Η πρώτη ελληνική βιντεοταινία

Stormwatch

RetroNuts!
Joined
18 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.611
Αντιδράσεις
263
Σήμερα μου έσκασε φλασιά. Ποιά είναι η πρώτη ελληνική παραγωγή καθαρά για την αγορά του βίντεο; Χωρίς δηλαδή να κυκλοφόρησε στους κινηματογράφους...
 
Υπαρξιακο, για να μη πω μεταφυσικο, ερωτημα Stormwatch :)

Ειμαι περιεργος εαν εχει απαντηση, και εαν ειναι γνωστός τίτλος!

ΥΓ. φαντάσου ο τίτλος να περιλαμβάνει τον αριθμό 42 :D
 
Ωρέο thread ανήξατε.

Η γνώμη μου είναι οτι η 1η ελληνική βιντεοταινία πρέπει να γηριστικε το φθινοπωρο του 83. Εχω μια ιπόψη μου ,αλλά δεν θημάμε τίτλο.

Προταγωνιστούσαν οι : Γιάννης Βούρος ,Σοφία Αλιμπέρτη και Μπεάτα Ασημακοπούλου.
 
Φίλε video80 και γω κάπου εκεί την "ψάχνω" χρονικά. Τέλη 83 με αρχές 84 πρέπει να είναι. Δεν την ξέρω την ταινία που λες πάντως...Ας ελπίσουμε οτι τα αστέρια της retrodb θα γνωρίζουν κάτι παραπάνω.
 
Μια και το είπατε, πότε ήρθαν οι Vhs στην Ελλάδα και ποια ήταν η πρώτη ξένη ταινία; ( τι ρωτάω τώρα θα μου πείτε)....
 
video80 είπε:
Ωρέο thread ανήξατε.
Η γνώμη μου είναι οτι η 1η ελληνική βιντεοταινία πρέπει να γηριστικε το φθινοπωρο του 83. Εχω μια ιπόψη μου ,αλλά δεν θημάμε τίτλο.

Προταγωνιστούσαν οι : Γιάννης Βούρος ,Σοφία Αλιμπέρτη και Μπεάτα Ασημακοπούλου.
H βιντεοταινια που λες πρεπει να ειναι με τον τιτλο "Το κοροϊδάκι της Ελένης" του 1986 εδω ειναι και το λινκ http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%BF_%CE%BA%CE%BF%CF%81%CE%BF%CF%8A%CE%B4%CE%AC%CE%BA%CE%B9_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%95%CE%BB%CE%AD%CE%BD%CE%B7%CF%82 αλλα δεν νομιζω να ειναι η πρωτη βιντεοταινια γιατι αυτη γυριστηκε το 1986.
 
Mπας και ειναι το "Το Μελαχροινακι" με Τετα Ντουζου,Χρηστο Καλοου,Γιωργο Πετροχειλο,Στελλα Κωνσταντινιδου κ.α.?

Γιατι στη retro db ως ετος παραγωγης ειναι το 1983 και το 1985 λεει οτι ξανακυκλοφορησε με τον τιτλο "Θηλυκο Κεντρι" !

Λετε?
 
Δεν ξέρω αν σας βοηθώ καθόλου, αλλά θυμάμαι ότι τέλος της δεκαετίας του '80 είχα διαβάσει σε κάποιο περιοδικό μια συνέντευξη του Κώστα Μακέδου στην οποία λεγόταν ότι ο ηθοποιός έπαιζε στην πρώτη ελληνική βιντεοταινία που γυρίστηκε ποτέ. Βέβαια ξέρω ότι γύρισε πολλές ο άνθρωπος, αλλά ίσως βοηθηθείτε. Αν έχετε το λεξικό ταινιών του Δημήτρη Κολιοδήμου που έχει αλφαβητικό κατάλογο βιντεοταινιών, μπορεί να αναφέρει κάτι.
 
Η πρωτη ταινια πρεπει να ειναι Η γυναικάρα με τα πράσινα παραγωγης 1985 απο την εταιρια VCI που ηταν οι πρωτη που αρχισε να παραγει ταινιες μονο για το βιντεο.
 
Κι εγώ νομίζω 1984 ή 985 πρέπει να ήταν...
 
ο μακεδος επαιζε ετσι και αλλιως στο γυναικαρα με τα πρασινα αλλα συμφωνα με την retro db υπαρχουν και αλλοι τιτλοι πιο παλιοι απο την γυναικαρα που ειναι του 85
 
Aντε και μόλις την βρούμε θα μου σκάσει και η 2η φλασιά για το ποιά είναι η τελευταία ελληνική βιντεο-παραγωγη... :)
 
appoul είπε:
Δεν ξέρω αν σας βοηθώ καθόλου, αλλά θυμάμαι ότι τέλος της δεκαετίας του '80 είχα διαβάσει σε κάποιο περιοδικό μια συνέντευξη του Κώστα Μακέδου στην οποία λεγόταν ότι ο ηθοποιός έπαιζε στην πρώτη ελληνική βιντεοταινία που γυρίστηκε ποτέ. Βέβαια ξέρω ότι γύρισε πολλές ο άνθρωπος, αλλά ίσως βοηθηθείτε. Αν έχετε το λεξικό ταινιών του Δημήτρη Κολιοδήμου που έχει αλφαβητικό κατάλογο βιντεοταινιών, μπορεί να αναφέρει κάτι.
Στον Κωστα Μακεδο στην retrodb ως την πιο παλια βιντεοταινια που παιζει εχει το Τρελοι Και Παλαβοι Για Δεσιμο με ετος παραγωγης 1982. Ομως αναφερει πιο κατω πως ειναι ξεκαθαρο απο το εξωφυλλο πως ειναι μετα το 1985.

