Η πρώτη διαφήμιση του ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
412
Το περιοδικό ''Γυναίκα'' το 1966 είχε σε μία από τις σελίδες του αυτό:

fetch


:) :) :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πού στο καλό τα ξετρυπώνεις όλα αυτά βρε Κριέ;; :p

Πάντως το Μίκυ Μάους είναι αναμφισβήτητα από τα καλύτερα περιοδικά. Και δεν είναι τυχαίο που κρατάει τόσα χρόνια αμείωτο το ενδιαφέρον των παιδιών (κάθε ηλικίας ;) ).
 
Πάντως το Μίκυ Μάους είναι αναμφισβήτητα από τα καλύτερα περιοδικά. Και δεν είναι τυχαίο που κρατάει τόσα χρόνια αμείωτο το ενδιαφέρον των παιδιών (όλων των ηλικιών ).
συμφωνώ απόλυτα! έχω πωρωθεί τόσο πολύ με αυτό αλλά και γενικότερα με τα κόμικς της νέας ακτίνας που τα παίρνω όλα εδώ και 12 χρόνια (από την πρώτη δημοτικού!) και δεν έχω χάσει σχεδόν κανένα τεύχος.

(πάντως η διαφήμιση πρέπει να είναι πολύ σπάνια,αλλά γιατί λέει ότι ανέλαβε την έκδοση η γυναίκα? άλλο όνομα δεν είχε τότε ο εκδοτικός οίκος?)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ Krem13

Η Βικιπαίδια έχει πληροφορίες για το Περιοδικό Γυναίκα καθώς και το πρώτο εξώφυλλο του περιοδικού.

@sunset89

Γκουχ γκουχ γκουχ :)

Η τελευταία πρόταση του άρθρου ήταν προφητική και απόλυτα διαχρονική. Δε νομίζω πως άλλο έντυπο comic έχει δώσει τόση χαρά. Και τα υπόλοιπα τα περιμέναμε να μας τα αγοράσουν οι γονείς μας αλλά αυτό ήταν το α π ό λ υ τ ο!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα διαφωνήσω ως προς την ποιότητα του περιοδικού, απο την στιγμή που οι ιστορίες ειναι κατα 98% απο την ιταλική σχολή η ποιότητα εκανε γεώτρηση σε σχέση με τις ιστορίες πχ του ΚΟΜΙΞ. Απλα τοτε δεν υπήρχε σοβαρός ανταγωνισμός.
 
Κατσε βρε Saulotη μου, απο το 75 διαβαζουμε Μικι Μαους, μια χαρα ηταν οι ιστοριες και η ποιοτητα ηταν πολυ πανω απο αλλα κομικ της εποχης. Συγκριση δεν θα μπορουσε να υπαρξει με το πολυ κατοπινο ΚΟΜΙΞ αλλα αυτο δεν εριχνε στα ταρταρα την "απλη" εκδοση. Για να μην πω και για τα "κοκκινα" κλασσικα που ηταν η χαρα μας οταν εβγαιναν.
 
Και εγω θα ξαναδιαφωνησω ,λεγοντας οτι η "μεγαλη" ιταλικη σχολη μαζι με την αμερικανικη εφτασε τα παπια εκει που ειναι τωρα (κοινως δεν μειονεκτει πουθενα) και θα ξαναδιαφωνησω με το οτι ισως τα πρωτα 5 χρονια της κυκλοφοριας του το περιοδικο να επαιζε μονο του μετα υπηρχαν απειρες επιλογες απο παρομοιου υφους περιοδικα,παρολαταυτα τα παπια επικρατησαν με διαφορα.

Τωρα ναι παιζουν μονα τους.
 
Η αγαπητή krios, μου δίνει την αίσθηση οτι έχει στα χέρια της ένα μαγικό λυχνάρι και της εκπληρώνει όλες τις ρετρο-επιθυμίες! :D

krios, πρέπει να έχεις τεράστιο αρχείο (περιοδικών και όχι μόνο)... ;)

Τώρα, θα συμφωνήσω και εγώ οτι η Ιταλική σχολή ήταν μια χαρά! Εκείνη την εποχή ο Μίκυ Μάους ήταν ό,τι καλύτερο! Και μια και αναφέρθηκε πριν, πράγματι, τα Κλασσικά ήταν η χαρά μας! Προσωπικά, δε χόρταινα να ξεφυλλίζω ξανά και ξανά τα τεύχη των Κλασσικών!
 
