Η συλλογή μου - NES & SNES (Sephirothson)

sephirothson

RetroActive
Joined
5 Δεκ 2011
Μηνύματα
476
Αντιδράσεις
13
Να και τα δικα μου παιχνιδια.θα τα αραδιασω καποια στιγμη να φαινοται καλυτερα.Η snes ειναι η αγαπημενη μου κονσολα.Στις μερες μας ειναι πολυ δυσκολο να βρεις παιχνιδια με κουτι(το οποιο να ειναι σε πολυ καλη κατασταση)και manual και αν βρεις θα τσιμπαει σε τιμη.Ευτυχως σταθηκα τυχερος και καταφερα και βρηκα αρκετα παιχνιδια σε προσιτες τιμες.Μ αζι ποσταρω και μια φωτο με τις κονσολες τις nintendo που εχω.Σε λιγες μερες θα εχω και μια κουτατη nes(εκδοση με το super mario bros 3)και ετσι μου μενει ενα κουτατο gameboy για να αποκτησω.

Προβολή συνημμένου 76527 Προβολή συνημμένου 76528
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sephirothson είπε:
Να και τα δικα μου παιχνιδια.θα τα αραδιασω καποια στιγμη να φαινοται καλυτερα
Προβολή συνημμένου 76499
Αμαν, η χαρά του ιτότσου.Ευτυχώς πάντως που στο mystic quest η ταινία είναι μικρή, μπορεί εσύ και ο γκέο να είστε ιτοτσοφανατικοί αλλα εγώ δεν τα μπορώ τα ιτοτσιασμένα. :p Ούτε και τα σκέτα cartridge μπορώ αλλά πλέον για τα rpg είναι μόνόδρομος, οι τιμές έχουν ξεφύγει εντελώς όπως φαίνεται και εδώ! http://www.ebay.co.uk/itm/300878254086?ssPageName=STRK:MEBIDX:IT&_trksid=p3984.m1426.l2649
 
Ήξερα περίπου ποια παιγνίδια έχεις Σάκη αλλά μου ανοίγει το μάτι όταν τα βλέπω όλα μαζί! Είναι μέσα σε πλαστικές θήκες ορισμένα από αυτά? Ποτέ μα ποτέ να μην τοποθετείς τα Snes παιγνίδια με αυτόν τον τρόπο, ΠΑΝΤΑ κάθετα! Το χαρτί είναο περίεργο υλικό και έρπει, όσο περισσότερο τα αφήνεις έτσι θα λάβουν παραμένουσες παραμορφώσεις τα κουτιά.
551851.gif
 
ναι εχει απολυτο δικαιο γιωργο γιαυτο που λες.Απλα τα εβαλα ετσι μονο και μονο για την φωτο!!!Ειναι στην πλαστικη θηκη παντως τα παιχνιδια.

DSCN2896.jpg

DSCN2844.jpg

DSCN2930.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα έχεις και σε πολυ ωραία κατάσταση, εγω είμαι του στυλ "κουτι να υπάρχει και ότι νάναι", μετά προσπαθώ να κάνω τις βελτιώσεις με κόλλες και τα ρέστα.Καλά, τι τα θες όλα αυτά τα snes;Θα τα βρίσκεις σε καλές ευκαιρίες προφανώς και δεν μπορείς να τα αφήσεις. :p Πάντως κι εγώ αυτο το γερμανικό έχω γιατί το snes το πήρα την παραμονή της πρωτοχρονιας του 1997 άρα τότε κυκλοφορούσε αυτό το πιο φρέσκο μοντέλο.

