Θέμης Αδαμαντίδης - 40 χρόνια παρουσίας στο μουσικό στερέωμα

ARETARA

RetroNuts!
Joined
1 Σεπ 2010
Μηνύματα
2.136
Αντιδράσεις
2.279
Ο Θέμης Αδαμαντίδης αποτελεί χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτοδημιούργητου καλλιτέχνη και ίσως η μοναδική σοβαρή περίπτωση καλλιτέχνη που διακρίθηκε από την μουσική εκπομπή "Να η ευκαιρία".

Γεννήθηκε το 1957 στην Καισαριανή και ξεκίνησε το τραγούδι στα 14 του χρόνια. Πρωτοτραγούδησε δίπλα σε μεγάλους ρεμπέτες όπως ο Σπύρος Καλφόπουλος, η Ρόζα Εσκενάζυ και η 'Αννα Χρυσάφη. Αυτή ήταν η πρώτη του δουλειά, αφού είχε προηγηθεί η μετανάστευση της οικογένειας του στη Νότια Αφρική.

Τα ακούσματα όλα ξεκίνησαν μέσα από το σπίτι και την οικογένεια.

Φεύγοντας για την Νότια Αφρική, είχε εφοδιαστεί μ' όλο το τότε ρεπερτόριο, γιατί σίγουρα εκεί θα τους έλειπε η ελληνική μουσική. Δεν έχασε τη μουσική γέφυρα με την Ελλάδα και αυτή η συνέχεια ήταν πολύ σημαντική. Μεγάλωσε με Καζαντζίδη και στη συνέχεια άκουγε Πάριο, ενώ παράλληλα άκουγε και ξένη μουσική. Ο Γιάννης Πάριος ήταν ένα από τα

πρώτα του πρότυπα και έχει επηρεαστεί πολύ από το ύφος του και από το είδος που τραγουδάει. Πηγή.

adamantidis_011.jpg



Δισκογραφία. Βλ. συνημμένο αρχείο discography.jpg

Παρακάτω θα ακουστούν μερικά σημαντικά τραγούδια του καλλιτέχνη.

"Αγάπησέ με". Στίχοι: Δημήτρης Ιατρόπουλος, μουσική: Renate Vaplus -Bino Arico. Από τον ομώνυμο δίσκο (1980). Είναι διασκευή του "Mama Leone", του Bino Arico. Έχει επίσης ερμηνευτεί και από τη Νανά Μούσχουρη στα ιταλικά.

http://www.youtube.com/watch?v=NHI_frJBaws

"Η μουσική". Στίχοι: Δημήτρης Ιατρόπουλος, μουσική: Udo Jurgens, δίσκος "Αγάπησέ με" (1980). Αποτελεί διασκευή του πασίγνωστου "The music played" του Matt Monro του 1968, που επίσης αποτελεί διασκευή του "Was Ich Dir Sagen Will" του Udo Jurgens (1967).

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θέλουμε φωτογραφία 80ς με μαλλί αφάνα...
 
Θα σταθω σε ενα κορυφαιο αλμπουμ της καριερας του Θεμη Αδαμαντιδη. Ενα αλμπουμ του 1982 στο οποιο τραγουδησε τραγουδια των Μαριου Τοκα - Σαραντη Αλιβιζατου. Μαζι του ηταν αλλοι δυο πολυ αξιοι καλλιτεχνες. Ο Νικος Νομικος και η Γιαννα Κομνηνου. Μιλαω φυσικα για τα αγαπημενα Βοριαδακια απο τα οποια ξεχωριζω το διαχρονικο Η Νυχτα Μυριζει Γιασεμι, και το αγαπημενο μου Και Τ' Αστρο Που Πεφτει.

http://www.youtube.com/watch?v=XPmDjvuKjjc

 
bambinella 100 είπε:
...και το αγαπημενο μου Και Τ' Αστρο Που Πεφτει...

Πόσα χρόνια είχα να το ακούσω, πολύ όμορφο, να σαι καλά που μας το θύμησες Bambi!!! :)
 
Αγαπημένος και ρετρό ο Αδαμαντίδης!

Εγώ απλά θα προσθέσω το μεταγενέστερο "Μα που να πάω", το οποίο με "σημάδεψε"...

 
Η πρώτη του επιτυχία "Κρήτη Κέρκυρα και Νιο"

 
Και μια ιστορική φωτογραφία με τον Στέλιο Καζαντζίδη (κουμπάρο του ως γνωστόν). Πηγή.

themis1.jpg
 
Άσχετο: Αρετάρα, ποιο είναι το πλάσμα που έχεις για avatar;
 
Είσαι "retromaniax" και δε γνωρίζεις τη Δώρα Σιτζάνη, ηθοποιό και δεύτερη σύζυγο του Μάνου Λοϊζου η οποία πέθανε πριν λίγα χρόνια; Απαράδεκτο για (ρετρο) πράκτορες!!!!!!!!!! Αυτή εικονίζεται στο avatar της "Αρετάρας"....
 
Ευχαριστώ Αναστάσιε :)

(Είμαι ρετροπράκτορας, απλά η τελική επίδοσή μου ήταν: Μηδέν, Μηδέν, Μηδέν :p )
 
Μαλλι ο αθεοφοβος!
 
Κάτι σαν Linonel Richie σε πιο αφανέ, χωρίς μουστάκι και πιο λευκή απόχρωση... :)
 
Ο Θέμης Αδαμαντίδης εμφανίζεται και σε πιο παλιά ταινία, από το βασικά καλησπέρα σας . Νομίζω λέγεται "Βουλευτές και βουλευτίνες" ( με Βάσο Αδριανό και την Άννα Φόνσου ) του 1980...
 
RIO είπε:
Ο Θέμης Αδαμαντίδης εμφανίζεται και σε πιο παλιά ταινία, από το βασικά καλησπέρα σας . Νομίζω λέγεται "Βουλευτές και βουλευτίνες" ( με Βάσο Αδριανό και την Άννα Φόνσου ) του 1980...
Να υποθέσω μετά το "Να η ευκαιρία";
 
Δεν το γνωρίζω. Το " Να η ευκαιρία", είναι κάποια ταινία ή η γνωστή εκπομπή ταλέντων;
 
Πίσω
Μπλουζα