Η επόμενη μέρα - The Day After (1983)

circleag

RetroJunkie™
Joined
14 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.405
Αντιδράσεις
517
Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ

------------------

THE DAY AFTER

Έτος παραγωγής: (1983)

info: http://www.imdb.com/title/tt0085404/

Διάρκεια: 122'

Παραγωγή:ΗΠΑ

Παίζουν: Τζέισον Ρόμπαρτς, Τζόμπεθ Γουίλλιαμνς,

Στίβεν Γκούτενμπεργκ, Τζον Κούλουμ, Τζον Λάιτγκοου, Λόρι Λέθιν

Σκηνοθέτης: Νίκολας Μέγιερ

Σενάριο: Έντουαρντ Χιούμ

YouTube - The Day After (Attack Segment)



Γεια σας Ρετροπαρεα,

Θα ηθελα να σας προτεινω να δειτε αυτην την ταινια (εαν εχετε γερα νευρα) εγω την ειχα δει στα 15 μου και ειχα σοκαριστει!!

Η "Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ" του Μεγιερ ειναι ενα σεναριο που θα σας ταραξει ακομα και τωρα μετα απο 26 χρονια προβολης της ταινιας.

Με λιγα λογια το σεναριο της ταινιας ειναι προφητικο και μας λεει για την εναρξη του 3ου παγκοσμιου πολεμου καθως ΗΠΑ και USSR αρχιζουν ατομικο πολεμο με εκτοξευση δεκαδων πυρινικων πυραυλων.

Το σεναριο αλλάζει πορεία μετά την έκρηξη και επικεντρώνεται στις συνέπειες της ατομικής καταστροφής και στον πονο των ανθρωπων ολου του πλανητη που προσπαθει να σωθει.

Δεν ειναι ευχαριστο εργο το ξερω αλλα εχει πολλες αληθειες και γεγονοτα που θα σας βαλουν να σκεφτειτε την σημερινη κατασταση των πραγματων στον κοσμο μας.....

Ευχομαι να μην γινει ποτε κατι τετοιο στον κοσμο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κορυφαία ταινία, την είχα δει σε βιντεοκασέτα γύρω στα 10 και είχα ανατριχιάσει!

Το 2004 βγήκε και το sequel της ταινίας (http://www.imdb.com/title/tt0319262/) που φυσικά δεν πιάνει "μία" μπροστά στο πρωτότυπο.
 
Ηταν ωραια ταινια συγκλονιστικη αν και τωρα ειναι εκτος τοπου και χρονου με το τελος του ψυχρου πολεμου.

Ελπιζω. :xm:

.

.

.

.

Η ταινια που αναφερεις στο λινκ οχι μονο δεν ειναι sequel αλλα δεν καμμια μα καμμια σχεση με το "day after". :)
 
Την ταινία αυτή θυμάμαι που την συζητούσαμε τα παιδιά στο δημοτικό, μαζί με την δασκάλα !! Περίπου το 1/3 της τάξης την είχε δεί, αλλά τα όσα είχα ακούσει για την υπόθεση μου είχαν φανεί φρικιαστικά, και τελικά δεν πήγα να την δω !! :(

Tην είδα τελικά κάποια χρόνια αργότερα στο βίντεο: Συγκλονιστική - αν και θα μου έκανε ακόμα μεγαλύτερη εντύπωση αν την είχα δεί μαζί με τον υπόλοιπο κόσμο, όταν πρωτοβγήκε στις αίθουσες...
 
Δεν παιχτηκε στις αιθουσες ,για την τηλεοραση ηταν γυρισμενη και το καναλι ABC.

Πλουσια παραγωγη παντως.
 
Σίγουρο αυτό; :eek:

Είχα την εντύπωση ότι τα υπόλοιπα παιδιά της τάξης την είχαν δεί στο σινεμά !! (τουλάχιστον αυτό είχα καταλάβει απο τις συζητήσεις !!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η ταινια που αναφερεις στο λινκ οχι μονο δεν ειναι sequel αλλα δεν καμμια μα καμμια σχεση με το "day after". :) [/font]
Έτσι την είχε παρουσιάσει τότε ο τύπος, ίσως λόγω του ότι ανήκει στις καταστροφολογικές ταινίες...

Κι εγώ παρ' όλα αυτά δεν είδα ομοιότητες με την οriginal ταινία...
 
billy είπε:
Σίγουρο αυτό; :eek:
Είχα την εντύπωση ότι τα υπόλοιπα παιδιά της τάξης την είχαν δεί στο σινεμά !! (τουλάχιστον αυτό είχα καταλάβει απο τις συζητήσεις !!)
Ναι τηλεταινία του ABC ήταν. Πραγματικά συγκλονιστική.

Πάρα πολύ καλή και συγκινητική ήταν και η ταινία animation When the Wind Blows που δείχνει ένα ζευγάρι ηλικιωμένων Άγγλων που βρίσκεται σε πλήρη άγνοια και έχει ακόμα πίστη στην κυβέρνηση και στους θεσμούς (που πια έχουν καταστραφεί πλήρως) μετά τον πυρηνικό όλεθρο.

Και φυσικά δεν πρέπει να ξεχάσουμε μια από τις καλύτερες κωμωδίες όλων των εποχών το Dr. Strangelove του Stanley Kubrick, όπου ο Peter Sellers δίνει ρέστα!

Και για ένα πιο...ποιητικό τόνο για το θέμα, η αλληγορική ταινία Η Θυσία του Ταρκόφσκι.
 
