"Η ιστορία των υπολογιστών" στη DTE

Vag

RetroActive
Joined
8 Οκτ 2006
Μηνύματα
448
Αντιδράσεις
27
Πριν από λίγο καιρό, είδα τα παρακάτω:

DINO είπε:
Καλορίζικα παιδιά! Είστε απίστευτοι...Άντε, να κάνουμε και καμιά Retro-Vision, έκθεση!

Θα έχουμε χορηγούς λέτε;
Wally είπε:
Αν πατήσετε στο link, θα δείτε σχετικά.

Με λίγα λόγια, τα πράγματα έχουν ως εξής:

Κάποια παιδιά από την Amiga Hellas έκλεισαν ένα περίπτερο στην έκθεση DTE (Digital Technology Expo), με θέμα "Η ιστορία των υπολογιστών".

Εκεί θα βρίσκεται και η Retromarket με 6-7 μηχανήματα, ανάμεσα σε άλλα, άλλων παιδιών. Το περίπτερο θα είναι μεγάλο και κυριλέ, γωνία-γωνία, με αριθμό A10, δίπλα στα φαγητά!

Μάλιστα νομίζω ότι και κάποιος άλλος από το GRM θα είναι στο περίπτερο...

expoathens-parkingmap.jpg
 
Εννοείς ότι θα είσαι ως Retromarket στο σταντ του Amigahellas, σωστά;

Λοιπόν εγώ θα έρθω Σαββατο πρωί, και το απογευμα Παρασκευής. Πεφτη θα είμαι Χαλκίδα να παραλάβω μια TV LCD για το 7800 που θα έχω στο amigahellas.

Πολύ γουστάρω!!!!!!

(Μιας και είμαι καλό παιδί, θα κάνεις καμια έκπτωση για κανένα Saturn; 118.000€ είναι πολλά. Μπορώ να δώσω μέχρι 90.000€. :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: )
 
Mπά.... από πότε κολλήσαμε και με κονσόλες Rygarάκο?
 
Το σχόλιο δεν πάει στο Saturn αλλά στο 118.000?. Ξέρει ο Βαγγελης....
 
Μπράβο παιδιά! :thumbup:

Θα ήθελα να έρθω και εγώ με κάποια μηχανήματα, αλλά δυστυχώς, 2 λόγοι με κρατάνε... Η δουλειά και τα χιλιόμετρα... :icon_cry:
 
Που μένεις ρε; Δε μπορείς να έρθεις για μια μέρα μονο; Μη φερεις μηχανηματα, για το χαβαλε μονο.
 
Γουστάρω νά'ρθω...

Πάτρα είμαι...

Αν δεν έχω κάτι πιο σημαντικό την Κυριακή, μπορεί να έρθω με τη γυναίκα, για βόλτα!

Η ειρωνία είναι οτι μπορεί να είμαι Αθήνα 12-15 Νοέ, αλλά θα έχει τελειώσει η Έκθεση....
 
Rygar είπε:
Εννοείς ότι θα είσαι ως Retromarket στο σταντ του Amigahellas, σωστά;
Κάπως έτσι. Το περίπτερο δε θα ανήκει σε εταιρεία και είναι σε συνεργασία με την ίδια την DTE. Το λογότυπό μας θα φαίνεται μόνο σε φυλλάδια.

Rygar είπε:
Λοιπόν εγώ θα έρθω Σαββατο πρωί, και το απογευμα Παρασκευής. Πεφτη θα είμαι Χαλκίδα να παραλάβω μια TV LCD για το 7800 που θα έχω στο amigahellas.
Επειδή είναι 4 μέρες και 10-11 ώρες τη μέρα, εγώ θα είμαι Πέμπτη και Σάββατο. Την Παρασκευή θα είναι ο saulot και την Κυριακή ο έταιρος συνέταιρος, Ντίνος.

Rygar είπε:
Πολύ γουστάρω!!!!!!
Κι εγώ, πραγματικά. Αύριο θα πρέπει να οργανώσω τα μηχανήματα, να δουλεύουν πριν τα πάω εκεί.

Rygar είπε:
(Μιας και είμαι καλό παιδί, θα κάνεις καμια έκπτωση για κανένα Saturn; 118.000? είναι πολλά. Μπορώ να δώσω μέχρι 90.000?. :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: )
Ειδικά για σένα, θα είναι 80.000!

Είπαμε να βάζουμε τέτοιες τιμές για τα αντικείμενα που δεν έχουμε αποφασίσει τιμή, ώστε να φαίνεται με το μάτι τί πρέπει να αλλάξουμε...
 
Θα είμαι και εγώ στην έκθεση με το e-ticket μου :D ... Μάλλον Σάββατο πρωί.Θα έχει και το Crysis και άλλα τελευταία παιχνίδια όπως και AWMN περίπτερο. Αρκετά ενδιαφέροντα πραγματάκια δηλαδη...
 
εννοείται οτι θα είμαστε εκεί. τουλάχιστον να συννενοηθούμε να πάμε αν ειναι μαζεμένοι....
 
Μόλις επέστρεψα σπίτι από την έκθεση, όπου και στήσαμε το περίπτερο.

Είναι το μοναδικό περίπτερο που ήρθε κόσμος να το δει (από τις άλλες εταιρίες) πριν αρχίσει η έκθεση, πριν καν στηθεί!

Όποιος έρθει θα δει αρκετά ενδιαφέροντα μηχανήματα, σχεδόν όλα σε λειτουργία, όπου και θα μπορεί να τα δοκιμάσει.

Θα προσπαθήσω να θυμηθώ όλα τα μηχανήματα (με bold γράμματα όσα θα είναι σε λειτουργία):

Αmiga 500, Amiga 600, Amiga 1200, AmigaOne!

Commodore Plus/4, Commodore 64, Commodore 128, Commodore PET.

Philips Videopac, Philips Videowriter, Amstrad CPC464, Timex Sinclair, Jupiter Ace, Acorn Electron (μαζί με Α1), Apple Mac, ένας φορητός Apple (δε θυμάμαι λεπτομέρειες δυστυχώς), Schneider PC, MSX.

Ίσως να ξέχασα τίποτα, δεν είμαι σίγουρος...
 
Vagelis είπε:
Φτού και σήμερα ξέθαψα τις δισκέτες από cpc6128. Δεν πας κι'εναν τέτοιο; Δεν μπορω να περιμένω! :D .. Ελπίζω να είναι ακόμα τα προγραμματάκια μου μέσα!
 
Vagelis είπε:
Μόλις επέστρεψα σπίτι από την έκθεση, όπου και στήσαμε το περίπτερο.
Και μένα με ξυπνήσανε και μπήκα στο εργοστάσιο μεσω VPN και τώρα δε με κολλάει ύπνος, εχω βρυκολακιάσει :mad: :mad:

Vagelis είπε:
Είναι το μοναδικό περίπτερο που ήρθε κόσμος να το δει (από τις άλλες εταιρίες) πριν αρχίσει η έκθεση, πριν καν στηθεί!
Καθόλου περίεργο...

Vagelis είπε:
ΑΥΤΟ ειναι κάτι που έχω τεράστια περιέργεια να δω!!! :nervous: :help:

Vagelis είπε:
Με γερανό το πήγατε; :D :D Αυτό κι αν θέλω να το δω!!!

Vagelis είπε:
Jupiter Ace, Acorn Electron (μαζί με Α1),
Κι αυτά. Οσον αφορά το Electron, είχα δει βιντεάκι με τον Vince Clark των Yazoo να έχει συνδέσει με MIDI κάτι κλαβιε και να κάνει απίστευτα πράγματα....εν ετει 1985:animeek:

Vagelis είπε:
Δε μου καίγεται καρφί. Εχω κακές εμπειρίες ως τεχνικός εκεί που δούλευα πριν 12 χρόνια.

AA+ είπε:
Φτού και σήμερα ξέθαψα τις δισκέτες από cpc6128. Δεν πας κι'εναν τέτοιο; Δεν μπορω να περιμένω! .. Ελπίζω να είναι ακόμα τα προγραμματάκια μου μέσα!
Υπεμονή!!! Να εύχεσαι να δουλεύουν, αν και οι 30 δισκέτες που μέχρι τώρα έχω πάρει απο ΕΒΑΥ, δουλεύουν ρολόι.
 
Επειδή

1. τα πολλά λόγια είναι φτώχεια,

2. μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις,

3. θα έπιαναν πολύ χώρο εδώ,

...έβαλα κάμποσες φωτογραφίες από την έκθεση στο Retrogamer blog. Απλώς πατήστε στο σχετικό link, δεξιά, αφού μπείτε.

Α, ναι, στους παραπάνω υπολογιστές, ξέχασα να αναφέρω και έναν MSX (τον συμπλήρωσα εκ των υστέρων).
 
Τώρα είναι που έχω σκάσει από την ζήλια μου.:mad: :D .Κανένα μέσον να διακτινίστώ? :confused:
 
XAXAXA!!! Αkmaka , κοίτα να διακτινιστείς και στο Amigathering, γιατί μέχρι και εγώ θα πάω...... :D :D:D
 
Παιδιά, ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΘΑΝΑ! Πήγα να δω λίγο τα παιδιά του Amigahellas/Retromarket και ημουν όρθιος για 4.5 ώρες. Το σκυλομετάνιωσα που δεν έστειλα έστω και ενα μηχανάκι. Ο κόσμος ΠΑΡΑ ΠΟΛΥΣ, από 30 κα πάνω το 90% και οι υπόλοιποι πιτσιρικάδες που είτε είχαν οι γονείς τους κάποιο από τα εκθέματα, είτε απλά είχαν ακούσει γι'αυτά, ενώ αρκετοί έβλεπαν για πρώτη φορά.

Βασικά ολα τα σταντς τραβούσαν κόσμο για 2 λόγους:

α) για τα δίποδα μοντέλα (που είναι απίθανα ομολογώ:goit: ), και

β) για τα μοντέλα του Amigathering και του Retromarket.

Ειδικά ο PET είναι το ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ!!! Παιδιά δεν έχετε ξαναδεί τέτοιο πράγμα. Από τα ωραιότερα συστήματα που έχουν κυκλοφορήσει ποτέ. Εγώ θα είμαι εκεί και αύριο το μεσημέρι μέχρι όσο τραβήξει ή όσο αντέξω. Και εννοείται περιμένω το Amigathering πως και πως!!!! Απ'ο,τι είδα αρκετοί ενδιαφέρθηκαν να έρθουν και εκεί (στο Amigathering) και φυσικά πήραν και το αναλογο διαφημιστικό.
 
ωχ σόρυ για τα greeklish
 
Ζουλευω...θα κανω μια προσπαθεια για αυριο το πρωι
 
Πίσω
Μπλουζα