Η κόρη μου η σοσιαλίστρια (1966)

hannele

RetroMasteR
Joined
2 Νοέ 2013
Μηνύματα
2.639
Αντιδράσεις
4.795
Η κόρη μου η σοσιαλίστρια (1966)

RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Η_κόρη_μου_η σοσιαλίστρια_(1966)

Υπόθεση:

Η Λίζα Δέλβη, μοναχοκόρη του εργοστασιάρχη Αντώνη Δέλβη, επιστρέφει στην Ελλάδα μετά την ολοκλήρωση των σπουδών της στο Λονδίνο και αναλαμβάνει την διεύθυνση του εργοστασίου του πατέρα της με σκοπό να εφαρμόσει πρωτοποριακούς τρόπους διοίκησης. Οι μοντέρνες απόψεις της όμως έρχονται σε κόντρα με τον συντηρητικό πατέρα της ακόμα και μέσα στο ίδιο τους το σπίτι, καθώς η Λίζα διακατέχεται από έντονο σοσιαλιστικό πνεύμα.

Σε μια πορεία ειρήνης γνωρίζει τον Γιώργο, ένα νεαρό διαδηλωτή με τον οποίο διαπληκτίζεται από ένα λάθος με αποτέλεσμα να τους μεταφέρουν στο κρατητήριο της χωροφυλακής. Προς έκπληξη και των δύο (καθώς ο ένας δεν γνώριζε την ταυτότητα του άλλου) ο Γιώργος είναι εργάτης στο εργοστάσιο του πατέρα της και μάλιστα το "μαύρο πρόβατο" του εργοστασίου που έρχεται συχνά σε αντιπαράθεση με τη διοίκηση για τα δικαιώματα των εργατών, δημιουργώντας προβλήματα στον εργοστασιάρχη Δέλβη ο οποίος από καιρό τον έχει βάλει στο μάτι για απόλυση.

Η αρχική αντιπάθεια της Λίζας και του Γιώργου στο κρατητήριο εξελίσσεται στην πορεία σε έρωτα με την καθημερινή τους επαφή στη δουλειά, και την Λίζα να "ανάβει φωτιές" στον πατέρα της προκαλώντας μέχρι και απεργία μέσα στο ίδιο τους το εργοστάσιο υπερασπιζόμενη τα εργατικά δικαιώματα του αγαπημένου της.

Τελικά ο Δέλβης βλέποντας ότι δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα με την σοσιαλίστρια κόρη του, δίνει την ευχή του και ο έρωτας βγαίνει νικητής φέρνοντας παράλληλα στο εργοστάσιο και οικονομική άνοδο, αφού η Λίζα με τον άντρα της αποδεικνύονται καθόλα άξιοι.

Ηθοποιοί:

Λίζα Δέλβη: Αλίκη Βουγιουκλάκη

εργάτης Γιώργος Νικολαΐδης: Δημήτρης Παπαμιχαήλ

εργοστασιάρχης Αντώνης Δέλβης, πατέρας Λίζας: Λάμπρος Κωνσταντάρας

Διοικητής χωροφυλακής Πικερμίου: Χρόνης Εξαρχάκος

κυρ-Σπύρος, φίλος του Δέλβη: Σταύρος Ξενίδης

Πέτρος Δαράκης, γραμματέας του Δέλβη: Πέτρος Λοχαίτης

Πετρίδης, λογιστής εργοστασίου: Χρήστος Μάντζαρης

Μανώλης, θυρωρός εργοστασίου: Φιλήμων Μεθυμάκης

υπάλληλος, βοηθός του Δαράκη: Γιώργος Γιολδάσης

εργάτες εργοστασίου:

(Σταυρούλα) Αλίκη Ζαβερδινού

(Δημητρίου) Νικήτας Πλατής

(Βλάσσης) Νίκος Τσούκας

(Παπασωτηρίου) Ντίνος Καρύδης

(Κορράλης) Γιάννης Σαββαίδης

(Πανταζόπουλος) Ανδρέας Τσάκωνας

ταβερνιάρης: Αλέκος Ζαρταλούδης

διευθυντής Ομοσπονδίας Εργατών: Αλέκος Σακελλάριος

Τσούκας, χωροφύλακας Πικερμίου: Χρήστος Νάτσιος

φίλοι Λίζας:

