη εννοια ειναι internet και playstation.

Πινω Μπαφο λεει και παιζω PRO....τον κακο σου τον καιρο :) ))
 
Ποιο παιχνιδι ηταν Special Review στο Τσερνομπιλιστικο τευχος του Pixel?
 
Που να θυμαμαι wally.Παντως εγινε αιτια για πολλα παιχνιδια περι καταστροφης της Γης κλπ.Το μανιταρι της Χειροσιμα σημα κατατεθεν σε διαφημισεις εκεινη την εποχη καθως και η νεκροκεφαλη της ραδιενεργειας.Καποια antivirus τοτε για pc 8088 σε δισκετες απο Pixel User κλπ ειχαν και καλα το σημα της ραδιενεργειας επανω :)
 
Οπως ειπαν και πιο πανω ειχαν μοιρασει σε καθε πολη "μετρητες γκαιγκερ" ,ετσι τα λεγαν;;;;;

Θυμαμαι πηγαιναμε στα φαρμακεια και μας μετραγαν ιδιως στο σημειο του λαιμου (καρωτιδα).

Πηγαιναμε και για πλακα ,μια δυο φορες.....

Μια φορα θυμαμαι ειχα παει κανα τριμηνο μετα το συμβαν και μας κυνηγησε ο φαρμακοποιος.

-"Τραβατε δεν εχετε τιποτα".
icon10.gif


Εδω το βιντεακι που εχω ποσταρει αλλου.

(Στο 0.33 μιλαει ο Αντωνοπουλος).

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=1HSnt2RYAJM]YouTube - ΞιδηΟΡιΟ.3gp
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και 6 χρονών τότε, θυμάμαι!....

Θυμάμαι τον πανικό της μητέρας μου, των γνωστών μας, ακόμα και των δασκάλων μας!

Και το χιόνι του '87 θυμάμαι!!!! Ήταν οι πιο υπέροχες μέρες για μένα και ας μην ήξερα/καταλάβαινα ότι οφειλόταν στο Τσέρνομπιλ!

Η τραγική συνειδητοποίηση όμως, (ergo και η γνώση) ήρθε όταν είδα το "The Day After"....

Για όσους θυμούνται και για όσους δε θυμούνται: [ame=http://www.youtube.com/watch?v=7VG2aJyIFrA]YouTube - The Day After (Attack Segment)

Δεν θυμάμαι πόσο χρονών ήμουν όταν είδα την ταινία, αλλά ποτέ δε ξεχάσω.....
 
Πίσω
Μπλουζα