Η Atari 800 XL συλλογή μου!

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.332
Αντιδράσεις
1.184
Ξεκινάμε με τον πρώτο υπολογιστή που αγόρασα (το '87 - '88 πρέπει να ήταν) και πολύ πολύ αγαπημένο μου, τον Atari 800XL...

attachment.php


Ακολουθεί το κασσετοφωνάκι, το οποίο έχει "γράψει" ατέλειωτα χιλιόμετρα...

attachment.php


Οι κασσετούλες όλες αγορασμένες από τότε...

Μη ψάξετε να βρείτε πρωτοκλασάτους τίτλους γιατί δεν υπήρχαν πολλοί και όσοι υπήρχαν δεν ήταν εύκολο να έχω πρόσβαση σε αυτούς.

Παρ'όλα αυτά, διασκέδασα πάρα πολύ με σχεδόν όλα τα παιχνίδια, αν σκεφτεί κανείς οτι αγόραζα "γουρούνι στο σακί"...

attachment.php


Κάποιες κασσέτες έχουν γραμμένα προγράμματα που έφτιαχνα εκείνη την εποχή (μη φανταστείτε τίποτα τρελλά πράματα)...

Κάποια στιγμή θα πρέπει να τα φέρω στην επιφάνεια...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για τυφλες αγορες, μια χαρα θα ελεγα τα καταφερες DINO. Σαβουροπαιχνιδο δεν ειναι κανενα, και ποσο μαλλον οταν μιλαμε για το λατρεμενο Spooky Castle και το εξαιρετικο υβριδιο Zaxxon/Choplifter το Panther!!! Περιτο να πω πως εχεις μαζεμενο περισσοτερο γνησιο software (αγορασμενο) απο οτι ειχα ποτε μου συνολικα σε ολα μου τα μηχανηματα, και ειδικα δε για ενα outsider της ελληνικης αγορας οπως τα XL/XE.

Και κατι σχετικο/ασχετο, τωρα που ειδα τις φωτο με τις κασσετες, θυμηθηκα πως ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε δεν χωνεψα ουτε προκειται να χωνεψω ποτε τα μεγαλα κουτια με τις κασσετες!!! Η πιο απαισια ιδεα ever! Στις περισσοτερες που ηρθα αντιμετωπος υπηρχε μια κασσετα που κολυμπαγε μεσα, και οι οδηγιες ηταν τοσο μικρες που δεν χρειαζοταν μεγαλο κουτι. Αν υπηρχαν δυο κασσετες (πολυ σπανια εκτος των περιπτωσεων της Silverbird) να το καταλαβω αλλα αυτη η τακτικη του να δινουν αυτα τα μεγαλα κουτια στην πλειοψηφια των παιχνιδιων στα 8bit ποτε δεν την καταλαβα. Εντελως αντιαισθητικα και μου χαλουσαν παντα την ομορφη εικονα που δινουν οι κανονικου μεγεθους κασσετες οταν βρισκονται αναμεσα τους. Τα σιχαινομαι οσο τιποτα. Μου καθονται στο στομαχι. Τα ειπα και ησυχασα!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
phil_vr είπε:
Για τυφλες αγορες, μια χαρα θα ελεγα τα καταφερες DINO. Σαβουροπαιχνιδο δεν ειναι κανενα, και ποσο μαλλον οταν μιλαμε για το λατρεμενο Spooky Castle και το εξαιρετικο υβριδιο Zaxxon/Choplifter το Panther!!!
Thanx!

Πράγματι, πολύ ωραία τα παιχνίδια που ανέφερες...

Θα θυμάσαι οτι στο Spooky Castle, υπάρχει ένα bug, κάπου στις τελευταίες πίστες, που σε οδηγεί σε dead end και δε μπορείς να προχωρήσεις...

Παιχνιδάρα και το Panther (και τι μουσική, Θεέ μου), αλλά σε αυτό που έπεσε ΤΟ λιώσιμο ήταν το Zybex!

Περιτο να πω πως εχεις μαζεμενο περισσοτερο γνησιο software (αγορασμενο) απο οτι ειχα ποτε μου συνολικα σε ολα μου τα μηχανηματα, και ειδικα δε για ενα outsider της ελληνικης αγορας οπως τα XL/XE.
Τι είπες τώρα... Σε είχα να έχεις τόνους originals...

