Η συλλογή μου μεγαλώνει...

viking4a

RetroNuts!
Joined
26 Απρ 2013
Μηνύματα
1.360
Αντιδράσεις
351
Παρακατω η μικρη μου συλλογη με επιτραπεζια παιχνιδια που ανακαλυψα σε τιμη ευκαιρια και κατασταση mint..

Οσο θα μεγαλωνει, θα ανεβαζω συνεχως φωτογραφιες..
 
Πολυ ωραια παιχνιδια!

Ευχαριστουμε!

Αναμενουμε και αλλα παιχνιδια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραία τα επιτραπέζιά σου Βασίλη. Εύχομαι να μεγαλώσεις τη συλλογή σου σύντομα ;)
 
Βασίλη, να τα "εκατοστήσεις".

Είναι επίσης ευκαιρία τώρα που θα έρθεις στη Θεσσαλονίκη, να "ανακαλύψεις" και μερικά παλιά & σπάνια ελληνικά επιτραπέζια παιχνίδια!
 
Eννοειται παιδια, ευχαριστω για τα σχολια!!

Τωρα που θα ερθω Θεσσαλονικη ανυπομονω να ανακαλυψω διαμαντακια και το κυριοτερο, επειδη θα ειναι ελληνικα... :)

Αν και δε νομιζω να πετυχω τετοιες τιμες, anyway...

Αλλο ενα ''σπορ'' που ξεκινησα εδω.....
 
Ομορφα ολα τους!!! :)

Καλοριζικα και καλο παιχνιδι Μπιλαρα!!! :thumbup:

Μονο μια ερωτηση....

Δεν λεω για αυτα που μπορεις τις οδηγιες να τις βρεις και στα αγγλικα,

αλλα για τα "καθαροαιμα" γερμανικα...με τις οδηγιες πως την παλευεις?
wait.gif
 
Πολύ πράμα!!!

Ωραίος Βασίλη! :thumbup:

Σου εύχομαι να σταθείς τυχερός και να βρεις αυτά που θες, και σε καλές τιμές πάνω απ'όλα! :)
 
DINO ευχαριστω φιλαρακι..Αν βρω κι αλλα, θα προσθετω εδω φωτογραφιες να γουσταρετε!! :)

Σταυρο, ακομα δε το εψαξα το θεμα με τις οδηγιες στα 2 καθαροαιμα γερμανικα παιχνιδια που εχω... Τωρα με το καινουργιο χομπι που ''προεκυψε'' ανακαλυψα αυτο το site για να βλεπω πληροφοριες (χρονιά, εκδοτης κτλ) www.boardgamegeek.com

Κι εδω θελω μια βοηθεια απο τους ειδικους.. Υπαρχει παρομοιο site ειδικα για επιτραπεζια (με λιστες, οδηγιες κτλ) στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ? Oσο να'ναι, θα βοηθηθω ακομα περισσοτερο αν υπαρχει κατι τετοιο...

Υ.Γ. Αν ξερει καποιος πληροφοριες για τις 2 Μονοπολη που εχω, καθως δεν ειμαι 100% σιγουρος τι εκδοσεις εχω, θα το εκτιμουσα (ακουει ο boomer ή ακομα καλυτερα, το αλλο παληκαρι που μαζευει ΜΟΝΟ Monopoly)??? :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστω φιλε DINO, μολις εγινα μελος κι ολας... ;)

Eλπιζω να βρω κανα καλο επιτραπεζιο οσο θα ειμαι Θεσσαλονικη και θα ποσταρω φωτο...
 
Έχουμε εξελίξεις παιδιά.. Σήμερα αγόρασα 3 ελληνικά (yeah!!!) επιτραπέζια.. Το τονίζω και χαίρομαι, επειδή για όποιον δεν γνωρίζει, εδώ και 3 χρόνια ζω στην Στουτγκαρδη Γερμανίας.. Οποτε για μένα,είναι πιο δύσκολο να έχω ελληνικά άλμπουμ panini και επιτραπέζια (ναι,δηλώνω κι επίσημα ότι απέκτησα κι αυτό το χόμπι πλεον, χαχα)..! :p Επίσης, συμμάζεψα την αποθηκουλα μου μετά όταν γυρισα σπίτι και ανακάλυψα όλα τα επιτραπέζια που επέζησαν από το παρελθόν.. Σας τα παρουσιάζω με σχετική υπερηφάνεια και συγκίνηση, απολαύστε τα! :)
 
Πολύ όμορφα!