Γιώργος Μεσσάλας


Χρυσή Κοζίρη


επιβάτης λεωφορείου: Κώστας Καφάσης


εισπράκτορας λεωφορείου: Σάκης Τσολακάκης

Σενάριο-Σκηνοθεσία: Αλέκος Σακελλάριος

Μουσική: Γιώργος Ζαμπέτας

Τips για την ταινία:




  1. Το σενάριο ήταν επηρεασμένο από το έντονο πολιτικό κλίμα της εποχής και ιδιαίτερα από τις <<Μαραθώνιες πορείες Ειρήνης>> των οποίων εμπνευστής ήταν ο τότε βουλευτής της ΕΔΑ Γρηγόρης Λαμπράκης. Η Α' Μαραθώνια Πορεία Ειρήνης έγινε στις 21/4/1963, η Β' 17/5/1964, η Γ' 23/5/1965 και η Δ' 22/5/1966, αυθεντικά πλάνα των οποίων βλέπουμε μέσα στην ταινία.
  2. Το έργο ανέβηκε πρώτα στο θέατρο από το θίασο Βουγιουκλάκη-Παπαμιχαήλ και λόγω της τεράστιας επιτυχίας του μεταφέρθηκε στην συνέχεια στο κινηματογράφο και έγινε ταινία.
  3. Σε αυτό το έργο και μετά από παρότρυνση του Γιώργου Ζαμπέτα, ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ κάνει το ντεμπούτο του στο τραγούδι. Μέχρι τότε ο ηθοποιός δεν είχε τραγουδήσει ποτέ, ούτε σε ταινία του, ούτε σε θεατρική παράσταση. Ο Γιώργος Ζαμπέτας, γράφοντας τη μουσική για το έργο παρακίνησε τον ηθοποιό να πει και εκείνος ένα τραγούδι: <<Ρε συ Δημήτρη, αφού έχεις ωραία φωνή, γιατί δεν λες και εσύ κανένα τραγουδάκι; εγώ θα σου γράψω 1-2 και αν δεν θέλεις, απλά δεν θα τα πεις...>>. Έτσι ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ πήρε το βάπτισμα του πυρός στο τραγούδι με το "Περιστέρι" και το "Χαμόγελο", δυο από τα πιο γνωστά και δημοφιλή τραγούδια.
  4. Το Σήκω χόρεψε συρτάκι" του Γιώργου Ζαμπέτα έγινε το δημοφιλέστερο συρτάκι στην ιστορία του ελληνικού κινηματογράφου.
  5. Η ταινία προβλήθηκε τη σεζόν 1966-67 και ήρθε 1η ανάμεσα σε 117 ταινίες με 659.671 εισιτήρια.
  6. Η ιστορία της δημοσιεύθηκε στο περιοδικό Μανίνα με τη μορφή μυθιστορήματος για 25 εβδομάδες.
  7. Στην ταινία παίζει και ο σεναριογράφος-σκηνοθέτης της, Αλέκος Σακελλάριος, έχοντας ένα μικρό διακριτικό ρόλο.



Ατάκες:

- Πες του στο μπάνιο είναι η μηχανή μου, έχω και λάμα που έχω ξυριστεί μόνο 3 φορές, να κάνει μια σαπουνάδα να ξαλαφρώσει. Kαλοκαιριάτικα και μούσι, θα γεμίσουμε ψύλλους εδώ μέσα!! Σαπουνάδα, σαπουνάδα! να ρίξει και μπόλικο νερό να δεις ύστερα δροσιές!

- Ωωωωω! η δεσποινίς Σωτήρης!!! με την ευκαιρία να συστηθούμε! κύριος Αγλαΐα!

- Εγώ είμαι αντράκι!

- Αντράκι, αντράκι! νάτο το ποντίκι!

- Μαμάαααααααααααα!!

- sorry...

- τι είπες;; ζόρι;; α! όχι! ευγενέστατοι είμαστε όλοι, δεν έχει εδώ ζόρι!

- ο κύριος Δαράκης μας γράφει στη λίστα

-ε! και εμείς γραμμένα τον έχουμε!!!

- Τσούκααααααααααααα!!!