Και κατι σχετικο/ασχετο, τωρα που ειδα τις φωτο με τις κασσετες, θυμηθηκα πως ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε δεν χωνεψα ουτε προκειται να χωνεψω ποτε τα μεγαλα κουτια με τις κασσετες!!! Η πιο απαισια ιδεα ever! Στις περισσοτερες που ηρθα αντιμετωπος υπηρχε μια κασσετα που κολυμπαγε μεσα, και οι οδηγιες ηταν τοσο μικρες που δεν χρειαζοταν μεγαλο κουτι. Αν υπηρχαν δυο κασσετες (πολυ σπανια) να το καταλαβω αλλα αυτη η τακτικη του να δινουν αυτα τα μεγαλα κουτια στην πλειοψηφια των παιχνιδιων στα 8bit ποτε δεν την καταλαβα. Εντελως αντιαισθητικα και μου χαλουσαν παντα την ομορφη εικονα που δινουν οι κανονικου μεγεθους κασσετες οταν βρισκονται αναμεσα τους. Τα σιχαινομαι οσο τιποτα. Μου καθονται στο στομαχι. Τα ειπα και ησυχασα!! :)
XAXAXA!!! Τό'χεις το δίκιο σου, δε λέω...
 
Για το Spooky Castle επικρατει ενα πυκνο μαυρο συννεφο στην μνημη μου DINO, αλλα σιγουρα δεν ειχα τελειωσει ποτε το παιχνιδι. Πολυ πιθανο για τον λογο που αναφερεις. Για το γνησιο software που αγορασα ποτε, θα επρεπε να γινει ερωτηση σαν "Αγορασα ποτε?" :) Με τον Spectrum +2 που ειχα παρει απο την Micropolis μου ειχαν δωσει 6 κασσετες μαζι της Amsoft που δεν πιανονται σαν αγορα αλλα σαν δωρο. Μετα ειχα μια γειτονια τιγκα στον Spectrum απο φιλους που εκει γινοταν της αντιγραφης το ασυμμαζευτο! Μετα ηρθε ο 6128 μαζι με τρια γνησια παιχνιδια (Roland on the Ropes, 3D Chess και Sorcery+) και εκεινο το διαστημα ειχε ξεκινησει στην Micropolis η διαθεση μη γνησιων παιχνιδιων, μετα με τον STFM ειχα το Power Pack που ξερεις, και με την 1200 το μονο γνησιo που ειχα ηταν το Workbench. Παιχνιδια και προγραμματα δεν θυμαμαι να αγορασα ποτε για κανενα μηχανημα, παρα μονο τα μεσα αποθηκευσης τους και το κοστος της αντιγραφης. Τονους απο γνησιο software 8-16bit απεκτησα δεκαετιες μετα μαζι με τα μηχανηματα που μαζευα αλλα και παλι δεν πιανονται αφου ηταν ρετρομαζεμα στην ουσια. Οποτε αν τα βαλεις κατω.. κοιταξε να δεις, ποτε δεν αγορασα γνησιο software ουτε για δειγμα! Να δεις που θα βγαλω μαυρο σημαδι στο χερι σαν τον Jack Sparrow για τις αμαρτιες αυτες! :)

Και για να ξαναβαλω το on topic, για το Zybex που ανεφερες θυμαμαι οτι ηθελε τρελο fire button! Πολυ καλο οντως και το ολο σεταρισμα του παιχνιδιου θυμιζε δουλειες της Thalamus.
 
Μου θύμησες που πηγαίναμε με φίλο (ναι είχα βρει έναν φίλο μου που είχε 65ΧΕ, κατά τύχη) στο Super Market του πατέρα του, τις ώρες μη λειτουργίας, όπου είχε στερεοφωνικό με διπλό κασσετόφωνο και αντιγράφαμε ο ένας τις κασσέτες του άλλου...

Τι ωραία χρόνια...

Όσον αφορά το Zybex, με 2 παίκτες ταυτόχρονα, πραγματικά απογειωνόταν...

Disclaimer: Το thread αυτό δεν υποστηρίζει ούτε ενισχύει την αντιγραφή προγραμμάτων, για κανένα λόγο... :D
 
Ωραίος DINO και με μπόλικα παιχνίδια! Μια ερώτηση καθότι είμαι άσχετος εντελώς. Από το κασσετοφωνάκι υποθέτω έπαιζαν τα παιχνίδια, σωστά; Μόνιτορ δεν είδα, το συνέδεες σε τηλεόραση;
 
Λογικότατες οι ερωτήσεις σου... :)

Τα παιχνίδια, πράγματι, φόρτωναν από το κασσετόφωνο...

Στην αρχή έπαιζα στην τηλεόραση, αλλά επειδή έπαιρνα και περιοδικά που είχαν listings, "μου είχαν βγει τα μάτια", οπότε μετά από κανα χρόνο οι γονείς μου, μου αγόρασαν ένα έγχρωμο monitor της Philips και είναι το παρακάτω (είναι το δικό μου)...

attachment.php
 
Ωραια πραγματακια Ντινο!!!!! :thumbup:

Στην πενα ολα τους!!!! :worship:

Παω στοιχημα οτι απο καπου θα ξεπροβαλει ο Μυρμηγκοφαγος να AMSTRA(D)ΨΕΙ απο καθαριοτητα το θεμα....:biglaugh:
 
Ωραιος Dino!!!Βασικα στην Ελλαδα ηταν πολυ δυσκολο αν δεν ησουν στους χρηστες της τριαδας (commodore-spectrum-amstrad)...εκτος του οτι δεν ειχες γενικως επιλογες,ειχες μονο original επιλογες...οποτε,τι γουρουνι στο σακι..software να'ναι και ο,τι να'ναι...

johnny19818 είπε:
Ωραίος DINO και με μπόλικα παιχνίδια! Μια ερώτηση καθότι είμαι άσχετος εντελώς. Από το κασσετοφωνάκι υποθέτω έπαιζαν τα παιχνίδια, σωστά; Μόνιτορ δεν είδα, το συνέδεες σε τηλεόραση;
Βασικα johny σε ειχα πιο σχετικο με το αντικειμενο...

οποτε :ναι ,το 99% των χρηστων φορτωναν τα παιχνιδια απο το κασσετοφωνο..και επισης η τηλεοραση ηταν το μονιτορ της εποχης,αφου εκτος απο τους amstrad-ακηδες ολοι οι υπολοιποι δεν ειχαν αλλο μεσο απεικονισης...
 
@ stayros: LOL :biglaugh:

Και μια και μου θυμήσατε και τα λατρεμένα μου περιοδικά, να βάλω και εδώ οτι αφορά τα οχτάμπιτα Atari...

attachment.php


ΟΚ, μπήκε "σφήνα" και ένα ST World... Μη δίνετε σημασία... Πάντού υπάρχει ένας ST, ακόμα και σε διαφήμιση Milko... :fafoutis:

Αυτά χωρίς εξώφυλλο είναι το Page 6...

Πανάκριβα για την εποχή... Ειδικά τα Αμερικάνικα...

Ωραιος Dino!!!Βασικα στην Ελλαδα ηταν πολυ δυσκολο αν δεν ησουν στους χρηστες της τριαδας (commodore-spectrum-amstrad)...εκτος του οτι δεν ειχες γενικως επιλογες,ειχες μονο original επιλογες...οποτε,τι γουρουνι στο σακι..software να'ναι και ο,τι να'ναι...
Όπως ακριβώς τα λές Γρηγόρη... Όπως ακριβώς τα λες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Please, κάποιος Mod ας σβήσει αυτό το μήνυμα...

Θενκς για την αγγαρεία... :fafoutis:
 
angel_grig είπε:
Βασικα johny σε ειχα πιο σχετικο με το αντικειμενο...
Έκπληξη! :) . Η/Υ απέκτησα το 2001. Μέχρι τότε ότι έβλεπα από συμμαθητές μου και δεν έδινα σημασία. Μπορώ να πω ότι έχω μεγαλύτερη εμπειρία από κονσόλες τέλη 80s αρχές 90s, παρά από Η/Υ και πόσο μάλλον για τόσο παλιούς...

Τhanks DINO για την απάντηση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Έκπληξη! :) . Η/Υ απέκτησα το 2001. Μέχρι τότε ότι έβλεπα από συμμαθητές μου και δε έδινα σημασία. Μπορώ να πω ότι έχω μεγαλύτερη εμπειρία από κονσόλες τέλη 80s αρχές 90s, παρά από Η/Υ και πόσο μάλλον για τόσο παλιούς....
Πραγματι εκπληξη γιατι σε ειχα για πιο..παλαιουρα :p
 
Εξαιρετική συλλογή - μπράβο Dino !!

(βλέπω "κομπλέ" ο XL, με τα games του, και μέχρι με αταροαυτοκόλλητο πάνω του. :D )
 
μερακλής και στο 8μπιτο αταρι του ο dino...εύγε.
 
Ωραια πραγματα,πως και δεν ειχες κανενα 1010 κασσετοφωνο που ητανε και ασορτι με την ΧL σειρα.


Οσο για τις κασσετες και εγω
"γουρούνι στο σακί" με θυμαμαι να αγοραζω για τον CPC ουκ ολιγες φορες,στα αντιγραφαδικα μας δινανε μια λιστα με εκατονταδες παιχνιδια και προσπαθουσα να βγαλω ακρη αν αξιζει κανενα παιχνιδι απο τα ονοματα και μονο.


Εσυ τουλαχιστον επαιρνες και μια ιδεα απο τα εξωφυλλα και ποσο εξω να πεσεις δηλαδη οταν βλεπεις εξωφυλλο με εναν Superman η το αλλο με τον Conan ,lol.
 
Γεια σου αλανι Atariman με τα ωραια σου :thumbup: Μπορει να μην παω μια ολα αυτα τα Home micros αλλα παντα μαρεσει να βλεπω ολοκληρωμενες συλογες οτι και αν ειναι αυτες.

Επισης οπως εχω πει και σε αλλο θεμα καποτε με ειχε κανει δωρο μια θεια μου ενα C64 και μολις εφυγε η θεια μου τον πουλησα κατευθειαν σε φιλο ουτε να τον βλεπω δεν ηθελα αλλα ο φιλος μου ειχε τρελα μαυτον και ειχε πολλα παιχνιδια.Aυτο που θελω να σε ρωτησω Dino ειναι αν το παιχνιδι Spooky Castle ειναι ιδιο με το spooky castle που επαιξα στον φιλο μου στον c64 και ηταν ενας τυπος που γυρνουσε σε δωματια επερνε κλειδια,ανοιγε πορτες και επερνε κατι σαν βαζα που αναπληρωναν την χαμενη ενεργεια.Απο εχθρους ειχε κατι σαν νυχτεριδες και κατι αλλους που ετρεχαν κατα πανω σου.Επισης 5 λεπτα διαρκεια ειχε εβρισκες μια πριγκιπησα και τελος και μαλιστα κοροιδευα τον φιλο μου γιαυτο γιατι οταν αυτος επαιζε αυτο και με μιλουσε για την υπεροχη των Home micros εγω επαιζα τον παιχνιδαρο Castlevania στο NES:cool:

Eπισης μια που θυμηθηκα αυτα και με ηρθε φλασια τωρα καποια αλλα παιχνιδια που επαιξα σε Atari συστηματα σε αυτον τον φιλο μου και το διασκεδασα μπορω να πω ηταν ενα στο Atari ST που το ονομα του ηταν frankenstein αλλα πρεπει να ειχε ακομα μια λεξη που δεν θυμαμαι και ειχες εναν επιστημονα που που τηλεμεταφεροταν και για να γιννει αυτο γινοταν σκελετος δηλαδη διαλυοταν και επεφταν τα κοκαλα του κατω.Το αλλο παιχνιδι νομιζω πως το επαιξα στο Atari 800XL που παρουσιαζεις σαυτο το θεμα και ηταν με ηρωα τον Zorro.Πολυ καλο παιχνιδακι και μαρεζε και η μουσικη του πολυ.

Φυσικα για κανενα απο αυτα οπως και για κανενα αλλο απο ολα αυτα τα συστηματα δεν αλαζα το υπερτατο NES μου και της παιχνιδαρες του :p
 
billy είπε:
Εξαιρετική συλλογή - μπράβο Dino !!
(βλέπω "κομπλέ" ο XL, με τα games του, και μέχρι με αταροαυτοκόλλητο πάνω του. :D )
Thanx billαρε! :)

Το αυτοκόλλητο το είχε στη συσκευασία και από την πρώτη στιγμή το κόλλησα επάνω του...

(Τώρα δε θα το έκανα αυτό)...

spyros_s είπε:
μερακλής και στο 8μπιτο αταρι του ο dino...εύγε.
Σε ευχαριστώ.... αρνητικέ μου εαυτέ! :)

Aardvark είπε:
Ωραια πραγματα,πως και δεν ειχες κανενα 1010 κασσετοφωνο που ητανε και ασορτι με την ΧL σειρα.
Οσο για τις κασσετες και εγω
"γουρούνι στο σακί" με θυμαμαι να αγοραζω για τον CPC ουκ ολιγες φορες,στα αντιγραφαδικα μας δινανε μια λιστα με εκατονταδες παιχνιδια και προσπαθουσα να βγαλω ακρη αν αξιζει κανενα παιχνιδι απο τα ονοματα και μονο.


Εσυ τουλαχιστον επαιρνες και μια ιδεα απο τα εξωφυλλα και ποσο εξω να πεσεις δηλαδη οταν βλεπεις εξωφυλλο με εναν Superman η το αλλο με τον Conan ,lol.
Άστα... Το Superman ήταν ελαφρώς τραγικό, αν και είχε τις στιγμές του...

Το Storm ήταν ένας αποτυχημένος κλώνος του Gauntlet, αν και μ'αυτό τον τίτλο πέρασα καλά...

Όσον αφορά το κασσετόφωνο, τότε πουλιόταν μαζί με αυτό του XE... Θεωρώ οτι υπήρχε έλλειψη στα άλλα (έλλειψη υπήρχε γενικώς σε οτιδήποτε Atari 8-bit στην Ελλάδα, αλλά λέμε τώρα...)...

metalcandyman είπε:
Γεια σου αλανι Atariman με τα ωραια σου :thumbup: Μπορει να μην παω μια ολα αυτα τα Home micros αλλα παντα μαρεσει να βλεπω ολοκληρωμενες συλογες οτι και αν ειναι αυτες.
Επισης οπως εχω πει και σε αλλο θεμα καποτε με ειχε κανει δωρο μια θεια μου ενα C64 και μολις εφυγε η θεια μου τον πουλησα κατευθειαν σε φιλο ουτε να τον βλεπω δεν ηθελα αλλα ο φιλος μου ειχε τρελα μαυτον και ειχε πολλα παιχνιδια.Aυτο που θελω να σε ρωτησω Dino ειναι αν το παιχνιδι Spooky Castle ειναι ιδιο με το spooky castle που επαιξα στον φιλο μου στον c64 και ηταν ενας τυπος που γυρνουσε σε δωματια επερνε κλειδια,ανοιγε πορτες και επερνε κατι σαν βαζα που αναπληρωναν την χαμενη ενεργεια.Απο εχθρους ειχε κατι σαν νυχτεριδες και κατι αλλους που ετρεχαν κατα πανω σου.Επισης 5 λεπτα διαρκεια ειχε εβρισκες μια πριγκιπησα και τελος και μαλιστα κοροιδευα τον φιλο μου γιαυτο γιατι οταν αυτος επαιζε αυτο και με μιλουσε για την υπεροχη των Home micros εγω επαιζα τον παιχνιδαρο Castlevania στο NES:cool:

Eπισης μια που θυμηθηκα αυτα και με ηρθε φλασια τωρα καποια αλλα παιχνιδια που επαιξα σε Atari συστηματα σε αυτον τον φιλο μου και το διασκεδασα μπορω να πω ηταν ενα στο Atari ST που το ονομα του ηταν frankenstein αλλα πρεπει να ειχε ακομα μια λεξη που δεν θυμαμαι και ειχες εναν επιστημονα που που τηλεμεταφεροταν και για να γιννει αυτο γινοταν σκελετος δηλαδη διαλυοταν και επεφταν τα κοκαλα του κατω.Το αλλο παιχνιδι νομιζω πως το επαιξα στο Atari 800XL που παρουσιαζεις σαυτο το θεμα και ηταν με ηρωα τον Zorro.Πολυ καλο παιχνιδακι και μαρεζε και η μουσικη του πολυ.

Φυσικα για κανενα απο αυτα οπως και για κανενα αλλο απο ολα αυτα τα συστηματα δεν αλαζα το υπερτατο NES μου και της παιχνιδαρες του :p
Να'σαι καλά billαρε! :)

Αυτό που λες είναι το Spooky Castle... (Πάτα στα /|\ για να δεις screen shots)...

Φυσικά και δε συγκρινόταν αυτό το παιχνίδι με πρωτοκλασάτα παιχνίδια του NES. Άλλωστε αυτά τα παιχνίδια που έπαιρνα εγώ τότε ήταν τα λεγόμενα budjet games, όπου κόστιζαν πολύ λιγότερα χρήματα από τους μεγάλους τίτλους...

To Zorro που αναφέρεις είναι αυτό και το άλλο στον ST, μάλλον κάποιο από αυτά:

Castle Frankenstein

Frankenstein
 
Πολυ ωραια συλλογη Dino!!
 
Πολύ όμορφη και περιποιημένη συλλογή DINO ! Congrats ! :worship:
 
Πίσω
Μπλουζα