Η κυρία Ντορεμί (1983 ΕΡΤ)

domniki

RetroJunkie™
Joined
16 Mαϊ 2007
Μηνύματα
3.506
Αντιδράσεις
2.230
Η κυρία Ντορεμί (1983-84), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Κυριακή 16/10/1983



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Η_κυρία_Ντορεμί

Σημερα επειδη και παλι δεν πηγα στη δουλεια λογω ασθενειας, βλεπω πρωινη τηλεοραση. Και φυσικα το καλυτερο που προβαλλεται πρωινιατικα ειναι "Η κυρια Ντορεμι" !!! Την σειρα προβαλλει σε επαναληψη η ΕΤ1. Ειναι πολυ ενδιαφερον να βλεπει κανεις "παλια" τηλεοραση. Θα ελεγα οτι μοιαζει περισσοτερο με θεατρο, οι φωτισμοι ειναι φυσικοι και καπως ξεθωριασμενοι, τα χρωματα εχουν μια αποχρωση του καφε. Αλλα, ειναι κατι ανθρωπινο, ειδικα αν το συγκρινω με τα αλλα πρωινα -και οχι μονο- σημερινα προγραμματα, με τους/τις τελειους/ες μοντέλους/ες. Επιτελους οι πρωταγωνιστες μοιαζουν με καθημερινους ανθρωπους, και οχι με "θεους του Ολυμπου". Και μολις ειδα την Ραντου σε εμβρυακη ηλικια!!!!

Υ.Γ. Εψαξα να βρω thread για την κυρια Ντορεμι, αλλα η αναζητηση δεν μου εβγαλε τιποτα. Αν υπαρχει κατι, παρακαλω τους moderators να στειλουν το post μου εκει. Ευχαριστω :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι απίστευτο το ότι η ΕΤ μπαίνει στον κόπο να ξαναπροβάλλει τέτοιες σειρές κι από εμάς δεν μπαίνει κανείς στον κόπο να τις γράψει.. ( ή μπαίνει; )

Δ.
 
Ειναι οντως παραξενο που (ξανα) προβαλει αυτες τις σειρες η ΕΡΤ.

Ειχαν προηγηθει τουλαχιστον απο τις παιδικες , "Η Φρουτοπια" (για 4η φορα, αλλα αυτη τη φορα ολοκληρωμενη) , "Του Κουτιου τα παραμυθια" , η "Ιολη" και ολοι περιμενουμε τον "Κηπο με τα αγαλματα".

(ολο και καποιος μπαινει στον κοπο Starbuck...)
 
Μα ποτε προλαβαινετε ρε παιδια? Εγω επρεπε να αρρωστησω για να δω τηλεοραση το πρωι. Συνηθως ειμαι στο γραφειο τα πρωινα.
 
Ειπα να το γραψω και εγω αλλα το ξεχασα. :banghead:

Τελος παντων απο οτι γραφει το προγραμμα μετα την "ντορεμι" εχει τον "Συμβολαιογραφο" το οποιο δεν θυμαμαι να το εβλεπα σε αντιθεση με την Ανουσακη.

Και κατι τελευταιο για να μην λετε οτι δεν τα γραφουμε :D μετα την "Σουσου" η "Ραδιοτηλεοραση" βαζει την σειρα του '88 με πρωταγωνιστη τον Θαναση Βεγγο "Βεγγαλικα".

Το ρετρο ζει και βασιλευει.
 
πάντως κάποια στιγμή πρέπει να βρεθούμε και να ανταλλάξουμε αυτά που έχουμε μεταξύ μας. Πάντοτε σεβόμενοι τα πνευματικά δικαιώματα βέβαια.. :headbang:
 
Domniki είπε:
Αλλα, ειναι κατι ανθρωπινο, ειδικα αν το συγκρινω με τα αλλα πρωινα -και οχι μονο- σημερινα προγραμματα, με τους/τις τελειους/ες μοντέλους/ες. Επιτελους οι πρωταγωνιστες μοιαζουν με καθημερινους ανθρωπους, και οχι με "θεους του Ολυμπου".
Ε, ολο και κατιτις "θεικο" ειχανε εδω που τα λεμε, χιχι!!! :D :D

Δεν στηθηκε τυχαια το σκηνικο!
 
Πολύ σκοτεινό και απόκοσμο το σκηνικό θα έλεγα. Την έβλεπα παλιά και την ξαναείδα πριν 2 χρόνια στο ΕΡΤ SAT στην Αγγλία όταν βρέθηκα γιά λίγο. Την βλέπεις και νομίζεις οτι πραγματικά ζεις στην εποχή που διαδραματίζεται. Κυρία Ντορεμι τα κυριακάτικα απογεύματα.. Μπρρρρ!!!
 