http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CF%81%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CE%AF_%CE%BA%CE%B1%CE%B9_%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B2%CE%BF%CE%AF_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CE%B4%CE%AD%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF

Οποτε μεχρι στιγμης ως πρωτη φαινεται αυτη (αν αληθευει η χρονια παραγωγης),αλλιως κραταμε το Θηλυκο Κεντρι 1983 μεχρι να βρεθει αλλη πιο παλια! Που θα μας παει θα τη βρουμε!!! :cool:
 
Παρακολουθώντας πριν λιγο καιρό με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τη τηλεοπτική σειρά/ντοκιμαντέρ της Νέριτ "Τα στέκια - ιστορίες αγοραίου πολιτισμού" και συγκεκριμένα το επεισόδιο που ηταν αφιερωμένο στα βιντεοκλάμπ, σε καποια φάση ο ιδιοκτήτης της εταιρίας Video City International κ.Νίκος Γουδεβένος λέει πως η πρώτη - ιστορικά - ελληνική βιντεοταινία που κυκλοφόρησε ποτέ ηταν το "Ο απατών ελλη..νικά" (1985) και κρατώντας το εξώφυλλο το δείχνει στη κάμερα (Κάτω photo)

Δε διευκρινίζει ομως αν ηταν η πρωτη βιντεοταινια της εταιριας του ή γενικα η πρωτη που βγηκε ως καθαρα ελληνική βιντεοπαραγωγή μιας και οπως διαβαζω και στα παραπανω ποστ σίγουρα υπήρξαν ελληνικές παραγωγές στο βίντεο πριν το '85 αν και το "Θυληκό κεντρί" που αναφέρεται στο προηγούμενο ποστ δεν ειναι του 1983 αλλα του 1985 οπότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα τελικά να αποτελεί ως πρώτη εγχώρια βιντεοταινία το "Ο απατών ελλη..νικά"..

image.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
η πρωτη βιντεοταινια δεν γυριστηκε το 1983 αλλα λιγο μεταγενεστερα

αποτι εχω διαβασει και ακουσει η πρωτη βιντεοταινια ειναι η "η γυναικαρα με τα πρασινα" η "ο νταβανζης με τα ριγε σωβρακα"
 
σε ένα τεύχος του 1990 το Μπλέκ ανέφερε ότι η πρώτη πρώτη βιντεοκασέτα που γυρίστηκε για το video ήταν το "Και κλάμα ο ξενοδόχος" με Βούρο ,Ρίζο.Σε αυτό το θέμα πίστευα ότι θα μου λύσει την απορία το βιβλίο "Η ελληνική βιντεοταινία 1985-1990" της Ορσαλίας-Ελένης Κασσαβέτη αλλά το συγκεκριμένο βιβλίο καμιά απορία δεν μου έλυσε.Είναι και διδακτορική διατριβή κατά τα άλλα.Σύν ότι έχει και πολλές ελλείψεις σε ταινίες, έχουν γυριστεί πολύ περισσότερες απ' αυτές που αναγράφει που έχω δεί από τα μεγάλα αλλά κυρίως από τοπικά κανάλια εκεί αρχές και μέσα '90.Πάντως το Μπλέκ αυτή την ταινία ανέφερε το "Και κλάμα ο ξενοδόχος" που μπορεί να μην είναι αυτή η πρώτη.
 
Παρακολουθώντας πριν λιγο καιρό με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τη τηλεοπτική σειρά/ντοκιμαντέρ της Νέριτ "Τα στέκια - ιστορίες αγοραίου πολιτισμού" και συγκεκριμένα το επεισόδιο που ηταν αφιερωμένο στα βιντεοκλάμπ, σε καποια φάση ο ιδιοκτήτης της εταιρίας Video City International κ.Νίκος Γουδεβένος λέει πως η πρώτη - ιστορικά - ελληνική βιντεοταινία που κυκλοφόρησε ποτέ ηταν το "Ο απατών ελλη..νικά" (1985) και κρατώντας το εξώφυλλο το δείχνει στη κάμερα ...


Το θυμάμαι και εγώ αυτο. Και νομίζω ότι την εννοεί σαν πρώτη βιντεοπαραγωγή,γενικά...
Νομίζω ότι η παραγωγή ξεκιναει το '85.. Μάλλον υπάρχει ένα μπέρδεμα με τις ημερομηνίες και αυτές που έχουν δηλωθεί
του '83-'84 να έχουν γυριστεί πιο μετά... Π.χ. το Μία Ρένα χωρίς φρένα στην RDB είναι του '84, αλλά στο dvd γράφει 1989 σαν πρώτη προβολή.
 
Γενικοτερα δεν εχω ασχοληθει με καταγραφες βιντεοταινιων, και ειδικοτερα ΠΟΤΕ με τις χρονολογιες τους :Ρ
 
Πίσω
Μπλουζα