Η οικογένεια Commodore 64/128

noxrider

RetroMaNiaC
Joined
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
814
Αντιδράσεις
68
Χριστούγεννα...οικογενειακή γιορτή!

Commodore 64

Commodore64.jpg


Educator 64

Educator64.jpg


SX-64

Sx-64_build.jpg


Commodore 64 Gold (συλλεκτικά 1000 κομμάτια με χρυσαφί βαφή,για τον εορτασμό των 1.000.000 C64 στην Γερμανία)

C64_Gold.jpg


Commodore 64 II

Commodore_C64C.JPG


Commodore 64 G

Commodore_C64G.JPG


Commodore 64 Games System (C64 GS)

Commodore64GamesSystem.png


Commodore 128

Commodore_128_002.jpg


Commodore 128D

128Dwiki.jpg


και ο πειραματικός Commodore 65

C65.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιο φωτογραφικο υλικο του 64ρη, να πω την αληθεια εμφανισιακα μου αρεσει ο Commodore 128D αλλα παρα πολυ ο Commodore 65.
 
Το πουλάει ένας τρελός στο EBAY εδώ. Μπείτε να δείτε μερικές καλές φωτογραφίες.
 
εμένα θα μου έφτανε ένα c64...απλά δεν πουλάει κανείς από το φόρουμ για να τον πάρω...δεν ξέρω από αγορές μέσω e-bay
 
O Vic-20 δεν θα έπρεπε, σαν πρόγονος του 64αρη, να είναι μέλος της φαμίλιας ; απο περιέργεια ρωτώ δηλαδή :p
 
Ευκολο είναι το EBAY. Αμα θέλεις μπορώ να σε βοηθήσω να αποκτήσεις ένα. Να σου εξηγήσω εννοώ την διαδικασία.
 
(μπορειτε να συνεχισετε την κουβεντα περι ebay με pms ;) )
 
Α! Και που λέτε για το ebay... :p !!! Κούκλος ο C65! Αν κυκλοφορούσε, δε θα υπήρχε αμφιβολία ποιός θα ήταν ο δυνατότερος 8bit ever!
 
Noxrider, προσθεσε και τα Drean μοντελα της Commodore. Πληρης οικογενεια των CBM χωρις αυτα δεν μπορει να υπαρχει.. :)
 
Το thread ονομάζεται: "Η οικογένεια Commodore 64/128",δεν ονομάζεται: "Η οικογένεια Commodore 64/128 και οι προγονοί του" αλλά ούτε "Η οικογένεια Commodore 64/128 και οι επίσημοι Αργεντίνικοι κλώνοι του"
 
noxrider είπε:
Το thread ονομάζεται: "Η οικογένεια Commodore 64/128",δεν ονομάζεται: "Η οικογένεια Commodore 64/128 και οι προγονοί του" αλλά ούτε "Η οικογένεια Commodore 64/128 και οι επίσημοι Αργεντίνικοι κλώνοι του"
Για αυτο ακριβως σου προτεινα να τα προσθεσεις γιατι δεν επροκειτο για κλωνους αλλα για επισημα προϊοντα. Οτι ηταν η Schneider για την Amstrad, ετσι ηταν και η Drean για την Commodore, με την διαφορα οτι η Drean κρατησε και το λογοτυπο της Commodore. Καμια σχεση με κλωνους..
 
phil_vr είπε:
Για αυτο ακριβως σου προτεινα να τα προσθεσεις γιατι δεν επροκειτο για κλωνους αλλα για επισημα προϊοντα. Οτι ηταν η Schneider για την Amstrad, ετσι ηταν και η Drean για την Commodore, με την διαφορα οτι η Drean κρατησε και το λογοτυπο της Commodore. Καμια σχεση με κλωνους..
Ίδια ήταν Phil,ένα Drean είχαν αρίστερα δίπλα από το Commodore,anyway επέλεξα σε όλες τις φαμίλιες να μην βάλω κλώνους,επίσημους ή μη (ένας κλώνος μπορεί να είναι και επίσημος όπως ήταν πχ.οι Motorola StarMax για τους Mac των 90s ή παράνομοι όπως οι Psystar-που παρεπιπτώντος ψόφησαν και το χαρήκαμε).
 
Η διαφοροποιηση τους ειναι οτι προκειται για ιδιαζοντα μοντελα μιας και ειχαν την τρομερη μαγκια να βγαλουν τον κλασσικο C64 με λευκα πληκτρα (οπως τον 64G), και τον C64C με μαυρα πληκτρα, κανοντας τον το πιο ομορφο 64αρη που κυκλοφορησε.
 
Voila!

(Η φωτογραφία κάτω thanks to Maddog)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"HOST IT YOURSELF.

SPANK YOU"

XAXAXA. Μάλλον δεν τους άρεσε το direct link που έβαλες. :p

EDIT: Ιδού, hosted στο Retromaniax:

picture.php
 
Thanx Maddog.. πλεον η δυναστεια ειναι complete! :)
 
Καλό το φώτο άλμπουμ, αλλά και κανα-δυο γενικές κουβέντες για το κάθε κομάτι δε θα έβλαπταν.

Θα μου πείς 'google it!', αλλά αμα δεν έχεις ιδέα πως τι γίνεται; :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άχουυυυυυ, θέλω έναν C64C.... υπάρχει κανένας περισσευούμενος για ανταλλαγή με ZX Spectrum (σε σούπερ κατάσταση)? Ή φρατζόλας λευκός δε με χαλάει, ή 128 :D
 
Για να καταλάβω, ο C64 κατασκευάζεται ακόμα από κάποια εταιρεία, όπως πχ. το αυτοκίνητο "Σκαραβαίος";
 
Όχι, μόνο μεταχειρισμένους μπορείς να βρεις.
 
Πίσω
Μπλουζα