κυρια ντορεμι

Η Ελενη Ανουσακη παντως ηταν πολυ ομορφη και σεξι παρα τα οποια χρονακια, ξυπναγε ολο το βλαχοθωμανικο του μεσου Ελληνα απο τις πιο λατρεμενες ηθοποιους...
 
Ἡ συγκεκριμένη σειρὰ ἦταν ἡ ἀγαπημένη μου. Ἐπειδὴ ἔχω διαβάσει τὸ βιβλίο τῆς Λιλίκας Νάκου πιστεύω ὅτι ἡ σκηνοθεσία καὶ τὸ σενάριο σεβάστηκαν καὶ ἀνέδειξαν τὸ κείμενο τοῦ βιβλίου, ὅπως καὶ ἡ ἑρμηνεία τῶν πρωταγωνιστῶν καὶ ἰδιαίτερα τῆς Κατερίνας (Ἑλένη Ἀνουσάκη), τοῦ Λευτέρη (δὲν θυμᾶμαι τὸ πραγματικό του ὄνομα) καὶ τοῦ γυμνασιάρχη (ποὺ τὸν ὑποδυόταν ὁ τεράστιος Βασίλης Ἀνδρονίδης). Τὴν σειρὰ τὴν θυμᾶμαι ἀπὸ τότε ποὺ τὴν ἔβλεπα πιτσιρίκι. Ὅταν ξανάδινα πανελλήνιες, κάπου τὸ 1994 ἂν δὲν κάνω λάθος, ἡ ΕΡΤ ἀποφάσισε νὰ προβάλει ἐκ νέου τὴν σειρά, τὴν ὁποία πρέπει νὰ εἶχε ξαναπροβάλει λίγα μόλις χρόνια πρίν. Καθὼς δὲν εἶχα σχολεῖα (κρίμα!) οὔτε καὶ φροντιστήρια (μπλιάχ!), τὰ πρωϊνά μου ἦταν ἐλεύθερα. Ἡ σειρὰ παιζόταν στὶς 11 τὸ πρωῒ γιὰ κάνα-δυὸ βδομάδες, ἂν δὲν μὲ ἀπατᾶ ἡ μνήμη μου (σύνολο 8 ἐπεισόδια). Ἄδραξα, τὸ λοιπὸν, τὴν εὐκαιρία καὶ ἔγραψα κάποια ἐπεισόδια, ἂν ὄχι ὅλα, σὲ βίντεο VHS, τὸ ὁποῖο πρόσφατα εἶχε ἔρθει στὸ σπίτι μας. Χωρὶς ὑπερβολὴ, ἡ οἰκογένειά μου ἦταν ἀπὸ τὶς τελευταῖες ἑλληνικὲς ποὺ ἀγόρασε βίντεο, ὅταν αὐτὸ ἔκανε ἤδη θραύση ἀπὸ τὰ μέσα τῆς δεκαετίας τοῦ '80. Καὶ μολονότι δὲν νιώθω «καθυστερημένος» ποὺ τὸ βίντεο μπῆκε ἀργὰ καὶ ξώφαλτσα στὴν ζωή μου, ὑποκλίνομαι στὴν μαγικὴ ἱκανότητα τοῦ πλήκτρου Rec. Τέλος πάντων, θὰ ψάξω στὸ πατρικό μου νὰ δῶ ποῦ ἀκριβῶς ἔχω ἐκεῖνες τὶς κασσέτες VHS μὲ τὰ ἐπεισόδια τῆς «Κυρίας Ντορεμὶ» καὶ μὲ τὴν βοήθεια τῶν εἰδικῶν (ὅσοι πιστοὶ προσέλθατε!) νὰ τὶς μετατρέψω σὲ ποιοτικὴ ψηφιακὴ μορφή καὶ φυσικὰ νὰ τὶς μοιραστῶ μὲ ὅσους ἀγαπήσαν αὐτὴν τὴν κινηματογραφικὴ (καὶ ὄχι βίντεο) ἀριστουργηματικὴ σειρά.

Θὰ μοῦ μεῖνουν ἀξέχαστες ἡ μουσικὴ τῆς εἰσαγωγῆς, ἕνα παληὸ λαϊκὸ βαλσάκι, ἐπιλογὴ τῆς Φεβρωνίας Ρεβύνθη ποὺ εἶχε τὴν μουσικὴ ἐπιμέλεια τῆς σειρᾶς καὶ φυσικὰ ἡ ἑρμηνεῖα σπουδαῖων Ἑλλήνων ἠθοποιῶν ὅπως ἡ Ἑλένη Ἀνουσάκη, ἡ Κατερίνα Λαμπροπούλου, ὁ Βασίλης Ἀνδρονίδης, ὁ Νίκος Κοῦρος καὶ τόσοι ἄλλοι ποὺ δὲν μπορῶ νὰ θυμηθῶ τώρα. Αὐτὴ ἡ σειρὰ βοήθησε νὰ γίνει γνωστότερη στὸ πανελλήνιο ἡ πολὺ ἀνθρώπινη Λιλίκα Νάκου ποὺ μᾶς ἔχει ἀφήσει ἀρκετὰ λογοτεχνικὰ ἀριστουργήματα.