- έχεις καινούργια ταυτότητα;

- no I haven't because I was in London last time

- που είσαι ρε...ά χάφθε, ά χάφθε, ά γος ε λόντονε...δεν ξέρω ρε, αυτά μου λέει, αυτά σου λέω, γράφτα και τελείωνε!

- Αυτή δεν είναι κορίτσι! αυτή είναι ο James Bond!

- Θα πάμε να τους καταβρέξουμε με τις μάνικες

- Εμπρός λοιπόν! Επίθεσις!! ε! ούτε που φανταζόμουνα ότι θα γινόμουν στα γεράματα Κωνσταντίνος Παλαιολόγος! Και να με πολιορκεί, ποιος; η κόρη μου!

Προβολή συνημμένου 116197

Προβολή συνημμένου 116198

Προβολή συνημμένου 116199

Προβολή συνημμένου 116200

Προβολή συνημμένου 116201

Προβολή συνημμένου 116202

Προβολή συνημμένου 116203

Προβολή συνημμένου 116204
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
hannele, ευχαριστούμε για την εξαιρετική παρουσίαση αυτής της λατρεμένης ταινίας!
 
Δέλβης και θυγάτηρ....

Ο Χρόνης Εξαρχάκος σαν αξιωματικός χωροφυλακής , είναι απολαυστικός...
 
Στις ατάκες :

- Είναι νόστιμοι παιδιά οι γίγαντες;

- ΜΜΜΜΜΜΜουΜΟΜοοοΥΜΟουουουουομμμμ !

- Για να μουγκρίζει αυτός, νόστιμοι θα είναι !

Κωνσταντάρας στον Ξενίδη :

- Αμ, πάει ο καιρός που κάναμε άλλα πράγματα στο κρεβάτι μας, Σπύρο !
 
Σ'αυτη την ταινια εμφανιζεται και ενας συγγενης μου, και συγκεκριμενα στα τραγουδια και τους χορους της Αλικης.

Φοραει ενα κοκκινο πουκαμισο και καποια στιγμη κρατα εναν αλλον που κανει φιγουρες στον αερα.

Καλουτσικη ταινια, αν και δεν ειναι απο τις αγαπημενες μου, της Αλικης
 
Λορένα είπε:
Σ'αυτη την ταινια εμφανιζεται και ενας συγγενης μου, και συγκεκριμενα στα τραγουδια και τους χορους της Αλικης.Φοραει ενα κοκκινο πουκαμισο και καποια στιγμη κρατα εναν αλλον που κανει φιγουρες στον αερα.

Καλουτσικη ταινια, αν και δεν ειναι απο τις αγαπημενες μου, της Αλικης
Τον θυμάμαι ποιόν λες! Δε σου είπε τίποτα παρασκηνιακό να μας πεις;
 
Αν και τον ρωτησα, και για ολους ειπε καλα λογια. Δεν ειπε τιποτα που να μου μεινει στην μνημη.

Ο συγγενης μου συμμετειχε σε τετοια χορευτικα, και γνωρισε απο κοντα τους ηθοποιους και αλλους καλλιτεχνες της εποχης, αλλα ειναι η μοναδικη ταινια που τον εχουμε δει καθαρα. Για κανεναν δεν σχολιασε αρνητικα ποτε
 
atanasio είπε:
hannele, ευχαριστούμε για την εξαιρετική παρουσίαση αυτής της λατρεμένης ταινίας!
ευχαριστώ anatasio

δυστυχως δεν καταφερα να εντοπίσω ποιος ήθοποιος ήταν ο περιβόητος "μούσης" :p , ο Αγγλος φίλος της Λίζας...

υποπτεύομαι ότι μάλλον θα πρεπει να ήταν ο Μάκης Γιαννόπουλος γιατί με τα ψευτικά μούσια και την περουκα ήταν δύσκολο να τον καταλαβω ποιος ήταν.....:what:

RIO είπε:
Δέλβης και θυγάτηρ....

στο τελος: "Δελβης, θυγάτηρ, γαμπρός και εγγονοί" :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τις αγαπημένες μου ταινίες...με ωραία τραγούδια...
 