στη δευτερη φωτογραφία τράβηξε το ενδιαφέρον μου το παιχνίδι ''Γνωρίζω τον κόσμο'', είναι παιχνίδι με κάρτες;

Υπάρχει έτος κυκλοφορίας του; Η εταιρεία κυκλοφορίας είναι η AS σωστά;
 
Ευχαριστω BETTY BOOP!! :)

Ναι, είναι της AS. Επίσης, υπάρχουν κι αλλά επιτραπέζια του ίδιου στιλ αυτης της εταιρίας, όπως: μαθαίνω αγγλικά (η κάπως έτσι) ,το είδα σήμερα απο εκεί που πήρα τα σημερινά 3 επιτραπέζια..

Το παιχνίδι δεν είναι παιχνίδι καρτών.. έχει ταμπλό, πιόνια, καρτέλες με σημαίες για να αναγνωρίσεις, και γενικά πολύ πραμα..

Θα βγάλω αν θες πιο λεπτομερείς φωτογραφίες του συγκεκριμένου παιχνιδιού αύριο..
 
viking4a είπε:
Ευχαριστω BETTY BOOP!! :)
Ναι, είναι της AS. Επίσης, υπάρχουν κι αλλά επιτραπέζια του ίδιου στιλ αυτης της εταιρίας, όπως: μαθαίνω αγγλικά (η κάπως έτσι) ,το είδα σήμερα απο εκεί που πήρα τα σημερινά 3 επιτραπέζια..

Το παιχνίδι δεν είναι παιχνίδι καρτών.. έχει ταμπλό, πιόνια, καρτέλες με σημαίες για να αναγνωρίσεις, και γενικά πολύ πραμα..

Θα βγάλω αν θες πιο λεπτομερείς φωτογραφίες του συγκεκριμένου παιχνιδιού αύριο..
ναι, περιμένουμε φωτογραφίες...+ ετος κυκλοφορίας :flower:
 
Βασίλη όλα πολύ ωραία, μπράβο σου. Αν βρεις πάρε και το Run Yourself Ragged. Είναι διασκεδαστικό.
 
Γιάννη, thanks φίλε..

Αυτό που πρότεινες, λογικά θα το βρω όταν ξαναπάω Γερμανία, σωστά?

Τώρα ψάχνω ελληνικά (δε το είδα στον Φειδία χτες)..
 
viking4a είπε:
Γιάννη, thanks φίλε..Αυτό που πρότεινες, λογικά θα το βρω όταν ξαναπάω Γερμανία, σωστά?

Τώρα ψάχνω ελληνικά (δε το είδα στον Φειδία χτες)..
Καλά, εγώ ανέφερα ότι το είχαν φέρει συγγενείς από Γερμανία στα ξαδέρφια μου, λογικά θα το βρεις και αλλού. Φειδίας Ueber Alles, ε; :)
 
Ωραιες οι προσθηκες (ειδικα το Stratego :D ).

Καλοριζικα Viking!
 

1@Ajax87[/USER] ευχαριστώ φίλε.

Stratego δεν είχα ποτέ, ούτε ξέρω πως παίζεται.. Το πήρα γιατί είναι σε κατάσταση mint..

Γιάννη, κάποια στιγμή, αν είμαι τυχερός, θα το βρω κι αυτό, που θα παει.. Τώρα που άρχισα και μ'επιτραπεζια... ;)

Εν το μεταξύ, μια ερωτηση: πολλά δεν είναι 20€ ταρίφα για κάθε επιτραπέζιο, σε μέτρια κατάσταση?

Αφού υποσχέθηκα φωτό,δεν αθετώ τον λόγο μου..Αφιερωμένο στην 1@betty[/USER] BOOP, με αγάπη.. :)

Το παιχνίδι είναι το "Γνωρίζω τον Κόσμο" (δεν είδα ημερομηνία έκδοσης κάπου)..

Εταιρία: AS company

 
Με γειά τα ωραία σου παιχνίδια Viking! Aυτό το μέρος που λες δεν το γνώριζα, τώρα το τσέκαρα και φαίνεται πολύ ενδιαφέρον. Αν είναι έτσι όπως δείχνει, το καλό που σου θέλω να μην τα ξεσηκώσεις όλα, ειδικά τα επιτραπέζια, γιατί θέλω να το τιμήσω κι εγώ όταν πάω :p
 
Πίσω
Μπλουζα