και εγώ είπα να βάλει ο καθένας την συλλογή του στο δικο μου θρεντ, δεν είναι τόσο τεράστιες να χρειάζονται τα δικά τους θέματα, ελεος.Θα μας περάσουν και για τίποτα ψώνια δηλαδή, δέκα παιχνίδια έχουμε. :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα snes τα βρηκα πολυ φθηνα(σε σημειο που αν σου πω ποσο τα πηρα να θελεις να με δειρεις :p )Νομιζω οτι κυκλοφορησε το 1995 αυτο το "μοντελο".Οσο για τα κουτια ναι μονο σε mint κατασταση κοιταω.Ακομα και το secret of mana δλδ να βρω,αν ειναι το κουτι χαλια με κατεστραμενο manual κτλ ουτε που θα το δωσω σημασια.Γιαυτο που λες οντως το εβαλα στο δικο σου θρεντ αλλα μου ειπαν να κανω ξεχωριστω για να μην μπερδευουμε τις συλλογες μας :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sephirothson είπε:
Τα snes τα βρηκα πολυ φθηνα(σε σημειο που αν σου πω ποσο τα πηρα να θελεις να με δειρεις :p )Νομιζω οτι κυκλοφορησε το 1995 αυτο το "μοντελο".Οσο για τα κουτια ναι μονο σε mint κατασταση κοιταω.Ακομα και το secret of mana δλδ να βρω,αν ειναι το κουτι χαλια με κατεστραμενο manual κτλ ουτε που θα το δωσω σημασια.Γιαυτο που λες οντως το εβαλα στο δικο σου θρεντ αλλα μου ειπαν να κανω ξεχωριστω για να μην μπερδευουμε τις συλλογες μας :p
Kαλά, πως να μπερδευτούν, αφου η κάθε φωτογραφία έχει το προφιλ του καθενός δίπλα, δεν γράφουμε σε τσατ. :p Λογικό να θέλει ο τζέο δικό του θρεντ, έχιε και τόσα games, τα δικά μας πρέπει να συνενωθουν μήπως και γεμίσει καμια σελίδα. :p

όσο για τα mint δεν με απολυαπασχολεί, σκισμένα manuals ουτε εγώ παίρνω αλλά απλά να είναι σε μια κατάσταση παλευόμενη.άλλωστε με τέτοιες τιμές που πάιζουν πλέον, δύσκολο να το παίξεις επιλεκτικός.
 
δεν διαφωνω αλλα μαλλον για να ειναι οργανωμενα μου το ζητησαν
 
Ωραία η συλλογή σου Sephi. Να την αυξήσεις όσο θες. Να ρωτήσω μια ανόητη ερώτηση. Τα κουτιά της Itochu έχουν ΟΛΑ ελληνικές οδηγίες? Η μετάφραση είναι οκ ή άστα να πανε?
 
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε johnny.Οσο γιαυτο που ρωτάς ειναι λιγο περίεργα τα πράματα.Ισως ο γιωργος(geo)μπορεσει να μας διαφωτίσει.Κάποια απο τα παχνίδια που έχω με itochu έχουν Ελληνικές οδηγιες οπως πχ το NBA JAM TE κάποια αλλα όμως δεν έχουν!!Αντίθετα το super r-type το οποιο δεν έχει αυτοκολλητο itochu εχει ελληνικο manual!!
 
Ο λόγος για τον οποίο γίνονται κάποια πράγματα, είναι για την καλύτερη οργάνωση του φόρουμ.

Το θέμα το "έσπασα" εγώ, για λόγους που εξυπηρετούν την καλύτερη δομή και την πιο εύκολη αναζήτηση.

Ελπίζω να σας έλυσα την απορία, γιατί ξέρετε τι παίζει με τα offtopics! :p
 
johnny19818 είπε:
Ωραία η συλλογή σου Sephi. Να την αυξήσεις όσο θες. Να ρωτήσω μια ανόητη ερώτηση. Τα κουτιά της Itochu έχουν ΟΛΑ ελληνικές οδηγίες? Η μετάφραση είναι οκ ή άστα να πανε?
ΟΛΑ έχουν ελληνικές οδηγίες όπως αναφέρεις τζώνυ. Ορισμένα έχουν ελληνικό εγχειρίδιο μάλιστα, κυρίως τα Γερμανικά και τα Ισπανικά παιγνίδια. Εκείνα όμως που εισήχθησαν από Αγγλία δεν έχουν ελληνικό εγχειρίδιο αλλά ελληνική φωτοτυπία, μόνο ένα παιγνίδι από αγγλία έχω δει με ελληνικό εγχειρίδιο, το Zelda. Όμως αμφιβάλλω αν ήταν όντως το σωστό κουτί ή ο κάτοχος αγόρασε απλά ένα άλλο κουτί και έβαλε μέσα το εγχειρίδιο.