Η Αλίκη Βουγιουκλάκη σε μια από τις τελευταίες τηλεοπτικές εμφανίσεις της, στην εκπομπή της Φωτεινής Πιπιλή


είχε πει για την ταινία:


"Οι ταινίες που γυρίζαμε τότε ήταν και σύμφωνα με το πνεύμα της εποχής. Η κόρη μου η σοσιαλίστρια έγινε πρώτα θεατρικό έργο.....Ο Αλέκος Σακελλάριος μέσα στο πνεύμα της εποχής. Ηταν τότε οι πορείες της ειρήνης, οι Λαμπράκηδες κλπ, και θέλαμε να κάνουμε μια ταινία που να ανταποκρίνεται ακριβώς στο πνεύμα της εποχής. Και κάναμε την κόρη μου τη σοσιαλίστρια. Μια επαναστάτρια που σηκώνει παντιέρα στον πατέρα της. Η ταινία σημείωσε πολύ μεγάλη επιτυχία όπως και το θεατρικό έργο και κάθε φορά που μιλάνε για σοσιαλισμό ή ανεβαίνουν οι σοσιαλιστές παίζει και η τηλεόραση την ταινία. Χαίρομαι όμως που ο σοσιαλισμός βγήκε από την καθημερινή γλώσσα των πολιτικών γιατί σαν ουτοπία ήρθε και έφυγε. Η ταινία έμεινε, αλλά ο σοσιαλισμός ποτέ δεν πραγματοποιήθηκε σε αυτήν την χώρα τουλάχιστον έτσι όπως τον είδαμε μέσα από την ταινία. Τα δικαιώματα των εργαζομένων ποτέ δεν κατακτήθηκαν επί της ουσίας".

 


 
hannele είπε:
- έχεις καινούργια ταυτότητα;

- no I haven't because I was in London last time

- που είσαι ρε...ά χάφθε, ά χάφθε, ά γος ε λόντονε...δεν ξέρω ρε, αυτά μου λέει, αυτά σου λέω, γράφτα και τελείωνε!
Γι'αυτήν και μόνο την σκηνή θυμάμαι την ταινία και γελάω πολύ :D .
 
Aν και την είχα δει πολλές φορές στο παρελθόν,δε θα θελα να την ξαναδώ.Από τις ταινίες που δεν μου μείνανε ποτέ και γενικά το όλο κλίμα της ταινίας με άφηνε αδιάφορο.
 
ειναι πραγματικα πολυ καλη η αρχικη παρουσιαση

δεν εχω να προσθεσω κατι παρα μονο την απαυστικη παρουσια του χρονη εξαρχακου και οτι ηταν μια ταινια που παροτι επαιζαν πολλοι και καλοι ,ξεχωρησε και ηταν η απαρχη για την καριερα του μεγιστου αυτου κωμικου μας,που δυστυχως εφυγε νωρις
 
  • Like
Reactions: PT8
Από πρόσφατη προβολή της ταινίας σε υψηλή ευκρίνεια.

44931666045_5d7cb8f0b2_o.png


45119727364_a4cd9e8cfe_o.png


44931670875_4a6952e67c_o.png
 
Μια από τις κλασικές ταινίες του εθνικού μας κινηματογραφικού ζευγαριού με μεγάλη εισπρακτική επιτυχία. Ίσως γιατί πέρα από τους λαμπερούς πρωταγωνιστές το στόρυ της ταινίας ήταν πιασάρικο λόγω της ταραγμένης πολιτικής περιόδου (αποστασία, δολοφονία Λαμπράκη, έντονη πολιτικοποίηση των ελλήνων τότε με πορείες, διαδηλώσεις οργανώσεις σε νεολαίες κλπ.) .
Είναι κρίμα που δυο χαρακτηριστικές φιγούρες της ταινίας έφυγαν πολύ πρόωρα και τόσο άδοξα. Ο απολαυστικός διοικητής της Χωροφυλακής ο αγαπημένος μας Χρόνης, και το καρφί του εργοστασίου και κόκκινο πανί για το εκκολαπτόμενο στην ταινία ζεύγος ( αν και στην πραγματική τους ζωή στενός τους φίλος και ειδικά της Αλίκης) Πέτρος Λοχαίτης, απεβίωσαν ο πρώτος από την επάρατο και ο δεύτερος σε τροχαίο, πολύ νέοι και οι δυο. Κρίμα γιατί μπορούσαν ακόμα να προσφέρουν πολλά και ειδικά ο Εξαρχάκος.
 
Πίσω
Μπλουζα