Μην βγαζετε συμπερασματα διαβαζωντας απλα το imdb.

To The Day After ηταν οντως τηλεταινια - αλλα προβληθηκε τηλεοπτικα μονο στις Ηνωμενες Πολιτειες - σε ολο τον υπολοιπο κοσμο προβληθηκε κανονικα στους Κινηματογραφους.

Την ειδα πρωτη προβολη στο Απολλων στον Πειραια - και θυμαμαι οτι καμποσοι θεατες εφυγαν ενοχλημενοι (φοβισμενοι μαλλον) στο διαλειμμα.
 
Τη ταινία τη είχα δεί μικρός και είχα φρικάρει, και τη ξαναείδα και πρόσφατα. Είναι πραγματικά συγκλονιστική. Αυτό που μου έχει μείνει είναι το κείμενο που βγένει στο τέλος που λέει οτι η καταστροφή που δείχνει η ταινία δεν είναι ουτε κάν κοντά στο τι θα συνέβαινε αν όντως γινότανε πυρηνικός πόλεμος.... προφανώς, δεν θα έμενε τίποτα όρθιο στα αλήθεια.
 
Paspartoo είπε:
Μην βγαζετε συμπερασματα διαβαζωντας απλα το imdb.
To The Day After ηταν οντως τηλεταινια - αλλα προβληθηκε τηλεοπτικα μονο στις Ηνωμενες Πολιτειες - σε ολο τον υπολοιπο κοσμο προβληθηκε κανονικα στους Κινηματογραφους.

Την ειδα πρωτη προβολη στο Απολλων στον Πειραια - και θυμαμαι οτι καμποσοι θεατες εφυγαν ενοχλημενοι (φοβισμενοι μαλλον) στο διαλειμμα.
Eτσι εξηγείται !!

Ευχαριστώ για την διευκρίνση/επιβεβαίωση, Paspartoo !! :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και εγώ θυμάμαι να την έχω δει στον κινηματογράφο αλλά και πάμπολλες φορές στην τηλεόραση. Συνήθως παίζεται στις 6 Αυγούστου για τους γνωστότατους και θλιβερούς λόγους... Πρέπει να την έχω και σε κάποια βιντεοκασέτα...
 
Χθες την εβαλε το Νετ :)
 
Kambia είπε:
Χθες την εβαλε το Νετ :)
Το ξερω Kambia και την εβλεπα εως τις 3.20 το βραδυ! Μετα μπηκα και εβαλα το thread και ειδα και τα αλλα θεματα που ειχαν μπει και καθησα εως 4.30 το πρωι!!! Σημερα δεν μπορουσα να ξυπνησω να παω στην δουλεια :) εβλεπα μαξιλαρες και κρεβατακια ολη μερα :)

Βαρβαρη ωρα για μια τοσο μεγαλη ταινια....
 
Εξαιρετική ταινία. Με τρόμαξε περισσότερο από όλες τις ταινίες τρόμου, που έχω δει. Φοβερά ρεαλιστική, χωρίς αμερικανιές, εφέ, και αχρείαστους μελοδραματισμούς. Λέγεται πως είχε συγκλονίσει ακόμα και τον ίδιο των πρόεδρο των ΗΠΑ Ρόναλντ Ρήγκαν, όταν έτυχε να την παρακολουθήσει...
 
Την είχα δει κι εγώ μικρός αλλά το μόνο που θυμάμαι πια είναι ότι σχετίζεται με την ατομική βόμβα στην Ιαπωνία. Πρέπει να την ξαναδώ οπωσδήποτε.
 
johnny19818 είπε:
Την είχα δει κι εγώ μικρός αλλά το μόνο που θυμάμαι πια είναι ότι σχετίζεται με την ατομική βόμβα στην Ιαπωνία. Πρέπει να την ξαναδώ οπωσδήποτε.
Έχει να κάνει με τρίτο Παγκόσμιο πόλεμο και πίστεψε με θα σε ανατριχιάσει....
 
Ετσι ειναι.Και εγω τη δεκαετια του 80 την ειδα πρωτη φορα και ειχα ανατριχιασει και φοβηθει παρα πολυ.Ηταν θεμα στο σχολειο στις συζητησεις για πολυ καιρο..
 
RIO είπε:
Έχει να κάνει με τρίτο Παγκόσμιο πόλεμο και πίστεψε με θα σε ανατριχιάσει....
Χμμμ...Τόσο καιρό δηλαδή νόμιζα λάθος. Ευτυχώς που υπάρχει το GRM να ξεστραβωθούμε και λίγο. Τώρα είδα και το βίντεο στο 1ο ποστ. Θυμάμαι τις σκηνές καταστροφής που δείχνει από τη μέση και μετά...
 
Την είχαμε δει παρέα με φίλους όταν πρωτοπαίχτηκε στην τηλεόραση το 83. Εϊχε παιχτεί σε δύο συνέχειες και είχαμε στηθεί και τις δύο μέρες. Εϊχε κάνει πάταγο εκείνη την εποχή, που ο ψυχρός πόλεμος ήταν στο φουλ, και είχε εξοργίσει τους ρεπουμπλικάνους που μόνο για προδότες δεν κατηγόρησαν το κανάλι που την έπαιξε. Πρώτη φορά ακούω αυτό για το Ρήγκαν, και με δεδομένη την πολιτική του στο θέμα πολύ αμφιβάλλω αν ισχύει.
 
Πίσω
Μπλουζα