Όσο για τι μετάφραση....είναι πολύ καλή!!
 
χμμμμμμ γιωργο το donkey kong ειχε μια αφισα οπου στην μια μερια της ειχε τον donkey και στην αλλη εχει τις οδηγιες!!Στο fifa 96 που εχω το μονο που εχει περα απο το αγγλικο manual ειναι ενα καρτελακι απο την itochu με κατι ερωτησεις κτλ οπως και στο street fighter alpha.
 
sephirothson είπε:
χμμμμμμ γιωργο το donkey kong ειχε μια αφισα οπου στην μια μερια της ειχε τον donkey και στην αλλη εχει τις οδηγιες!!Στο fifa 96 που εχω το μονο που εχει περα απο το αγγλικο manual ειναι ενα καρτελακι απο την itochu με κατι ερωτησεις κτλ οπως και στο street fighter alpha.
Η Itochu ήταν αναγκασμένη βάσει νόμου να εμπεριέχει ελληνικές οδηγίες σε όλα της τα προϊόντα. Από το Fifa και το Street Fighter Alpha λείπουν οι οδηγίες της Itochu Σάκη....κάποιος τις πέταξε πριν φτάσουν στα χέρια σου.
 
οντως και γω το σκεφτηκα αυτο μιας και τα παιχνιδια τα πηρα δευτερο χερι που λενε.Αυτο παλι ομως με το r type οπου εχει ελληνικο εγχειριδιο αλλα δεν εχει το κουτι αυτοκολλητο itochu?το εχω dδει και σε αλλα παιχνιδια πχ στο castlevania iv
 
Κανονικά όλα τα παιγνίδια της Itochu έχουν αυτοκόλλητα, κάποιος τα ξεκόλλησε από το R type ή το Castlevania που είδες, επειδή έχω ξεκολλήσει κι εγώ αυτοκόλλητα από κουτιά, αφαιρούνται πραγματικά πολύ εύκολα χωρίς να αφήσουν κανένα σημάδι. Ο μοναδικός τίτλος που έχω δει να πωλείται χωρίς το αυτοκόλλητο Itochu είναι το DKC 3 και αυτό μάλλον επειδή κυκλοφόρησε σε μια εποχή τέλους Itochu, αρχές Nortec και υπήρχε μια αστάθεια λογικά. Άλλη περίπτωση είναι να επρόκειτο για εργοστασιακό λάθος, να ξέχασαν δηλαδή να βάλουν αυτοκόλλητο σε κάποιο κουτί ή τη φωτοτυπία....άνθρωποι έκαναν αυτές τις δουλειές, άρα δεν είναι απίθανο.
 
πραγματικα τωρα που κοιταω το κουτι απο το r type δεν μπορω να διακρινω αν ειχε αυτοκολλητο.Αν οντως μπορουσες να τα ξεκολλησεις τοσο ευκολα χωρις να αφησεις και σημαδια ειναι πολυ πιθανο να εγινε και εδω κατι παρομοιο.
 
sephirothson είπε:
Αν οντως μπορουσες να τα ξεκολλησεις τοσο ευκολα χωρις να αφησεις και σημαδια ειναι πολυ πιθανο να εγινε και εδω κατι παρομοιο.
Αυτά εδώ είχαν το λευκό αυτοκόλλητο Itochu και τα αφαίρεσα εγώ ο ίδιος. Πες μου για κάθε κουτί που ήταν το αυτοκόλλητο πριν αφαιρεθεί.

26122011823.jpg

140120121074.jpg

31122011926.jpg

28122011864.jpg

27012012687.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εχμμμμ ναι οντως δυσκολα να το βρω!!Παντως ενας φιλος εχει το dkc3 με itochu!!
 
Ναι κι εγώ το είχα παλαιότερα, απλώς είχε τύχει να δω πολλά κομμάτια σε κατάστημα χωρίς Itochu αλλά με ελληνικές οδηγίες.
 
Πίσω
Μπλουζα