Αὐτὴν ἦταν καὶ ἡ τελευταία φορὰ ποὺ καθηλώθηκα στὴν τιβοῦ γιὰ ἕνα εὔλογο χρονικὸ διάστημα. Λίγα χρόνια μετὰ ἀποφάσισα νὰ μὴν βάλω τηλεόραση σπίτι μου. Οἱ ποιοτικὲς ταινίες σπανίζουν καὶ συνήθως εἶναι παληές, τὰ «σήριαλ», ἑλληνικὰ καὶ ξένα, εἶναι γιὰ τὰ μπάζα καὶ τὸν Ὀλυμπιακὸ τὸν βλέπω στὸν καφενὲ ἢ μέσω διαδικτύου.

Πιστεύω ὅτι ἡ δημιουργία ἑνὸς μεγάλου καταστήματος ποὺ θὰ πουλοῦσε ἢ θὰ νοίκιαζε ταινίες ἢ σειρὲς τῶν δεκαετιῶν τοῦ '70 καὶ τοῦ '80 θὰ ἔδινε μεγάλη χαρὰ σὲ πολλοὺς ἀπὸ ἐμᾶς καὶ ταυτόχρονα θὰ ἔκανε καλὲς δουλειές. Ἂντε τώρα νὰ ξαναδοῦμε τὴν «κυρία Ντορεμί», τὸ «Στὸ Κάμπινγκ», τὴ «Μαντὰμ Σουσοῦ», τὸ «Ὀρκιστεῖτε Παρακαλῶ» καὶ τόσες ἄλλες ἀξέχαστες κωμικές, δραματικές, ἀστυνομικές, οἰκογενειακὲς ἢ πολιτικοῦ περιεχομένου σειρὲς στὰ κανάλια τοῦ σήμερα καὶ δὴ τὰ ἰδιωτικὰ…

Χαλάλι τὸ ξενύχτι ἀπόψε!
 
Χαιρετε παιδες. Ειχε γινει μεγαλο σουσουρο τοτε και επερωτηση στη Βουλη απο βουλευτες της ΝΔ , το πως παρουσιαζε το σιριαλ τους Κρητικους (στο βιβλιο , που δεν εχει εντονο πολιτικο χρωμα, τους παρουσιαζει χειροτερους απτο σιριαλ).
 
ikiria doremi.jpg

Φωτό από την σειρά.
 
Μεγάλος έρωτας σ' αυτή τη σειρά ο μουστακαλής Λευτέρης (Γιάννης Κακλέας). Το έχω πει και κάπου αλλού εδώ μέσα ;) . Μετά τον κέρδισε η σκηνοθεσία όπου τα πάει μια χαρά.

Μεγάλη ένσταση η Ανουσάκη. Σαραντάρα πατημένη και με τα κιλάκια της να παίζει την εικοσάρα :angry: Ήταν βέβαια η εποχή που τους ρόλους της κρατικής τους είχε πάρει εργολαβία :p

Της παραδέχομαι βέβαια μια πολύ καλή ερμηνεία. Πάρα πολύ καλή!!

Ξέρει μήπως κανένας ποιος ήταν ο ηθοποιός που έπαιζε τον Ηρακλή; Και τι απέγινε;
 
[quote

Ξέρει μήπως κανένας ποιος ήταν ο ηθοποιός που έπαιζε τον Ηρακλή; Και τι απέγινε;

"Κάλλιο αργά παρά ποτέ", λέει η παροιμία... όμως τώρα έπεσε στην αντίληψή μου το πιο πάνω ερώτημα.

Λοιπόν, τον ρόλο του Ηρακλή υποδυόταν ο Μιχάλης Αεράκης, ο οποίος υποδύθηκε και στο "Νησί" τον Αλέξανδρο Βανδουλάκη...
 
retrofan είπε:
Ξέρει μήπως κανένας ποιος ήταν ο ηθοποιός που έπαιζε τον Ηρακλή; Και τι απέγινε;

"Κάλλιο αργά παρά ποτέ", λέει η παροιμία... όμως τώρα έπεσε στην αντίληψή μου το πιο πάνω ερώτημα.

Λοιπόν, τον ρόλο του Ηρακλή υποδυόταν ο Μιχάλης Αεράκης, ο οποίος υποδύθηκε και στο "Νησί" τον Αλέξανδρο Βανδουλάκη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Ηρακλής του τότε είναι ο Αλέξανδρος Βανδουλάκης του τώρα; :sealed: :sealed:

Γιατί αυτόν τον υπέροχο ηθοποιό δεν τον χαρήκαμε σε περισσότερους ρόλους; :(
 
attachment.php
 
Τιτλοι εναρξης της σειρας

 
Πίσω
Μπλουζα