Η γυνή να φοβήται τον άνδρα (1959 θίασος Βασίλη Λογοθετίδη)

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας hannele
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

hannele

RetroMasteR
Joined
2 Νοέ 2013
Μηνύματα
2.766
Αντιδράσεις
5.320
020.jpg
Η αφίσα της παράστασης από το elia.org.gr


Η παράσταση ανέβηκε το 1959 στο θέατρο Αθηνών από το Βασίλη Λογοθετίδη.
Το 1965 μεταφέρθηκε στον κινηματογράφο, με τον ίδιο τίτλο, με τον Γιώργο Κωνσταντίνου στο ρόλο του Αντωνάκη κι την Μάρω Κοντού στο ρόλο της Ελενίτσας.


Ο Αντωνάκης Κοκοβίκος, ανώτερο στέλεχος υπουργείου, συζεί περίπου δέκα χρόνια με την Ελενίτσα, μια φτωχιά λαική κοπέλα.
Η συγκατοίκηση τους ως ανύπαντρο ζευγάρι αποτελεί κοινωνικό στίγμα για τον περίγυρο, γεγονός που κάνει τον Αντώνη να αποφεύγει να τη γνωρίσει ακόμη κι στους φίλους του.
Όμως παρότι την αγαπάει, διακατέχεται απο παλαιές πατριαρχικές αντιλήψεις, έχοντας δεσποτική συμπεριφορά απέναντι της.
Η Ελένη τον υπομένει και τον φροντίζει. Κυρίως όμως ελπίζει ότι θα παντρευτούν και θα πάψει να είναι η "σπιτωμένη" της γειτονιάς.
Στην κηδεία ενός φίλου του, ο Αντωνάκης υποχρεώνεται εκ των πραγμάτων να την συστήσει στον κύκλο του. Εκείνοι εκτιμούν αμέσως τον ευγενικό κι καλοκάγαθο χαρακτήρα της κι τον πείθουν για γάμο.
Την ώρα όμως του μυστηρίου, όταν ο ιερέας λέει «η δε γυνή ίνα φοβήται τον άνδρα», η Ελένη πατάει πόδι στον Αντώνη κυριολεκτικά και μεταφορικά. Αφυπνίζεται ως νόμιμη πλέον κυρία Κοκοβίκου κι απαιτεί σεβασμό κι αναγνώριση της θέσης της. Ο Αντωνάκης αντιδρά στην επανάσταση "της Ελενίτσας του δημοτικού" κι τη χωρίζει.
Μετά από λίγα χρόνια, οι δύο πρώην σύζυγοι συναντιούνται στο παλιό τους σπίτι, το οποίο κατεδαφίζεται για ανέγερση πολυκατοικίας. Οι αναμνήσεις τους κατακλύζουν κι αποφασίζουν να δώσουν στη σχέση τους μια δεύτερη ευκαιρία, πλέον επί ίσοις όροις...



933.jpg
Πρόσεξε καλά κυρία Ελένη γιατί παίρνω το καπελάκι μου κι φεύγω!


Σενάριο: Γιώργος Τζαβέλλας
Σκηνοθεσία: Βασίλης Λογοθετίδης
Σκηνικά: Γιάννης Σίμι


Θίασος Βασίλη Λογοθετίδη


Αντωνάκης Κοκοβίκος: Βασίλης Λογοθετίδης
Ελένη Κοκοβίκου (σύζυγος): Ίλια Λιβυκού
Μπεμπέκα (κουμπάρα): Σμάρω Στεφανίδου
συνταγματάρχης Χαράλαμπος (φίλος Αντωνάκη): Ευάγγελος Πρωτόπαππας
δικηγόρος Ιάσων (φίλος Αντωνάκη): Γιώργος Βρασιβανόπουλος
φαρμακοποιός Μικές (φίλος Αντωνάκη): Στάθης Χατζηπαυλής
Κατίνα (γυναίκα συνταγματάρχη): Άννα Μπράτσου
Κλάρα (γυναίκα δικηγόρου): Άλκηστη Γάσπαρη
Μάρω (γυναίκα φαρμακοποιού): Κυβέλη Μυράτ
Θεμιστοκλής (αδερφός Ελένης): Ηλίας Σταματίου
Παγώνα (υπηρέτρια): Άννα Ρούσσου
εργάτης οικοδομής: Γιώργος Καρέτας
αστυνομικός: Μιχάλης Παπαδάκης
υπάλληλος υπουργείου: Γεράσιμος Λειβαδάς


Ο Αντωνάκης (Β.Λογοθετίδης) με το γαμπριάτικο κουστούμι του, η Κατίνα (Α.Μπράτσου), ο Θεμιστοκλής (Η.Σταματίου) και η Ελενίτσα (Ι.Λιβυκού), στη σκηνή μετά το γάμο.

959.jpg
- Κατίνα: 《Λοιπόν Αντωνάκη εκείνο που σας χρειάζεται είναι ένα ρετιρέ με τέσσερα δωμάτια. Κι για να το λέω εγώ, κάτι ξέρω σαν νοικοκυρά!》
- Αντωνάκης: 《Ορίστε μας! Μας κανονίζει και τα δωμάτια η συνταγματαρχίνα!》



Η ίδια σκηνή στην κινηματογραφική ταινία του 1965 με τον Αντωνάκη (Γ.Κωνσταντίνου), την Κατίνα (Λ.Παπαγιάννη) και την Ελενίτσα (Μ.Κοντού).

0230.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγω χαιρομαι που εβαλες θεατρικο και ταινια με τον σωστο τους τιτλο "Η γυνη να φοβηται τον ανδρα" γιατι παντου τα βλεπω "Η ΔΕ γυνη...".
 
Ενας χρονος πριν τον θανατο του ,φαινεται στις φωτογραφιες η διαφορα στην εμφανιση του σε σχεση με τις ταινιες.
 
Εγω χαιρομαι που εβαλες θεατρικο και ταινια με τον σωστο τους τιτλο "Η γυνη να φοβηται τον ανδρα" γιατι παντου τα βλεπω "Η ΔΕ γυνη...".
Προφανώς θεωρούν οτι ο τίτλος είναι αυτούσιος από την αποστολική περικοπή 《...η δε γυνή ίνα φοβηται τον άνδρα..》
 
2709.jpg
- Ελενίτσα: 《Πόσο μου αρέσει η Κυριακή! που σε έχω όλη μέρα κοντά μου!》
- Αντωνάκης: 《Έλα φρόνιμα! Μας κοιτάει και η Παγώνα!》




Η εν λόγω σκηνή από την κινηματογραφική ταινία του 1965

647.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα