Η ενημέρωση των αγροτών (1982 ΕΡΤ2)

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.886
Η ενημέρωση των αγροτών (1982 ΕΡΤ2)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Η_ενημέρωση_των_αγροτών

Οι τιτλοι της εκπομπης "Αγροτικη ενημερωση" που προβαλλοταν απο την ΕΡΤ2 υπο την αιγιδα του υπουργειου Γεωργιας


uploader o pandimitriou19821982

screenshots καρε καρε των τιτλων σε περιπτωση που "εξαφανιστει" το βιντεο:

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


Γνωριζετε τον τιτλο της μουσικης που ακουγεται;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
Γνωριζετε τον τιτλο της μουσικης που ακουγεται;
Σε ευχαριστούμε πολύ Κατερίνα για τα screenshots καρέ καρέ των τίτλων που ανέβασες :)

Δεν μπορώ να σκεφτώ τον συνθέτη του συγκεκριμένου μουσικού θέματος που ακουγόταν στους τίτλους και οφείλω να ομολογήσω, ότι λόγω της συγκεκριμένης εκπομπής η οποία προβαλλόταν απόγευμα καθημερινής από την ΕΡΤ2 στα μέσα της δεκαετίας του '80, το μουσικό θέμα αυτό έχει χαραχτεί στη μνήμη μου με αρνητικές σκέψεις....

Φαντάσου να είσαι μικρό παιδί και να θέλεις να δεις παιδικό πρόγραμμα στην τηλεόραση και αντί αυτού, η ΕΡΤ2 να προβάλλει αυτό το άνευρο, στατικό και ανιαρό πρόγραμμα για την "αγροτιά". Δεν υπήρχε μεγαλύτερο "ξενέρωμα" από αυτό... Αναμνήσεις.... :)
 
bernard.c είπε:
το μουσικό θέμα αυτό έχει χαραχτεί στη μνήμη μου με αρνητικές σκέψεις....
Φαντάσου να είσαι μικρό παιδί και να θέλεις να δεις παιδικό πρόγραμμα στην τηλεόραση και αντί αυτού, η ΕΡΤ2 να προβάλλει αυτό το άνευρο, στατικό και ανιαρό πρόγραμμα για την "αγροτιά". Δεν υπήρχε μεγαλύτερο "ξενέρωμα" από αυτό... Αναμνήσεις.... :)

Ακριβώς το ίδιο ένιωθα... :xm:
 
Στο σημείο με τα τετράγωνα. Στην μέση το εργοστάσιο, ο εργάτης δηλαδή, και γύρω γύρω ο αγρότης. Σοσιαλιστικός ρεαλισμός from Greece χαχαχαχα
 
bernard.c είπε:
Σε ευχαριστούμε πολύ Κατερίνα για τα screenshots καρέ καρέ των τίτλων που ανέβασες :)
Δεν μπορώ να σκεφτώ τον συνθέτη του συγκεκριμένου μουσικού θέματος που ακουγόταν στους τίτλους και οφείλω να ομολογήσω, ότι λόγω της συγκεκριμένης εκπομπής η οποία προβαλλόταν απόγευμα καθημερινής από την ΕΡΤ2 στα μέσα της δεκαετίας του '80, το μουσικό θέμα αυτό έχει χαραχτεί στη μνήμη μου με αρνητικές σκέψεις....

Φαντάσου να είσαι μικρό παιδί και να θέλεις να δεις παιδικό πρόγραμμα στην τηλεόραση και αντί αυτού, η ΕΡΤ2 να προβάλλει αυτό το άνευρο, στατικό και ανιαρό πρόγραμμα για την "αγροτιά". Δεν υπήρχε μεγαλύτερο "ξενέρωμα" από αυτό... Αναμνήσεις.... :)
Το ιδιο και εγω...

foutix είπε:
Στο σημείο με τα τετράγωνα. Στην μέση το εργοστάσιο, ο εργάτης δηλαδή, και γύρω γύρω ο αγρότης. Σοσιαλιστικός ρεαλισμός from Greece χαχαχαχα
Χε,χε...ωραιος :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό ήταν κάτι σαν δελτίο καιρού για τους αγρότες ένα πράμα?
 
katerinak είπε:
Γνωριζετε τον τιτλο της μουσικης που ακουγεται;
Πρόκειται για ''Τα σήματα'' που τραγούδησε η μεγάλη μας Μαρινέλλα σε μουσική του επίσης τρισμέγιστου Γιώργου Χατζηνάσιου και σε στίχους Μιχάλη Μπουρμπούλη

 
Το υπουργείο Γεωργίας διατηρούσε προσωπικό (οι περισσότεροι διπλοθεσίτες) μέχρι και πριν από λίγα χρόνια για την παραγωγή προγράμματος.
 
Δεν μπορώ να πω ότι μου προκαλεί αρνητικούς συνειρμούς. Λιγότερο περίπλοκες, λιγότερο πολωμένες εποχές.

Πιο ενοχλητικές εκείνη την εποχή ήταν μάλλον οι πολλές διαφημίσεις που έπρεπε κάποιος να υποστεί για να αρχίσει η ταινία που περίμενε...

Θυμάμαι ακόμη το γέλιο που κάναμε όταν βλέπαμε το όνομα Αλέκος Ευνουχίδης...
 
Χαχα, πλάκα έχει που οι περισσότεροι κάναμε τις ίδιες σκέψεις ή είχαμε παρόμοια συναισθήματα πριν από 30 χρόνια...!! :)

tsalk είπε:
Πρόκειται για ''Τα σήματα'' που τραγούδησε η μεγάλη μας Μαρινέλλα σε μουσική του επίσης τρισμέγιστου Γιώργου Χατζηνάσιου και σε στίχους Μιχάλη Μπουρμπούλη
Μπράβο βρε Άλκη - είσαι πρώτος σε αυτά!! ;)
 
Πρέπει να κράτησε χρόνια η εκπομπή, γιατί εγώ την θυμάμαι να προβάλλεται τέλη δεκαετίας του 80...
 
Πρέπει να υπήρχει μέχρι και τις αρχές της δεκαετίας του 90...εάν όχι ακριβώς η ίδια, κάποια παρόμοια σίγουρα. Το μουσικό της σήμα πάντως δεν μου προκαλούσε κάτι αρνητικό, ίσα ίσα...
 
ευχαριστουμε πολυ tsalk για την απαντηση!

δεν ξερω γιατι αλλά εχω την εντυπωση οτι η συγκεκριμενη μουσικη χρησιμοποιηθηκε και σε αλλη εκπομπη της ΕΡΤ..

εκτος κι αν τη θυμαμαι απο τοτε που ετυχε να πετυχω την "αγροτικη ενημερωση" στην τηλεοραση,γυρω στα τελη 80ς

Απ τους τιτλους εναρξης μονο ενα στιγμιοτυπο χαραχτηκε στη μνημη μου(το 2ο)
 
Από προγράμματα εφημερίδων βρίσκω την εκπομπή "Η ενημέρωση των αγροτών" (ΕΡΤ2-1982).

Επίσης την εκπομπή "Αγροτική ενημέρωση" (ΝΕΤ-1999) με παρουσιαστή τον Αλέκο Ευνουχίδη.

Υπάρχει περίπτωση "Η ενημέρωση των αγροτών" και η "Αγροτική ενημέρωση" του βίντεο με την Αναστασία Καϊτσα να είναι η ίδια εκπομπή ή όχι;
 
nasos kolias είπε:
Από προγράμματα εφημερίδων βρίσκω την εκπομπή "Η ενημέρωση των αγροτών" (ΕΡΤ2-1982).Επίσης την εκπομπή "Αγροτική ενημέρωση" (ΝΕΤ-1999) με παρουσιαστή τον Αλέκο Ευνουχίδη.

Υπάρχει περίπτωση "Η ενημέρωση των αγροτών" και η "Αγροτική ενημέρωση" του βίντεο με την Αναστασία Καϊτσα να είναι η ίδια εκπομπή ή όχι;
Μα ασφαλώς είναι η ίδια - δεν είχε δύο εκπομπές με θέμα την ενημέρωση των Αγροτών η ΕΡΤ2 στο πρόγραμμά της την ίδια περίοδο (αρχές-μέσα δεκαετίας '80) (και μάλιστα με κατά 99% ίδιο τίτλο!!) :)
 
bernard.c είπε:
Μα ασφαλώς είναι η ίδια - δεν είχε δύο εκπομπές με θέμα την ενημέρωση των Αγροτών η ΕΡΤ2 στο πρόγραμμά της την ίδια περίοδο (αρχές-μέσα δεκαετίας '80) (και μάλιστα με κατά 99% ίδιο τίτλο!!) :)
bernard.c στο τηλεοπτικο προγραμμα (19/11/1987) βλεπουμε οτι υπαρχει εκπομπη με τιτλο "η ενημερωση των αγροτων" αλλά παρουσιαστρια ειναι η Ολγα Μουρικη

attachment.php


αν ειναι η ιδια εκπομπη αυτο σημαινει οτι αλλαξε παρουσιαστρια

4.JPG
 
katerinak είπε:
bernard.c στο τηλεοπτικο προγραμμα (19/11/1987) βλεπουμε οτι υπαρχει εκπομπη με τιτλο "η ενημερωση των αγροτων" αλλά παρουσιαστρια ειναι η Ολγα Μουρικη
αν ειναι η ιδια εκπομπη αυτο σημαινει οτι αλλαξε παρουσιαστρια
Σωστό - ενημερώθηκε και η RetroDB :)
 
Βρε παιδιά, εγώ γιατί δε μπορώ να βρω το λήμμα της παλιάς εκπομπής - βρίσκω μόνο του 1999....
 
Α, μάλιστα! :) Είναι με άλλον τίτλο!

Οκ, ευχαριστώ!
 
Πίσω
Μπλουζα