Πολλοί από μας, μεγαλώσαμε μια χαρά με τα "ιταλικά", τα "ΚΟΜΙΞ" και οι σαφώς ανώτερες ιστορίες τους, ήρθαν αρκετά αργότερα εξάλλου στην Ελλάδα... ;)

Εξαιρετικό εύρημα krios...
 
Τι να πω , ημουν ψείρας απο μικρός, προτιμουσα και προτιμάω τις σουρεαλιστικές ιστορίες των κομικ της Dragaud (Δραγούμης) παρά το μικι μαους ή το μεγάλο μικυ.
 
Εκτος απο Μικυ Μαους ΚΟΜΙΞ (κτλ) Ωραιο ειναι και τα παλια τευχη Μπλεκ (ακομα τα διαβαζω xD /emoticons/laugh@2x.png 2x" width="20" height="20" />)
 
:animeek:

Για μιά ακόμη φορά με αφήνεις άναυδη με τα ευρήματά σου!!! :bow:
 
θέλω να ρωτήσω το εξής με αφορμή αυτή τη σπάνια διαφήμιση,θα γινόταν να δημιουργηθεί σαν thread (αν δεν υπάρχει ήδη) ένα φωτογραφικό αρχείο σπάνιων παλαιών διαφημίσεων (χωρισμένων ανά είδος ή χρονολογία) με υλικό που θα ανεβάζουν οι χρήστες? ή μήπως θα υπάρχουν νομικά προβλήματα?
 
krem13 είπε:
θέλω να ρωτήσω το εξής με αφορμή αυτή τη σπάνια διαφήμιση,θα γινόταν να δημιουργηθεί σαν thread (αν δεν υπάρχει ήδη) ένα φωτογραφικό αρχείο σπάνιων παλαιών διαφημίσεων (χωρισμένων ανά είδος ή χρονολογία) με υλικό που θα ανεβάζουν οι χρήστες? ή μήπως θα υπάρχουν νομικά προβλήματα?
krem για ρίξε μια ματιά ;)

Ασπρόμαυρη ρετρό έντυπη διαφήμιση

Ρετρό έγχρωμη διαφήμιση
 
Εκπληκτική διαφήμιση!!

Η ποιότητα πάντως του Μίκυ Μάους έχει πέσει κατακόρυφα. Κι εγώ το έκοψα μετά από δεκαετίες που το αγόραζα - συγκεκριμένα στο τεύχος 2200, όπου και έκλεισα 1000 σερί τεύχη στη συλλογή μου.

Πλέον οι παλιές καλές ιστορίες που είχε το ΜΜ τη δεκαετία του 80 αναδημοσιεύονται στα Κλασικά, που είναι και το μόνο κόμικ του Τερζόπουλου που παίρνω ακόμα, μαζί με το Κόμιξ (του οποίου η ποιότητα επίσης έχει πέσει).
 
Η δεύτερη έντυπη διαφήμιση ήταν πάλι μόνο το κεφάλι του Μίκυ να γελάει αλλά ήταν έγχρωμη και ολοσέλιδη. Η τρίτη είναι αυτή :)

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενδιαφέρον ότι βάλανε τη Γιαγιά Ντακ, έχοντας παραλείψει βασικότερους χαρακτήρες όπως τα ανιψάκια ή την Νταίζυ.
 
Uninvited είπε:
Ενδιαφέρον ότι βάλανε τη Γιαγιά Ντακ, έχοντας παραλείψει βασικότερους χαρακτήρες όπως τα ανιψάκια ή την Νταίζυ.
E, για να αντιπροσωπεύουν και την τρίτη ηλικία (εκτός από το γερο-Σκρουτζ, φυσικά!) :p
 
Για του λόγου το αληθές (πόστ νούμερο 16)

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα